Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Piątek 07 Sierpnia 2020 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  
ryś polski staropolski
Tytuł zdjęcia: ryś polski staropolski
Opis zdjęcia: według wyglądu to może być samica
Wysłał: boro
Wysłany: 2019-12-09, 09:11
Odsłon: 71
Komentarze: 11
Wysłał: merx @ 2019-12-09, 09:16
Hodujesz?

Wysłał: boro @ 2019-12-09, 09:44
Akurat na weekendzie byłem u taty na Podkarpaciu i popytałem starych hodowców o rysia. Co do temperamentu te ptaki nie usiedziały w miejscu. Zakładały gniazda gdzie popadnie to na belce nad garażem to znów gniazdo zrobiły w stodole. To znów u sąsiada pod wjazdem do stodoły miały młode. Nie trzymały się z innymi gołębiami wędrowały własnymi ścieżkami. Bardzo ruchliwe dobrze latające gołębie żerujące na polach. Samiec 2 razy większy od samicy o dużych mocno zbudowanych skrzydłach lekko latający. Lot rysi porównywalny do gołębi pocztowych. Młode odchowane były 1,5 razy większe od pocztowych. Zapytałem hodowcę jaką najbardziej cecha zapamiętana została: to duże rozmiary samca i piękny lot rysia.

Wysłał: boro @ 2019-12-09, 09:51
Nie hoduję rysia mam tylko same stawaki. W młodości sąsiad chował rysie. Bardzo podobały mi się te ptaki. I ich piękny lot. Głownie lot wielkich samców dobrze latających takie zapamiętałem z dzieciństwa 35 lat temu.

» Ostatnio zmieniony przez boro 2019-12-09, 10:07, w całości zmieniany 1 raz

Wysłał: Sebastian 17 @ 2019-12-09, 15:45
Tu dodać chcę iż samce przeważnie czarne pasiate lekko nadymywały wolę jak koszua

Wysłał: kgrzelinski @ 2019-12-09, 18:06
Samce rysi , te hodowane lat temu kilkadziesiąt, WSZYSTKIE bez wyjątku nadymały wole i było to jedną z cech rasowości, atawizmem odziedziczonym po praprzodkach - garłaczach. Niektórzy autorzy głosili, że po śląskich białogłowych. Ja zaobserwowałem, że szczególnie widoczna ta cecha była u niebieskich łuskowanych, ale tych było najwięcej i wśród nich występowały największe osobniki. O wiele mniej było czerwonych, żółte pojawiały się sporadycznie, natomiast czarne były prawdziwą rzadkością. pasiastych niemal się nie spotykało.

Wysłał: Sebastian 17 @ 2019-12-09, 20:53
U nas co dom były rysie kto miał czarne pasiate był kimś dziadek opowiadał mi

Wysłał: kgrzelinski @ 2019-12-09, 21:06
Wiesz, to zależy od regionu Polski. U nas najpopularniejszy był niebieski łuskowany i to o wiele ciemniejszy, niż współcześnie. Czarne po raz pierwszy widziałem na wystawie w Poznaniu i była to jedyna odmiana, w której spotykało się prawie same pasiaste, łuskowane czarne to do dzisiaj u nas rzadkość.

Wysłał: Edek @ 2019-12-09, 21:13
Ja jeszcze kilka lat temu miałem rysie łuskowane które się nadymały.

Miałem również rysie niebieskie bez łuski z białymi pasami. Ten pan od którego kupowałem mówił na nie ,,głozy" Piękne duże zwłaszcza samce, po z kojarzeniu z niebieskim łuskowanym młode wychodziły bardzo ładne łuskowane. Nigdy w moim gołębniku nie miałem czarnych,żółtych czy czerwonych. Nieraz byłem takiej myśli aby nabyć. ale rak zeszło do tej pory.

Wysłał: kgrzelinski @ 2019-12-09, 21:28
Kilka żółtych widziałem w Kielcach na wystawie. Wystawione oczywiście jako staropolskie. Żółta w pasach samica naprawdę niezła.

Wysłał: Sebastian 17 @ 2019-12-09, 22:58
Żółte na ladnej łasce były na giełdzie w Busku nawet w miare

Wysłał: bleki @ 2019-12-13, 21:17
Będąc we środę na targu w Żywcu spotkałem parę rysi czarnych białolotych na pasach, nie oparłem się, obecnie przechodzą kearantannę, na razie smutne, nie przypominają temperamentem starych rysi, ale może to wina bakterii, klatka handlarza mieści wszystko, poczekamy, szczególnie samiec mi przypadł do gustu, piękne równe pasy

Sortuj: