Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

Bażanty / Pawie / Głuszce - Bażanty na początek

Adrian14 - 2006-07-19, 10:51
Temat postu: Bażanty na początek
Chciałbym sprawic sobie jakieś bażanty.
Zastanawiam się nad kiściec srebrzysty, kiściec tajwański a bażant złocisty...
Chodzi mi o gatunek monogamiczny lecz np.złociste mają wiele żon...
Bażanty chodziły by luzem po podwórzu ale woliere też by miały.
Macie państwo jakieś propozycje na początek?

strus - 2006-07-19, 11:59

Jezeli te bazanty maja chodzic po podworku to polecil bym ci kiscce srebrzyste, tyle ze na samym poczatku zanim je puscisz na ogrod musza byc zamkniete w wolierze min z dwa tyg, zeby sie do niej przyzwyczaily, najlepiej jak bys im podciol lotka przynejmniej w jednym skrzydle.
Rocki - 2006-07-22, 01:21

Ja bym ci polecił uszaki siwe. Są łatwe w hodowli i można je przyzwyczaić do nocowania w kurniku. Tak jak napisał Strus też i w tym przypadku na początku najlepiej jest je przyzwyczaić do miejsca w wolierze lub podciąć lotki. Uszaki sa bardzo wdzięcznymi ptakami i łatwo sie przywiązują do miejsca i opiekuna, jednak niektóre osobniki bywaja agresywne w czasie lęgów.
Rocki - 2006-08-03, 00:04

mmm mało humanitarne rozwiazanie.. :-/ paznokciem? :-x moze chodzi ci o amputacje skrzydeł, ale radził bym to pozostawić profesjonalistą...
mirass - 2006-08-03, 08:54

tak jak Rocki polecam uszaki siwe.....podobno można je nauczyc zeby chodziły tak jak pieski....na początku należy przyciąc lotki a gdy już odrosną nie powinny przelatywac przez siatke
majawn - 2006-08-03, 09:55

U ptaków w ogóle przycinanie piór (nie skrzydeł! :shock: ) jest dobrym rozwiązaniem na zbytnią lotność. I właśnie najlepiej przyciąc tylko z jednej strony, to powoduje brak symetrii w locie. Ja przycinałam hamburgom (kurki), ktore sa takie lotne, ze za morze sie wybierały ;-) i to pomogło.
Zdjecia jat to robic sa np. tutaj: http://www.omlet.co.uk/gu...wing%20clipping

Trzeba tylko uwazac, zeby nie przyciąć za daleko, tzn, tam gdzie juz sa naczynka krwionośne.
Maja

strus - 2006-08-03, 21:14

Bartek, to ja juz nie wiem o czym mowisz ?
wanted - 2006-08-04, 15:56

Większość bażantów jeśli utrzymuje się z mamką kurą,która chodzi wolno po podwórzu-można nauczyć tak,by się przyzwyczaiły przebywać na nim luzem.Widywałem już różne gat. Co do tego jednak najlepiej nadają się spokojniejsze gatunki bażantów,mniej płochliwe.
Najlepsze napewno są uszaki,potem proponuję kiśćce srebrzyste i baż.złote,diamentowe.
Nie polecam królewskich,kiśćców nepalskich,bażantów wallicha.

Co do twojego wyboru Adrian 14mz podanych przwez ciebie ptaków-wybierz kiśćce tajwańskie :idea:

Ice - 2006-08-05, 13:58

Ja ci polecam uszaki siwe,są bardzo proste w hodowli,zupełnie prawie jak kury :evil: :evil: :evil:
wanted - 2006-08-05, 16:25

No coś Ty :!: Daj chłopakowi coś kupić i cieszyć się ptakami,które chociaż po rozmnożeniu będzie mógł komuś sprzedać lub wymienić za coś.Kiśćce srebrzyste to już taniocha. Ja pozbyłem się dorosłej pary w tym roku za 80zł a młode sprzedawałem za 30zł/para.To już nic nie warte,chyba że chcesz je trzymać czysto hobbystycznie. Ale i tak bym polecał inne. :evil: :evil: :evil:
Kamikazi - 2006-08-07, 13:09

Dyskusję wszczetą przez Bartka przeniosłam do TEGO TEMATU

A tutaj możemy wrócić do spraw bażanta dla początkującego hodowcy :]

barto-k - 2006-08-12, 22:15

moim zdaniem bazanty na poczatek moga byc.Nie jest to rasa ptakow trudnych w hodowli,tylko z rozmnazaniem jest duzo problemow ale po dluzszym czasie bedzie dobze.
Adrian14 - 2006-08-12, 22:19

nie chodziło mi o mojego pierwszego "ptaka" tylko o ogólne zaczęcie hodowli bażantów, jeszcze poczekam z wyborem bo nie długo będe miec nowe woliery... :-D
wanted - 2006-08-14, 08:14

Adrian14 i jak,już zdecydowałeś się na te bażanty? Napisz nam jakie wybrałeś.Zapewne decyzję ułatwi ci wgląd na poszczególne gatunki,który zamieściłem w temacie "Gatunki bażantów"-zapraszam do przeglądu. :mrgreen:
Adrian14 - 2006-08-14, 14:06

poczekam kilka miesięcy, bo wtedy będe miał nowe woliery.
A zdjęcia są super! :-P

barto-k - 2006-10-09, 14:18

No Adrian 14 mineły już dwa miesiące i co zastanowiłeś się??
Adrian14 - 2006-10-09, 15:25

Przemyślałem sprawe i uważam że nie ma sensu kupowac bażantów, jak nie ma się na nie miejsca.Nowe wolierki będe robił na wiosne bądz jeszcze w tym roku. wszystkie łącznie będą miały ok.40mkw.A bażanty jakie będe miał to chyba...złociste, srebne i jeszcze chyba uszaki, a zresztą to jeszcze pewnie coś się zmieni , więc zobacze jeszcze...
adam amator - 2007-01-19, 10:41

Cytat:
Widywałem już różne gat. Co do tego jednak najlepiej nadają się spokojniejsze gatunki bażantów,mniej płochliwe.
Najlepsze napewno są uszaki,potem proponuję kiśćce srebrzyste i baż.złote,diamentowe.
Nie polecam królewskich,kiśćców nepalskich,bażantów wallicha.



Mam w wolierze dorosłą parkę baż królewskich.Kupiłem ją mieśiąc temu ,są bardzo płochliwe gdy otwieram dzwiczki to zaczynają walić po siatce i po dachu.
Strach pomyśleć co się będzie działo, gdy będę chciał je złapać.
1.czy jest jakiś sposób na ich oswojenie.a może jakiś środek :roll:
Prosze o odp.

wanted - 2007-01-19, 13:29

adam amator, bażanty królewskie należa do grupy jednych z najbardziej płochliwych bażantów. Trafiają się osobniki które nabierają lekkiego zaufania do opiekuna, ale nie do samego końca. Zawsze pozostaną płochliwe. Woliery dla tych ptaków powinny być na tyle przestronne i tak urządzone i zbudowane, by możźliwie jak najmniej wchodzić im w drogę i nie powodować by ptaki się płoszyły. Najlepiej jest też porobić wiele zakamarków w których mogą się chowac, obsadzić wzdłóż płotu na zewnątrz krzewy by ograniczyć troszkę ich płochliwość. Karmić ptaki i wchodzić do woliery tylko kiedy trzeba i gdy ptaki są z innej strony niż my, tak by nie byłu zaraz zmuszone do gwałtownej ucieczki.

To na tyle moge pomóc, jak coś to pytaj.

###BAZANT### - 2007-05-04, 13:55

Ja też miałem bażanta królewskiego, ale mi zdechł podczas odpustu ze strachu ;(
Rocki - 2007-05-04, 15:02

###BAZANT###, po co zabierałeś go na odpust? to chyba nie jest najlepsze miejsce dla tak płochliwych ptaków...
Bażancia matula - 2007-05-04, 15:11

###BAZANT###, no co ty bażanty sa dzikuskami nie wolno je denerwować jak moje zobaczą kota to sie chcą zabić , po co go tam zabrałes? bażant to nie zabawka czy maskotka!!! ona czuje , myśli , kocha , lubi to rzeczywiście nie było odpoweidnie , a to i nauczka : SZANUJMY ZWIERZĘTA BO CZASEM CO DLA NAS DOBRE , DLA NICH JEST NAJGORSZE



Chociaż czasami sie idzie sprzedać na targ czy pochwalić znajomym i takie tego skutki ....

Kristoff - 2007-05-04, 15:31

Bażancia matula, zgadzam sie... nie powinna sie takich rzeczy robic jakim kolwiek zwierzetom.. ale co do tematu plochlowiosci to bylem wczoraj u mego znajomego ktory ma 3 pary legowe bażantów zlosictych... (od niego bede brac moja pierwsza parke.. :diabel:: ) dwie z nich tak jak mowicie byly bardzo ploche i jak podszedlem do woliery na blizje niz 5 metrow to rzeczywiscie chcialy sie tam pozabijac... lecz jedna z jego par jest tak oswojona ze wejscie do woliery nie napawa je strachem.. nie uciekaja w poplochu a samiec nawet wykazuje troche zainteresowania.. jak wszeldem do woliery na prosbe mojego kolegi i rzucilem w odleglosci 2m odemnie ziarno to samiec wyszedl z kryjowki i zaczal mi sie przygladac.. :D moim zdaniem rozne sa przypadki co do dzikosci ptakow ogolnie... to jest jak z ludzmi... kazdy jest inny.. i wsrod ptakow jest tak samo...
Dominik67 - 2007-05-04, 16:47

Może mieszka gdzieś blisko kościoła . Nie dziwię się ,że pażant padł z popłochu w koło przecież wrzaski , petardy i niewiadomo jeszcze jakie cuda. Po co by miał zabierać ptaka na odpust. :diabel::
Pawi Król - 2007-05-05, 08:08

A czy pomyślał z Was ktoś, ze bardzo dobre na początek są bażanty mongolskie ? Są przecoeż tanie i w miarę dostępne.
Rocki - 2007-05-05, 10:42

Faktycznie wszystkie bażanty łowne są łatwe w hodowli, ale obecnie stają sie coraz mniej wartościowe i dla wielu ludzi nie opłacalne w hodowli... Każdy woli kupić sobie jakiegoś bardziej kolorowego bażanta typu złocisty czy diamentowy czy też jakiegoś z wyższej półki...
Bażant łowny staje sie obecnie coraz częściej ptakiem hodowanym masowo dla potrzeb ludzkich, niż w celach hobbystycznych dla ozdoby...

Kristoff - 2007-05-05, 13:35

Rocki, masz racje... bazant lowny pojawia sie czesciej w hodowlach jako "drub ubojny"... choc moim zdaniem jest tez bardzo pieknym ptakiem... lecz ustepujacym w tym pieknie b. zlocistemu badz b. diamentowemu... sam zamierzam miec pare tych ptakow ale w celach zasiedlania naturalnego srodowiska...
wanted - 2007-05-05, 23:08

A ja Wam powiem, że bażant łowny (i wszelkie podgatunki) jest piękniej ubarwionym bażantem niż złocisty czy diamentowy. Wiem co pisze bo hodowałem je wszystkie i tak samo jak i Wy, miałem inne podejście. Po sprzedaży ptaków zmnieniłem je i trwierdzę ze jest on efektowniej ubarwiony, jego kolory bowiem mienią się w słońcu róznymi odcieniami, posiada także większą gamę kolorów niż wyżej wymienione. One jednak także nie sa brzydki i widzą nam się z jaskrawości kolorów, innego ich ułożenia i z tego, że sa po prostu z innego pochodzenia (kontynent), ptaki na ogół nie nasze i nie utrzymywane do celów powszechnych.
Kristoff - 2007-05-05, 23:28

wanted, byc moze i masz racje... :) i mysle ze przekonam sie na wlasnej skurze o tym bo jak wyzej wspomnialem chce miec ich parke.. a moze jak zobacze walsnie wiecej podgatunkow tych bazantow to wcale nie bede miec innych jak lowne w moich wolierach.. :) ale jest jedne mankamnet gdyz nie moge znalesc nigdzie fotek podgatunkow bazanta lownego (sa same "pospolite")... czy ktos pomoze??
wanted - 2007-05-05, 23:54

Kristoff, wszystko o tych ptakach jest >>> http://www.kurnik.iq.pl/t...arwne-vt606.htm
Kristoff - 2007-05-06, 10:39

thx.. szczerze nie pomyslalem o tej stronce... :/
Rocki - 2007-05-06, 12:17

Kristoff, tu masz na naszym forum zdjęcia podgatunków bażanta łownego ;)
http://www.forum.woliera.com/viewtopic.php?t=249

A tu masz jego opis
http://www.forum.woliera.com/viewtopic.php?t=493

Kristoff - 2007-05-06, 16:25

Rocki, thx... juz mi wystarczy tych info.. zaraz sie zakocham w tych ptakach i moj pokuj przerobie na woliere... :diabel::
wanted - 2007-05-06, 18:56

Kristoff, no to byłoby ciekawe rozwiązanie, zrób tylko wybieg na zewnątrz :diabel::
Kristoff - 2007-05-06, 22:02

przestan wanted, bo ja zaraz wezme to sobie do serca... :diabel:: ale ogolnie rzecz biorac coraz mocniej jestem zdecydowany wlasnie na bazanty lowne... troche poczytalem i ogolnie siedowiedzialem o nich... i o ich roznorodnosci... ogolnie coraz bardziej mi sie podobaja... :)
jakub - 2007-05-10, 07:38

Ja uwazam ze najłatwiejsze sa złociste.
wanted - 2007-05-10, 08:49

jakub, najłatwiejsze ? A porównaj no może sam efekt lęgów i odchów pisklaków. Oczywiście jak miałeś jedne i drugie.
barto-k - 2007-07-22, 11:32

Moim zdaniem najlepsze bylyby zlociste, poniewaz one wiecej chodza niz lataja, dobze gdybys mial duzy plot, koniecznie podetnij im lotki.
Dino - 2008-02-28, 14:17

Moim zdaniem najlepsze do hodowli są bażanty złote. Są spokojne i szybko się przyzwyczajają do otoczenia :d
a_rtur7 - 2010-04-24, 21:26
Temat postu: Jaki bażant na początek ?
Chcę rozpocząć hodowlę bażantów i kupić kilka jajek do inkubacji tylko nie wiem jaki gatunek wybrać. Dodam, że chodzi mi o to, żeby przyzwyczaiły się do mnie i nie uciekały bo woliera będzie otwarta u góry. Będą hodowane razem z silkami. Blisko mnie kręcą się też dzikie bażanty łowne.
wanted - 2010-04-25, 08:58

Łatwe w wylęgu i wzroście sa na początku kiśćce srebrzyste. Złote niby też proste lecz czasem trafiają się spore ubytki ich.
dawid125 - 2010-06-26, 21:24
Temat postu: Jakie na początek??
Jakie bażanty polecacie na początek{oprócz łownych}???Chciałby , żeby nie były zbyt drogie.

Z góry dziękuje za odpowiedzi.

nyszka - 2010-06-28, 14:39
Temat postu: Re: Jakie na początek??
dawid125 napisał/a:
Jakie bażanty polecacie na początek{oprócz łownych}???Chciałby , żeby nie były zbyt drogie.

Z góry dziękuje za odpowiedzi.


Złote, lub złote-lutino (bananowe)

ShowGirl - 2010-07-28, 21:33

Widziałam ostatnio ofertę sprzedaży białych bażantów - powiedzcie, mi, to jest odmiana barwna łownych? Czy mozna trzymać kurki z kurami? tzn samice.. Kusi mnie żeby wziąć ze 2 samice i zobaczyć jak się te ptaki zachowują, ale nie wiem czy do dobry pomysł. Kury nie będa ich gnębić? Kury tez mam białe, więc kolorem by się nie wyróżniały. Podobają mi się bażanty złociste, ale chciałabym "poćwiczyć" na początek na tych białych.
AL - 2010-07-29, 07:19

ShowGirl, Tak to mutacja barwna łownych, Ja mam same samce bażantow :D
To one raczej będą gnębić kury, zwlaszcza w okresie lęgowym. Choć moje bazanty bały się koguta feniksa, ktory je atakował. Ale inne koguty były przyjażnie do nich nastawione.

krzyho0661 - 2010-10-07, 18:05

Witam. Moimi pierwszymi bażantami byli łowne i powiem z własnego doświadczenia ze sa łatwe w hodowli i całkiem dobrze sie oswajają do otoczenia. Moje Bazanty łowne zostały wysiedziane przez kure domową czyli kwoke i na początku je zamknolem z kwoka na 3dni zeby nawiązały wieź z matką i potem wypuściłem na podwórze gdzie chowały sie wśród innych kur i perliczek. W tej chwili sa juz w wieku ponad 5 miesiecy i jeszcze żaden mi nie uciek chcą od 2tygodnia życia wychodzili juz za ogrodzenie. Przez ok. 2miesiace nocowali jeszcze w kurniku jednak jakis czas juz noc spędzają na drzewie. Jednak nigdy nie odchodzą dalej jak 200m. od podwórza i myśle ze chodź drzemie w nich dzikość to jednak nie uciekną z miejsca w którym sie wychowały. .
nyszka - 2010-10-08, 13:02

Do wiosny może i nie uciekną ;) ale jak zaczną się toki to nie byłabym juz tego taka pewna :P
krzyho0661 - 2010-10-08, 14:11

W mojej miejscowosci niema bażantów najbliższe znajdują sie ok. 3km od mojego domu. A poza tym jesli nawet by byli Bazanty to i tak moje na stałe by nie uciekły na wolnośc tylko by wracały systematycznie zeby sie najeść bynajmniej mam taka nadzieje.
Hiszpan1806 - 2011-04-10, 16:17

Witam, mam zamiar zacząć hodowlę bażantów, tylko nie wiem jaki gatunek wybrać, i chciałem zapytać jaki się najlepiej opłaca? tak, żeby ładnie wyglądał i jeszcze można było coś na nich zarobić, możecie coś poradzić?
AL - 2011-04-10, 18:34

Hiszpan1806, jak chcesz zarobić :D to nie na tych popularnych zlotych, srebrnych.Czyste diamenty są więcej warte,ale dostać dobre ptak naprawdę trudno.
Dla niedoświadczonego hodowcy, czy ja wiem?drogie ptaki wymagają dużej wiedzy,odp.pomieszczeń.
Więć raczej nie licz na duży zysk,bo on zależy od wielu czynników .
W dodatku aby hodowla była opłacalna nie możę być mowy o 1 lub 2 parach.

Hiszpan1806 - 2011-04-10, 19:33
Temat postu: 123
Diamenty raczej nie wchodzą w grę bo mi się nie podobają, a na duży zysk nie liczę tylko na to, żeby zwracało mi się za karmę i mógł czasem dokupić jakieś ptaki do mojej hodowli. Myślę o modelu 1+3 albo 1+5, młode lęgłyby się sztucznie, więc na pewno było by ich więcej, niż w lęgach naturalnych.
kamillo1395 - 2011-04-10, 23:02

Hiszpan1806, ładne też są bażanty łowne....
z takimi możesz zrobić co zechcesz np. jak zostanie ci duża ilość samców to możesz wtedy jakiegoś na rosołek przeznaczyć , jakiegoś wypuścić na wolność - ja wybieram tą drugą opcje :)
a jajek co nie miara ... mój wujo kiedyś od jednej bażancicy lownej w ciągu jednego sezonu uzbierał przeszło 80 jaj (moze nie wiarygodne ale prawdziwe)

a co do sztucznej inkubacji to te bażanty najlepiej się nadają bo np. b. złote, bananowe to szkoda zeby zatracały instynkt macierzyński...
a i bazanty złote, bananowe, diamentowe itp., to rozmnazają się dopiero w drugim roku a łowne już w pierwszym ...

karo-install - 2011-04-11, 10:38

Hiszpan1806, jeżeli podobają ci się złote bażanty to polecam, może nie mam dużej wiedzy z ich hodowli ale fakty mówią same za siebie, moje stado złotych odziedziczyło dużą wolierę po pawiach, na początku myślałem że coś jest nie tak ale one po prostu mało jedzą bo są małe, chyba najmniejsze z bażantowatych. Już widzę, że koszt ich hodowli nie jest zbyt duży. A na zarobek to nie licz, bo nie jeden się już przeliczył :)

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group