Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

Kuropatwy / Przepiórki / Frankoliny - zapłodnione jajka???

cheeta - 2008-08-20, 15:34
Temat postu: zapłodnione jajka???
Jak wyglądaja zapłodnione jajko przepiorki japońskiej po rozbiciu do np szklanki jak poznać że jest zaplodnione??????
sajga - 2008-08-20, 17:50

Przed rozpoczęciem wysiadywania nie można sprawdzić czy dane jajko jest zapłodnione czy nie.Rozbijanie go do szklanki nic Ci nie pomoże.
Jajko zapłodnione jest tak samo dobre do spożycia jak niezapłodnione , pod warunkiem że nie rozpoczął się okres wysiadywania.

cheeta - 2008-08-20, 20:01

chodzi mi o to że mam np 10 jajek i np chcem rozbić jedno i jeśli będzie zapłodnione to na 80 pr. chociaż jedno z tych 9 będzie zapłodnione ale niewiem jak to sprawdzić??????może ktoś da zdięcie wiem że kurze można sprawdzić!!!! :D
Jaro - 2008-08-20, 22:18

Jajko zapłodnione od niezapłodnionego można odróżnić tylko i wyłącznie podczas inkubacji. Niekiedy już w 3, 4 dniu inkubacji, w trakcie prześwietlania można zaobserwować rozwijający się zarodek. "Świeżych" jajek zapłodnionych od niezapłodnionych nie sposób odróżnić bez względu na gatunek ptaka.
Krzysztof_44 - 2008-08-20, 22:41

Kolego nie wprowadzaj w błąd, w każdym jaju niezależnie od gatunku ptaka jeżeli jest zapłodnione można zaobserwować na żółtku białawą plamkę obwiedzioną obrączką, w jaju niezapłodnionym występuje tylko i wyłącznie ta wspomniana biaława plamka,ale bez obrączki.Wątpliwe jest też to, żeby ktoś mógł zobaczyć rozwijający się kilkudniowy zarodek w przepiórczym jajku podczas świetlenia.Pozdrawiam.
cheeta - 2008-08-21, 10:03

właśnie oto mi chodziło dziękuje
daniel1 - 2008-08-21, 12:10

cheeta, możesz poznać czy jajo jest zalężone nawet nie rozbijając. Po prostu na zalężonych jajach jest po części szarawe zabarwienie skorupy jaja, na czystym nie ma nic. U mnie jest tak, zawsze małe przepiórki się wykluwają z jajek z tym szarym, z niczym zawsze puste.
sajga - 2008-08-21, 13:19

Tutaj znajdziesz :
www.darewit.pl/strona/owoskopy.html

sajga - 2008-08-21, 14:09

...a tutaj masz przedstawioną budowę jajka:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Jajo_(biologia)

Jaro - 2008-08-26, 22:48

Krzysztof_44 a jak zobaczyć obrączkę nie rozbijając jajka? Chodzi mi o metody "nieinwazyjne". Zgadzam się z Tobą, ale tutaj była mowa o jajkach wylęgowych a nie konsumpcyjnych, a żeby to sprawdzić trzeba by je porozbijać. Mówię o tym, że nie wierzę w odróżnianie zapłodnionych jaj od niezapłodnionych po, np. kolorze lub kształcie skorupki. Co do prześwietlania jaj to pierwszy raz prześwietlam po ok. 4, 5 dniach inkubacji i już wtedy, bez problemu, można zauważyć rozwijający się, maleńki zarodek z prowadzącymi od niego naczynkami krwionośnymi.
luki - 2009-08-31, 18:26

ja mialem taka sytuacje, gdy rozbilem raz jajko przepiorcze to bylo widac wyrazna czerwona kropke na zoltku. A teraz gdy rozbijam jajka to jest tylko ten bialy placek :( czy to znaczy ze te jajka juz nie sa zaplodnione? ;/

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group