Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

Sadzawki/Oczka wodne - Wybieg dla kaczek

Rocki - 2007-04-16, 20:58
Temat postu: Wybieg dla kaczek
Jak zapewniacie bezpieczeństwo waszym kaczkom na wybiegu? Chodzi mi tu o dzikie gatunki kaczek, o podciętych lub kopiowanych skrzydłach, które są trzymane na wybiegach ze stawikami.
Czy zamykacie je na noc w jakimś pomieszczeniu czy też stosujecie jakieś środki ochrony typu pastuch elektryczny lub drut kolczasty.
Jakiej wysokości macie siatkę i o jakiej wielkości oczkach. Czy też macie sokolik, jeśli tak to jak głęboki.
Czy mieliście jakieś straty w inwentarzu (kaczkach i innych ptakach wodnych na wybiegu) spowodowane wizytą drapieżników?

wanted - 2007-04-16, 21:06

Rocki, ja żeby temu wszystkiemu zapobiec i nie narażać swoich ptaków na niebezpieczeństwa, utrzymuję je w obszernej wolierze wykonanej z:
-jako fundament mam wkopane krawężniki.
-na słupach mam naciągniętą siatkę (ściana) o oczkach 2 cm. 3 ściany sa jednolite, 1 murowane 2 są z drzewa i na zewnątrz siatka drobna.
-góra woliery jest z sieci Kebera o oczkach 2 cm na naciągach z linami metalowymi. Wszystko podtrzymują 2 wielkie słupy. Mam zamiar jeszcze puścić góra pastucha elektrycznego, wrazie gdyby coś chciało wejść przez górę. Kaczki moje w większości mogą sobie swobodnie latać w wolierze bo mają ku temu masę miejsca. Do woliery mam dostawione pomieszczenie zimowe (kurnik) w którym też karmię ptaki. Jest ono wykonane z drzewa na fundamencie. Jest tam też małe pomieszczenie ok. 25m2 z wybiegiem i stawem, całość tego pomieszczenia to ok. 40m2. Z 2 stron tego pomieszczenia biega sobie piesek i jestem całkowicie spokojny :D

Rocki - 2007-04-16, 21:09

wanted, niestety nie każdy ma miejsce i możliwości, aby zbudować tak obszerną wolierę. A czy widywałeś jakiś nieproszonych gości, którzy kręcą sie wokół woliery?
A jak jest u ciebie z gęsiami?

wanted - 2007-04-16, 21:17

Aj Ty podstępny.
Otóz tak, nie widuję jak narazie wokół woliery z kaczkami nic co by chciało wejść do środka. Jak narazie mizerne szanse.
Z gęsiami jest następująco.
Mam w tej chwili 3 wybiegi na których przebywa kilka gatunków gęsi. Wszystkie sa kopiowane. Siatka jest wielkośći 1.3m oddzielająca poszczególne wybiegi. Z jednej strony jest mur wysoki na 1.8m, z drugiej jest woliera z kaczkami. Kolejna strona przylega do domu a 4 strona jest koło psa. Też bywam spokojny, coś jedynie może wejśc tylko przez bramę i wtedy pokombinować. W tym roku jednak gęsi przeniosę na inne wybiegi które będe robił. Także porobię je tak, by były bezpieczne. Szkoda mi ptaków i strat więc lepiej zainwestowacv w dobre ogrodzenie i zabezpieczyć ptaki, wtedy można spać spokojnie :D

Odnośnie bażantów, też mam wolierki bezpieczne i gania wokół piesek. Papugi także śpią spokojnie i przepióry i ja razem z moimi ptakami. Myślę ze wyjaśniłem wszystko :D

Krzysiek Prokop - 2007-04-17, 16:28

A może wystawiłbyś jakieś zdjęcia, żeby można było to sobie poukładać w głowie i np jak ktoś będzie robił własne woliery to by przynajmniej wiedział jak...
Muszę się wam pochwalić, że w końcu namówiłem tatę na mandarynki i po sezonie lęgowym będę chciał se parkę załatwić :D

Luśka - 2007-12-26, 22:10

Planuję wybieg dla kaczuch i kur, wspólny. Ma mieć wymiary 15m/10m. Przewidziałam , oczywiście, basen dla kaczek i w związku z tym mampytanie.

Jakiej głębokości powinien być zbiornik, zeby nie stanowił zagrożenia dla kur, a był wystarczajacy dla kaczek ?

Może lepszm rozwiązaniem byłoby rozdzielenie części dla grzebiących i dla blaszkodziobych?

Jeżeli miałyby mieszkać na jednym wybiegu, czy mogą korzystać ze wspólnych domków, czy wskazane byłyby osobne mieszkania?

Jeżeli moje pytani wydają się idiotyczne, z góry przepraszam, ale nie mam żadnego doświadczenia, a wolę dopytać niż uczyć się kosztem ptaków ;)

Bartek89 - 2007-12-26, 23:24

Osobiście polecam aby dla kaczek oddzielić wybieg. Może on być z basenem ale osobny bo po dłuższym czasie kaczki <głównie> w połączeniu z kurami uczynią z wybiegu pustynię a na dodatek po każdym deszczu będzie jedno wielki bajoro. Wiem jak to jest po pierwsze ptaki sa brudne, po 2 wygląda to niezbt estetycznie a po 3 kazda czynność nawet nakarmienie ptaków jest powiązane z wybrudzeniem obuwia, i ubrań. A jeśli oddzielisz kaczki to będa miały pewnie na swoim wybiegu pustki, które mogą przerażac i nie wygląda to zbyt ,,ładnie" ale możesz wzdłuż płotu posadzić jakieś rośliny które zasłoną to miejsce. Kaczuchy beda miały cień, a Ty nie bedziesz musiała sie wstydzić że mieszkają w błotku;););)
Luśka - 2007-12-26, 23:45

Dzięki Bartek :d

Wybieg planuje pod drzewami, dwiema ogromnymi, starymi leszczynami i dębem :) Myślę, że cienia im nie zabaknie, a mślę o postawieniu donic z roślinami, bo obawiam się, że przy posadzeniu ich w ziemi szybko by się ptaszyny nimi zajęły :oczy:

Porada dotycząca rozdzielenia jest bardzo cenna, dziękuję jeszcze raz :d

Bartek89 - 2007-12-26, 23:51

No nie ma za co, wiesz to są moje osobiste spostrzezenia. wszystko tez zalezy od tego jakiej wilkosci miałby być ten wybieg dla samych kaczek, jakie gatunki chciała bys utrzymywać i w jakiej ilości, ale ja jkednak obstaje za rozdzieleniem wybiegu. Hmmm a rośłiny, no z tego co piszesz jełśi będa pod leszczynami to beda miały warunki dobre, a rosliny polecałem aby obsadzić nimi płot, tyle że tak naprawde to chyba każdymi prędzej czy póxniej zaintersują sie ptaki;);)
Luśka - 2007-12-27, 00:01

Na poczatek chciałabym małe stadko, dwie, trzy kaczuchy :) Zakochałam się w biegusach, więc to one zamieszkają z nami :d


Zagroda ma być spora ... około 15/10 m , ale pewnie wszysto wyjdzie w praniu ;)

wanted - 2007-12-27, 00:17

Luśka, kury i kaczki noszą inne szczepy chorób a i same mogą się też zarażać od siebie lub zostać bezobjawowymi nosicielami. Kury też mogą chorować na wątrobę przebywając na mokrym wybiegu.
Tak szczerze, to wiele przemawia za nie.

Luśka - 2007-12-27, 00:30

Dzięki!

Te argumenty są przeważające. Będą miąły osobne wybiegi. Mam nadzieję, że fakt, że będą po sąsiedzku nie stanowi problemu?

wanted - 2007-12-27, 00:31

No raczej nie, ale najlepiej na siatce wtedy coś zamieść, roletę jakąś w postaci trzciny, wikliny lub jakoś inaczej to rozwiąż.
Luśka - 2007-12-27, 00:33

Myślałam o przegrodzie z drewna.
adrian_lasek - 2007-12-27, 01:20

Jakiej głębokości powinien być zbiornik, zeby nie stanowił zagrożenia dla kur, a był wystarczajacy dla kaczek ?

Moim zdaniem zrób trochę głębszy, tak na ok. metr, abyś mogła posadzić w nim rośliny i żeby rosły w nim naturalnie a nie w donicach. Kaczkom głębszy spodoba się bardziej, a kury nie potopią się, bo co to jest woda to chyba wiedzą hehe

wanted - 2007-12-27, 09:10

Luśka, z drzewa też moze być, ale zrób to już tak by ci zaraz po wylęgu młode kaczki tamtędy nie dały nogę jeśli będziesz chować jakieś ozdobne z dziko żyjących, nie te udomowione.
Luśka - 2007-12-27, 11:22

Adrian, myślisz, że metr to nie za dużo?
Myślałam o półmetrowym, o sporej powierzchni, bo kaczkom chba bardzije powierzchnia niż głębokość jest potrzebna ;)
Teraz, kiedy wiadomo, że kury będą osobno, ich bezpieczeństwo nie ma tu znaczenia, bo nie dobiorą się do wody ;)

Wanted, dzięki ;) Do kaczek ozdobnych nie dojrzałam, na razie, choć są gatunki, które mi się szalenie podobają. No cóż ... nie można mieć wszystkiego, a nawet nie jest to wskazane, więc zacznę od biegusów :taniec:
Uwagę na temat domków zanotowałam w pamięci ;)

adrian_lasek - 2007-12-27, 12:02

Niektóre kaczki lubią nurkować to wtedy potrzebują głębszych. To zależy od gatunków jakie będziesz hodować.
Luśka - 2007-12-27, 12:06

A biegusy ? :)
adrian_lasek - 2007-12-27, 12:11

właśnie one lubią nurkować, tylko musisz umocnić brzeg jakimiś kamieniami, bo nic z niego nie zostanie, tak bylo u mnie...
Luśka - 2007-12-27, 12:19

Mieszkam na piaszczystych terenach, więc basen muszę wyłżyć folią :) Ewentualnie wylać wzmocnionym betonem.
Tak sobie myślę, że dla kaczuch można by zrobić drewniany podeścik, żeby było im wygodniej wchodzić i wychodzić .. co sądzicie?

Może macie jakieś zdjęcia swoich sadzawek i ciekawych rozwiązań?

adrian_lasek - 2007-12-27, 12:27

z wchodzeniem to nie mają problemu :d ale z wyjściem to już gorzej, tak więc drewniany podeścik wskazany
niestety nie mam zadnych zdjec

Luśka - 2007-12-27, 12:34

No .. ja myślę, że wchodzenie z rozpędu to nie problem ;) :d

Dzięki serdeczne za wszystkie porady :d

Adrian14 - 2007-12-27, 12:38

Luśka, najlepiej jakbyś miała wodę napełnioną do samej góry, kaczkom łatwiej by było wyjść. Można wyłożyć do wychodzenia różne materiały(siatki, drewno) po których kaczki łatwiej wyjdą z wody :P .
Rocki - 2007-12-29, 15:56

Z tego co wiem to lepiej basen wyłożyć folią niż wylać betonem (ja mam i taki i taki) betonowy ciężej jest czyścic i na ściankach rosną rożne mchy i glony, a jak popęka to woda będzie wypływać, a folia jest szczelniejsza i łatwiejsza w czyszczeniu...
Co do biegusów to nie są to kaczki o specjalnych preferencjach do nurkowania... lubią od czasu do czasu jak wszystkie kaczki się zanurzyć, ale mogę się i bez tego obyć, więc płytsze oczko nie sprawiało by im problemu...

Luśka - 2007-12-29, 16:44

Adrian, na pewno zrobię im jakiś podeścik ;)


Rocki, dziękuję za cenne uwagi :d

Od czasu do czasu zaglądam na forum oczek wodnych. Nie byłam tam od ładnych kilku miesięcy, ale pamiętam, że polecano oczka z siatkobetonu jako trwalsze od foliowych.
Sama zastanawiam się nad "poprawieniem" mojego i zamianą folii na beton. Na razie nie zrobiłam tego tylko ze względów czasowo finansowych, bo zbiornik jest duży ...

Po tym co napisałeś, muszę się poważnie zastanowić ;)

Rocki - 2007-12-29, 17:20

Luśka, nie wiem jak to wygląda z siatkobetonem, ale to oczko co ja mam z betonu jest już dosyć stare i beton popękał i woda powoli z niego uchodzi... w ogóle całe zaczyna sie sypać i raczej nic z niego nie będzie.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group