Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Środa 05 Sierpnia 2020 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  
Wystawa KHGRM w Krakowie 30.11/1.12.19 r.
Tytuł zdjęcia: Wystawa KHGRM w Krakowie 30.11/1.12.19 r.
Opis zdjęcia:
Wysłał: merx
Wysłany: 2019-12-01, 17:55
Odsłon: 116
Komentarze: 76
Wysłał: zbigniewha @ 2019-12-03, 16:00
Niestety Grzeliński, ryś polski o maksymalnych wzorcowych obmiarach naprawdę musi ważyć 800 g. i więcej....Twoja niewiedza w tym temacie zaczyna być urzekająca.:) rysie z Niemiec mają swój wzorzec i nic mi do tego. Ryś polski przestał istnieć jako nazwa i to jest problem. Osobiście promuję i chcę wyhodować rysie polskie o wzorcowych obmiarach i pokroju z wagą przekraczającą 800 g., bo wiem, że takimi rysiami się wygrywa.:) Na razie niczego nie promuję, tylko określam, jak powinien wyglądać ryś polski, z zaznaczeniem, że jak inne rasy, również ta rasa się zmieniła....

Wysłał: kgrzelinski @ 2019-12-03, 16:11
Znów konfabulacje, a może kłamstwa? Peterfi nie określał wcale rysia polskiego jako olbrzyma czy giganta, zaliczył go tylko do grupy ras , w latach 60-tych ubiegłego stulecia określanych tą nazwą, chociaż większość ras w grupie nie przekraczała wagi 500 g. Ponieważ nazwa grupy - "gołębie olbrzymie czyli giganty" okazała a się mieć niewiele wspólnego z rzeczywistością, zmieniono ją już dawno na rasy mięsne, a tą z kolei nazwę, jako także nieadekwatną do stanu faktycznego, na uformowane. Nic też nie pisał o krzyżowaniu rysia z mondainem, w ogóle o rysiu napisał tylko dwa lub trzy zdawkowe zdania, cały opis pozostawiając mgr. Stochowi.

Wysłał: kgrzelinski @ 2019-12-03, 16:14
O krzyżowaniu rysi z mondainami, a także z koszua, pisał obszernie na początku lat 30-tych Maurycy Trybulski, opisując własne i innych hodowców doświadczenia z takimi krzyżówkami. Było to więc przeszło 30 lat przed powstaniem książki Peterfiego. Nieprawdą jest także to, że ryś polski jako rasa się zmienił. Przeczą temu dobitnie zdjęcia z wystaw , które pokazali Bawka i Merx, prezentujące piękne ptaki tej rasy.Zmieniła się jedynie nazwa, ponieważ od niedawna prawdziwe rysie polskie noszą nazwę staropolskich.

» Ostatnio zmieniony przez kgrzelinski 2019-12-03, 16:18, w całości zmieniany 1 raz

Wysłał: zbigniewha @ 2019-12-03, 17:04
Zacytuj proszę tego Maurycego . Ja wiem, że Niemcy dążąc do uzyskania kolorów żółtego i czerwonego znacznie zmniejszyli rysie polskie, które również w czasach prof. Rozwadowskiego były w Polsce zróżnicowane fenotypowo. Właśnie z czasów prof Rozwadowskiego pochodzą opisy rysi polskich o wadze 1kg i nie było to zasługą Niemców. Takie rysie polskie importowali z dawnej Polski. No i nigdy tzw polskie chłopstwo nie przyczyniło się do utrzymania wielkości tej rasy....w polskich zagrodach ryś polski został miniaturyzowany, czego przykładem jest ryś staroposki o ciężarze rzadko przekraczającym 500 g.

Wysłał: zbigniewha @ 2019-12-03, 17:16
Grzeliński, Ty naprawdę nie czytałeś Peterfiego. Pomogę Tobie i zacytuję to co pisał o "gołębiach olbrzymich, czyli gigantach", wliczając do nich min naszego rysia polskiego.
cytuję:

"Rasy należące do tej grupy, nazywane są również gołębiami mięsnymi, lackim lub wielkimi, różnią się od gołębi pospolitych(polnych) dużą masą ciała, dobrym umięśnieniem. O gigantyzmie gołębi świadczą wymiary i waga ciała - 1 kg.
i dalej:
" W polsce spośród ras gołębi o użytkowości mięsnej hodowane są:....ryś polski". :)

Wysłał: kgrzelinski @ 2019-12-03, 20:22
Wyrwane z kontekstu strzępki zdań mają być dowodem - ale na co? Peterfi w grupie gołębi opasowych ( mięsnych) opisał wiele ras o użytkowości mięsnej, z których większość nie przekraczała 600g, a niektóre nie osiągały nawet 500 i w niczym nie zmienia to sensu tego, co pisał. Kto czytał - ten wie. Twierdzeniu, jakoby " ryś staropolski rzadko przekraczał 500 g." , przeczą dobitnie wystawiane w tej rasie gołębie, z których najmniejsze tą wagę przekraczają, a większość ma sporo większą masę.

Wysłał: zbigniewha @ 2019-12-03, 20:44
Czy nie wiedziałeś o tym, że nawet jedno słowo ma sens? Gdzie Ty żyjesz? cytuję zdania potwierdzające moją argumentację, przecież nie będę dla Twojej wygody cytował całego rozdziału. :)
Większość i to zdecydowana, gołębi z rozdziału który Peterfi nazywał "gołębie olbrzymie, czyli giganty" była w przedziale wagowym 600 - 1100 g. Mogę je wymienić.:)
Peterfiego jednak nie znasz. :) Ryś staropolski nigdy nie przekroczy wagi 500 g., gdyż inaczej zostanie z automatu zakwalifikowany do nieistniejącej na papierze rasy ryś polski. Mało w tym temacie się orientujesz....

Wysłał: zbigniewha @ 2019-12-03, 20:48
Nowinka dla "znawców" rasy ryś staropolski". Proszę sobie wyobrazić, że miałem luźną samicę ryśkę i z nią się sparował zwykły pocztowy białolot. Pokolenie F1 to już "byki" wielkości rysi staropolskich, z bardzo wyraźnie zaznaczonymi białymi pasami i niebieską grochowatością....Gołębie te mają super główki, niestety nie głowy, fajną stójkę. Tak to właśnie powstała ta rasa gołębi polnych w powojennych chłopskich zagrodach....wcześniej zalecano chów klatkowy, aby otrzymywać wartościowe gołębie mięsne.:)

» Ostatnio zmieniony przez zbigniewha 2019-12-03, 20:50, w całości zmieniany 1 raz

Wysłał: kgrzelinski @ 2019-12-03, 21:46
Zbigniewie-ha, cytujesz wybrane, pasujące do twojej teorii, wyrwane z kontekstu, powycinane chaotycznie fragmenty tekstu, by pasowały do Twoich "teorii", a ignorujesz całość tekstu, która tym "teoriom" w ogólnym zarysie absolutnie przeczy. Fakty niezgodnie z Twoimi "wizjami" usuwasz lub pomijasz milczeniem, bo jeśli nie pasują do nich to "tym gorzej dla faktów". To nawet nie konfabulacje, tylko jawne, oszukańcze wciskanie kitu. Przykład tych bredni to :" Ryś staropolski nigdy nie przekroczy wagi 500 g, gdyż inaczej zostanie zakwalifikowany do nieistniejącej rasy ..."

Wysłał: kgrzelinski @ 2019-12-03, 21:48
Teraz pytam : przez kogo i na jakiej podstawie zostanie zakwalifikowany? jakim prawem? Gdybyś miał rację, nie było by na wystawach rysi staropolskich mających sporo ponad 600 g. Jaki jest więc sens takiego bajdurzenia?

Wysłał: zbigniewha @ 2019-12-03, 22:06
Zacytuj proszę co pomijam. Niestety, nie zacytujesz, bo nie posługujesz się argumentami. Prosiłem o cytat, gdzie pisano, kiedy zaczęto krzyżować farncuskie mondainy z małymi głowami, z rysiem polskim!Bezskutecznie.:)
Zbyt mało interesujesz się rysiem polskim i staropolskim, więc nic w tym temacie nie wiesz. Porozmawiaj z sędziami, to otworzą Tobie oczy.:) Osobiście nie widziałem na wystawie w Kielcach rysi staropolskich ważących więcej jak 500 g.:) Niestety...i nigdy tak nie będzie, gdyż nie wiem czy wiesz ale środowisko polskich hodowców jest podzielone na hodujących duże rysie polskie i wróbelki, pokazywane jako rysie staropolskie.

» Ostatnio zmieniony przez zbigniewha 2019-12-03, 22:08, w całości zmieniany 2 razy

Wysłał: zbigniewha @ 2019-12-03, 22:06
Jestem za takim podziałem, z zaznaczeniem, że trzeba odtworzyć rysia polskiego jako "olbrzyma, czyli giganta", jak o nim pisał Peterfi, z jego "polskimi" cechami rysiowatości. :) Gdy to zrozumiesz, to zrozumiesz naprawdę dużo.:)

Wysłał: kgrzelinski @ 2019-12-03, 22:10
Dosłownie, słowo w słowo o tym samym od kilku lat piszę, Ty natomiast NIBY też, ale wciąż jako "rysie polskie" pokazujesz wykwity niemieckiej fantazji, absolutnie nic z rysiem polskim nie mające wspólnego. Ryś polski jest na zdjęciu powyżej, a w każdym, poza jedynie rysunkiem, detalu różni się diametralnie od gołębi, które jako "rysie polskie" pokazywałeś.

Wysłał: zbigniewha @ 2019-12-03, 23:16
Twój ostatni wpis jest dowodem, że jednak "słowo w słowo"piszesz i promujesz wróbelkowatego rysia. Nic mi do tego. Gdybyś zrozumiał,że aby odtworzyć wielkiego rysia polskiego, muszę sięgać po ogromne rysie, bo krzyżując małego z małym, nigdy nie zrobisz dużego, to automatycznie rysie które pokazuję i preferuję są cząstkowo podobne do aktualnie występujących dużych rysi.Inaczej się nie da. Niestety. Następcy tych również przeze mnie nie lubianych rysi, posiadają "niemieckie" cechy które osobiście krytykuję, dlatego jeszcze nie pokazuję moich rysi polskich. Gdy to zrozumiesz, to zrozumiesz naprawdę dużo. ;)

Wysłał: kgrzelinski @ 2019-12-04, 06:23
Ciekawe. Powołujesz się często na wątpliwe ( w dziedzinie rysia polskiego) dokonania prof. Rozwadowskiego, ale o najważniejszym dla hodowli rysi człowieku w Polsce, profesorze Trybulskim, twórcy pierwszego wzorca tej rasy, jakoś nie słyszałeś. Polecam stronę warszawskiego Związku, którego prof. Trybulski jest patronem. Albo Wikipedię chociażby. Kolejnym kłamstwem jest, że promuję jakiegoś "wróbelkowatego" rysia. Promuję rysia POLSKIEGO , bez widocznych cech obcych ras. Profesor Trybulski hodować potrafił, więc wiedział, jak mondaina użyć, by rysia nie popsuć. Opisał to dokładnie w kilku ze swoich bardzo licznych publikacji już na początku lat 30-tych, a zaczął co najmniej 10 lat wcześniej. Książki tego wybitnego naukowca i hodowcy nie są niestety powszechnie dostępne.

Sortuj:  
Strona 2 z 6