Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

Gady.Płazy i inne - ROBAL DO IDENTYFIKACJI

Bażancia matula - 2007-08-31, 22:02
Temat postu: ROBAL DO IDENTYFIKACJI
dzisiaj na łące znalazłam nietypowego robala , chował sie jak tylko mógł w trawie ale i tak go schwytałam , w życiu jeszcze nie widziałam tak wielkiego dziwnego robala !

Dotykając go delikatnie patyczkiem , bardzo syczał , to było cos jak skrzypienie, coś czego jeszcze nigdy w życiu nie słyszałam !
Zobaczcie sami :



sory za troszkę nie ostrą fotkę ale chyba mnie zrozumiecie , robal sie ruszał , kolory widać

Opis :

około 9 cm długości
szerokość około 2 cm
owłosione nóżki w pomarańczowe paski
kolor widoczny na zdjęciu , dwa kółka na karku
skrzydełka pod spodem w pomarańczowe wzorki


Co to robal ?

Luśka - 2007-08-31, 23:47

BM, to nie robal !!!

To owad, a konkretnie piękna ćma - zmierzchnica trupia główka :d

Niełatwo ją zaobserwować, więc miałaś sporo szczęścia :d

To bodajrze jedyna ćma wydająca wyraźne odgłosy, a charakterystyczny rysunek ... sama spójrz, czy nie przypomina czaszki? :)

Bażancia matula - 2007-09-01, 09:25

a co to je?

czy to gryzie ? :d

rzeczywiście wzorek przypominający trupia główkę

najfajniejszy był ten dźwięk , jak sie denerwował , okropne trzeszczenie ... nie potrafię tego nawet określić bo nigdy czegoś takiego nie słyszałam 8)

Kamil Kowalski - 2007-09-01, 09:48

BM GDZIE TY JĄ WIDZIAŁAŚ?!?!?!?! 8)

MAM NADZIEJE że jej nie zabiłaś?!

Zobacz sobie na www.owadziarnia.org 8-)

Bażancia matula - 2007-09-01, 09:51

W ziemniakach siedział ten owad


oczywiście że nie zabiłam , zrobiłam sesje i wypuściłam :d


podobno to jakiś tropikalny motyl ?

Kamil Kowalski - 2007-09-01, 09:53

Tak, w Polsce są bardzo rzadkie - nie jedna osoba by chciała go zobaczyć żywego a nie na szpilce ... ja np niestety widziałem bo jedynie na szpilkach :|

Tak jest "tropikalny" - wędrują z południa [nieraz po prostu za daleko dolecą] :P

Luśka - 2007-09-01, 09:53

BM to ĆMA :)

Ćma to nocny motyl, a gryzących motyli u nas nie ma :hmm: ;)

ZMierzchnice niezupełnie są tropikalnymi motylami :d Po prosty rozmnażają się w ciepłych krajach, również na południu Europy, a do nas przylatują turystycznie ;) ewentualnie podokuczać pszczołom :diabel::

Bażancia matula - 2007-09-01, 09:54

to bardzo szybko lata , jak wypuściłam na balkon to normalnie tak zapierniczało że shock !
Luśka - 2007-09-01, 09:59

AAa zapomniałam dodać, że chyba mamy rok na zmierzchnice, bo w czasie wakacji mój syn zrobi nocą alarm, że coś wielkiego łazi mu po poduszce :D
Po chwili sam się przyjrzał i zaczął wołać, że ma w łóżku trupią glówkę i .. faktycznie :)

Niestety nie wpadłam na pomysł obfotografowania ćmy i wypuściłam ją za okno :)

Piękny owad :serduszka:

Bażancia matula - 2007-09-01, 10:03

Ej ja właśnie oglądam tego larwy na necie , jeśli to tak wygląda jak na necie to u mnie jest tego MNÓSTWO w ziemniakach !!!


Bardzo piękny owad ;)


a ja sie dziwie ze mamy podziurawione bulwy ziemniaków 8) :d

Luśka - 2007-09-01, 10:38

W takim razie pozostaje mi pogratulować i ... pozazdrościć ;)

Jedna mała uwaga ... gąsienice zmierzchnicy żywią się zielonymi częściami roślin z rodziny psiankowatych ( m in. ziemniaków, pomidorów), więc bulw na pewno nie ruszają :d

Tu zawiniły inne stworzenia ;)

Bażancia matula - 2007-09-01, 10:58

aha , to musiałam źle zrozumieć , możliwe w takim razie.

dzięki za gratulacje i .. zapraszam do województwa śląskiego na te owady ...

wiecie co u mnie jest tego więcej , widziałam niedawno ciut mniejszego od tego na zdjęciu tylko ... RÓŻOWEGO !!!

co to był za gatunek ?

chyba tez cos tropikalnego ?

Robert M. - 2007-09-01, 11:16

Bażancia matula napisał/a:
Ej ja właśnie oglądam tego larwy na necie , jeśli to tak wygląda jak na necie to u mnie jest tego MNÓSTWO w ziemniakach !!!


To jeśli znalazła byś przy wykopkach coś takiego:
LUB
To ja chętnie przyjme każdą ilość za pokryciem kosztów przesyłki.
Umnie ten gatunek też występuje ale nie mam do niego szcześcia :| i może komuś innemy się uda.

Kamil Kowalski - 2007-09-01, 11:26

Moze to -> D. porcellus

wejdz na owadziarnie tam do albumu i na Prywatna galeria Robert M.

[ Dodano: 2007-09-01, 11:27 ]
Robert M., A one nie są przypadkiem pod ochroną? :>

Robert M. - 2007-09-01, 11:31

A nie są pod ochrona :P
Tym mniejszym gatunkiem był Deilephilia elpenor lub D. porcellus. I są to krajowe gatunki ;-)

Kamil Kowalski - 2007-09-01, 11:35

Robert M., od kiedy trupia główka nie jest pod ochroną? 8) Pamiętam że swego czasu była...

Nie dość że gatunek nieliczny, rzadki to jeszcze nie pod ochroną -chore....

Robert M. - 2007-09-01, 11:51

Ustawa o Ochronie Przyrody z dnia 1 maja 2004 znoiosła A. atropos jaki i Papilio machaona (paźia królowej) z listy chronionych gatunków.

A nie jest chroniony ponieważ: jest to gatunek napływający z południa do Polski i unas samice składają jaja. Ale w Polsce są jeszcze zbyt surowe warunki aby ten gatunek mógł przezimować. Jest też bardzo prawdopodobne, że wyklute w okolicach wrzesnia imago są bezpłodne, więc nie pozostawiają po sobie w kraju potomstwa (które i tak by nie przezimowało). I nie jest też udowodnione, że choć cześć tego gatunku wraca na południe. Tak więc ochrona tego gatunku w Polsce jest bezsensowna.

Kamil Kowalski - 2007-09-01, 11:56

Haaa i jak dobrze dowiedzieć się kilku mądrych rzeczy :przytul:
Bażancia matula - 2007-09-01, 13:01

Robert M.,

Za 2 tygodnie kopiemy ziemniaczki , jeśli spotkamy larwy takie jak na zdjęciu to będziemy zbierać do pojemniczków . Ale problem taki , że może sie one już teraz przekształciły , bo jesień idzie ?

Mogę ci obiecać że jeśli tylko podczas wykopek ujrzę choć jednego , choć kilka to wystawie na allegro bo każda ilość ważna jest.
Ps. wystawie na allegro , bo tak będzie bezpieczniej , bo może nie tylko ty chcesz je posiadać ?

Tylko nie wiem czy one sie już nie przekształciły ? :hmm:
to ja wam powiem z czasem , czy wystawiłam ofertę i wyśle wam linka do oferty .

Ps. tylko nie wiem po ile one stoją bo ich za bardzo na aukcjach nie ma , ale myślę że jakoś sie dogadamy :d

Jak już będzie na allegro to będziecie mogli powiedzieć znajomym , którzy są zainteresowani że można sobie kupić larwy ;)

Pozdrawiam,

Kasia

Kamil Kowalski - 2007-09-01, 13:19

Nie ryzykował bym na alegro - bo "zieloni" moga sie przyczepić.
Bażancia matula - 2007-09-01, 13:21

kto to są zieloni ?
Kamil Kowalski - 2007-09-01, 13:26

Przyrodnicy, ekolodzy .... Gdybym was nie znał to sam bym się czepiał... :P
Bażancia matula - 2007-09-01, 13:27

aha...

no ale są po za allegro jakieś inne aukcje gdzie ,,zieloni,, sie nie będą czepiać ???

Rocki - 2007-09-01, 13:29

Bażancia matula, heh, ale "zieloni" nie pracują dla allegro... zadajesz głupie pytanie...
Oni walczą o ogólne dobro zwierząt i ich ochronę...

Robert M. - 2007-09-01, 15:40

Bażancia matula napisał/a:
Mogę ci obiecać że jeśli tylko podczas wykopek ujrzę choć jednego , choć kilka to wystawie na allegro bo każda ilość ważna jest.
Ps. wystawie na allegro , bo tak będzie bezpieczniej , bo może nie tylko ty chcesz je posiadać ?


Mi w żaden sposob nie zależy na pieniądzach (i ci co mnie znają o tym wiedzą) lecz na hodowli,i a do tego im więcej sztuk tym lepiej. Osobiście jeszcze żadnego z owadów nie sprzedałem ;-) a sporo oddałem lub zamieniłem. Więc będe naprawde wdzięczny za każdą sztuke, moge oczywiście też odkupic za rozsądne pieniądze. A straty z tych sztuk i tak w naturze nie będzie. A widze też Twój post na Motyla.pl i to co zaprezentowałem na zdjęciach to nie są larwy tylko poczwarki ;-)

Bażancia matula - 2007-09-01, 17:19

Robert M., mi absolutnie nie zależy aby zarobić ;)

Tylko nawet moja mama juz mówi że jak kopie pojedyncze ziemniaczki kopaczką na obiadek to że już ich nie spotyka , martwi mnie to że mogły sie juz przekształcić ;(


Ale zobacze co da sie zrobić ;)

CDRolnik - 2007-09-07, 16:57

Czy mógłby mi ktoś dać link do fotki gąsienicy zmierzchnicy trupiej, bo nie mogę znaleźć w necie??
Bażancia matula - 2007-09-07, 17:43

http://www.przyrodapolska.pl/wrzesien03/30c.jpg

http://www.zpfp-om.art.pl...chnica%20tg.jpg

http://bangr.republika.pl/newlogo.gif


proszę ;)

majawn - 2007-09-08, 13:57

A u mnie krzaku glogu siedzi cos takiego:

Maja
P.S. Juz wiem co to jest: to jest gąsienica pazia żeglarza. Mam dwie i siedza na krzaku glogu. To pewnie najlepiej je tam zostawić, prawda?

Kamil Kowalski - 2007-09-09, 21:09

majawn, oczywiście że ją zostawić :)

yyy gdzie ona jest na tej fotografii? Nie mogę jej znaleźć :ops:

Rocki - 2007-09-09, 23:53

Kamil Kowalski, to chyba te dwa wielkie zielone co niby wyglądają jak liście, ale jednak się różnią od reszty liści... :P
majawn - 2007-09-10, 11:32

Cytat:
gdzie ona jest na tej fotografii? Nie mogę jej znaleźć

:lol: Bo tam sa az dwie: takie zielone kluski z brązowymi plamkami :D .
maja

Bażancia matula - 2007-09-10, 13:08

wow ja też myślałam że to liście :d
Robert M. - 2007-09-10, 16:27

Akurat Iphiclides podalirius jest w polsce prawnie chroniony. Po raz kolejny zazdroszcze znaleziska. Umnie niestety ten gatunek nie wystepuje, a szkoda.
majawn - 2007-09-10, 16:32

:d A u nas tak sobie latały te witezie po polach, mało do rowu samochodem nie wjechałam jak je zobaczylam po raz pierwszy :lol: . Mam taka bardzo miekka siatkę, moze przykryc ten głóg, zeby nic ich nie zeżarło?
Maja

Robert M. - 2007-09-10, 16:36

Najlepiej pozostawić to matce naturze ;-) Jak je ma coś zjeść to wcześniej, czy późniejzostaną zjedzone :P
majawn - 2007-09-10, 20:17

Aaa, to teraz wreszcie po tylu latach wiem co oznacza "prawem chroniony". Chodzi o prawo dżungli :D .
Maja


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group