Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

Zoo - ZOO Poznań

Marianna - 2007-02-24, 19:05
Temat postu: ZOO Poznań
Oto gatunki ptaków które można zobaczyć w Starym Zoo w Poznaniu:

szpak balijski - Leucospar rothschildi
miedzianka szmaragdowa - Chalcophaps indica
błyszczak purpurowy - Lamprotornis purpureus
turako ostroczuby - Tauraco livingstonii
bezszpon - Rollulus roulroul
tukan czerwonodzioby - Ramphastos tucanus
żako - Psittacus erithacus
amazonka ekwadorska - Amazona autumnalis salvini
amazonka kurika - Amazona amazonica
ararauna - Ara ararauna
rozella białolica - Platycercus eximius
Poza tym liczne drobiazgi takie jak nimfy, papużki faliste, nierozłączki, kanarek, amadyny diamentowe
gołąb nikobarski - Caloenas nicobarica
koroniec plamoczuby - Goura victoria
kardynał dominikański - Paroaria dominikana
trznadel - Emberiza citrinella
wąsatka - Panurus biarmicus
dzioborożec trąbiący - Byconistes bucinator
dzioborożec karbodzioby - Aceros plicatus ruficollis
dzioborożec abisyński - Bucorvus abyssinicus
paw indyjski - Pavo cristatus
argus malajski - Argusianus argus
perliczka - Numida meleagris
bernikla rdzawoszyja - Branta ruficollis
magelanka rudogłowa - Chloephaga rubidiceps
ohar - Tadorna tadorna
ohar radża - Tadorna radjah
hełmiatka - Netta rufina
świstun - Anas penelope
krzyżówka - Anas platyrhynchos
czernica - Aythya fuligula
mandarynka - Aix galericulata
wdówka białolica - Dendrocygna viduata
łabędź czarny - Cygnus atratus
koskoroba - Coscoroba coscoroba
nandu szare - Rhea americana
skrzydłoszpon obrożny - Chauna torquata

majawn - 2007-02-24, 19:16

Bardzo fajne zdjecia. Ja mieszkałam w Poznaniu 7 lat i bardzo lubiłam chodzic do Zoo, mam nadzieje, ze podasz tez informacje o duzym Zoo poznańskim.
Maja

mateusz20 - 2007-02-24, 21:55

Bardzo ładny spis, chyba będę musiał Cię odwiedzić w Zoo.
Dominik67 - 2007-02-24, 23:41

Marianna, bardzo ładny spis tych gatunków. Masz może foto ohara radży pierwszy raz się spotykam z taką nazwą ohara :shock: i jak posiadasz jeszcze jakąś fotkę gołąbka nikobarskiego to poproszę.
Marianna - 2007-02-25, 00:08

nie mam zdjęcia tych dwóch ptaszków ale zrobię. Ohar radża (spotkałam się też z nazwą kazarka birmańska) w zoo jest niestety tylko jeden ale i tak robi tyle zamieszania i hałasu co całe stadko.
zapraszam do zoo jak sie zrobi ciepło i zwierzaki wyjdą na dwór.

wanted - 2007-02-25, 00:12

Marianna, ohar radża - Tadorna radjah , to omylna nazwa. Ten ptak to kazarka nadobna. Jest rzadka i pod ścisłą ochroną, w hodowlach niezbyt częste ptaki ze względów cenowych jak i samego wyglądu ptaka.
Dominik67 - 2007-02-25, 00:15

Ja jestem nadal ciekawy jak on wygląda jeszcze wanted, powiedziałeś ,że jest drogi ze względu na jego wygląd muszę go zobaczyć. :-)
wanted - 2007-02-25, 11:53

Kazarka nadobna.

http://www.oiseaux.net/oi...jah.pain.9g.jpg
Ohar.

http://www.blueskybirds.c...duck280406e.jpg

Ptaki te różnią się też znacznie między sobą wielkością ciała, jak i lekko budową dzioba.
Występują też w innych częściach kontynentu, ohat preferuje północne strefy a kazarka woli cieplejsze rejony.

Rocki - 2007-02-25, 12:50

Słyszałem, że ta kazarka nie jest łatwa w hodowli i jest dość waleczna... Szkoda że w starym zoo jest tylko jedna... Trzeba koniecznie zdobyć dla niej partnera! ;-)
wanted - 2007-02-25, 12:59

Rocki, kazarki i ohary nie tolerują zbytnio w swoimotoczeniu innych ptaków podczas lęgu. Co do agresywności, to z oharami i tą kazarką, nie jest aż tak tragicznie. Gorzej jest z kazarkami rdzawymi, rajskimi,australijskimi, szarogłowymi.
Z wymaganiem tez nie jest tak strasznie, tylko muszą podczas zimy imrozów mieć dostęp do pomieszczenia, które najlepiej jak będzie ogrzewane.

Marianna - 2007-02-26, 18:24

Tadorna radjah to rzeczywiście kazarka nadobna. Dziękuję za tę informację.
Wklejam jej zdjęcia i zdjęcia gołębia nikobarskiego o które prosił Dominik67.

wanted - 2007-02-26, 19:18

Marianna, ładny ten nikobarczyk, ale jak widać jeszcze wpełni dojrzały chyba nie jest ? No chyba że się aktualnie pierzy i stan jego piór jest taki jaki jest na foto.
Wiesz coś więcej o tym gołębiu ?

Marianna - 2007-02-27, 18:06

Rzeczywiście gołąb wyszedł na zdjęciu bardzo matowy, w rzeczywistości jednak jego pióra są lśniące i piękne. Proszę mi wierzyć na słowo. :evil: Para tych ptaków przyjechała do Poznania 8 lat temu, juz jako dorosłe więc młode to one nie są.
Marianna - 2007-03-18, 01:43

Teraz trzymamy kciuki za dzioborożce karbodziobe. Niby wszystko dobrze samica siedzi w dziupli itd. a jednak nerwy.......
Rocki - 2007-03-18, 10:14

a w Warszawie już od wielu lat są rozmnażane te ptaki... :-P
Marianna - 2007-03-21, 18:46

Wiem. Samiec, który jest w Poznaniu przyjechał właśnie z Warszawy. Tam się urodził.
Rocki - 2007-03-21, 18:50

ooo to może Warszawskie dzioborożce doczekają sie wnuków :mrgreen:
Marianna - 2007-03-21, 19:01

Miejmy nadzieję. Jak narazie wszystko jest na dobrej drodze...
Rocki - 2007-03-21, 20:01

A czy jest możliwość kupienia jakiegoś egzotycznego ptaka/zwierzaka z ZOO?
Bażancia matula - 2007-03-21, 20:05

no właśnie czy można je nabyc, :)
Rocki - 2007-03-21, 20:07

Pytam sie oczywiście czysto teoretycznie, jeśli by nie wchodziła w grę cena to ogród sprzedał by jakieś egzotyczne zwierze, którego ma w nadwyżce? Wiem, że ogrody sprzedają osobą prywatne zwierzęta popularne typu kucyki, kozy, lamy, papużki faliste, króliki, itp. ale co z reszta? ;-)
wanted - 2007-03-21, 21:12

U nas możesz nabyć pawie, tańsze bażanty, papugi tańsze i oczywiście zwierzaki. W łodzi bażanty napewno i w Częstochowie.
Rocki - 2007-03-21, 21:16

Ale w Częstochowie nie ma ZOO, przynajmniej takiego z prawdziwego zdarzenia.
wanted - 2007-03-21, 21:36

Rocki, sorki , pomyłka. Chodziło mi o Opole, ale w tejchwili myslałem o hodowcy z Cz-wy i tak jakoś mi się napisało, sorki raz jeszcze. :lol:
Rocki - 2007-03-22, 15:46

problem numer 2 - ale w Opolu nie ma bażantów :mrgreen:
ale bardziej jestem zainteresowany czy można kupić coś bardziej egzotycznego? coś co nie należy do popularnych zwierząt domowych...

wanted - 2007-03-22, 17:03

Rocki, możliwe ze już nie ma, bo właśnie się ich pozbywali. Ostatnie były uszaki białe i wiem, bo stamtąd mam młodego samca. Można było kupić lub wymienić na inne ptaki, ja wymieniłem.
Marianna - 2007-03-22, 18:25

Nie wiem jak to jest dokładnie. Wiem, że z ptaków można kupić np. ary. Zwierzęta urodzone w zoo wyjeżdżają do innych ogrodów zoologicznych, nikt nie kupuje np. lemura żeby trzymać go w domu. :-D
Rocki - 2007-03-22, 18:43

Szczerze, to właśnie najbardziej byłem ciekawy czy można kupić lemura :-D to taki super zwierzaki, a w Polsce nie ma żadnego ich hodowcy. Lemury są dość popularnymi zwierzętami w zoo, a więc czy jest możliwe, aby kupić sobie takiego zwierzaka? Nie mówię to o zwierzaku pupilku, tylko np. mini zoo lub jakiejś prywatnej hodowli...
Marianna - 2007-03-22, 23:16

Szczerze mówiąc, nie mam pojęcia jak to wygląda w przypadku lemurów. Dziwnie by było jakby każdy mógł sobie kupić lemura. To są w większości ginące gatunki.
Ale lemury są bardzo milutkie...

Rocki - 2007-03-23, 13:53

Każdy to może nie, ale jak ktoś ma pieniądze, wiedzę i możliwości to czemu by nie mógł sobie kupić takiego lemura, nie mówię tu o jakiś rzadkich gatunkach, chodzi mi raczej o lemury katta lub wari, które są często eksponowane w ogrodach zoologicznych w większych grupach...
Faktycznie lemury są bardzo miłymi zwierzętami, są nawet milsze od małp, które niekiedy mieszkają w naszych domach, jednak lemury wymagają trochę więcej uwagi i opieki...

Bażancia matula - 2007-03-23, 13:56

Marianna napisał/a:
Ale lemury są bardzo milutkie...



ale na pierwszym zdjęciu go oślepiłaś, widac było blask fleszu w jego oćkach :)

Marianna - 2007-05-19, 21:45

Nowe ptaki w poznańskim Starym Zoo:
kazarka obrożna Tadorna tadornoides
cudokaczka (cyranka czerwonoramienna) Callonetta leucophrys
świstun amerykański Anas americana
świstun chilijski Anas sibilatrix
kaczka żółtodzioba Anas undulata
kaczka białogardła Anas specularis
cynamonka Anas cyanoptera
srebrzanka czerwonodzioba Anas erythrohyncha
marmurka (kaczka jarzębata) Marmaronetta angustirostris
hełmiatka różowodzioba Netta peposaca
tracz kapturnik Lophodytes cucullatus

W Nowym Zoo można zobaczyć młode flamingi, a przy odrobinie szczęścia można spotkać bernikle kanadyjskie z młodymi.

wanted - 2007-05-19, 23:02

Marianna napisał/a:

kazarka obrożna -Tadorna tadornoides
cudokaczka (cyranka czerwonoramienna) Callonetta leucophrys
srebrzanka czerwonodzioba Anas erythrohynchas


kaczka białogardła- Anas specularis -to już jest wypas wśród kaczek.


Marianna, przy okazji to drugą nazwą kazarki obrożnej jest kazarka australijska.
Cudokaczka to nie cyranka a cyraneczka, a w srebrzance czerwonodziobej masz błąd w łacinie - Anas erythrorhyncha być powinno.

Marianna - 2007-05-20, 00:27

Tak jest Mistrzu. To wszystko prawda. Jedna białogardła zniknęła bez śladu szukałam jej wszędzie przez kilka dni. musi być wypas skoro znika tak nagle.
el lobo - 2007-05-20, 06:19

Anas erythrorhyncha, kiedys nazywana srebrzanką lub cyranką czerwonodziobą, to teraz rożeniec krasnodzioby (czerwonodzioby)
Rocki - 2007-05-20, 09:55

Marianna, a te kaczki białogardłe były w wolierze czy an stawie?
czyżby ktoś je ukradł? ile ich teraz jest w ZOO?

Marianna - 2007-05-21, 21:35

Para kaczek białogardłych była na stawie (czyli chronił je tylko niski płotek). Ostatni raz kiedy widziałam dwie, jedna chodziła cały czas po lądzie i majstrowała coś w krzakach, kiedy chciałam sprawdzić czy się mnie przestraszy i ucieknie do wody, nie uciekała. Potem już widziałam tylko jedną. Szukałam śladów walki z kuną czy innym zwierzakiem, nie znalazłam nawet piórka. Tajemnicza sprawa. Kaczka wyparowała. Teraz nie wiadomo jakiej płci jest ta która została i trzeba sprowadzić całą gromadkę.
wanted - 2007-05-21, 22:07

Marianna, przecierz można wywinąć ptaka. Skontaktujcie się z jakimś hodowcą co się na tym zna.
Marianna - 2007-05-21, 22:45

Raczej trudno by było teraz ją złapać.
mar - 2010-01-01, 23:44

Odnosśnie lemurów to mam paru znajomych, którzy je hodują a nawet uzyskują przychówki, wiec zbyt dużego problemu z ich nabyciem niema.
musticus - 2010-02-05, 19:47

mar, ja mam takie pytanie czy ci koledzy mieszkają w Polsce i jakie gatunki hodują
mar - 2010-02-06, 15:35

oj mieszkają zarówno w Polsce jak i za granicą. :D
musticus - 2010-02-10, 07:11

mar, a coś więcej jakie gatunki hodują może najpopularniejsze Lemury catta,Lemury wari i jeszcze jedno w jakich cenach takie zwierzątka można nabyć
:?:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group