Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

Lęgi sztuczne / Sztuczna inkubacja - Jak zbudować własny inkubator - przepis!

anna czarnota - 2006-08-06, 17:02
Temat postu: Jak zbudować własny inkubator - przepis!
Zaczynając moją małą hodowlę jesienią kupiłam kurki i myślałam, że wszystko będzie dobrze. Ale na wiosnę, kiedy rozpoczął się sezon lęgowy żadna nie chciała zostać mamą, a jajek było coraz więcej. Zaczęłam, więc szukać inkubatora, trzeba przyznać z mizernym skutkiem, nowe inkubatory były dla mnie zdecydowanie za drogie, a używanych też nie można było kupić. Więc zaczęłam błagać męża, aby mi zbudował inkubator. No i teraz zaczęły się problemy… z czego go zbudować? Jak powinien wyglądać, na czym będą leżeć jajka, z czego zrobić klujnik i jeszcze inne pytania. Na początku myśleliśmy o budowie skrzynki, która miała być inkubatorem, ale przecież to miało być szczelne i wtedy pomysł z lodówką. Akurat szwagier miała starą lodówkę dwukomorową w garażu do wyrzucenia i przywieźliśmy ją do domu. Lodówka była idealnym miejscem na inkubator, szczelna no i miała oryginalne kosze w zamrażalniku. Potrzebny był mały inkubator, więc odcięliśmy górę, aby był mniejszy (teraz tego żałuje, bo w przyszłym roku, a właściwie zimą muszę namówić męża do zrobienia drugiego inkubatora, no i tu zostawię całą lodówkę, góra będzie na jajka a cały dół na klujnik). Teraz zaczęło się dobieranie grzałki i sterownika, jako element grzejny wykorzystano starą płytę grzejną z lat 90-tych o mocy 90 watów. Umieszczona została w górnej części komory, przymocowana do płyty którą umieszczono aby wzmocnić sufit (który jest z plastiku i mógłby nie wytrzymać temperatury), w pewnym oddaleniu od sufitu w celu polepszenia cyrkulacji powietrza. W górnej części komory, obok grzałki zamontowałem wentylator 12V stosowany do chłodzenia w technice komputerowej. Dzięki temu temperatura i wilgotność powietrza są równomierne w całym inkubatorze.

[ Dodano: 2006-08-06, 17:03 ]
Sercem i jedyną rzeczą potrzebną do zbudowania inkubatora, jaką kupiliśmy w sklepie jest regulator temperatury. Jest to model RT-2C - tani, prosty, skuteczny i niezawodny regulator temperatury krajowej produkcji o zakresie od 0 do 40 °C i dokładności +/- 0,1 °C.
http://www.ph-enter.pl/zw...roducts_id=1978

[ Dodano: 2006-08-06, 17:05 ]
Regulator steruje grzałką poprzez stycznik sieciowy. Jest to bardzo ważne, jeśli nie chcemy uszkodzić regulatora, który ma niską obciążalność. W dolnej części inkubatora znajdują się pojemniki z czystą wodą (wykorzystałam do tego dwa zwykłe głębokie talerze).

[ Dodano: 2006-08-06, 17:06 ]
Jako podstawowe wyposażenie zamrażarki znajdowały się tam trzy kosze i jedna półka na lód. Do inkubacji jaj używam dwa duże kosze w jednym mieści się 55 dużych jaj lub więcej mniejszych, jajka najpierw wkładam w jeden kosz i potem po około 10 dniach wkładam drugi kosz z jajami, w ten sposób jaja z pierwszego kosza kilka dni przed terminem klucia przekładam na klujnik zrobiony z półki na lód, która została ponawiercana w celu prawidłowej wentylacji.

[ Dodano: 2006-08-06, 17:07 ]
Na górze przechowuje jaja które czekają na swoją kolej do wylęgu

[ Dodano: 2006-08-06, 17:09 ]
Niestety inkubator nie posiada automatycznego obracania jaj oraz nie utrzymuje stałej wilgotności powietrza, jednak w obecnym sezonie lęgowym sprawował się dość dobrze, jest to bardzo prosta konstrukcja, jednak najważniejsze jest to, że działa.

wanted - 2006-08-06, 18:18

Czemu w tym inkubatorze jest tak niska temperatura? Powinna być troszkę większa.
Krzysiek Prokop - 2006-08-06, 18:23

Super!!! :shock: :mrgreen: Aniu gratulacje dla Ciebie i Twojego męża!!! Pomęcze trochę tate, może też mi taki zrobi, bo zepsuła nam się lodówka :-P Mam zbyt małą hodowę żeby zakupić profesjonalny, no i nie mam tyle pieniędzy, ale świetnie z tym wymyśliliście ;-)
anna czarnota - 2006-08-06, 18:32

Temperatura jest taka bo był otwarty do robienia zdjęć
Krzysiek Prokop - 2006-08-06, 19:23

mam pytanko... Ile kurczaków z ilu jajek Ci się wykluło w tym inkubatorze??
anna czarnota - 2006-08-06, 19:47

Sama nie wiem ile, nie prowadziłam żadnych zapisów, najgorsze że w tym roku była masa pustych jaj, ale sporo tego było, tylko mój przychówek w większej połowie zabiła kuna koło 50 sztuk...
majawn - 2006-08-06, 19:54

Ania, absolutna rewelacja. Tylko szkoda, ze kuna załatwila taki wspaniały sukces :cry: .
Maja

Nicro86 - 2006-08-15, 22:53

:P
wanted - 2006-08-15, 23:15

No to widać, kto za jakiś czas będzie nam produkował inkubatory ? Może z biegiem czasu otworzysz jakąś firmę jak Heka czy Fest lub Euro-Elektronik ?
barto-k - 2006-08-16, 10:04

Interesuje mnie jaka powinna być temperatura w takim inkubatorze ??
anna czarnota - 2006-08-16, 11:35

Wiadomo, że kluka też nie zawsze ma stałą temperaturę, my staramy się ustawiać tą najlepszą czyli koło 37,7 ale ta temperatua zazwyczaj się wacha +- 0,2
wanted - 2006-08-16, 19:18

Dla mniejszych gatunków bażantów lepsza jest temp. ok.38.4-38.6 C, dla kur to ok 37.6 C a tragopany,pawie,olśniaki,uszaki 37.5 C.Wilgotność to ok.65 % przed kluciem ok.10% więcej.
Kamikazi - 2006-08-16, 19:27

Ależ wspaniały wynalazek! Gratuluję pomysłowości! Dziękujemy za zamieszczenie opisu i zdjęcia. :)
jaras - 2006-08-16, 20:22
Temat postu: Jak zbudować własny inkubator
Nicro86.Podaj proszę producenta tych termoregulatorów.Jestem zaintersowany zakupem,bo ten "do akwarium",który miałem w inkubatorze mi się zepsuł.Pozdrawiam.Jaras
janusz - 2006-08-31, 13:44

mam takie pytanie gdzie mazna zdobyc taka plyte lub czym mozna ja zastapic :!: :!: :!:
jak podlaczyc sterownik

studenttomek - 2006-09-02, 13:57

To ja tez sie pochwale swoim wlasnym inkubatorem....

Najwazniejszy jest w suie sterownik i to on jest glownie na zdjeciach... (mam nadzieje)

Jakby ktos byl cioekawy co? jak? i gdzie? to chcetnie udziele odpowiedzi zainteresowanym...



Pozdrawiam :)


Ucielo mi tekst z komentarza wiec umieszczam go tutaj :)

Modul sterownika jest wyposazony w opcje zapamietywania ustawien (1 000 000 razy mozna zapisywac i kasowac dane - to chyba duzo :) , kosc pamieci mozna pozniej wymienic... ale watpie zeby nam zycia starczylo). Dodatkowo uklad zapamietuje ustawienia w przypadku zaniku pradu... tak wiec wartosci zmienne takie jak czas do obrotu jajka przetrwaja.. a nie tylko wartosci temp i wilgotnosci). Dodtakowo uklad automatycznie przejdzie z warunkow inkyubacji do klucia - obnizy temp i zwiekszy wilgotnoasc do wartosci ustalonych ( sprzedawane inkubatory chyba nie maja takiego sterowania -ale glowy za to niedam) wczesniej... mozna oczywiscie zrezygnowac z tej opcji. Ustawienie sterownika polega na podaniu:
- temp. inkubacji XX,X
- wilgotnosci inkubacji XX
-czasu inkubacji XX (w dniach - po tym czasie automatycznie przechodzi do trybu klujnikowego)
-aktualnego dnia ink (mozna zmienic ustawienia w trakcie procesu)
-aktualnej godziny ink
-aktualnej minuty ink
-czasu nawiewow X (w godznach)
-czasu obroru jaj (w godznach)
- temp klucia
-wilgotnosci klucia

na wyswiedlaczu LCD widac wszystkie parametry:
-czas inkubacji:dzien, godzine minute i sekunde
-warunki srodowiskowe aktualne
-warunki srodowiskowe zalozone dla konkretnego trybu
-czas pozostaly do obrotu jaj i do nawiewu

majawn - 2006-09-02, 21:00

Studenttomek,
Bardzo fajny sterownik, na pewno wymaga duzej wiedzy o elektronice.
Maja

studenttomek - 2006-09-06, 11:18

Dzieki Maju :oops:

Czy ja wiem? Niejestem orlem z elektroniki, ale lubie to co robie (3 rok aparatury elektronicznej)... kreca mnie takie rzeczy, wiec zarywałem nocki z usmiechem na twarzy :)


Szczerze... to mam taka propozycje dla osob ktore nie znaja sie zanadto na alekronice... a chca miec sprzet doruwnujacy klasie, dokladnosci , sterownikom profesjonalnych firm. Z tego co widzialem niektore z tych profesjonalnych sterownikow nie maja takich bajerkow jak ten co zrobilem... <ale nie chcezby ktos pomyslal ze sie przechwalam... wiec juz sie zamykam>

Moge zrobic taki uklad na czujes zyczenie gdyby ktos potrzebowal cos takiego? W sumie niewiem jak to sie tyczy do innych urzadzen... bo np sterownik do temperatury mozna kupic za 200-300zl oddzielnie... sterownik do ustawienia wilgotnosci tez... chyba za podobna cene.. dodatkowow jeszcze mozna nabyc wlaczniki czasowe .. made in tajwan za 25zl programowalny tygodniowy (taniej chyba sie nie da :) )... mam nadzieje ze moj ukladzik wyszedl by taniej ... bo wszystko zamknelo by sie w okolo.. i tu jest problem bo mozna z mojego urzadzonka wywalic troche zeczy... ale o tym pozniej gdyby ktos byl zainteresowany.

A co do automatycznego obracania jaj to zalamuje rece :( ma ktos jakis pomysl jak to zrealizowac... na mechanice nieznam sie tak jak na elektronice wiec mam problem.

Oczywiscie probowalem robic rozne mechanizmy... walki, polaczone ze soba (bo zalezy mi zeby obracanie polegalo na obracaniu walkow a nie przechylaniu szuflady) roznymi sposobami... ale jak narazie najlepszy sie okazal pomysł ze sprzężeniem ze soba wałków tak jak sa polaczone kola w lokomotywie(wszystkie obracaja sie naraz z ra sama predkoscia)... Jesli ktos by mial inny pomysl czekam na propozycje.

Nicro86 - 2006-09-06, 15:48

:P
majawn - 2006-09-06, 16:18

Nikro86,
Bardzo fajny inkubator, ale gdzie kurczaczki sie kluja?
Maja

wanted - 2006-09-06, 16:47

Mój kolega ma wykonany samorobnie inkubator z lodówki (a raczej chłodziarki do napoi-takie jak są w sklepie) z całą szybą przednią. Wewnątrz ma kilka szuflad zawieszonych i przesówają się one pod kątem 45C raz w górę raz w dół.Pod nimi jest kratka z ramką jako klujnik a pod tym jest naczynie z wodą.Wewnątrz jest kabel grzewczy jako grzałka i wentylatorek rozprowadzający równomiernie powietrze nagrzane.Z zewnątrz też kolejny wentylatorek (mniejszy) zaciąga powietrze świerze do środka.Do tego wszystkiego jest jeszcze dołączony termostat i higrometr.
To tak w skrócie,bo ja akurat wcale się nie znam na elektronice-elektryce i takich bajerach.
Podziwiam tych co mają jakieś pojęcie.Tu żeby z wami polemizować,nadał by się raczej mój brat-on to z 2 zepsutych rzeczy zrobi 3 działające. ;-)

Nicro86 - 2006-09-13, 22:39
Temat postu: cudo
:P
wanted - 2006-09-13, 23:00

Ladniutki,nawet nawet.Teraz powinieneś popracować nad super opakowaniem i odrobiną wykończeń-będzie extra.
studenttomek - 2006-09-14, 21:26

Wanted... a kiedy zrobisz zdjecia swojego inkubatora.. to tez samorobka tle ze "profesjonalna"...

Nizla zabawka Nicro86.. jesli to nie problem zrob zdjecia swojemu ukladowi obracania ... jestem ciekaw jak to dziala pod lupą...


Na polskim kurniku toczyla sie dyskusja na temat "jak powinny byc ulozone jajka" no i wsumie duzo osob poleca ustawienie poziome :/ .... chociaz zaleta ustawienia pionowego jaj w szyfadach jest duza pakownosc :) oczywiscie pamietajac o kacie przecylu 90stopni :)

Nierozumie tez Twojej wypowiedzi apropo tego ze zarodek przeplywa jak bąbelek? Co miales na mysli.. bo zabrzmialo to intrygująco :)


A co do nowoczesnej techniki to niema sie co bać... nietrzeba rozumiec jak dziala silnik w samochodzie zeby buc kierowca :) ... A co do psucia sie... to male jest prawdopodobienstwo zepsucia sie ukladu elektronicznego.. chyba ze ktos nieprzestrzega podstawowych zasad takich jak: nie wyginac, nie rzucac, nie zanurzac w wodzie :) .

W sumie obsluga komorki jest skompikowana, tam dopiero jest bajerkow... a automatyczna regulacje i automatyczna zmiane wilgotnosci nienazwal bym niepotrzebnym baerkiem lecz ulatwieniem... tak samo jak wpisanie z klawiatury<takiej jak w kalkulatorze> wartosci temperatur, wilgotnosci i innych parametrow... to ulatwienie... przynajmniej dla mnie, heheh :)



A co do Twojej aukcji na allegro to mam pytanie... bo napisales tam ze po otwarciu minimalnie temperatura spada , zaledwie do 35 :) Mam zatem dwa pytania: Jaka byla temperatura jak to zauwazyles 36? W sumie moge sie mylic... ale wtedy musialbys zastosowac "kurtyne powietrzna" <taka jak przy wejsciach w supermarketach> jak to zrobiles?

A co doreszty to jestem pod wrazeniem ;)

Pozdrawiam.

Szymon Woźniak - 2006-09-19, 13:16

ja w budowie inkubatorów jestem kompletnie zielony i mam kilka pytań
1) czy wentylatorek powinien zasysać czy wysysać powietrze ze środka inkubatora?
2) czym będzie najlepsze źródło ciepła?
z góry dziękuję

studenttomek - 2006-09-20, 08:30

Ad. 1) Niewiem ktore rozwiazanie jest lepsze, ale ja zastosowalem wentylator wyciagajacy, otwory wlotowe do powietrza umiescilem pod grzalkami, dodatkowo mozna regulowac "światło" otworów wlotowyvh.

Ad. 2) NAjlepiej jest uzyc grzalek wolnonagrzewajacych sie, takich co niewytwarzaja wysokiej temp. Odradzil bym natomiast stosowania żarówek podczerwonych tzw "kwok" ponieważ są one żródłem fal podczerwonych-bardzo dobrze przenosza energie, sa tez wykorzystywane w rehabilitacji, maja dzialanie rozgrzewajace<temperatura zewnetrzna nie jest wysoka, ale odczuwa sie znaczne rozgrzanie naswietlonego miejsca> i przeciwzapalne, znaczenie lepiej je wykorzystać już przy dogrzewaniu pisklat i wychowie małych kurczaków.

anna czarnota - 2006-09-20, 11:49

Jeśli chodzi o inkubator oszczędny, czyli taki co pobiera mało prądu, a chbya nikt nie chce płacić dużych rachunków, to wentylator u mnie w inkubatorze ma głównie za zadanie równomierne rozprowadzenie ciepła, przy dodatkowych otworach wentylacyjnych grzałka chodzi o wiele dłużej i częściej, poniewż powietrze z zewnątrz trzeba nagrzać do odpowiedniej temperatury. A powietrze w inkubatorze jest wymieniane podczas obracania jaj, co u mnie odbywa się ręcznie i robię to dwa - trzy razy dziennie.
Co do grzełki to powinna ona być małej mocy i nie powinna długo utrzymywać ciepła, chodzi o to, że kiedy temperatura osiągnie tą optymalną grzałka powinna się wyłączyć i nie podnosić nadal temperatury, mogłoby dochodzić wtedy do przegrzania jaj kiedy użyjemy zbyt mocnej grzałki. Jeśli chodzi o jakieś dodatkowe informacje to mogą ich udzielic jak zapytam męża wkońcy to on mi zbudował ten inkubator.

Szymon Woźniak - 2006-09-21, 14:45

wielkie dzięki! teraz musze sobie aby skombinować lodówę :P
Szymon Woźniak - 2006-09-22, 19:28

Anniu bardzo bym prosił o przepis ten inkubator z lodówki i jakie były koszty tego inkubatora. jeszcze czy odpowiednią wilgotność zapewnią dwa naczynia z wodą?np.talerze na zupę bądź coś innego?
anna czarnota - 2006-09-22, 20:31

Właściwie cały opis jest w pierwszym poście w tym temacie, a mnie inkubator kosztował tyle co sam sterownik co wyszło razem z przesyłką koło85zł, resztę mój mąż miał w domu. A jeśli chodzi o jakieś szczegółowe pytania, to proszę zadawać, wtedy zapytam się męża i odpisze.
Szymon Woźniak - 2006-09-23, 19:33

No to pytam :) :skąd wziąć grzałkę do takiego inkubatora lub jeśli to możliwe zastapić ją czymś innym np. kablem grzewczym do terrarium i czy trudno sie w lodówce dzióry wierci :p, czy można lodówkę zastapić czymś innym np. zepsuta stara zmywarka
pozdrawiam Szymon Woźniak

studenttomek - 2006-09-27, 11:12

Odpowiedz: ja grzalke wzialem z piecyka kuchennego :) kosztuje 5 zl za sztuke i nagrzewa sie do czerwonosci - ale jest w postaci metalowej sprezyny - wiec przepis jest taki aby kupic 3 takie grzalki i podlaczyc je ze soba szeregowo. Dzieki temu prad plynacy przez grzalke bedzie mniejszy , tak samo jak spadek napiecia na kazdej grzalce<3 razy mniejszy> grzalka tak polaczona nagrzewa sie powoli i szybko stygnie - bo jest ze drucika napiowietrznego , a co do temperatury to temperatura maksymalnie uzyskana nie powinna byz sbyt wysoka, tak jest u mnie - zreszto od pilnowania temperatury masz czujnik ....

Na swoim "ustrojstwie" moge ustawic w sumie kazda temperature - na Twoim podejrzewam ze bedzie tak samo - uklad bedzie co chile wlaczal i wylaczal grzalki powoli nagrzewajace sie - co pozwoli utrzymac odpowiedznia temperature bez skokow....

Jesli chcesz zobaczyc jak to jest u mnie to tu masz link:
http://www.forum.woliera....p?t=389&start=0

W drugim poscie umiescilem dw wykresy - jeden z nich to temperatura ktora mozna sobie ustawic dowolnie :)

Mam nadzieje ze nie namieszalem za bardzo - to co napisalem to jest moje rozwiazanie i u mnie dziala.

Pozdrawiam
Tomek :evil:

Ps. A co do reszty to: "Trzeba mieć fantazje dziadku..." - bez obrazy to tylko żarcik :mrgreen:

Szymon Woźniak - 2006-09-27, 18:08

czy termostat do 36 stopni wystrczy?czy potrzebny o większym zakresie??
studenttomek - 2006-09-27, 19:41

Jesli chcesz inkubowac strusie to tak :) Bo temperatura inkubacji strusi wynosi okolo 36,4 st C.

Temperatura inkubacji innych ptakow np kur wynosi okolo 37,8 <37,7> jak dobrze pamietam :)

Niewiem co rozumiesz przez slowo termostat mi sie to raczej kojarzy z metalowymi blaszkami w żelazku, albo w czajniku elektrycznym :roll: Proponuje zastosować cos takiego jak napisała Pani Ania <w sumie to urzadzenie nazywa sie termostat niewiadomo czemu - chyba zeby ładnie sie kojarzyło :evil: > albo zaopatrzyc sie w automatyczne regulatory temperatury... do 200zl powinienes kupic cos z dokladnoscia do 0,1 - albo z taka rozdzielczoscia, obecnie masz duzy wybor ukladow tworzacy uklad proporcjonalno-całkująco-różniczkujący :evil: , proponuje odpalic gogle i znalezc jakis najtanszy :) , jesli zawiedzie Cie google.pl to proponuje ten http://www.nordelektronik.com/index.php?uklad=65 - jest dobry wyposazony w cyfrowy czujnik rozdzielczosc czujnika 0,1st, po prostu "malina".>

Szymon Woźniak - 2006-09-27, 19:55

termostat to inaczej termoregulator.po prostu różnie ludze mówią.jak wpisuje na allegro termostat to mi sie ukazują produkty jakich szukam.jak natomiast termoregulator to nie.no ale czy moge zrobic inkubator ze starej zmywarki?bo się nie doczekałem odpowiedzi :-p
studenttomek - 2006-09-28, 13:35

Pierwotnie termostatem nazywano kawalek blachy wyginajacy sie pod wplywem temperatury...

A co do zmywarki to sie nadaje.
Firma Jabel ma tanie higrometry sterujace i termoregulatory... kupisz wszystko za okolo 300zl.

Pozdrawiam.

Szymon Woźniak - 2006-09-28, 21:00

hehe dla mnie to dużo.pozatym jak bym miał kupowć za 300 zł sam regulator to wole dopłacić ok 150 chyb ai mam z Festa inkubatorek na chyba 60 jaj kurzych.staram się zmieścić w granicach 100 zł za to wszystko bo mam dosyć napięty budżet
studenttomek - 2006-10-03, 15:42

Mowisz o nowym inkubatorze czy o jakims starym, popsutym, ktory robi jajka na twardo?

Chyba ze mowisz o taki minkubatorze:
http://www.allegro.pl/item131127369_inkubator.html

:hahaha:

Jesli chcesz inkubator zrobic do 100zl to polecam aukcje kolegi Nicro86, on swoj sprzet licytowal za 400zl <tylko do dzis sie zastanawiam kim byla pierwsza licytujaca osoba :evil: >

a wszystko co w nim bylo to czujnik temperatury... hehe


Pozdrawiam!
Ps. Za 100zl to moge Ci sprzedac schemty do mojego inkubatora :) i nic pozatym :mrgreen:

wanted - 2006-10-03, 15:49

Chociaż raz poprę pewną osobę. Szczerze mówiąc za 1009zł napewno nie kupisz inkubatora normalnie i sprawnie działającego. Będzie to z pewnością sprzęt niskiej jakości jeśli taki wogóle dostaniesz i zapewne będzie on niesprawny lub po prostu-LIPNY, czyli taki który działa bo działa ale jak ? I tu się właśnie nasówa pytanie-czy lepiej dać troszkę więcej i za dobry czy kupić lipę i póżniej ponownie drugi kupić ale tym razem lepszy ?
Nie chcę się więcej rozpisywać i namawiać nikogo na zmianę decyzji, niektórzy po prostu lubią kupywać 2 razy. :-P

anna czarnota - 2006-10-03, 17:44

Szymon przeczytaj jeszcze raz uważnie to co napisałam w pierwszym poście w tym temacie, jest tam dokładnie napisane co kupiliśmy (a w naszym przypadku był to tylko czujnik temperatury) a co udało nam się wykorzystać (czyli lodówkę wraz z półkami, grzałkę, stycznik, wentylatorek). Cały nasz koszt to było 85zł, ale kiedy bym miała do dyspozycji większą sumę to napewno kupiłabym jakiś profesjonalny inkubator, ale przy moim poziomie hodowli wystarcza mi ten mój i całkiem nieźle się legną z niego kurczaczki. A te co sprzedają w granicach 400zł niczym się od tego mojego nie różnią.
Szymon Woźniak - 2006-10-07, 18:55

wiem.ale ja nie mam pieniędzy bo nie zarabiam.bym zarabiał to na pewno bym sobie odłożył trochę forsy i kupił profesjonalny inkubator.po prostu na takie o jakich mówicie czyli gotowcach mnie nie stać.więc wole sobie zrobić.i to że staram sie zmieścić w pewnych granicach cenowych które dla mnie są i tak duże nie uważam za śmieszne
misiu2960 - 2007-02-20, 15:43

mam pytanie,czy poza odpowiednia temperatura w inkubatorze,musi byc takze i odpowiednia wilgotnosc?
jesli tak to jak to zrobic?
dziekuje za odp.

anna czarnota - 2007-02-20, 15:49

Wilgotność jest również bardzo ważna, ja ustalam ją metodą bardziej na oko. Ale planuje kupić higrometr aby mieć pewność co do wilgotności.
KIT - 2007-02-24, 20:09

Mam zamiar zbudować inkubator, zamówiłem termoregulator RT2C do 40stC. Nie bardzo wiem jaką zastosować grzałkę? mam od piekarnika elektrycznego to jest moc 1000W, wielkość planuję 50cmx30cmx 25cm (dł,szer, wys). Może do podgrzewania użyć przewody grzejne stosowane w trrarium? Proszę o poradę.
adam111 - 2007-03-05, 23:09

INKUBATOR!!!
CO JEST WARZNE CZY POWIETRZE CZY TEMPERATURA W JAJKU?
BO ŁATWIEJ MI JEST UTRZYMAĆ W JAJKU
A W TEJ TEORJI I WPRAKTYCE JESTEM LAIK !
PROSZĘ
O RADE
ADAM

mirass - 2007-03-07, 09:23

Ciekawi mnie ile taki robiony inkubator moze brac prądu i ile to moze wyjśc miesięcznie :?:
Bartek1989 - 2007-03-10, 21:36

Właściwie mam juz wszystko co jest mi potrzebne mam termoregulator, wiatraczek, ,,pudełko" które ma być inkubatorem tylko nadal nie wiem jaką grzałkę najlepiej wybrac...???? Jakiej mocy powinna być...??? jeśli możecie to proszę pomóżcie... :-/
bażant - 2007-03-11, 00:53

może zamiast grzałek zwykłe żarówki?
Bartek1989 - 2007-03-11, 13:42

No własnie myslałem jużo żarówkach ale jakośnie jestem przekonany. i to jets mój najwiekszy problem że poprostu nie wiem jaką zastosować grzałkę jajka czekają już w kolejce a ja nie mam nadal inkubatora.... :-( mam grzałkę do zwykłego piekarnika elektrycznego ma chyab moc 1000 wat ale nie wiem czy mogła by być..;/;/ Pomocy.....!!!!!
krooger - 2007-03-12, 19:22

Najlepiej jakbys zamontowal zwykle zarowk.W moim jest zarowka o mocy 60W za nia wiatraczek i mlode sie kluja.A byl zakupiony w firmie Fest.
dakota2000 - 2007-03-12, 20:44

A nie lepiej zamontować przewody grzewcze są różnej mocy takie jak w terarium.
anna czarnota - 2007-03-12, 21:02

Co do żarówki to chyba na bardzo mały inkubator, grzałki są oszczędniejsze. Ja właśnie jestem w trakcie męczenia męża o drugi inkubator, mam już zamówiony sterownik i wilgotnościomierz, teraz tylko trzeba przywieść starą lodówkę od znajomego i wszystko zamontować.
Bartek1989 - 2007-03-12, 21:57

No ja też właśnie już zamówiłem w zeszłym tyg. termostat i wilgotnościomierz i czekam teraz na paczkę:) A W tym nowym inkubatorze jaką grzałkę ma zamiar użyć Pani mąż...??? Bo wiem że w tamtym była płyta grzewcza <a swoją drogą to mogła by sie Pani dowiedzieć skąd pochodzi ta płyta..????> ;-)
anna czarnota - 2007-03-12, 22:05

Teraz będą dwie płyty, a są to jakieś stare zapasy Teścia, więc nie wiem gdzie teraz można coś takiego zdobyć. Ale myślę, że mogą to być grzałki takie jak w terrariach, są one do kupienia w sklepach zoologicznych.
Krzysiek Prokop - 2007-03-12, 22:13

Bartek a ile taki wilgotnościomierz kosztuje??
anna czarnota - 2007-03-12, 22:18

Ja zamówiłam coś takiego http://www.ph-enter.pl/zw...roducts_id=2033
wanted - 2007-03-12, 23:07

Krzysiek Prokop, higrometr .

Aniu, te są dobre. Posiadam jeden taki, są jednak i lepsze. Więcej mają funkcji wewnątrz siebie wmontowanych.

Bartek1989 - 2007-03-12, 23:24

No ja zamówiłem sobie tak Jak Pani Ania, ale są też o wiele tańsze jednak napewno nie są tak dokładne, ale na sam początek pewnie mogły by być <jeśli ktoś określał wilgotność na oko to napewno teraz było by mu łatwiej> Ten higrometr o którym mówię kosztuje 15 zł.
<Na tej stronie są 3 różne higrometry > http://www.ph-enter.pl/zw...ath=164_318_320

KIT - 2007-03-14, 22:18

zbudowałem pudełko z płyt meblowych, przygotowałem wewnątrz miejsce na dwie żarówki, kupiłem dwie 100W grzejące, zamierzam postawić na dole miseczkę z wodą , do mieszania powietrza zamontowałem wentylator z zasilania kompa , chyba zacznę próbę około 20 marca gdy będę miał kilka jajek aracuana,
anna czarnota - 2007-03-14, 22:23

Na początek radzę używać zwykłych jaj niosek, bo dobrych szkoda. Lub niech jest trochę włączony bez jaj żeby mierzyć temperaturę i wilgotność.
Bartek1989 - 2007-03-15, 00:29

znalazłem coś takiego : http://www.allegro.pl/ite...psza_cena_.html
jak myślicie można takiego kabla użyć zamiast grzałki...?????

Kamil Kowalski - 2007-03-15, 08:02

Niee no co Ty!
Do terrarium a nie do akwarium, to wody niemoze dotykać.

dakota2000 - 2007-03-15, 08:35

Kamil nie masz racji właśnie takie kable grzewcze są stosowane w inkubatorach i bardzo dobrze sprawują się.Dopasować moć kabla i najwiękrzy problem to dobry sterownik.Te płyty trzeba od wewnątrz okleić styropianem 30mm.Porobić w podłodze i górze otwory wentylacyjne o średnicy 13mm.Jeżeli to będzie otwierane z góry to w pokrywie zamocować przewód grzewczy spiralnie, aby nie krzyżował się.Czuj nik termostatu w połowie inkubatora.Przewód grzewczy można przykleić silikonem.Można również zrobić płytę grzewczą,zrobiłem taką kożystająć z informacji w ostatniej Faunie iFlorze.
Kamil Kowalski - 2007-03-15, 08:54

Bartek1989 napisał/a:
znalazłem coś takiego : http://www.allegro.pl/ite...psza_cena_.html
jak myślicie można takiego kabla użyć zamiast grzałki...?????



Ja sie odnoszę do tego linku i tych kabli co są pokazane w tym linku - i mówię że to kable terrarystyczne....

----

A o innych kablach nic nie powiedziałem.



:> Napewno w inkubatorach są stosowane kable terrarystyczne :>

Bartek1989 - 2007-03-15, 15:59

No ale kabel który jest przedstawiony na stronie do której podałem adres jest kablem do terarium i słyszałem że można takie kable stosować w inkubatorach tylko nie wiem czy akurat taki moze być< czy moc jest wystarczająca> a jeśli nie to to co polecacie...???
anna czarnota - 2007-03-15, 21:29

Moc zazwyczaj dobiera się do wielkości. Ja w tym którego sa zdjęcie mam 100wat a w tym który będzie zrobiony będzie 2x100.
Bartek1989 - 2007-03-15, 22:05

Pani Aniu, a mogła by Pani mi podać wymiary tego starego i nowego inkubatora <chodzi mi o wielkośc komory> bo nie chcę popełnić jakiegos błędu w doborze mocy kabla<prosi> ;-)
KIT - 2007-03-15, 22:27

termoregulator cyfrowy do terrarium ustawiłem na 37,5 st, pracuje w zakresie 37,8 włącza ponownie żarówki przy 36,6. Tolerancja była w opisie 0,1 st w rzeczywistości działa +0,3 - 0,9.
adam111 - 2007-03-17, 23:47

''KIT''

u mnie jest jeszcze wieksza!
prawdo podobnie jest jest innt model - ''RT-2Ci''
nie moge go znaleść........

rojber1 - 2007-03-18, 22:34

Ja też zamówiłem na allegro termoregulator rt2c i okazało się, że jest on do regulacji wody a nie powietrza. Jednakże sprzedawca szybko mi go wymienił na taki sam tylko do regulacji temp. powietrza i nazwał go RT2CI. Różnią się one czujnikami temperatuty tymi na końcu przewodu. Radzę przy zakupie skontaktować się ze sprzedawcą i poinformować go, że regulator ma być do wylęgarni "tak oni to nazywają". Myślę, że to przyśpieszy kupno i oszczędzi nerwy. Ja mam temp zadaną 37,7 i taką mi trzyma z tolerancją +- 0,2 stopnie C.
Tu jest link do sprzedawcy http://www.allegro.pl/ite...r_temperat.html
albo jak brak ogłoszenia to tel. 501125614.
Tak przy okazji za trzy dni mam pierwsze klucie w inkubatorze pomysłu pani Anny Czarnoty. Zamiast grzałki mam zwykłą żarówkę 100 W i chodzi super.
Do sprawdzenia temperatury zadanej czyli wewnątrz inkubatora a temperatuty jaką pokazuje regulator użyłem termometru do mierzenia gorączki, tego pod pachę. Jest on bardzo dokładny i zmierzy max. temperature w inkubatorze. U mnie zgadzało się idealnie.
Pozdrawiam.

Bartek1989 - 2007-03-18, 23:25

Użyłes takiej zwykłej żarówki...???? He he a mógłbyś przesłac jakieś zdjęcia albo powiedziec jak rozwiązałeś sprawę i jaki duży jest ten Twój inkubator...??? Masz jakiś wentylatorek czy nie...??? jak podłaczyłes grzałkę<żarówkę> do termoregulatora itp...??? Pozdrawiam:) Właściwie najbardziej mi zalezy na tym jak duży jest ten Twój inkubator...???? i czy zakładałes jeszcze coś oprócz termoregulatora <Pani Ania mówi coś i styczniku sieciowym i nie wiem czy jest to konieczne....???>
adam111 - 2007-03-19, 22:21

ja zadzwonilem do produceta i tez wyjasnil mi ze wina lezy w samym czujniku
powiedzial mi zebym wyslal do niego to wymieni mi czujnik
i tak zrobilem teraz czekam!

anna czarnota - 2007-03-20, 11:06

Ja długo szukałam czujnika, ale nigdzie nie znalazłam takiego do terrarium tylko te do wody, mój móż podłącza je przez stycznik i muszę przyznać że się sprawdza, są małe wahania temperatury. Dziś będę miała nowy inkubator bo tamten jest za mały na moje potrzeby i zobaczymy jak się sprawdzi model z dwoma grzałkami.
adam111 - 2007-03-20, 20:33

''ANNA''
na opakowaniu masz adres- tel. producenta ja dowiedzialem sie od niego ze
takie czujniki robi do inkubatorow
a w sklepie powiedzieli ze nie robi
http://www.ph-enter.pl/zw...roducts_id=1978

adam111
pozdrawiam

KIT - 2007-03-23, 15:08

kupiłem drugi termoregulator jako zapasowy firmy CRAFT przeznaczony do podgrzewania miodu (do 40 st C, +- 0,5 st). Ma zapewnić podłączenie grzałki o mocy 3kW, ten do terrarium do 1kW. Zainstalowałem dwie żarówki po 100W. Powinno działać, zaczynam podgrzewać.
adam111 - 2007-03-23, 21:10

''KIT''
czujnik powinien byc do gazow . powietrza - anie do plynow !
100w+100w= http://www.ph-enter.pl/zw...roducts_id=1978
TEN REGULATOR POWINIEN SOBIE PORADZIC Z TA MOCA!

adam111 - 2007-03-23, 21:31

w sklepiku nie maja pojecia ze wystetuje inny czujnik!
[[ RT-2C ]]----[[RT-2Ci]] !

gdzie sa sa ci ludzie?
pozdrawiam !

Bartek1989 - 2007-03-23, 22:51

No ja mam ten czujnik Rt 2c i podłączyłem go poprzez stycznik sieciowy. Jako grzałkę użyłem żarówke 100V i jak narazie wszytsko chodzi o.k do mieszania powietrza zastosowałem zwykły wentylatorek od komputera. W sumie to mój inkubator jest taki sam jak ten Pani Ani Czarnota tylko że inna grzałkę zastosowałem:) I chcialem własnie podziękować Pani Ani za to że podzieliła sie z nami projektem swojego wynalazku...:) Pozdrawiam
adam111 - 2007-03-23, 23:27

ciekawy jestem jak skuteczny bedzie?


ale czy masz- RT-2C

czy--RT-2Ci

pozdrawiam

Bartek1989 - 2007-03-24, 10:06

No mam RT 2C i tak jak pisałem podłaczyłem go chodził inkubator pusty przez 2 dni i wszytsko sprawdzałem zapisywałem i jak narazioe jest super... miejmy nadzieję że bede mógł sie pochwalić wynikami już w krótce...:)
KIT - 2007-03-24, 17:11

zrobiłem własną konstrukcję inkubatora mam fotki ale nie umię wstawić
adam111 - 2007-03-24, 21:10

co do jnkubatora?
dzis bylem ba gieldzie z... goscio mial do spszedania inkubator !!!?
wytloczka z steropianu u gury grzalka =390zl
bylo kilka otworow na dole i u gory
facet zapewnial ze dziala w 100% - daje gwarancje
tyle ze dla niego jest za maly
p.s.
ja mam jedna przepiorke z pod golebi ma 1dzien
jest ssuprr!

adam111 - 2007-03-25, 23:29

Bartek1989
nie jestem elektronikiem czy mozesz mi wyjasnic co znaczy ten stycznik sieciowy?
czy to jest jego prawidlowa nazwa?
i jaka spelnia funkcje?

pozdrawiam..........
-adam-

Bartek1989 - 2007-03-26, 14:11

Hehe właściwie to ja sam nie wiem dokładnie o co w tym wszytsim chodzi i podłączał mi to wujek ale wiem ze chodzi o to że ten termoregulator ma zbyt małe obciązenie i mógłby sie spalić gdyby był podłączony bezpośrednio do grzałki... a ten stycznik jest podłączony do kabla od grzałki i dopiero do termoregulatora. i działa on na zasadzie bezpiecznika włącza i wyłącza grzałkę ale dokładnie sie jeszcze wszytskiego dowiem i napiszę!!!!


Pozdrawiam

anna czarnota - 2007-03-26, 15:49

Ktoś nie czytał tego co było na samym początku, tam jest właśnie po co jest stycznik. Te termoleguratory są do grzałek małej mocy więc podłączając bezpośrednio pod nie grzałki po jakimś czasie się "spalą" od obciążenia. Ja już dziś będę mieć skończony drugi inkubator, ten będzie duży na jakieś 200jaj lub więcej. Jak będę miała skończony to popstrykam fotki i wstawię.
tstrach - 2007-03-26, 19:31

Też postanowiłam zbudować inkubator (za przykładem p.Ani.Dodzwoniłem się do producenta i tak ma 2 wersje termoregulatorów do inkubatorów RT2CJ - i RT2CJW z higrometrem :d .
Rocki - 2007-03-26, 19:32

Inkubator to moje marzenie, ale raczej wątpię w to, żeby mi się samemu udało zbudować takie cudo... :P
A może ktoś zrobi mi taki mini inkubator! :D

Bartek1989 - 2007-03-26, 21:46

Rocki:

powiem Ci tyle, że tak naprawdę jak przeczytałem notke Pani Ani to też byłem załamany, ale powoli dochodziłem do siebie. Najpierw skołowałem lodówkę, później zamówiłem termoregulator i higrometr no, a później samo sie jakoś potoczyło. Poprostu przeczytaj wszytsko dokładnie, zastnów sie, pogadaj ze znajomymi moze ktoś będzie Ci wstanie pomóc i już..:) A jeśłi czegoś nie wiesz to pytaj ja już trochę wiem więc w miare możliwosci chętnie pomogę:) Wiesz u mnie największy dylemat to była grzałka i podłączenie jej do termoregulatora... ale i jedno i drugie rozwiązałem i jestem zadowolony i już za jakieś 3,5 tyg myslę że będę mógł sie pochwalić gąskami, kaczkami, kurkami i tym wszytskim co obecnie siedzi w inkubatorku..<hehe> 8-)

Pozdrawiam!

adam111 - 2007-03-26, 22:26

hej !

dzisaj dzwonilemdo producenta regulatorow temperatury-RT 2C i
powiedzial mi ze grzalke mozna podlaczyc 1000w
a 2*100w zarowki to bez problemu zmienil mi tez czujnik wody na powietrze
dostalem go dzis i bylem szczesliwy do mometu podlaczenia termometr szalal
dioda sie zapalala a zarowka nie swiecila kilka razy go wylaczylem -wlanczalem inagle dziala dobze! pojakims czasie to samo postanowilem zbadac sobie teperature tym czujnikiem 43st.c.!!!???zadzwonilem raz jeszcze! powiedzial ze dziwne on to sprawdzal i bylo ok. ale wysle drugi
ps . czytalem od poczatku.

pozdrawiam!

Rocki - 2007-03-27, 21:20

A co może posłużyć za "pojemnik", oprócz lodówki?
anna czarnota - 2007-03-27, 21:25

Możesz sam zbudować skrzyneczkę, ale po co się męczyć, skoro lodówka jest gotowym rozwiązaniem. Bo budując z desek trzeba to jakoś zaizolować np. styropianem.
Rocki - 2007-03-27, 22:02

tylko skąd wsiąść taka lodówkę...
Bartek1989 - 2007-03-27, 23:08

Rocki

Wiesz popytaj znajomych, moze akurat ktoś ma :) Może to być też np. stara zmywarka albo zamrażarka..:) A jeśli nie będzie nikt miał, to mozesz zapytać w skupie złomu i napewno coś mają...:):):)

Rocki - 2007-03-27, 23:58

tylko te rzeczy są strasznie duże, a nie można czegoś mniejszego wykorzystać?
A stary piekarnik może sie nadać? Kiedyś też słyszałem chyba też o inkubatorze z akwarium...

Bartek1989 - 2007-03-28, 15:11

Wiesz w sumie to nie wiem jak jest z akwarium i nie mogę sobie zabrdzoe tego wyobrazić ale z piekarnikiem to moze nie byłby zły pomysł .... a jeśłi chodzi o lodówki to wiesz są różnej wielkosci możesz akurat zdobyć podobną wielkością do piekarnika....;)
Rocki - 2007-03-28, 15:17

a taka lodówka turystyczna by się mogła nadać??
anna czarnota - 2007-03-28, 15:36

A na ile jaj ma ona być? Czy będziesz miał jedną półkę (którą potem zamieniasz w klujnik) czy dwie ? To wszystko jest ważne jeśli chcemy dobrze obliczyć jaki jest potrzebny inkubator, ja miałam na początku na 100 jaj, potem mąż dorobił mi jeszcze jedną półkę i było na 150 a teraz to ja 150 jaj mam tygodniowo więc już dziś mam włączony do testowania nowy inkubator, tylko półki jakieś musimy wykombinować.
Rocki - 2007-03-28, 16:22

Nie chodzi mi o nic wielkiego 100 jaj to dla mnie za dużo...
Taki mały do własnych potrzeb.
A takie półki to z czego można zrobić najłatwiej?

Krzysiek Prokop - 2007-03-28, 17:11

Np w lodówce są takie szufladki na lód, to wystarczy poprzewiercać otwory, albo rozciągnąć na jakimś stelażu siatkę o gęstych oczkach, np taką na woliery. Najlepiej całą plastikową.
adam111 - 2007-03-28, 20:56

ja zbudowalem z plyty meblowej wylozylem styropianem
wys.45 dl.50 ser.40 maly
2 pulki- jedna na rolkach nizej siateczka 5mm niestety jeszcze nie wyprobowany
tak jak pisalem wczesniej mialem problemy z termoregulatorem dzis podlaczylem narazie ok
jeszcze powiem cos co dla mnie jest zaskoczeniem
14 dni wloztlem jajka przepiorek tyle ze byly one w 32 stopniach bo taki mialem termoregulator dzis mialem wyzucic jajka postanowilem je jeszcze splawic nic sie nie dzialo rozbilem jedno a tam zywy [kurczak] wiec wjozylem je spowrotem i
czkam dalej

co otym myslicie?!

tstrach - 2007-04-01, 19:52

Jak obiecałem tak zrobiłem - i narazie sprawdza się!
Rermoregulator -w/g pomysłu p.Ani tylko typ RT-2CI
Jedna szuflada na jajka, jedna klujnikowa, płyta meblowa , szuflady na rolkach z MDF, ogrzewanie trzy żarówki jako grzałka 75 W + 40 W ( dwie jakby się jedna spaliła) podgrzewanie osobne zasilanie 40 W ( poto, aby termoregulator nie włączał sie zbyt często ).Dziś załadowałem 29 jaj 11 kaczych i 18 kurzych czekam na wylęg.
Pozdrawiam
Tomek

adam111 - 2007-04-05, 21:42

jak widze jest tu wiecej teoretykow niz praktykow ?!
co moge wiecej poeiedziec______________-!!!????
dziadostwo!!!!


NIE OBRARZAJAC PRAKTYKUJACYCH !!!!!!!!

SORYY!!!!
PONIOSLO MNIE !!!!

CZY STRONE KTOS ODWIEDZA ?
Z KIM MOZNA POROZMAWIAC ?!
CZY LEPIEJ DAC SOBIE SPOKUJ !?

Rocki - 2007-04-05, 23:49

chyba lepiej jak dasz sobie spokój i edytujesz ren swój przed ostatnie post z "???" bo tylko psuje równowagę na forum i nie można spokojnie posta przeczytać... :?
anna czarnota - 2007-04-11, 10:52

No dziś w końcu udało mi się zrobić zdjęcia mojej nowej wylęgarki, za tydzień pierwsze lęgi...
Bartek1989 - 2007-04-11, 15:57

No ciekawy ten nowy inkubator..:):) Pani Aniu a proszę mi powiedzieć jak udaje sie Pani utrzymac taką samą temperaturę w całym inkubatorze..;/;/ Bo niestety nie moge tego osiagnąć i mam w sumie 4 szuflady a lęgnę tylko na 2..;/;/ Czy ta dolna grzałka również grzeje czy tylko będzie ona użyta do klucia...???? Pozdrawiam
anna czarnota - 2007-04-11, 16:13

Dolna grzałka też grzeje, założony jest bardzo duży wentylator. A najważniejsze jest to, żeby na półkach gdzie leżą jajka był odstęp między nimi i był pełen obieg powietrza. Jeżeli masz rolki to już będzie problem, najlepiej jest coś bardziej przepuszczającego czyli siatka lub ruszt. Fakt roboty przy przewracaniu więcej ale lepiej dla jajek.
Bartek1989 - 2007-04-11, 19:29

No w sumie własnie się cały czas zastanawiam jak osiągnąc temperaturę i nie mogę tego zrobić..... ;( a jako szuflady służą mi półki z tej lodówki wiec z obiegiem powietrza nie ma problemu... ehhh sam już nie wiem musze jeszcze pomyśleć...:) Dziękuję za odpowiedź..:):):)
karei - 2007-04-24, 17:48

Pani Aniu ile otworów wentylacyjnych powinno wyć gdzie i ile . Jak uzyskac taką samą temperatura na kazdej półce.
karei - 2007-04-24, 17:53

Jeszcze jedno czy wentylator powinien być na gorze i czy musi chodzic caly czas??
NEOmac - 2007-05-08, 17:13

Witam :)

Jestem w trakcie budowy inkubatora.
Mam do Was pytanko.... Miał ktoś styczność z takim kablem grzewczym ??
[url]http://www.allegro.pl/item172439187_kabel_grzewczy_80_w_aquael_najlepsza_cena_.html [/url]

Dzisiaj byłem w sklepie zoologicznym.... była identyczny kabel... Ale niestety nie wiem jaki ma zakres temperatur :-/ Patrzyliśmy tylko na opakowaniu (niestety nie można było rozpakować opakowania).

I czy wystarczy termostat RT-2 do wylągu bażantów ?? Bodajże jaja muszą być w temp 37-38 stopni, a ten termostat ma zakres tylko do 36 stopni.

Co poradzicie ??
Pozdrawiam ;)

karei - 2007-05-09, 10:29

Wedlug mojego doswiadczenie wystarczy temperatura 36 stopnie czyli ten termostat jest dobry. Mam taki sam i wyleglo mi sie 28 kurczakow na 32 zaplodnione.

[ Dodano: 2007-05-09, 10:38 ]
Ja bym radzil zastosowc grzalke ze spiralki mozna ja kupic w sklepie elektrycznym.A przed grzalka zastosowac diode ktora zbija prąd do napiecie 110V z 220V.Jezeli nie ma grzalki to kup spiralkę i oprawkę porcelanową (grzalke mozna zrobic samemu).Spiralke delikatnie rozciąg i wlóz w oprawke. Mozesz zastosowac przewody grzewcze ale one sa malej mocy i do duzego inkubatora raczej sa malo przydatne. Ale ja przewodow tych nie uzywalem więc nie wiem. Te przewody aby rozgrzac inkubator beda musiely dlugo chodzic i nie wiem czy dludo wyczymiom.

anna czarnota - 2007-05-09, 12:15

Ja radzę jednak tamten dokładniejszy, mam rt-2c w dwóch inkubatorach i mi sprawuje się dobrze.
karei - 2007-05-09, 12:25

Wiadomo tamten lepszy bo dokladniejszy ale ten tez najgorszy nie jest.

[ Dodano: 2007-05-09, 12:28 ]
Ja pólki do inkubatora robie z sietki tej co przykleja się ją do sciny pod tynk i z czterech listewek ktore sa ramką polki. kazda polke mocuje w inkubatorze czterema wkretami. Polka stoi na czterech wkretach ktore nie sa do konca wkrecone.

[ Dodano: 2007-05-09, 12:29 ]
Pani ANIU jaki wysoki ma pani inkubator w komorze legowej.

dobrak - 2007-05-12, 23:45

Obecnie testuje przewód grzejny z termoregulatorem w prowizorycznym inkubatorze
zrobionym z ocieplonego pudełka kartonowego (wielka prowizorka).Dwa tygodnie
temu wylęgły się pierwsze kurczaki teraz czekam na perliczki.

zwierzoland - 2007-05-13, 01:56

Szanowni Państwo,

W związku z licznymi zapytaniami kierowanymi do nas przez czytelników tego forum, postanowiłem publicznie wyjaśnić kilka rzeczy o które mamy najwięcej zapytań.

W ofercie firmy Tomar jest kilka typów termostatów, które powinny zainteresować tych z Państwa którzy chcą zbudować własny inkubator.
RT2-I - termostat w podstawowej wersji.
http://www.ph-enter.pl/zw...roducts_id=3578

RT2-C-I - termostat w nowocześniejszej wersji, zaopatrzony w ciekłokrystaliczny wyświetlacz.
http://www.ph-enter.pl/zw...roducts_id=3579

RT2-C-IW - termostat przeznaczony do inkubatorów z wilgotnościomierzem. Najnowszy produkt, zaopatrzony w dwa ciekłokrystaliczne wyswietlacze, jeden wyswietla mierzoną temperaturę, drugi natomiast mierzoną wilgotność.
http://www.ph-enter.pl/zw...roducts_id=3607

Zwracam Państwa uwagę na literkę I użytą w oznaczeniach tych termostatów. Oznacza ona iż są to termostaty zaopatrzone w specjalną czujkę pomiarową przeznaczona do pracy w inkubatorach. Często przez pomyłkę czy z niewiedzy zamawiają Państwo termostaty RT2-A lub RT2-C-A, które są przeznaczone do pracy w akwariach. Termostaty akwarystyczne mają inną czujkę pomiarową temperatury oraz niższą temperaturę pracy.

Do takiego termostatu możemy podłączyć urządzenie grzejne o mocy max 1000W. To zupełnie wystarczająca moc.

Myślę że kwestia termostatów jest już jasna.


Postaram się odpowiedzieć na najczęściej powtarzające się pytania.
Z czego zbudować inkubator?

Tutaj liczy się tylko pomysłowość.
Dla tych z Państwa którzy inkubują dużą ilość jaj idealna jest oczywiście stara lodówka. Trzyma ona ciepło w stałej temperaturze i jest wyposażona w półki na których ułożymy dużą ilość jaj.
Znam także inkubator zbudowany z starej szafki na buty. W takiej szafce jest sporo półek. Szafka została uszczelniona silikonem oraz obita styropianem dla lepszego trzymania ciepła. W przednich drzwiach wycięto otwór w którym zamontowano plexi tak, by można było obserwować jaja bez otwierania inkubatora. Plexi można zastąpić szybą.

Tym z Państwa którym wystarczy inkubator na kilka jaj polecam zrobienie go z zwykłego pojemnika. Znam doskonale spisujący się inkubator (to prawda, terrorystyczny) zrobiony z plastikowego pojemniczka w którym przechowujemy żywność w lodówce. Do kupienia w każdym markecie. Cena - kilka złotych za komplet kilku sztuk. Ma on tę zaletę że pokrywka jest przeźroczysta i nie musimy go często otwierać przez co wyziębiamy jajka. W takim inkubatorze mieści się 3-5 jaj, efekty są zadziwiające.

Urządzenia grzejne.
Do ogrzewania inkubatorów doskonale spisują się kable grzejne.
http://www.ph-enter.pl/zw...ath=164_250_267
Nie jest prawdą że wykorzystuje się je tylko w akwarystyce. Kable grzejne wykorzystują głownie terroryści do ogrzewania podłoża w terrariach. Kabel grzejny ułożony co ważne spiralnie (nie może się krzyżować) na dnie czy na samym dole inkubatora będzie spełniał swoja role.

Zdecydowanie i kategorycznie odradzam grzałki akwarystyczne. Grzałki takie muszą być chłodzone wodą, w przeciwnym wypadku ulegną spaleniu. Wiele grzałek akwarystycznych nawet nie załączy się, jeśli nie będą zanurzone w wodzie.

Podłoże.
W inkubatorach terrorystycznych często na dnie, na kablu grzejnym układane jest jakieś podłoże.
http://www.ph-enter.pl/zw...p?cPath=164_266
Dzięki niemu kabel nie ma bezpośredniego punktu styku z jajkiem. Co ważne podłoże takie możemy zwilżyć wodą, ogrzewane podłoże będzie oddawać wilgoć przez co zapewnimy odpowiednią wilgotność w naszym inkubatorze.

W inkubatorach ptasich najlepszym rozwiązaniem powinien być Vermiculit. Minerał ten doskonale przewodzi ciepło i równomiernie rozprowadza je, może być także nawilżony.
http://www.ph-enter.pl/zw...roducts_id=2813

Jeśli nasz inkubator ma półki na których ułozymy jajka, obejdzie sie on bez jakiegokolwiek podłoza. Nalezy jedynie pamietać by jajek nie stawiać bezpośrednio na kablu grzejnym. Proszę także pamietać że podłoza które proponuje utrzymują wilgoć w inkubatorze, jesli rezygnujemy z nawilżonego podłoża należy zapewnić wilgotność w inny sposób.

Wentylacja i cyrkulacja ogrzanego powietrza.
W dużych inkubatorach konieczne jest zapewnienie cyrkulacji ciepłego powietrza. Można do tego wykorzystać wiatraczki montowane w komputerach. Zalecam szukanie wiatraków zasilanych napięciem 230V. Jeśli kupimy wiatrak komputerowy zasilany napięciem 12V może okazać się że nie mamy go jak zasilić.
Małe inkubatory doskonale sprawują się bez wiatraków.

Jakiej mocy powinien być kabel grzejny?
Nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od wielkości Państwa inkubatora oraz oczywiście od tego jak dobrze trzyma on ciepło. Jedno jest pewne, lepiej kupić większej mocy. Termostat nie pozwoli by jajka się przegrzały. Jeśli kupimy kabel zbyt małej mocy może okazać się iż nie uda nam się osiągnąć odpowiedniej temperatury.



Nie zaglądamy na co dzień na to forum. Nasza obecność tu jest wyjątkowym przypadkiem wymuszonym ogromną ilością zapytań oraz próśb o poradę a także, pomyłkowym zamawianiem nie takich termostatów jakich Państwo oczekują. Nie zaglądamy tu na co dzień, wszelkie pytania, jeśli takowe będą proszę kierować na maila.

Pozostaje mi zachęcić Państwa do budowania własnych inkubatorów, prób i testów. Proszę także zaglądać na fora terrorystyczne. Terroryści także borykają się z problemem inkubacji jaj. Mają oni wiele ciekawych, bardzo prostych choć niezwykle skutecznych pomysłów.

NEOmac - 2007-05-13, 15:50

A więc kupiłem termostat - najzwyklejszy RT2 (cena: 30 zł w sklepie zoologicznym.... natomiast za termostat RT2C zaśpiewali mi 136 zł 8) więc powstrzymałem się od zakupu) - i jak narazie spełnia swoje zadanie jak trzeba (niby wyskalowny jest od 16-36 stopni, ale po odpowiednim umieszczeniu czujki można go troche oszukać :D ) - jedna z czujek termometru umieszczona na tacce z jajkami wskazuje 37,5 stopnia.
Skoro już mowa o termometrze: kupiłem termomert elektroniczny z trzema czujkami i wyświetlaczem - wskazuje temperaturę średnią, bądź temperaturę na poszczególnej czujce. Dokłądność tego termometru to +/- 0.2 stopnia) - koszt takiego cacka w sklepie elektronicznym to 23 zł.
Za grzałkę urzyłem żarówki grzewczej ("kwoki" 150W) i nagrzewa pudło inkubatora bez żadnych problemów w dość krótkim czasie. "Kwoka" została odgrodzona dyktą (została powiercona wiertłem około 1 cm średnicy - aby umożliwić "rozchodzenie" się ciepłego powietrza) od tacek z jajami.
Niestety Pan z zoologicznego odradził mi kable grzewcze..... po prostu zbyt wolno nagrzewają.... :P
Cyrkulację powietrza zapewniają 2 wiatraczki komputerowe (12V) - z zasileniem nie mażadnego problemu - podłączone są pod najzwyklejszy zasilacz 12V (od anteny telewizyjnej).

Na dniach postaram się pstryknąc pare fotek inkubatora ;)
Pozdrawiam

karei - 2007-05-14, 07:09

A czy wiecie ze jajka po kilku dniach od rozpoczecia inkubacji maja wieksza temperture niz w otoczeniu czyli w inkubatorze.

[ Dodano: 2007-05-16, 10:59 ]
od poniedzialku w nocy nie bylo u mnie pradu (w inkubatorze 50jaj perliczych) rano ide na inkubatorze 28stC co tu zrobic wiec wszystkie te jajka dalem pod indyczke niewiem jakim cudem ale opsiadla wszystkie jajka perlicze ale i 13 swoich indyczych perlicze miala na dwoch warstwach w srode z wielka laska nareszcie naprawili usterke moglem wlonczyc inkubator i zabrac z pod indyczki wszystkie jajka , jajka pod indyczka byly wszystkie cieple.

ryszard - 2007-05-23, 13:34

i jak tam lęgi w inkubatorach własnej konstrukcji proszę się pochwalić co z tego wyszło
Bartek1989 - 2007-05-23, 23:04

No to ja sie moze pochwalę: na 30 jaj gęsich mam 25 młodych, kurczaki słabiutko ale to chyab wina kogutów mam jeszcze kilka kaczek biegusa i kilka staropolskich no i dzisiaj zaczynają mi sie kluć indyki. Wię lęgo baaardzo udane i polecam wszystkim tego typu rozwiązania!!!!
anna czarnota - 2007-05-24, 07:55

Ja z moich inkubatorów miałam już ponad 300 kurczaków, więc raczej dobre wyniki.
karei - 2007-05-24, 17:21

Ja tez sie pochwale z inkubatora swojej roboty :hihihi: :hihihi: mam 200 kaczek na 210 jaj mysle ze moje kaczory niezle musialy sie nameczyc
Krecik - 2007-05-26, 14:36
Temat postu: jajkonator;)
Witam oto kilka fotek z amatorsko zbudowanego inkbatora nazwanego "jajkonator" ;)
mhmhm dodaje zdjatka i jednoczesnie prosze o pomoc w zwiazku z własciwa temperatura inkubacji jaj kurzych :) jaka powinna byc rzeczywista temperatura, znalazłem na forum rózne dane raz 37,7 a raz 37,5 a w necie i podaje tutaj link

http://www.przyjacielekur...l/ornitolog.php

mowią :diabel:: o temperaturze 37

pozdrawiam

karei - 2007-06-01, 08:15

Wszystkie wiadomości na temat techniki inkubacji jaj w inkubatorze zostały przeniesione na stronę 10
Krecik - 2007-06-01, 12:12

Witam bardzo fajnie opisane konkretnie i jasno !!!
żeby dodac zdjęcie na poczatek musi ono soełniać okreslona wielkośći rozmiar jelsi masz zdjęcie wysokiej jakosci to trzeba je zmneiszyć np programem iefanview czy jakos tak tam jest opcja resize.
nastepnie na dole masz taką ramke zwana załącz plik poniżej tego pola w ktorym piszesz post
Wpierw klikasz przeglądaj wybierasz zdjęcie klikasz na nie a nastepnie klikasz otwórz.
potem w tym dolnym polu gdzie masz troche więcej miejsca wpisujesz opis zdjecia a następnie klikasz dołąćz załącznik jelis nie jestes pewien jakby to wsytzko wyglądało klikasz podgląd.
pozdrawiam

[ Dodano: 2007-06-01, 12:12 ]
acha na koniec wyślij


EDIT KAMIL KOWALSKI!
NA forum jest link "SZUKAJ" - wystarczy tam wpisać "DODAWANIE FOTOGRAFI"
NA forum w dziale ADMINISTRACJA FORUM jest krok po kroku wszystko opisane jak dodawać fotki. http://www.forum.woliera.com/viewforum.php?f=4
A temat o dodawaniu fotek jest TU: http://www.forum.woliera.com/viewtopic.php?t=564

karei - 2007-06-01, 14:04

fotki
Krecik - 2007-06-04, 10:28

czy ten regulator temperatury utrzymuaje CI wlasciwa temperaturę? bo on ma regulacje tylko do 36.
Fajny ten inkubatorek.

karei - 2007-06-04, 18:39

Utrzymuje wlasciwom temperature ja mam nastawione na 36stC i wszystko sie kluje.
Teraz maja sie kluc znowu w piątek napisze ile bedzie ich.

[ Dodano: 2007-06-04, 18:40 ]
Jak mocniej przekrecisz po za przedzialke to mozna maksymalnie nastawic 40st C
Tylko nie na sile zebys nie zepsoł

[ Dodano: 2007-06-08, 10:50 ]
Zaczely sie kluć pisklęta jak się wszystkie wyklują to pocykam pare fotek.
Klują sie w inkubatorze pokazanym wyżej.

[ Dodano: 2007-06-10, 18:47 ]
z inkubatora

[ Dodano: 2007-06-10, 18:48 ]
piskleta

dadzio - 2007-06-10, 19:36

Piękne pisklaczki Karei!A czego to są pisklęta? kurze?
karei - 2007-06-11, 18:39

To sa piskleta zielononozki i perliczek
karei - 2007-06-17, 11:45
Temat postu: co o tym myślicie
Mam zamiar zrobić duży inkubator na okolo 400 jajek kurzych. Jako element grzejny mam zamiar zastosowac suszarke do wlosów umieszcze ja na dole inkubatora ma mocny nadmuch wiec nie powinna powodowac wahan temperatury.
Co o tym myslicie moze ktos jusz robil cos takiego piszcie co wiecie.

kinga - 2007-06-17, 19:01

spali ci się ta suszarka!!!po kilku godzinach
wanted - 2007-06-17, 19:05

Poroniony pomysł, ale da spięcie jakich mało.

Kup sobie kabel grzewczy.

karei - 2007-06-18, 18:15

czemu sie ma spalic jest mocy 2000wat wiec nie powinna sie spalic
karei - 2007-06-19, 12:37
Temat postu: zastepczy prad
Jak zrobic cos zeby szlo zasilac awaryjnie inkubator gdy nie ma pradu, jezeli jest wogole taka mozliwosc. Tylko nie piszcie ze mam kupic agregat prodotworczy bo mnie jeszcze nie stac. :d
dadzio - 2007-06-19, 14:45

Ale suszarka może się przegżać i wyłączyć na jakiś czas.Ja jak zbyt długo mam włączoną suszarkę bo susze coś np.roślinę do zielnika to się wyłancza.
tragopan - 2007-06-19, 23:39

Jak cię nie stać na agregat pądotwurczy, to zostaje ci dynamo od roweru :diabel:: lub przerobienie inkubatora na 12 volt. I możesz go podłanczać pod akumulator. Lub zastosowanie zasilacza awaryjnego od komputera, tylko daj większy akumulator. Naprzykład samochodowy.
karei - 2007-06-20, 16:36

z dynamem to jakas mysl ale nie bedzie mi sie chcialo pedalowac :d
diabelek40 - 2007-06-30, 14:11

Witam Wszystkich bardzo serdecznie!!! Miałbym pytanie bo ja jako hodowca dopiero zaczynam coś robić :) Zobiłem sobie inkubator i włożyłem jajuszka wyleg powinien być tak około 10.07. Wracając do pytanie kiedy może sie odbyć ostatni wylęg tak aby do zimy sie kurczaki odchowały??? Pozdrawiam i dziękuje za odpowiedz!!!
Krzysiek Prokop - 2007-06-30, 16:32

Ja bym późniejszego niż w sierpniu nie robił. Bo kurczaki do zimy zdążą podrosnąć i nabrać odporności.
karei - 2007-07-01, 12:04

Według niektorych ksiazek to ostatnie legi powinny byc przeprowadzone w czerwcu.
Ale ja w zeszlym roku ostatni wyleg mialem w sierpniu i kurczki przed zima zdazly wyrosnac i sie opierzyc ale no tak naprawde to zima skromna byla.

diabelek40 - 2007-07-02, 16:03

Dziekuje za rady zastosuje sie do bardziej doswiadczonych kolegów :)
dadzio - 2007-07-13, 19:45

Podobno najzdrowsze kurczaki lęgną się w lipcu.Lęgi możesz przeprowadzać cały rok pod warunkiem ,że masz ogrzewany kurnik.
diabelek40 - 2007-07-14, 13:12

Witam! I tak mi sie nic nie wyległo :-(( przypuszczam gdzie popełniłem błąd ale nie załamałem sie włożyłem nowe jajuszka i będę czekał na efekt!!! Pozdrawiam wszystkich hodowców!!!!!
karei - 2007-07-14, 15:41
Temat postu: dorastaja
To sa kurczaki wylegniete w inkubatorze ktory jest powyzej przedtam byly zdjecia malych jednodniowych a teraz jusz maja ponad miesiac.
studenttomek - 2007-07-18, 20:12

Jeśli kto ś by chciał zbudować własny inkubator, to mogę jeszcze polecić takie urządzenie:


http://allegro.pl/item217...a_automat_.html


powinno każdemu ułatwić życie. Ja raczej nie narzekam :)


Pozdrawiam

karei - 2008-02-11, 10:21
Temat postu: BUDOWA INKUBATORA
Technika inkubacji jaj w inkubatorze

W komorze lęgowej jak i w klujniku jaja układane są poziomo aby pisklęta przed wykluciem mogły przybrać właściwe położenie (główką w tępym końcu jaja).
Jaja w inkubatorze powinno się obracać 3-5 razy na dobę.
Jaja powinno się utrzymać w stałej i odpowiedniej temperaturze. W przypadku kiedy jest się zmuszonym ją obniżyć należy natychmiast przejść do poziomu normalnej temperatury pokojowej, gdyż powolne stygnięcie jaj działa zabójczo na rozwijające się zarodki. Stąd w razie przerwy w dopływie prądu, komory wylęgowe inkubatorów należy całkowicie otworzyć.
Pisklęta wyjmuje się z aparatu wtedy, gdy większość z nich jest już sucha, można je dzielić na trzy grupy (klasy):
- najsilniejsze wytężone w czasie 6-12 godz. od rozpoczęcia się klucia
- nieco słabsze wytężone w czasie 12-24 godz.
- najsłabsze wytężone po 24 godz.

Przechowywanie i transport jaj wylęgowych

Jaja wylęgowe powinny być składowane w pomieszczeniu o temperaturze
10-15° C i wilgotności powyżej 70%. Temperatura nie powinna spaść poniżej
4° C ani wzrosnąć powyżej 24° C, pomieszczenie musi być często wietrzone.
Jaja układamy poziomo lub pionowo najlepiej w tekturowych wytłaczankach, tępym końcem do góry, jaja kacze i gęsie zawsze poziomo.
Jaja, które będą przechowywane dłużej niż 7 dni, już od pierwszego dnia powinny być przewracane co drugi dzień.
Jaja wylęgowe mogą być transportowane tylko w odpowiednich skrzynkach, przy czym muszą być one w wytłaczankach lub owinięte miękkim i czystym papierem, albo przysypane sieczką i plewami.

Właściwości dobrego jaja wylęgowego

Dobre jajo wylęgowe powinno być średniej wielkości, najodpowiedniejszy ciężar to:
- kury 52-60g
- indyka 70-90g
- perlicy 35-45g
- przepiórki 9-11g
- gęsi 130-170g
- kaczki 70-90g
W zbyt dużych jajach, o ciężarze znacznie większym od przeciętnego, najczęściej dochodzi do zamarcia zarodków w końcowym okresie wylęgania.


Czas inkubacji jaj

Kury 20-22 dni
Indyki 28 dni
Perlice 27 dni
Przepiórki 17 dni
Gęsi 28-32 dni
Kaczki piżmowe 35 dni
Kaczki pekińskie 28 dni


BUDUJEMY INKUBATOR KROK PO KROKU

1. Musimy zgromadzić wszystkie niezbędne rzeczy do budowy inkubatora wylęgowego:
- obudowę inkubatora (np. stara lodówka)
- termoregulator
- termometr
- grzałkę
- pojemnik na wodę ( blaszka od ciasta)
-siatkę na półkę (biała siatka używana podczas tynkowania ścian można ją kupić w każdym sklepie z artykułami budowlanymi)
- cztery listewki ( obramowanie półki)
2. Termoregulator Rt2ci proponuje zamówić ze sklepu zoologicznego zwierzoland : http://www.ph-enter.pl/zw...roducts_id=3579
Jest to nowoczesny cyfrowy bardzo dokładny termoregulator (nie jest tani), można również użyć termoregulator Rt2i jest tańszy jego koszt to około 20 kilku zł. Jednakże do większego inkubatora proponowałbym termoregulator Rt2ci.
3. Jako element grzejny do inkubatora można wykorzystać starą grzałkę od piekarnika lub elektrycznego grzejnika jednak wtedy będziemy zmuszeni przed termoregulatorem zastosować stycznik sieciowy. Termoregulator ma max. obciążenie 1000W czyli do niego można podłączyć grzałkę nie większej mocy niż 1000W w przeciwnym razie grozi to spaleniem termoregulatora.
Jako element grzejny możemy również wykorzystać zwykłe żarówki. Jeżeli planujemy zbudować inkubator mocy 120W lepiej jest zastosować dwie żarówki mocy 60W dlatego że gdy jedna się spali druga będzie podtrzymywać temperaturę w inkubatorze. Lepszymi żarówkami od przeźroczystych mogą się okazać żarówki ze srebrną obwódka(reflektorowe).
Jako element grzejny możemy również zastosować przewody grzewcze które są w sprzedaży również w sklepie internetowym zwierzoland.
4. Przy zastosowaniu lodówki jako obudowę inkubatora.
Dno lodówki gipsujemy, oraz ścianki, ścianki pokrywamy gipsem na wysokość 15cm.( gips zapobiegnie spaleniu obudowy inkubatora, gdy zastosujemy grzałki wysokiej mocy osiągają one wysoką temperaturę w skutek czego stopią plastik obudowy).
5. Zanim zastygnie gips montujemy uchwyty na grzałkę (wszystko zależy jaki element grzejny zastosujemy).
6. Do grzałki podłączamy dwa przewody elektryczne które zakańczamy wtyczką elektryczną ( wtyczkę tą podłączamy do gniazdka które znajduje się na termoregulatorze. (wariant przedstawiony w tym punkcie ma zastosowanie gdy grzałka jest mniejszej mocy niż 1000W)
7. Wariant z grzałka dużej mocy opracuje na prośbę budującego.
8. Pojemnik na wodę umieszczamy nad grzałką w pojemniku musi znajdować się woda gdysz ona zapobiega nadmiernemu osuszeniu zarodka. Woda paruje i nawilża powietrze w komorze lęgowej i klujnikowej.
9. Półkę na jajka robimy z czterech listewek wg. wymiarów wnętrza inkubatora rozciągamy siatkę na obramowanie półki i dookoła zszywaczem tapicerskim przyczepiamy ja do deseczek ( można to zrobić również małymi gwoździkami ale proponuje metodę z zszywaczem)
10. Półka w inkubatorze spoczywa na czterech wkrętach po dwa wkręty na ściankach leżących naprzeciw siebie.
Wkręcamy wkręty następnie wkładamy półkę która leży na nich.
11. Czujnik od termoregulatora umieszczamy pod środkową półką, jeżeli mamy dwie półki czujnik ten umieszczamy pomiędzy półkami.
12.Termometr służy do pomiaru temperatury i kontroli jej w komorze lęgowej w inkubatorze. Najlepszym termometrem jest termometr kolankowy, w bocznej ściance nawiercamy otwór wielkości jakiej odpowiada grubość szyjki termometru, wsuwamy go i unieruchamiamy go aby nie wyleciał.
Gdy mamy do dyspozycji zwykły termometr prosty, otwór wywiercamy w suficie inkubatora i wsuwamy go następnie mocujemy aby uniknąć wpadnięcia do wewnątrz.
Z prostych termometrów najlepszy jest termometr który ma długą szyjkę wtedy można go wsunąć głęboko i nie wpadnie nam do środka dlatego że ma zgrubienie zaczynające się na skali a cała skala znajduje się na zewnątrz inkubatora co ułatwia nam kontrolę temperatury.
13. W bocznych ściankach nawiercamy otwory którymi wlatuje czyste powietrze bogate w tlen. Otworami w suficie regulujemy przepływ powietrza przez inkubator. Otwory w bocznych ściankach nawiercamy pod linią pojemnika z wodą. Cztery otwory na drzwiczkach inkubatora a po trzy otwory na dwóch bocznych ściankach. W suficie nawiercamy cztery otwory, z których dwa będą odsłonięte w trakcie inkubacji jaj w komorze lęgowej, a w klujniku( trzy dni przed wykluciem) odsłaniamy wszystkie otwory. Pisklęta szykują się do wyklucia i potrzebuje bardzo dużo czystego powietrza gdy ilość powietrza będzie nie wystarczająca pisklęta obumrą i się nie wyklują.

Luśka - 2008-02-11, 11:54

Do dalszych dyskusji zapraszam do wątku http://www.forum.woliera....t=2383&start=90
zawierającego posty oddzielone w osobny topik. temat został przyklejony i zawiera aktualne posty :)

karei - 2008-02-12, 11:19

Przepraszam za zamieszanie ale nie mogłem znaleźć moich postów.
Luśka - 2008-02-12, 12:13

Nic się nie stało :d

teraz mamy dwutomową encyklopedię i pewnie łatwiej będzie szukać potrzebnych informacji ;)

W razie czego, zrobimy i trzeci tom :D



Jak sądzicie, może ten zamknąć, żeby nie robić zamieszania ??
Można go zamknąć i przykleić, wtedy pozostanie bez zbędnych, dodatkowych postów z całym kompendium wiedzy.


:?:

Bartek89 - 2008-02-15, 23:01

Ja mam pytanie, a właściwie jest to ogromna prośba o pomoc!!!! Mam jeden inkubator z lodówki ale w tym roku dostałem zamrażarke taką ogromną, komorową i mam zamiar zrobić z niej inkubator. mógłby mi ktoś doradzić gdzie zamontować grzałki, czujnik, wentylator/y i naczynia z wodą aby było jak najlepiej..???? z góry dzięki wszystkim którzy odpowiedzą na tą moją prośbę;)
Luśka - 2008-02-16, 09:49

Bartku, bardzo proszę, zadaj to pytanie w drugiej części tej dyskusji http://www.forum.woliera....t=2383&start=90 :)
Bartek89 - 2008-02-18, 11:18

Hmmm nie otwiera sie ten link, przynajmniej u mnie:( umieściłęm moje pytanie w innym poście tez na temat inkubatorów,
Luśka - 2008-02-18, 14:12

http://www.forum.woliera....=2383&start=105

To jest prawidłowy link.

Przepraszam, moja wina, ale widzę, że sobie już poradziłeś :)

peter_spider - 2008-03-02, 13:30

koledzy, można do inkubatora zastosowac ultradźwiękowy nawilżacz powitrza? nie zaszkodzi to kurczakom?
sochacka75 - 2008-03-04, 11:23

jestem młodym chodowcą ,i mam pytanko czy do inkubatora własnej roboty może być grzałka od prodiża . mam małą lodówkę 56x56 , czy ona nie jest zamała ?
ali - 2008-03-04, 22:34

prodziż ma grzałkę 800 Wat
do tej lodówki potrzebujesz ok 100 Wat na grzanie

studenttomek - 2008-11-09, 12:35

Witam,

Czas na małą reaktywację tematu :-) W końcu już po sezonie, ale roztropni już się przygotowują do następnego 8-) .

Co do wypowiedzi sochacka75 wszystko zależy od tego jakiego sterownika używasz w swoim inkubatorze. Dobra rada, jeśli chcesz naprawdę mieć pewność co do utrzymywania optymalnej temperatury to lepiej zaopatrz się w dobry sterownik inkubatora . Kupując "chińskie badziewie" więcej możesz stracić niż zyskać, wierz mi na słowo.

Ja osobiście używam sterownika "swojego" ITA-02U. Ma on regulacje mocy grzałek, tak więc niezależnie jaką podepnę, nie ma problemów ze skokami temperatury, przegrzewaniem, nierównomiernym grzaniem etc. Poza tym sterownik posiada sterowanie mocą nawilżania, oraz wiele innych niezbędnych funkcji: alarmy w wypadku spalenia grzałek, system automatycznego chłodzenia(automatyczne przewietrzanie komory w przypadku zwarcia na grzałce), automatyczne wietrzenie komory, sterowanie obracaniem jaj, itd... także jajeczka są w 100% bezpieczne 8-)

Na stronie producenta www.lab-tech.pl , znajdziesz wszystkie niezbędne informację dotyczące podłączenia sterownika(banalnie proste podłączenie). Polecam zapoznać się z tym opisem, można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy.
Jeśli planujesz zbudować w pełni automatyczny inkubator lub klujnik to polecam sterownik mikroklimatu firmy Lab-Tech z Wrocławia. Sprawdzałem co proponuje konkurencja, nie znalazłem nic co można by porównać z tym sterownikiem (możesz nie wierzyć, ale jak poszukasz to sam się przekonasz :) )

A tak z innej beczki, jeśli ktoś ma namiary do osób które same dla siebie(lub na sprzedaż) robią szafy inkubacyjne lub klujnikowe, to proszę o informację(to ważne dla mnie!).

W razie pytań "co i jak" to proszę pisać do mnie albo najlepiej do Lab-Tech'u.

Pozdrawiam
Tomek

Saint_GaiQ - 2009-01-07, 10:30

Witam! Będę budował inkubator:) Chciałem zapytać jakiej grzałki użyć ?? Chodzi mi o konkretny link do tego...
I chodzi mi głównie o automatyczne obracanie jaj. Jak to zrobić? Myślałem, aby zastosować silniczki krokowe ?? I zastosować je na zasadzie pochylania, raz w jedną stronę, później w drugą. Czy to dobry pomysł?

Marekk - 2009-01-07, 14:22

Zbudowałem w roku 2008 inkubator , użytkowałem go przez ten rok i jestem zadowolony . Zbudowany został na opisie pani Anny Czarnoty jest bardzo tani w budowie co prawda nie jest to automat ale w tym roku przerobię na obracanie jaj półautomatyczne. http://www.forum.woliera....0&postorder=asc
Jaro - 2009-02-17, 21:38
Temat postu: Jak zbudować własny inkubator - przepis!
Ja w tym roku użyłem inkubatora wykonanego z niewielkiej szafki, której boczne ścianki wyłożyłem styropianem dla lepszej izolacji. Dokupiłem jedynie termostat, a jako elementu ogrzewającego całość, użyłem kabla grzewczego, stosowanego w terrarystyce. Po wstępnym prześwietleniu mam ok. 95% jaj zapłodnionych z rozwijającymi się zarodkami. Żeby nie rozdrabniać się co do ilości inkubowanych jajek, planuję małą przeróbkę starej lodówki, w której zamontuję konwektor grzewczy- coś w stylu przepisu pani Anny Czarnoty... jej patent jest rozchwytywany :D
Marekk - 2009-02-18, 20:54

Jak masz jajka nie zapłodnione w inkubatorze to;http://www.allegro.pl/item560902961_pisanki_wydmuszki_zielononozki_jaja_jajka.html
Pawełek - 2009-02-23, 16:49

Witam posiadam zbędny pojemnik termoizolacyjny taki jak na tej aukcji:
http://www.allegro.pl/ite...gn_1_1_200.html
i postanowiłem zrobic z niego inkubator. Jestem w tej kwestii totalnym laikiem :( ,więc byłbym wdzięczny gdyby ktoś mógłby mi pomóc. ;)

Marekk - 2009-02-23, 17:49

Witaj
Myślę że ten pojemnik nadaje się na inkubator , tylko niewiele jaj tam wejdzie.
Osobiście preferuje robienie inkubatora z lodówki ponieważ potrzeba tam tylko kilku przeróbek i już działa .

Pawełek - 2009-02-23, 18:37

Wiem,że lodówka to bardzo dobry pomysł,ale ja nie potrzebuję tak dużego inkubatora, taki do 50 jaj z pewnością mi wystarczy,a wydaje mi się takim 50 jaj kurzych się powinno zmieścić.
Marekk - 2009-02-24, 07:38

Tylko po co robić inkubator na 50 jaj jak za rok będzie za mały ten z lodówki na 150 jaj ?
marian43 - 2009-04-15, 01:37

A może lepiej złożyć samemu z płyt. Koszt płyt to kilkanaście/kilkadzisiąt złotych w zależności od wielkości.

Na stronie zaprzyjaźnionej firmy :serduszka: , można pobrać program do zaprojektowania komory inkubatora.

Jak zbudować inkubator?

Dołączam zdjęcia inkubatora:
zbudowałem go w wolnych chwilach przez dwa weekendy: Pełny automat:
- obracanie, przewietrzanie, grzanie i nawilżanie.

Koszt budowy tak jak wspomniałem :diabel::
Skuteczność: nie wypada się przechwalać :diabel::

Pozdrawiam.

amandra - 2009-05-19, 21:21

witam jest to moj pierwszy temat na tym forum proszę o wyrozumiałość mam takie pytanie
chcę zrobić inkubator z lodówki.lodówka ma wysokość ok 1.5m
mam do dyspozycji 2 termoregulatory RT2C i RT2
2 grzałki 700w i 400w
wiatraczek od komputera 12v
moje pytanie jaka grzałkę zastosować?
gdzie zamontować grzałek do góry czy na dole?
gdzie zamontować wiatraczek?
gdzie zamontować czujnik od termoregulatora i termometra elektronicznego
posiadam 2 połki na jajka

ali - 2009-05-19, 21:55

grzałka 400W w zupełności wystarczy
daj ją od dołu
przydało by się dać dwa wiatraczki
jeden który włączałby się razem z grzałką i dmuchał na grzałkę
drugi u góry mieszający powietrze ciągle
czujniki pomiędzy szufladami
i nie zapomnij o nawilżaniu i wilgotnościomierzu

amandra - 2009-05-19, 22:02

grzałka 700w rurkowa a 400w panelowa
wiatraczek nad czy pod grzałka?
pojemnik z woda nad czzy pod grzałka
ten do góry wiatraczek podłaczyc pod RT2?

ali - 2009-05-19, 22:46

amandra napisał/a:
grzałka 700w rurkowa a 400w panelowa
wiatraczek nad czy pod grzałka?
pojemnik z woda nad czzy pod grzałka
ten do góry wiatraczek podłaczyc pod RT2?


grzałke 400W
wiatrak pod grzałke
nad grzałką pojemnik z wodą
wiatrak u góry ma mieszać ciągle
bez termoregulatora

tu zobacz
http://www.forum.woliera.com/download.php?id=4090

amandra - 2009-05-20, 23:39

zrobiłem tak :
przeliczyłem sie trochę co wielkości grzałki i musiałem założyć rurkowa była mniejsza
mam aby jeden wiatrak pod grzałka i jakoś chodzi narazie aha wiatrak na dole chodzi stale

dzik - 2009-07-13, 20:48

Witam mam już wszystkie materiały do budowy inkubatora tylko niewiem jak podłączyć wiatrak taki używany z kompa.12V
PROSZE WSZYSTKICH KTÓŻY WIEDZĄ JAK TO ZROBIĆ O INFORMACJE BO JAJKA JUŻ CZEKAJĄ A JA NIEWIEM JAK GO PODŁĄCZYĆV ŻEBY GO NIE SPALIĆ. PROSZE TO PILNE.

AndrzejS - 2009-07-13, 20:55

Dzik najproście to, wymontuj zasilacz z jakiegoś starego kompa i podłącz do niego wiatrak, inna możliwość to podłaczyć do dowolnego zasilacza np: do radia itp. który ma wyście na 12V.
Andrzej

dzik - 2009-07-13, 22:01

a można gdzieś w jakimś sklepie elektrycznym taki transformator kupić
Mateusz..7.. - 2009-07-13, 23:43

Witam wszystkich chcę zrobić inkubator z szafki kuchennej i mam pytanie jaka powinna być moc grzałki, jaki teroregulator i wiatraczek?
mateusz20 - 2009-07-14, 21:21

Proszę przeczytaj cały temat a znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania.
przemi - 2009-07-25, 10:09

Witam
a oto mój inkubator adaptowany w czasie 2 godzin z lodówki turystycznej, co prawda jest czerwony, ale będą sie tam mnożyć zielononóżki - jeśli się to w ogóle uda.

widok ogólny - kontrola stałości temperatury


tak to wygląda w środku - żarówka 60W, miska z wodą i stelaż do położenia siatki


a to już z jajkami i do dzieła, dam znać za 21 dni czy coś z tego wyszło :)

zeberka4 - 2009-08-18, 20:21

Witam obejrzałam kilka modeli inkubatorów, ale szczerze przyznam że dla mnie to cięzka sprawa, czytałam ze inkubator mozna zrobic z akwarium ma ktos jakies pomysły?
foxhubert - 2009-09-13, 22:29
Temat postu: pomysły na inkubator
Budowa inkubatora

http://translate.google.c...history_state0=

kochin14 - 2009-09-27, 16:12

w sklepie zoologicznym kupie to wszystkoi?
foxhubert - 2009-10-02, 18:44

Mysle ze ta stronka odpowie na wiele pytan.
http://www.ecofarming.eu/...20inkubator.htm

wladek195 - 2009-12-19, 19:19

Rocki napisał/a:
A co może posłużyć za "pojemnik", oprócz lodówki?


Witam ja mam zrobione inkubatory z zamrażarek

adrian_lasek - 2010-01-10, 17:37

Witam. Będę w najbliższym czasie robić inkubator z lodówki i stąd moje pytanie. Czy kabel grzewczy mogę przymocować również na ścianach bocznych lodówki, ten którego użyję ma 8 m długości. Czy taki kabel o mocy 80W będzie wystarczający do ogrzania "lodówki" o wys. 150 cm?
Marekk - 2010-01-10, 18:07

Witam. Ten kabel na pewno wystarczy do ogrzania tej lodówki. Co do rozmieszczenia kabla na ścianach bocznych to nie polecam. W mojej lodówce kabel grzewczy był zamocowany w górnej części lodówki , wentylator pobierał ogrzane powietrze z górnej części i rozprowadzał po inkubatorze .
adrian_lasek - 2010-01-10, 18:20

W takim razie muszę zamontować go na "suficie" lodówki.
Bruno - 2010-01-11, 12:07

To ja się z Markiem pokłócę. :)
Otóż Wentylator mamy przecież po to żeby wyrównywał temperaturę w całym inkubatorze. Więc albo położysz grzałkę na ścianach całego inkubatora i wentylator będzie miał mniej roboty. Albo grzałkę umieścisz tak żeby ogrzane powietrze wentylator wypychał na drugi koniec inkubatora. Logicznie rzecz biorąc to jeśli na górze lodówki umieścisz grzanie to powinieneś zbudować kanał powietrzny który przepchnie gorące powietrze na sam dół inkubatora i w ten sposób wyrównasz temperaturę. Pamiętaj że przy kilku pólkach pełnych jajek i braku "termoobiegu" możesz mieć różnicę nawet kilku stopni!

adrian_lasek - 2010-01-11, 13:58

Właśnie myślałem nad tym, żeby umieścić kabel również na ścianach bocznych, żeby temperatura już od tego rozwiązania była stabilniejsza. Tak jak pisałem, kabel ma długość 8 metrów, więc nie byłoby mniejszego kłopotu z wykonaniem. No ale teraz to sam już nie wiem czy tak robić
Marekk - 2010-01-11, 20:16

Ja nie będę się kłócił może masz rację , mam zamontowane w inkubatorze żarówki na górze i dwa wentylatory jeden na górze a drugi na dole . Jajka rozkładam tak żeby pod wentylatorem był prześwit aż do dolnej półki z jajkami , Jak na razie drugi rok się lęgną kurczęta . Ale może będzie lepiej jeśli umieścisz kabel na ścianach bocznych .
Pozdrawiam

adrian_lasek - 2010-01-11, 23:10

Najlepszym sposobem to chyba będzie sprawdzenie tego w praktyce, zamiast jajek mogę użyć czegoś innego na półkach i wtedy posprawdzam temperaturę w poszczególnych miejscach czy będzie się utrzymywać na takim samym poziomie czy nie.
Bruno - 2010-01-12, 11:53

Nie no to porażka Marku że nie chcesz się ze mną kłócić! Myślałem że będę miał pretekst żeby Cię odwiedzić w ramach godzenia. I zobaczyć jak się Twoja hodowla rozrosła. Wiem że planowałeś zakup dużego profesjonalnego inkubatora. Zmieniłeś plany?

Wracając do meritum. Musisz mocno kręcić powietrzem w inkubatorze. I to tak żeby był szczelny ale z wymiana powietrza. Tu są różne koncepcje. Widziałem inkubator Marka i rozumiem dla czego się sprawdza. Dwa bardzo silne wentylatory mieszają jak ta lala :) Grzanie jest redundantne i silne więc skuteczne. A wymianę powietrza zapewnia codzienne otwieranie drzwi w celu obrócenia jaj. Jedyne pretensje jakie mam do tego inkubatora to że nie jest piękny :) przy okazji do siebie mam drugą pretensję. Mi by się ręcznie jaj przewracać nie chciało!

Marekk - 2010-01-13, 10:09

Ja należę do tych pracowitych i lubię przewracać, a co do piękności inkubatora to się zgadzam, nie jest za piękny.
foxhubert - 2010-01-16, 17:28

Aby inkubować warto wiedzieć jak do tego sie przygotować i na czym to polega.. Tu mamy wszystko od sposobu zbierania i selekcji jaj prze cały proces inkubacji.
http://www.youtube.com/wa...player_embedded
http://www.youtube.com/wa...feature=related

Na filmiku nr 2 jest nawet pokazane jak wygląda skorupka co silnym kurczaku i słabym.
Oraz różnice miedzy kurka a kurczakiem seksowanie.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group