To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

Kaczki użytkowe - Hodowla kaczek/gęsi

Anonymous - 2011-10-18, 20:12
Temat postu: Hodowla kaczek/gęsi
Witam. Zauważyłem że w mojej wsi jest bardzo duży popyt na mięso ptaków wodnych. Niestety ceny gęsiny czy kaczki sprawiają że drób ten spożywany jest jedynie odświętnie. Wieś jest typowo popegeerowska więc większość społeczeństwa żyje w blokach. Tylko nieliczni, których można policzyć na palcach jednej ręki trzymają jakiekolwiek zwierzęta, a są to głównie króliki lub kilka kur. Jako jedyny we wsi trzymałem kaczki piżmowe i mulardy. Sami w domu zjedliśmy 3 kaczki a trzymaliśmy wszystkich 25 sztuk. Wszystko sprzedaliśmy ludziom, a to na imieniny a to wesele a to coś tam. Ludzie ustawiali się kolejkami a ja sprzedawałem po przestępnych cenach swojską kaczuszkę. Mam zamiar w przyszłym roku zacząć hodować na większą skalę. Mam już ocieplone, dobrze wentylowane pomieszczenie które spokojnie pomieści 50 sztuk gęsi. Tylko teraz zastanawiam się co jest bardziej opłacalne gęsi czy kaczki? Mój tucz kaczek polegał na tym że ptaki od 4 tygodnia życia miały dostęp do zielonego wybiegu i karmione były głównie paszą dla kaczek od 5 tyg życia plus domieszki zbóż. W wieku 9 tygodni wybieg dla kaczek został zmniejszony o połowę a w diecie dominowała pasza dla brojlerów z domieszką śruty kukurydzianej. Otłuszczenie tuszek było w sam raz jak na kaczkę a mięso bardzo smaczne. Średnia waga mulardów wynosiła 3,5 kg po sprawieniu. Zdarzały się sztuki nawet powyżej 4kg z czego umięśnienie było bardzo dobre. Piżmowe były w granicach 2-2,5 kaczki 2,5-3 kaczory. Nie hodowałem gęsi ale wiem że ich tucz trwa dłużej jednak wykorzystują pastwisko lepiej niż kaczki. Co byście doradzili
kaczor5 - 2011-10-18, 20:27

Zależy czy masz duże podwórko z trawą?Według mnie gęsi bardziej się opłacają jeśli masz duże podwórko z trawą bo one dobrze wykorzystują zielonkę.Kaczki muszą bardzo dużo jeść suchej karmy(zboża ospy) a gęsi najedzą się zielonego i troszkę zboża i im to starczy.Tak więc gęsi według mnie są bardziej opłacalne. :D
Anonymous - 2011-10-18, 21:18

Przy dużym podwórku to raczej gęsi. Lepiej wykorzystają zielonkę.
mirek_60 - 2011-10-19, 06:24

Zachajew, Nie od razu same gęsi.Wprowadzaj je do obiegu razem ze sprawdzonymi już kaczkami.Popyt na kaczki był i to jest sprawdzone.A gęsi to przyszłość i co tu mówić inny asortyment smakowy.Ale życzę powodzenia i czekamy na informację.
Anonymous - 2011-10-24, 19:43

Muszę się jeszcze was poradzić w kwestii gęsi. Ponieważ będę je dopiero wprowadzał, zrobię jak radził mirek_60, podzielę wybieg i pomieszczenie na pół. Jedna połowa gęsi, druga kaczki. Pamiętam że ludzie pytali czy mam gęsi, więc myślę że będą schodziły. Mam pytanie odnośnie ras. Nasza wylęgarnia w której zaopatruje się w kaczki nie dysponuje gęsimi pisklętami. Musiałbym szukać dalej, ale powiedzcie czy są jakieś wybitnie mięsne rasy gęsi? Słyszałem o kołudzkiej owsianej, ale po takie gęsi musiałbym chyba do samej Kołudy jechać bo u nas z gęśmi krucho. Nie ma jakiś bardziej popularnych gęsi które znaczą się dobrą mięsnością?
Anonymous - 2011-11-06, 19:26

A jak zapobiec moczeniu ściółki przez kaczki? Jak mają wodę w środku to moment moczą ściółkę wokoło i nie wiem jak temu zapobiec?