Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

Indyki / Perlice - M³ode perliczki

wilkzsx - 2007-06-03, 17:26
Temat postu: M³ode perliczki
Czesc. Dzisaj kupi³em m³ode perliczki i prosze o jakeis rady w zwi±zku z ich hodowl±. ;)
£ukasz23 - 2007-06-03, 18:23

je¶li s± to jeszcze kilku dniowe m³ode nie maj±ce matki która mog³a by siê nimi opiekowaæ to bêd± wymaga³y sporej opieki z Twojej strony po 1 musisz je dogrzewaæ za dnia jak i w nocy uwa¿aæ aby nie mia³y mokro bo m³ode perliczki s± wra¿liwe na wilgoæ Umie¶ciæ je w jakim¶ bezpiecznym miejscu ¿eby nic im nie zagra¿a³o noi dokarmiaæ by szybko ros³y i robi³y du¿o ha³asu ;)

powodzenia :!:



.

dadzio - 2007-06-10, 12:03

A czym karmiæ takie maleñstwa?Gdy nie ma siê paszy dla kurcz±t?
Krzysiek Prokop - 2007-06-10, 12:28

Mo¿esz dawaæ kaszê mann±, p³atki owsiane, z czasem wprowadziæ twaróg. Ja jednak bym ci radzi³ kupiæ paszê dla kurcz±t, gdy¿ zawiera ona odpowiednie witaminy potrzebne do prawid³owego rozwoju m³odych.
dadzio - 2007-06-10, 13:03

Dziêki za informacje narazie jeszcze nie mam perlicz±t ale za 2 tygodnie zaczn± siê l±dz i pytam czym je karmiæ gdyby wylêg³y by mi siê np 2 perliczêta to wtedy nie bêde kupowa³ paszy bo to by mi siê nie op³aci³o :)
karei - 2007-06-19, 12:32
Temat postu: perilczki
perlicaeta
£ukasz23 - 2007-06-19, 15:32

fotka bardzo ma³a ale widaæ dwie mordki perlicz±tek :serduszka: zazdroszczê Ci teraz jak …… :D lubi³em siê im przygl±daæ zw³aszcza jak jad³y zawsze wtedy co¶ tam pod dziobkami popiskiwa³y
michalpk - 2007-10-10, 11:42

To s± moje perliczki. Posiadam je w kolorze bia³ym, czarnym lawendowym, standardowym i ³aciate.
Rocki - 2007-10-10, 12:07

Czarne perliczki s± bardzo ³adne i mimo, ze s± do¶æ rzadkie obecnie staja sie coraz popularniejsze...
michalpk - 2007-10-10, 13:01

Tak, owszem. Ja sobie je szczególnie cenie. W stadzie mam samca tego koloru, który jest samcem "alfa". Gdy dochodzi do bójki miêdzy innymi osobnikami on staje miêdzy mini i przyprowadza ich do porz±dku, co¶ niesamowitego. Jest bardzo wra¿liwy na dziwne zachowanie poza stadem, udowadnia to g³o¶nym krzykiem.
Arek-mi³o¶nik - 2007-10-12, 20:39

Rozumiem ¿e m³ode czarne perliczki to te co s± na drugim zdjêciu?

[ Dodano: 2007-10-12, 20:47 ]
Ja wrócê jeszcze do tego zdjêcia co s± na nim ¶wie¿o wyklute perliczki w inkubatorze.Mam takie pytanie.Te jajka co by³y w inkubatorze z których siê jeszcze nie wyleg³y pisklêta to czyje to by³y jajka.Takie pomarañczowe i zielone.Bardzo ciekawe

karei - 2007-10-13, 15:24

Te jajka pomarañczowe s± perlicy a zielone kaczki cynamonki
dadzio - 2007-10-14, 15:53

Postanowi³em opisaæ ochów ma³ych perlic,poniewa¿ jest to temat do¶æ obszerny.Wiele osób uwa¿a,¿e odchów perlicz±t jest bardzo trudny.Ja osobi¶cie zgadzam siê z tym.Bardzo trudn± rzecz± jest dochowanie siê m³odych.Z dwóch powodów
a)perlice bardzo rzadko wysiaduj± swoje jajka co jest du¿ym utrudnieniem je¶li nie mamy inkubatora,lub kur dobrze kwocz±cych.Je¶li u¿ywamy inkubatora nastawiamy temperaturê na 38 stopni.Wilgotno¶æ natomiast na od 60 do 70%.Wylêg nastêpuje miêdzy 24 a 29 dniem inkubacji
b)Niska wylêgowo¶æ,ze wzglêdu na wysoki procent jaj niezap³odnionych.
Kiedy m³ode zaczynaj± siê lêgn±æ nale¿y wybraæ je spod kwoki jak tylko wyschn±,¿eby kwoka nie zostawi³a jaj,gdy¿ jak wspomnia³em perlice lêgn± sie w do¶æ du¿ym rozci±gniêciu czasowym.Drugim powodem tak szybkiego zabierania m³odych jest to,¿e kwoka mo¿e niechc±cy przydusiæ m³ode ³ap±.Kiedy wszystkie m³ode siê wylêgn± mog± wróciæ do matki.Je¶li m³ode lêgn± sie w inkubatorze,to mog± tam zostaæ d³u¿ej.Przez jakie¶ 24 godziny.Potem m³odym koñcz± siê substancjê od¿ywcze,które by³y pozosta³o¶ciami tego czym pisklê ¿ywi³o siê w jajku.Wtedy m³ode musi siê naje¶æ i napiæ.Do inkubatora nie nale¿y wstawiaæ ody i jedzenia,gdy¿ gdyby woda siê wyla³a mog³aby zamoczyæ jakie¶ urz±dzenie elektryczne.
Pisklêta po zabraniu od kwoki,b±d¼ wyjêciu z inkubatora mo¿na trzymaæ w specjalnym odchowalniku,b±d¼ w zwyk³ym kartonie.Jako ¼ród³o ciep³a mo¿na wykorzystaæ butelkê z wrz±tkiem owiniêt± rêcznikiem b±d¼ ¶ciereczk±.
Je¶li nie posiadamy specjalnych poide³ dla kurcz±t mo¿na poiæ je w je w nikich kubeczkach po serkach.Musz± byæ one bardzo niskie.W ¶rodek wstawiamy kamieñ,¿eby maluchy nie wesz³y do wody.Maluszki najlepiej poæ samemu.Karmê powinny mieæ w kartonie.Mo¿na dodatkowo wypuszczaæ je z kartonu na wiêksz± powierzchniê.Poiæ powinno siê je co godzinê 1raz.Jest to potrzebne,¿eby z czasem same nauczy³y siê piæ.Wraz z ich wzrostem poid³o mo¿e byæ wy¿sze.Perliczêta s± ma³ymi piskl±tkami same mog± mieæ problem dosiêgn±æ do wody.Wodê przynajmniej przez jaki¶ czas nale¿y podawaæ przegotowan±.Najlepiej dodawaæ do niej witaminy.Mo¿na zamiast witamin dodawaæ miód .Albo nawet kilka kropel soku z cytryny,która zawiera du¿o witamin.
Jako pokarm najlepiej jest stosowaæ paszê dla kurcz±t.Pokarm nale¿y podawaæ na p³askim talerzyku,tak aby maluszki mog³y swobodnie wej¶æ do niego.Pokarm nale¿y zostawiaæ pisklêt± w kartonie lub odchowalniku.Zamiast paszy mo¿na u¿ywaæ inne rzeczy.Na przyk³ad jajko gotowane na twardo z kasz± jêczmiann±.Do tego zielonki.Takie jak drobno posiekane li¶cie buraczków,gwiazdnicy,komosy,mniszka lekarskiego,sa³aty..Mo¿na te¿ samemu przygotowaæ paszê.Wa¿ne wtedy jest,¿eby nie dodaæ do niej ¿yta,które jest silnie toksyczne i podanie jego przewa¿nie prowadzi do ¶mierci piskl±t.I to nie tylko perliczych.Mo¿na te¿ podawaæ twaróg ale nie t³usty,do tego kasza jêczmienna.Dodatkowo mo¿na stosowaæ tart± marchew.Grubo¶æ starcia zale¿y od wieku i wielko¶ci m³odych.
M³ode musz± mieæ w odchowalniku sucho i ciep³o.S± one bardzo wra¿liwe na zimno i wilgoæ.Jako ¶ció³kê w odchowalniku mo¿na zastosowaæ siana,trociny,s³omê,¿wir.Je¶li stosujemy ¿wir nale¿y zastosowaæ tak¿e s³omê,siano,lub trociny w wyznaczonym miejscu,gzie ptaki mog³yby sobie spaæ.W miejscê snu mo¿na po³o¿yæ tak¿e jaki¶ ciep³y materia³ taki jak co¶ we³nianego.Mo¿na te¿ zastosowaæ poduszkê elektryczn±.
Najlepiej,kiedy m³ode maj± szanse przebywaæ na ¶wie¿ym powietrzu.Je¶li jest taka mo¿liwo¶æ to i od pierwszych dni ¿ycia.Najlepiej ich wtedy pilnowaæ,gdy¿ mo¿e nagle zacz±æ padaæ albo jakie¶ zwierze mo¿e je zaatakowaæ.Je¶li jest zimno na dworzu lepiej ich nie wypuszczaæ,¿eby nie zmarz³y.
Je¶li kto¶ chce to mo¿e m³ode w 3 dniu ich ¿ycia je skopiowaæ(pozbawiæ kawa³ka skrzyd³a,co uniemo¿liwi im latanie w przysz³o¶ci.Mo¿e zrobiæ to weterynarz,lub chodowca,który siê na tym zna.W celu zapobiegniêcia pterofagi i kanibalizmowi oraz w ogóle dziobaniu siê wzajemnie mo¿na poddaæ ptaki zabiegowi usuniêcie kawa³ka górnej czê¶ci dzioba.Ja osobi¶cie nie stosuje kopiowania i usuwania kawa³ka dzioba.
2 najtrudniejsze etapy w ¿yciu maluchów to okres wybarwiania siê i wu¿ynanie siê wyrostka kostnego.
Zapewniam,¿e hodowca perlic ma w swoim odchowie wiele radosnych chwil.Wszystko sprawia rado¶æ.Pierwsze bia³e kropki na piórkach,wyczuwalny ju¿ wyrostek kostny,a¿ w koñcu pierwsze wrzaski perlic.Zachêcam wszystkich do ich chowu.
Ten artyku³ jest moja w³asno¶ci±.Nie jest on skopiowany z ¿adnej ksi±¿ki i strony internetowe.Ani ich t³umaczeniem.Jest to tylko moja praca intelektualna.
Dawid B (Dadzio)

kacpisu³tan - 2007-10-14, 16:06

dadzio napisa³/a:
Poiæ nale¿y je w ma³ych kubeczkach po serkach

Nie nale¿y tylko najwy¿ej mo¿na ;) Poza tym znacznie lepsze s± dostepne na rynku pojniki dla kurcz±t.
dadzio napisa³/a:
Poiæ powinno siê je co godzinê 1raz

Woda powinna byc non stop dostepna w pojniku.
dadzio napisa³/a:
Mo¿na zamiast witamin dodawaæ miód lub cukier

A jakie wed³ug ciebie warto¶ci od¿ywcze zawiera cukier :?:
dadzio napisa³/a:
Na przyk³ad jajko gotowane na twardo z kasz± jêczmiann±

Gotowane jajko mo¿na podawaæ dopiero w po¿niejszym cyklu rozwojowym gdy¿ mo¿e wywoa³ u mlodych kurczaków biegunke.
dadzio napisa³/a:
W miejscê snu mo¿na po³o¿yæ tak¿e jaki¶ ciep³y materia³ taki jak co¶ we³nianego

Niema sensu kla¶æ ¿adnego materia³u bo perliczki to nie ludzie. Poza tym matera³ zaraz byl by ca³y brudny ze wzglêdu na odchody.
dadzio napisa³/a:
W celu zapobiegniêcia pterofagi i kanibalizmowi oraz w ogóle dziobaniu siê wzajemnie mo¿na poddaæ ptaki zabiegowi usuniêcie kawa³ka górnej czê¶ci dzioba

Takie sposub leczenia mo¿na nale¿y stosowac jedynie wtedy gdy pojawi± sie objawy( s± jednak inne lepsze sposoby)

dadzio - 2007-10-14, 16:15

Cukier zawiera glukozê.Oczywi¶cie,¿e lepsze s± pojnikji pisz±c nale¿y mia³em namy¶li to,¿e kubeczki nie mog± byæ zbyt wysokie,jajko odpowiednio czêsto wymieniane nie powinno wywo³aæ biegunki.U moich perlicz±t jej nie wywo³a³o.W materiale mog³yby siê ogrzaæ,bo w ¿wi¿e ciêzko to zrobiæ.Kiedy pojawi± siê objawy pterofagi mo¿e byæ za pó¼no na usuwanie czê¶ci dzioba.Na fermach robi± to w odpowiednim wieku. To tak dla wyja¶nienia w±tpliwo¶ci.
kacpisu³tan - 2007-10-14, 16:26

Moich wontpliwo¶ci i tak nie rozwi³e¶. Co z tego ¿e cukier zawiera glukoze jak przy tym w jego sk³ad wchodzi wiele szkodliwych zwi±zków chemicznych które w po¿niejszym czasie moga odbiæ siê na zdrowiu ptaka.
dadzio napisa³/a:
,¿e lepsze s± pojnikji pisz±c nale¿y mia³em namy¶li to,¿e kubeczki nie mog± byæ zbyt wysokie

W takim razie inaczej sformu³uj to zdanie bo ludzie którzy to czytaj± ¿e nale¿y stosowac jakies kubeczki.
A co do tych jajek to jest bardzo niewskazane ¿eby podawaæ je m³odziutkim kilkudniowym kurczak± kuczak±. Mog± one wywowaæ biegunke która w konsekewencji doprowadzi do ¶mierci.
dadzio napisa³/a:
Na fermach robi± to w odpowiednim wieku

Ale to jest forum po¶wiencone hodowc± hobbysta a nie hodowc± fermowym. Poza tym jak by taki kurczak wygl±da³ bez czê¶ci dzioba :?

Lu¶ka - 2007-10-14, 16:49

dadzio napisa³/a:
Cukier zawiera glukozê.


Nie, nie i jescze raz nie :?

Cukier u¿ywany w gospodarstwiwe domowym to sacharoza. Czyste kalorie bez ¿adnych warto¶ci od¿ywczych. Niektórzy lekarze nazywaj± go "bia³± ¶mierci±", oniwa¿ przy d³u¿szym stosowaniu i braku umiaru jest po prostu szkodliwy ...
Glukoza tote¿ cukier, ale inny. ..

Wybaczcie reakcjê, ale uwa¿a, ¿e je¿eli kto¶, bez wzgêdu na wiek, decyduje siê dzieliæ swoj± wiedz± z innymi, musi siê liczyæ tym, ¿e kto¶ z jego porad skorzysta. Dlatego pisanie czego¶ co siê nam wydaje jest zwyczajnie nie w porz±dku.

Druga sprawa, przycinanie dzioba ...

Dadziu, hodowle fermowe s± nastawione na zysk. Nikogo nie interesuje, ¿e kurczaki s± ¿ywe i czuj±. To po prostu ¿ywe okazy filetów drobiowych :?

Polecanie na foirum obcinania czê¶ci dzioba jako ¶rodkla zapobiegawczego ( :!: 8) ) to w moim odczuciu zbrodnia :|

Jeste¶my mi³o¶nikami ptaków, a nie producentami miêsa :pomocy:

dadzio - 2007-10-15, 13:43

Nie mam zdjêæ ptaków bez tego kawa³ka,ale nie wygl±daj± tak styrasznie.Maj± uciêt± tylko ten ostry czubek dziaba i czê¶ci s± równe.Ja nie stosuje tego.Na fermach robi siê tak nie broilerom tylko niosk±,¿eby siê wzajemnie nie rani³y.Poza tym kto powiedzia³ ¿e osoba,która ma ferme nie mo¿e kochaæ drobiu.To,¿e hoduje broilery na miêso nie znaczy,¿e jest przeciwnikiem kur.A napisa³em o tym przycinaniu,nie dlatego¿e polecam ten zabieg,tylko dlatego ¿e mo¿na tak zrobiæ.I nie jest to robione dla zysku,bo w³a¶ciciel nic z tego niema,¿e zleci³ ten zabieg.Tylko poniós³ kaszta z nim zwi±zane.Takiej osobie zale¿y aby ptaki nie by³y prze¶ladowane przez inne.A ja nie u¿ywam tego zabiegu.O s³odzeniu wody by³o trochê napisane w temacie woda.Tam ludzie polecali s³odzenie wody.
kacpisu³tan - 2007-10-15, 15:37

Zamoata³e¶ to wszystko... Ja tylko do wszystkich apeluje aby nie stosowali tego sposobu o którym pisze dadzio. S± inne, bardziej humaniatarne i lepsze sposoby :!:
dadzio - 2007-10-16, 20:58

Podpisuje siê pod tym co napisa³ kacpisu³tan!Sam nie popieram takich zabiegów w ma³ych hobbystycznych hodowlach!Takie zabiegi wykonuje siê tylko je¶li nie ma mo¿liwo¶ci humanitarniejszego leczenia pterofagi i kanibalizmu.Tam gdzie jest tysi±ce a nawet dziesi±tki tysiêcy ptaków.W ma³ych hobbystycznych hodowlach kanibalizm nie wystêpuje czêsto,poniewa¿ ptaki chodz± po dworzu i maja idealne warunki.S± w ma³um zagêszczeniu i nie nudz± siê ca³ymi dniami,gdy¿ maj± co robiæ,gdzie spacerowaæ.Mog± przebieraæ w ro¶linach i maja zapewnione indywidualne traktowanie.Oczym na fermach nie ma mowy.Szczerze mówi±c napisa³em o tym zabiegu,¿eby inni dowiedzieli siê,¿e takie rzeczy s± stosowane na fermach.Nie spodziewa³em siê,¿e ten temat bêdzie a¿ tak poruszony i ,¿e wywo³a tak gor±c± dyskusjê.
Lu¶ka - 2007-10-16, 21:02

Dadziu, bardzo siê cieszê, ¿e to napisa³e¶ ! :d
Teraz wszystko jasne, bo szczerze mówi±c, wcze¶niej nieco siê zaniepokoi³am ;)

Zrpozum ... forum czytaj± bardzo ró¿ne osoby i czê¶æ z nich traktuje posty jak podrêcznik.
W efekcie komu¶ mog³o wpa¶æ do g³owy poobcinanie dziobów pisklêtom, w celu profilaktyki...
Niestety, za s³owo, zw³aszcza pisane i upubliczniane trzeba braæ odpowiedzialno¶æ ;)

Bardzo siê cieszê z ostatniego postu :)

michalpk - 2007-11-25, 02:46

Przedstawiam kolejne zdjêcia moich perliczek
Lu¶ka - 2007-11-25, 13:35

Piêkne stadko, we wszystkich kolorach têczy :d

Mo¿e i moje marzenie o perliczkach kiedy¶ siê spe³ni .... :D

karpik - 2007-11-25, 18:03

Lu¶ka napisa³/a:
Piêkne stadko, we wszystkich kolorach têczy :d

Mo¿e i moje marzenie o perliczkach kiedy¶ siê spe³ni .... :D


Potwierdzam ¿e piêkne :serduszka: :!:

jakub - 2007-12-02, 18:43

Bardzo ³adny ten czarny perkol inne te¿ niczego sobie :) :) :)
dadzio - 2007-12-02, 19:35

¦liczne perliczki. :serduszka: . Bardzo lubiê te ptaki. I mi jakie jednym z niewielu ich krzyk sie podoba. :D
Arek-mi³o¶nik - 2008-02-11, 21:32

Czy jak mieli¶cie m³ode perliczki wychowywane przez kurê to gdy nadszed³ czas ¿e kura siê nimi nie opiekowa³a to one posz³y w swoj± stronê i sta³y siê samodzielne.Bo moje nadal (mimo ¿e s± ju¿ doros³e)to ca³y czas chodz± za swoj± matka.Mam jedn± samice która nie by³a wychowywan± przez ta kurê i ona za ni± nie chodzi tylko nawo³uje samca a ten ma j± gdzie¶ i chodzi z kura.Nie mo¿e tak byæ.Mo¿e tak jest gdy¿ ta kurka jak opuszcza³a je to ich nie dziob±³a i one my¶l± ¿e ona ca³y czas chce je wodziæ.Spokój jest przynajmniej gdy kura siedzi z jajkiem(chocia¿ i tu perlik stoi ko³o gniazda)
dadzio - 2008-02-11, 21:37

U mie perliczki po od³±czeniu siê od kwoki nie chodzi³y juz za ni±.
Lu¶ka - 2008-02-11, 21:55

Arek-mi³o¶nik napisa³/a:
Czy jak mieli¶cie m³ode perliczki wychowywane przez kurê to gdy nadszed³ czas ¿e kura siê nimi nie opiekowa³a to one posz³y w swoj± stronê i sta³y siê samodzielne.Bo moje nadal (mimo ¿e s± ju¿ doros³e)to ca³y czas chodz± za swoj± matka.Mam jedn± samice która nie by³a wychowywan± przez ta kurê i ona za ni± nie chodzi tylko nawo³uje samca a ten ma j± gdzie¶ i chodzi z kura.Nie mo¿e tak byæ.Mo¿e tak jest gdy¿ ta kurka jak opuszcza³a je to ich nie dziob±³a i one my¶l± ¿e ona ca³y czas chce je wodziæ.Spokój jest przynajmniej gdy kura siedzi z jajkiem(chocia¿ i tu perlik stoi ko³o gniazda)


Arek, wydaje mi siê, "na ch³opski rozum", ¿e Twoje perliczêta uwa¿aj± siê za kury ;) Moze s± jeszcze za mlode, ¿eby siê usamodzielniæ i szukaj± towarzystwa "mamy" ?
Pewnie jak zacznie siê dla nich okres godów, zainteresuj± siê bardziej w³asnym gatunkiem :)

Arek-mi³o¶nik - 2008-02-11, 22:39

Od lipca(dok³adnie 18)do 11lutego up³ynê³o ju¿ pó³ roku wiêc to s± ju¿ w pe³ni doros³e ptaki.Jak mia³em starego perlika to zawsze trzyma³ siê z perliczkami.My¶lê ¿e gdyby ta kurka usiad³a na jajka to perliczki by o niej zapomnia³y bo by rzadko j± widzia³y.A jak kurka by wodzila "nowe"dzieci to by odgania³a te "starsze".
Karlos - 2008-02-13, 01:18

Moje pisklêta po¿ar³y kury...

Nie pytajcie jak to siê sta³o

dadzio - 2008-02-13, 19:54

Karlos, Wspó³czuyje. Wielka szkoda perliczek. Ale tak to jest. I od z³ota jest odchód.
jakub - 2008-02-13, 21:28

Równie¿ wspolczuje. Na pewno jak siê lêg³y to kura je od razu polyka³a. Szkada ;(
butchi chabo - 2008-02-15, 01:21

Lu¶ka napisa³a, cukier spo¿ywczy(sacharoza) nie zawiera glukozy.
Nie moge siê z tym zgodziæ,fakt nauki pobiera³em parêdziesiat lat temu .Ale sk³ad sto³owego cukru zostal mi do dzisiaj. W swej skrupulatno¶ci dodatkowo podpieram siê ¶ci±g±, oto cytat:
"Sacharoza –Sacharoza jest to najbardziej popularny cukier spo¿ywczy (np. cukier kryszta³). Sacharoza sk³ada siê z 2 cz. glukozy + 1 cz. fruktozy, jest dobrze rozpuszczalny w wodzie i s³abo w etanolu.Wystêpuje w ro¶linach, jest cukrem sto³owym otrzymywanym z trzciny cukrowej lub buraków cukrowych."
Wiêcej na temat rozczepialno¶ci sacharozy na cukry proste , podajê link:
http://www.sciaga.pl/teks...do_wiadczeniami

Lu¶ka - 2008-02-15, 10:30

butchi chabo napisa³/a:
Lu¶ka napisa³a, cukier spo¿ywczy(sacharoza) nie zawiera glukozy.
Nie moge siê z tym zgodziæ,fakt nauki pobiera³em parêdziesiat lat temu .Ale sk³ad sto³owego cukru zostal mi do dzisiaj. W swej skrupulatno¶ci dodatkowo podpieram siê ¶ci±g±, oto cytat:
"Sacharoza –Sacharoza jest to najbardziej popularny cukier spo¿ywczy (np. cukier kryszta³). Sacharoza sk³ada siê z 2 cz. glukozy + 1 cz. fruktozy, jest dobrze rozpuszczalny w wodzie i s³abo w etanolu.Wystêpuje w ro¶linach, jest cukrem sto³owym otrzymywanym z trzciny cukrowej lub buraków cukrowych."
Wiêcej na temat rozczepialno¶ci sacharozy na cukry proste , podajê link:
http://www.sciaga.pl/teks...do_wiadczeniami


Dziêkujê za przypomnienie i przepraszam za nie¶wiadome wprowadzenie w b³±d :ops:


Tak czy inaczej, damianbober, jakub, straszliwie zoffowali¶cie kolejny temat ...

Bardzo proszê, trzymajcie siê tematu w±tku, albo przenie¶cie siê do hyde parku z rozmowami o wszystkim, bo nie nad±¿am za Wami :!:

damianbober - 2008-02-20, 18:03

jaja perliczek podobno mog± d³ugo le¿eæ i bêd± dobre do wylêgu. Jak d³ugo mo¿na przechowywaæ ich jaja ? Nie wiem czy wybra³em odpowiedni temat by zadaæ to pytanie ale ten wydawa³ mi sie najw³a¶ciwszy

[ Dodano: 2008-02-20, 18:03 ]
tzn najbardziej w³a¶ciwy :D

Lu¶ka - 2008-02-20, 18:13

Z tego co mi wiadomo, perlicze jajka przez rok pozostaj± w stanie nadaj±cym siê do pod³o¿enia
dadzio - 2008-02-20, 19:59

Luska ma racjê podobno przez rok siê nadaj±, ale szczerze mówi± ja bym jednak nie czeka³ a¿ tak d³ugo. Kilka miesiêcy, ale czekanie rok nie ma wiêkszego sensu. Choæ podobne tyle wytrzymuj±. Ale nie jest pewne, ¿e wytrzymaja równo rok co do dnia.
Agori - 2008-02-21, 00:44

Hmmm, zdziwi³em siê szczerze... 8)
Skorupa perliczych jaj jest o wiele grubsza ni¿ np. kurzych, lecz chyba nie grubo¶æ skorupy chroni przed m.in. wysychaniem. Osobi¶cie nie s±dzê, by w przypadku perliczych jaj do inkubacji obowi±zywa³y inne zasady ni¿ w przypadku jaj pozosta³ych gatunków drobiu...
W przesz³o¶ci sam stara³em siê podk³adaæ pod kwokê nie starsze ni¿ dwutygodniowe...

Prawdê powiedziawszy zaintrygowa³a mnie ta kwestia. Mo¿e kto¶ ma osobiste do¶wiadczenia pod tym wzglêdem?

dadzio - 2008-02-21, 14:26

Agori, Te¿ siê ¼dziwi³em, ¿e jajka moga tak d³uygo wytrzymaæ, choæ mo¿e i jest to prawda. Tak twierdzi wielu hodowców.
Agori - 2008-02-22, 06:18

Nieco zakrêcê... :>
Je¶li perlicze jajko jest zdolne do inkubacji przez rok, to tym bardziej jest zdatne do konsumpcji po up³ywie tego czasu...
Zdarzy³o siê Wam kiedy¶ zje¶æ ROCZNE jajko?
:diabel::

Waldemar Waldun - 2008-02-22, 09:41

Mi raczej nie a nawet napewno i nie mam zamiaru takich próbowaæ,chocia¿ nie twierdzê ¿e s± nie dobre.Przecie¿ nie wszystko co stare to BEEEEE.
Arek-mi³o¶nik - 2008-02-23, 12:42

S³ysza³em ¿e jaja perlic nadaj± siê do u¿ytku po nawet ok roku ale musz± przebywaæ w sta³ej i do¶æ ch³odnej temp.
dadzio - 2008-02-24, 19:12

Moje maluchy z zesz³ego roku
Arek-mi³o¶nik - 2008-03-08, 22:39
Temat postu: m³ode
wklejam zdjêcia moich ubieg³orocznych perliczek z których teraz mam tylko jedn± samiczkê.
Zdjêcia s± wklejone od najpó¼niej zrobionego do najwcze¶niej zrobionego...

Karlos - 2008-03-23, 15:14

Brawa dla tych którzy zostali "dziadkami" ;)

Ja teraz doszed³em do wniosku, ¿e w tym roku perlica, która zacznie siedzieæ na swoich jajach, bêdzie w innym pomieszczeniu. Tak dla niej bêdzie najlepiej, ¿eby sobie siedzia³a w spokoju.

damianbober - 2008-03-25, 21:05

Karlos, no nie wiem czy perliczka pozwoli ci sie przenie¶æ w inne miejsce i bêdzie chcia³a siedzieæ tam gdzie ty jej bêdziesz kaza³. Chyba tylko indyki s± takie g³upie i czasem kury ale z perliczk± nie pójdzie tak ³atwo. Wydaje mi sie ze tylko j± sp³oszysz i odechce jej sie siedzenia no ale spróbuj :diabel:: -jak tobie sie uda to ja mo¿e tez spróbuje :diabel::
dadzio - 2008-03-25, 21:19

Perliczki raczej nie da siê przesadziæ. Kurê jest ciê¿ko, gdzie kura to ptak ca³kowicie udomowiony. Perliczki natomiast s± ptakami pó³dzikimi. Tzn, ¿e s± hodowane w hodowlach, ale boj± siê cz³owieka i s± bardzo p³ochliwe. Miejsce na gniazdo wybieraj± same. Najchêtniej gdzie¶ w zaro¶lach, ciemnych miejscach.
Karlos - 2008-03-26, 16:19

Mi akurat wybra³a w kurniku.

Tylko ta druga perliczka by³a tak g³upia, ¿e wskakiwa³a do gniazda tej pierwszej i te¿ znosi³a tam jaja. A potem ze z³o¶liwo¶ci depta³a i dzioba³a m³ode.

Dlatego jak drugi raz tak siê stanie, to bêdê musia³ j± zlikwidowaæ.

dadzio - 2008-03-26, 16:46

Powinene¶ odizolowaæ perliczkê, kiedy ta zaczya siedzieæ. Nie chodzi o to, ¿eby j± przenie¶æ, ale to, ¿eby zamkn±æ gniazdo. Po co? Po to, ¿eby ¿adne ptaki nie mog³y znosiæ w tym gnie¼dzie jajek.
Arek-mi³o¶nik - 2008-03-26, 20:00

Moja te¿ siê kiedy¶ nios³a w kurniku w specjalnej klatce ¿e sztucznymi ro¶linami i nie chcia³a usi±¶æ.
Karlos - 2008-03-26, 20:26

Odizolowaæ za bardzo te¿ nie mogê. Perliczka musi chocia¿ na chwilê wyj¶æ na powietrze i co¶ zje¶æ. Móg³bym j± co prawda karmiæ, ale box na gniazdo jest za ma³y ¿eby cokolwiek wstawiæ, a perliczkê bym raczej sp³oszy³.

Na razie dla mnie najwa¿niejsze jest, ¿eby moje perliczki by³y w tym roku w pe³ni si³ i ¿eby potem móc je rozmo¿yæ.

Na razie to sta³em siê popularny na mojej wsi przez te perliczki ;) Ale có¿ mogê poradziæ... po prostu kocham perliczki.

pawel257 - 2008-04-15, 21:40

Z mojich doswiadczen z perliczkami wiem ze nie powinno dawac sie im bia³ego sera przynajmniej jak sa malutkie zmarnowa³em tak dwa legi po kilku godzinach po podaniu sera wiekszosc by³a martwa, drugie przykre doswiadczenie mialem gdy pozwoli³em wychowywac je perliczce po pierwszym wypadzie na wolnosc wróci³a sama najlepiej z tymi ruchliwymi maluchami radza sobie kurki liliputki tylko ze po odchowaniu ciezko sie jej od nich uwolnic
adrian_lasek - 2008-04-16, 12:35

U mnie równie¿ perliczka sprawdza³a siê jako mama dopóki jej nie pu¶ci³em na wolno¶æ z ma³ymi- poginê³y albo pad³y ze zmêczenia, bo nie nad±¿a³y za matk±, która chodzi³a wszêdzie, gdzie siê da³o.
Arek-mi³o¶nik - 2008-04-17, 20:08

Mi siê wyklu³y 4 perliczki(ka¿da innego koloru).Zauwa¿y³em ¿e jedna ma u nó¿ki krzywo palce u³o¿one.S± one skierowane w lewo.Jest ¿wawa ale nie wiem co jej jest.
Kamila W. - 2008-04-18, 22:44

Arek-mi³o¶nik,hodujê do¶æ d³ugo perliczki i mia³am takie przypadki u perlicz±t.Skrzywienie palców spowodowane mo¿e byæ urazem fizycznym,trudno¶ci z wydostaniem siê z jaja za czym idzie pomoc cz³owieka lub bliskie pokrewieñstwo rodziców.U mnie w³a¶nie to by³ ten 3 powód.Jednak maluch rós³ zdrowo i wzrós³ na du¿ego perlika.Palce mu tak zosta³y ale nie przeszkadza³o mu to.
adrian_lasek - 2008-04-19, 09:44

U mnie te¿ jak mia³em blisko spokrewnione to mia³y powykrzywiane palce, a du¿o obumiera³o kilka dni przed wykluciem.
Arek-mi³o¶nik - 2008-04-21, 19:01

Moja perliczka od dwóch dni siedzi w gnie¼dzie w kurniku i nie wychodzi.Czy to oznacza ¿e chce wysiadywaæ?Strasznie dziobie w rêkê.Wogóle siê nie p³oszy.Da³bym jej jajek ale jak zrezygnuje i jajka zaziêbi.Chcia³bym w koñcu zobaczyæ perlicz±tka z prawdziw± mam±.:-)
Rocki - 2008-04-21, 23:56

Arek-mi³o¶nik, skoro ptak siedzi na gnie¼dzi od kilku dni i broni go przed intruzami to zdecydowany znak, ¿e jest gotowy do wysiadywania, ale w takim wypadku nie mo¿na go niepokoiæ bo je¶li nie jest zbytnio przyzwyczajony do kontaktu z cz³owiekiem mo¿e sie sp³oszyæ i zostawiæ gniazdo je¶li bêdzie niepokojony.
Arek-mi³o¶nik - 2008-04-22, 13:24

Rocki,uwierz mi ta perliczka jest bardziej oswojona ni¿ niektóre kury.Od ma³ego mia³a kontakt z cz³owiekiem.
matias - 2008-05-21, 17:14

Którego dnia inkubacji dokonuje siê prze¶wietlania jaj u perliczek
Arek-mi³o¶nik - 2008-05-21, 21:03

Od 5-go dnia mo¿esz to zrobiæ.A drugi raz to np 20-go dnia.
polikarp89 - 2009-08-30, 23:53

WItam powiedzcie mi jak wygl±da stan zdrowotny perlicz±t tzn chodzi mi o to czy s± odporna na ró¿ne choróbska tak jak np kaczki francuzkie czy trzeba je szczepiæ bo popadaj± jak kurczêta??? Powiem tylko ¿e mam 15 pociech maj±cych 7 tyg które wychowa³a kura i jak narazie nie pad³a mi ani 1 sztuka i ciekawi mnie jak d³ugo utrzymam taki stan perlicz±t??
BIANKA1 - 2009-12-18, 11:22

Bardzo ciekawy temat . Mam 8 perliczek z czterech ró¿nych ¿róde³ . Nie bardzo wiem jakiej p³ci ,ale mam nadziejê , ¿e s± mieszane . Perliki biegaj± po podwórku oko³o 2 tys m i wrzeszcz± , jak tylko pojawi sie co¶ niepokoj±cego . Obcy pies , kot , cz³owiek , stadko pa³êtaj±cych siê kur s±siada . Po to je kupi³am . Jak one wrzeszcz± , to zaczynaj± pêdzic tam koguty , a jak sprawa jest naprawde podejrzana , to te¿ wrzeszcz± , i wtedy ja wychodzê sprawdziæ , co sie dzieje . Wiosn± dostan± jeszcze wiêkszy wybieg , wiêc potrzeba mi wiêcej perliczek ;)
Z tego tematu wynika , ¿e perliczki nie s± najlepszymi mamami .
W zwi±zku z tym raczej nie mam co liczyc , ¿e perlica sama si±dzie i wychowa ma³e .

I tu moje pytanie . Podk³adaæ jajka kurkom , zak³adaj±c , ze jakac zakwoczy akurat wtedy , jak znajdê jajka perliczek ?
Jak znajdê te jajka , to w³o¿yc je do inkubatora ?
Daæ sobie spokój i wiosn± dokupiæ " gotowe ' perliczki ?

Jak odró¿niæ jajko perliczki od kurzego bez t³uczenia ? Czê¶æ moich kurek niesie siê na w³asn± ³apê ignoruj±c kurnik ?

Bartek89 - 2009-12-18, 12:27

witam, hmmm no prawd± jest to ¿e strasznie krzycz± te ptaki. je¶li chodzi o p³eæ to w sumie jak kto¶ sie nie zna to ciezko jest odró¿nic. ja rozpoznajê tak ¿e kury maj± "brody " krótkie i przyleg³e, bardziej poziomo ustawione a naro¶la na g³owach mniejsze. u kogutów brody s± szerokie i bardziej lu¼ne a naro¶la na g³owie du¿e.
rzczeywi¶cie perliczki raczej nie wysiaduj± wiec wyj¶c mamy kilka albo kura, tylko z tym kwoczeniem róznie bywa u niosek, poleci³bym raczej liliputkê albo indyczkê. albo inkubator. je¶li chodzi o kupno m³odych, no có¿ jest to napewno wygodne ale np w mojej okolicy m³ode sa drogie wiec bardziej op³aca sie mieæ swoje m³ode.
rozróznienie jaj perliczych jest proste jaja sa ma³e, lekko sp³aszczone i kropkowane , podobne do indyków. a i ejszcze jedno, s³ysza³em ¿e jaja perlic bardzo d³ugo zachowuj± zdolno¶c do klucia< du¿o d³u¿ej ni¿ np kurze czy kacze>, wiec jesli nawet nie mia³a by¶ odrazu kury - kwoki to mo¿esz jaja przechowaæ i pod³o¿yæ póxniej.

polikarp89 - 2009-12-18, 15:12

Tak to fakt ¿e jaja perlic mog± pole¿eæ d³u¿ej sam w tym roku nasadza³em kurki na jajka które mia³y ok miesi±ca :D A ja w tym roku bêde probowa³ by to perlica a nie kura by³a prawdziw± mam± która wysiedzi maluchy :P My¶lê , ¿ê sie uda
darek72 - 2009-12-20, 13:02

Witam! Nak³onienie perlic do wysiadywania jest mo¿liwe,ale pod warunkiem,¿e ptaki bêd± mia³y ustronne miejsce,gdzie w pierwszych dniach nikt nie bêdzie ich niepokoi³.Perliczki to bardzo p³ochliwe ptaki.Pozdrawiam,Darek
BIANKA1 - 2009-12-20, 15:43

Dziêkujê za cenne rady :d Teoretycznie mam kurki na mamki , bo mam kilka liliputków .
G³ównym problemem jest fakt , ¿e zupe³nie nie znam sie na ptakach . Mam co prawda od paru lat zeberki , i kilka razy odchowywa³am pisklaki , które wypad³y z gniazda , ale kur nigdy nie mia³am . Nie mam bladego pojêcia kiedy kura kwoczy :hmm: . W czerwcu kupi³am na targu 10 jednio dniowych pisklaków-kogutków po z³otówce , i tylko dziêki temu forum , uda³o mi sie je odchowaæ :d Teraz odchowa³am 20 przepiórek z w³asnej inkubacji .Mam nadziejê , ¿e z perlikami te¿ dam radê , bo faktycznie s± koszmarnie drogie . . Postaram siê zrobiæ fotkê moim perliczkom , i bedê wtedy prosi³a o pomoc w identyfikacji p³ci .

Uda³o mi siê zrobic zdjêcie
http://img121.imageshack....8/p1060319c.jpg

kamil6 - 2009-12-20, 19:37

BIANKA1, w za³±czniku masz zdjêcie swoich perliczek. Ka¿dej z nich nada³em numerek. I tak:
1.Perlik
2.Perliczka na 90%
3. Jaka¶ bardzo m³oda? 8) Je¶li jest w tym samym wieku co 5 i 8 to perliczka
4.???(chyba perlik)
5.Perlik
6.Perliczka
7.Perlik
8.Perliczka
Je¶li jest tak jak napisa³em to na wiosnê bêdziesz mia³a 4 pary. Wiêc jest wielka szansa ¿e która¶ perliczka poczuje instynkt macierzyñski i usi±dzie na jajkach :)

BIANKA1 - 2009-12-20, 20:31

Kamil6 , dziêkujê :d
3 faktycznie jest m³oda , Mia³am jeszcze 2 m³odsze od tej , ale jedna odlecia³a mi w sin± dal ( nie mia³am pojêcia ¿e lataj± ) , a najmniejsza bidulka mi zdech³a . Potem kupowa³am ju¿ same doros³e i prosi³am , o podciêcie skrzyd³a .
Chyba jestem nienormalna , ale bardzo lubiê ich krzyki :diabel:: Bardzo mi siê podoba , jak m³ode osobniki przymilaja sie do doros³ych . Robi± siê takie p³askie i pl±cz± innym pomiêdzy nogami . Mam 5 kotów , i w trakcie rozpakowywania pierwszej przesy³ki perliczek , koty asystowa³y mi dzielnie . Kiedy z paczki wyskoczy³y z wrzaskiem 4 perliczki , moje koty ma³o nie dosta³y zawa³u :diabel:: Mam nadziejê , ¿e doczekam sie ma³ych perliczatek :d

kamil6 - 2009-12-20, 21:35

Perliczki lataja i to bardzo dobrze. Co do ich krzyków to ja te¿ je bardzo lubiê. W tym roku wylêg³a mi sie tylko jedna m³oda. Wychowa³a siê z kurczakami. Na jesieni cos ja sp³oszy³o na podwórku i przelecia³a do s±siada. Nie umia³a sama stamt±d wróciæ. jak po ni± poszed³em to siê tak mnie przestraszy³a ¿e poderwa³a siê do lotu i polecia³a w przeciwnym kierunku do mojego podwórka. Ca³y dzieñ j± próbowa³em ³apaæ na podwórkach u s±siadów ale ona przelatywa³a tylko z drzewa na drzewo i siê dar³a. Przed wieczorem dotar³a ju¿ do drugiej miejscowo¶ci ok. 1,5 km od mojego podwórka. Na noc usiad³a w sadzie na jab³once. Jak juz siê zrobi³o ciemno to z w³ascicielem sadu zanie¶li¶my drabinê bo uwa¿a³em ¿e po ciemku ona nic nie widzi jak kura i bedê móg³ ja z³apaæ. Jak tylko wszed³em kilka szczebli perliczka pofrune³a, nawet nie widzia³em gdzie. Rana nastepnego dnia pojecha³em tam. Ju¿ z drogi zobaczy³em ¿e moja perliczka siedzi na samym czubku prawie 30 metrowego swierka. Nie przypuszcza³em ¿e ona widzi w nocy i po ciemku tak wysoko zafrunê³a. Oko³o po³udnia sfrunê³a i wlaz³a w jakie¶ geste krzaczory i nie umia³a z nich wyle¼æ wiêæ j± w koñcu z³apa³em, podci±³em lota i mam teraz spokój. Jej rodzice niegdy nie mia³y przycinanych lot i ca³e lato w³ócz± siê po polach i ³±kach, ale zawsze na noc wracaja do kurnika.
BIANKA1 - 2010-01-19, 19:49

Witam . Nie mogê znale¶æ w jakiej temperaturze inkubuje siê jajka perliczek . Znalaz³am 1 artyku³ , i pisze w nim , ¿e trzeba nastawiæ inkubator na 39,5 stopnia .

http://www.mojeptaki.pl/drob/kuraki/perlice/
Nie wiem , czy mogê zaufaæ tej informacji . Proszê o opinie .

foxhubert - 2010-01-24, 22:02

Perliczka ( Guinea fowl )
inkubacja 28 dni temp. 37,8 wilgotno¶æ 55-60%
Klucie po 25 dniu nie obracamy jaj wilgotno¶æ 70%

http://www.guineafowlinternational.org/
http://farmingfriends.com...inea-fowl-eggs/

Kolega klu³ na takich parametrach i by³o ok. Powy¿sze serwisy internetowe potwierdzaj to.

BIANKA1 - 2010-03-06, 14:22

Moje perliczki zaczê³y sie nie¶æ :d Na pocz±tku my¶la³am , ¿e w gniazdach s± jajka m³odych zielononó¿ek ;) Takie ¶mieszne , ma³e jajeczka podobne do ³ezki . Dopiero jak próbowa³am st³uc jedno , to zrozumia³am , ¿e to jajka perliczek :D Nios± siê dwie lawendowe , bo widzê je w gniazdach . Jedna niesie jajka ja¶niejsze , a druga ciemniejsze . Codziennie mam 1 jajko . W³o¿y³am 4 na próbê do inkubatora , bo nie widzia³am perlika w akcji , i mam watpliwo¶ci , czy sa zalê¿one . Po ilu dniach moge je prze¶wietliæ ? Czy pisklêta perliczki sa takie malutkie ?
Jestem trochê zaskoczona rozmiarem jajeczek :hmm:

Dariusz1970 - 2010-03-06, 17:49

PO 7 dniach ju¿ byæ widaæ. Tak s± nie du¿e ale nie martw siê, bo dosyæ szybko rosn±,a mo¿liwe ,¿e s± to piersze jajka i od m³odych sztuk.
krzyho0661 - 2010-03-07, 09:35

U mnie Perliczki tez nie dlugo bêd± siê nios³y, bo widzialem jak siedzia³y na gnie¼dzie ale jeszcze nic nie by³o.Mam pytanie czy 7 samców na 10 samic perliczek to nie za du¿o?
adrian_lasek - 2010-03-07, 12:33

Moim zdaniem za du¿o. Jednak zale¿y jakim terenem dysponujesz, tzn. jego wielko¶ci±. Czêsto perliczki ³±cz± siê w pary i chodz± parami, jednak kiedy teren bêdzie zbyt ma³y co do ilo¶ci, to samce bêd± siê przegania³y.
krzyho0661 - 2010-03-07, 12:53

Moje perliczki maj± nie ograniczon± powierzchne, chodz± gdzie tylko sobie chc±,teraz mam tylko jednego starego samca ktory kry³ wszystkie samice, a w zesz³e lato dosz³o mi jeszcze 7 samców i niewiem czy bêda kryæ wszystkie samice czy po³±cz± sie w pary chod¼ narazie wszystkie perliczki chodz± razem.
BIANKA1 - 2010-03-07, 14:39

Moje perliczki zachowuj± siê dziwacznie . Jedn± , najmniejsza , ci±gle przeganiaj± :(
Te starsze chodz± po 2-3 szt i ganiaja wszystko w ko³o . Kurom wyrywaj± pióra z grzbietów . ganiaj± tez koguty . Tak od 2 tygodni robi± niesamowite zadymy . Ju¿ jestem na nie z³a :hmm: Nie wiem o co im chodzi . ale kury wiej± gdzie mog± . A czasami s± grzeczne i siedz± sobie na ziemi . Za nic nie mogê siê po³apaæ , które to samiczki , a które samce . Lawendowa niesie jajka , to kobieta . A reszta wydoro¶la³a , zmieni³a siê , i znowu mam k³opot z odró¿nieniem . Jak by³o zimno , to by³y grzeczne , a teraz szalej± . O co im chodzi ? Wie kto¶ mo¿e ?

krzyho0661 - 2010-03-07, 15:44

Poprostu Perlice s± takie z natury i odganiaj± inny drób,szczególnie samce ktore robi± miejsce dla swoich partnerek.Co chodzi o rozpoznanie p³ci to samce inaczej krzycz± od samic, samica krzyczy przerwanym g³osem a samiec bardziej ci±g³ym, i samce biegaj± takie napierzone i naganiaj± samice szczególnie rano po wypuszczeniu z kurnika, jeszcze mozna rozpoznaæ p³eæ po sposobie poruszaniu sie samce biegaj± tak jakby na palcach i maj± wiêksze dzwonki od samic.
BIANKA1 - 2010-03-07, 16:43

krzyho0661 napisa³/a:
Poprostu Perlice s± takie z natury i odganiaj± inny drób,szczególnie samce ktore robi± miejsce dla swoich partnerek.Co chodzi o rozpoznanie p³ci to samce inaczej krzycz± od samic, samica krzyczy przerwanym g³osem a samiec bardziej ci±g³ym, i samce biegaj± takie napierzone i naganiaj± samice szczególnie rano po wypuszczeniu z kurnika, jeszcze mozna rozpoznaæ p³eæ po sposobie poruszaniu sie samce biegaj± tak jakby na palcach i maj± wiêksze dzwonki od samic.


Bardzo dziêkujê . Bêdê obserwowaæ :d

krzysiek.1963 - 2010-03-09, 11:09

Samce czêsto rozgl±daj± siê, sylwetka ich jest wyprostowana prawie pionowo, g³owa uniesiona wysoko. Wynika to z tego, ¿e w naturze ochraniaj± swoje partnerki i rozgl±daj± siê za potencjalnym zagro¿eniem. Samiczki raczej szukaj± czego¶ przy ziemi, dlatego te¿ ich sylwetka wygl±da na mniejsz± i "bardziej poziom±". Z regu³y samiec dobiera sobie jedn± lub dwie samiczki (je¶li samic jest wiêcej ni¿ samców) i nimi siê opiekuje. Tworz± takie ma³e stadka. Je¶li jest jedna samiczka i kilka samców, to w okresie lêgowym potrafi± samiczkê zamêczyæ. Najlepsze proporcje to 1-2 samiczki + 1 samiec. Je¶li jest wiêcej samic, to samiec ma jedn± wybrankê. Opiek± obejmuje te¿ pozosta³e samice, chocia¿ ju¿ nie w takim stopniu jak wybrankê. Po okresie lêgowym ró¿nice w zachowaniu siê zacieraj±.
BIANKA1 - 2010-03-16, 18:47

W³o¿y³am tydzieñ temu 9 jajek perliczki do inkubatora i juz s± ¶liczne zarodki :d
Ciekawa jestem co za " poczwarki " wyjd± za 3 tygodnie :D

krzyho0661 - 2010-03-16, 21:03

Ja tam nie korzystam z inkubatora co chodzi o wysiadywanie jaj perliczych to samica mi siada na jajka i taki sposób wed³ug mnie jest najlepszy.... Skoro u Ciebie w jajkach s± juz zarodki to pewne ¿e bedziesz mia³a ma³e perliczki i dobrze ¿e bêd± z wczesnych lêgów,zawsze to bêd± zdrowsze i odporniejsze zim±... powodzenia:-)
Jolek - 2010-03-16, 21:21

Ja te¿ wolê perliki z naturalnego lêgu lub spod kury.Mam z³e wspomnienia z pierwszymi perlikami z inkubatora.Dobrze sie wyklu³y ale nie wiedzia³am ,¿e trzeba je uczyæ je¶æ.Tak wiêc nim siê zoriêtowa³am w sytuacji czê¶æ pad³a z g³odu. :?
BIANKA1 - 2010-03-16, 21:45

U mnie kury nie kwokaj± :hmm: W inkubatorze sa te¿ kurczaki . Mo¿e za³api± iak sie je od kurcz±t . Moja perliczka niesie siê w gniazdach w kurniku . Nie wykazuje chêci siadania na jajka . Jak zniesie jajko to gdacze podobnie jak kura :diabel:: Perlik czeka obok , a po wszystkim id± pobiegaæ . Nie s±dzê zeby co¶ siê ulêg³o naturalnie .
Dariusz1970 - 2010-03-16, 21:49

Bianka zostaw jajka perliczki w gnie¿dzie niezbieraj ,powinna wykazaæ instynkt macierzyñski i usi±¶æ.
BIANKA1 - 2010-03-16, 22:04

Dariusz1970 napisa³/a:
Bianka zostaw jajka perliczki w gnie¿dzie niezbieraj ,powinna wykazaæ instynkt macierzyñski i usi±¶æ.

W±tpiê . Ona niesie sie ju¿ dawno . Codziennie jedno jajko . Raz niesie siê w jednym kurniku , a raz w innym .

krzyho0661 - 2010-03-17, 07:04

Dobrze by by³o ¿eby twoja Perliczka znosi³a jajka w jednym miejscu i by³a dobrze ukryta przed innym drobiem wtedy by³y by wiêksze szansê ¿e si±dzie...
BIANKA1 - 2010-03-17, 07:53

krzyho0661 napisa³/a:
Dobrze by by³o ¿eby twoja Perliczka znosi³a jajka w jednym miejscu i by³a dobrze ukryta przed innym drobiem wtedy by³y by wiêksze szansê ¿e si±dzie...

Ale jak to zrobiæ ? To dzicz. Jak wchodzê do kurnika , to tak wiej± , ¿e ma³o mnie nie przewróc± :hmm: Je¶li akurat wejdê jak jest w gnie¿dzie , to zaraz ucieka i idzie do drugiego kurnika i tam siada . W sumie to s± trudne ptaki . Nie to , ¿e ¿le siê chowaj± czy choruj± . S± zdrowe , nie uciekaja choæ lataj± a¿ na dach . Tyle ¿e strasznie dzikie . Nie da siê ich z³apac jak kury . Nie sk³oniê jej do siedzenia jak ona nie ma na to czasu . :|

krzyho0661 - 2010-03-17, 12:49

Najlepiej jak bys jedno gniazdo zniszczy³a a zostawi³a jedno takie w którym by sie kury nie nios³y i Perliczka miala by spokój i ciszê, i nie zabieraj jajek to jest szansa ¿e si±dzie... choæ zdarza siê ¿e s± takie samice ktore nie wysiaduj± jajek i niemo¿na nic zrobiæ...
Jolek - 2010-03-17, 16:13

:d u mnie perliczki maj± gniazdo usytu³owane wysoko ze starej skrzynki drewnianej po jab³kach.W tej skrzynce jest wstawiona wysoka deska oparta na ¶cianie co¶ jak daszek.Chêtnie tam nosz± jajka ale kury te¿ ju¿ wypatrzy³y te gniazdu w którym mo¿na siê schowaæ. :d
krzyho0661 - 2010-03-17, 16:53

To na nic ¿e kury siê nios± w tym samym gnie¼dzie co perliczki,bo jesli Perliczka by chciala wysiadywaæ jaja to kury by jej przyszkadza³y i nic by z tego nie by³o.... U mnie perliczki wysiaduj± jajka zawsze na dworze gdzies w krzakach lub zaro¶lach i zawsze wszystko jest OK...
polikarp89 - 2010-03-17, 18:22

krzyho0661, Zgodzê sie z Tob±, ¿e lubia siedzieæ w³a¶nie w takich krzakach itp ale je¶li mieszkasz przy lesie jak ja mo¿esz straciæ tak± perliczkê a w najlepszym przypadku tylko jaja wiêc nie wszyscy mog± sobie pozwalaæ na wysiadywanie jaj poza kurnikiem
krzyho0661 - 2010-03-17, 19:28

Je¶li Perliczka chce wysiadywaæ jaja w takim miejscu gdzie mo¿e co¶ j± zje¶æ to najlepiej bedzie zniszczyæ gniazdo....Ja mia³em taki przypadek wiêc zrobi³em ogrodzenie i wszystko by³o dobrze, ale je¶li ryzyko straty perlicy lub jaj jest ma³e to warto zaryzykowaæ, bo co chodzi o wychowywanie m³odych to Perlice dobrze zdaj± egzamin i m³ode s± bardziej energiczne ni¿ ze sztucznych lêgów.
BIANKA1 - 2010-04-01, 08:49

W³o¿y³am 6 marca do inkubatora 4 jajka od mojej perliczki . Policzy³am , ¿e wylêgna sie oko³o ¶wi±t . Rano wylêg³y siê 3 perliczêta , jedno jajko trzeszczy ,a jedno jeszcze nie wydaje oznak ¿ycia .
Te 2 co siê wylêg³y jakie¶ marne s± . Ma³e toto i takie s³abe jakie¶ :hmm: Trzymajcie kciuki z maluszki .

volume32 - 2011-03-11, 10:47
Temat postu: Re: M³ode perliczki
Kto¶ mo¿e zrobiæ zdjêcie parze perlików?
adrian_lasek - 2011-03-11, 13:03

Jest tyle zdjêæ na tym forum, ¿e na pewno znajdziesz. Wystarczy poszukaæ.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group