Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

Warzywa i owoce - Kabaczki, dynie i cukinie

kacpisułtan - 2007-09-19, 12:59
Temat postu: Kabaczki, dynie i cukinie
Czy podajecie swoim patszkom kabaczki i dynie :?:
AL - 2007-09-19, 15:11

Kabaczków nie podaję bo ich nie mam ale dynie tak,bażanty je bardzo lubią a świeże pestki mielę lub drobno siekam i podaję ptakom - kaczkom,bażantom,papugom,drobnej egzotyce,podobno likwidują pasożyty przewodu pokarmowego,od kiedy je podaję nie miałam z tym problemów /Polecił mi to user z PK/
kacpisułtan - 2007-09-19, 21:21

AL napisał/a:
podobno likwidują pasożyty przewodu pokarmowego,od kiedy je podaję nie miałam z tym problemów

W takim razie naprawde warto je podawać ptaszkom. Ja jutro spróbuje podać je moim kurką :!: Zobaczymy czy będą chętnie jeść.

lamus2222 - 2007-09-19, 21:37

Tak kabaczki dynia i cukinia są chętnie zjadane przez kury, kaczki i bażanty.
wanted - 2007-09-19, 22:51

Dynie, cukinie i arbuzy podaję często moim bażantom. Wcinają do cienkiej skórki, tylko to pozostaje.
mateusz20 - 2007-09-20, 08:16

Ja swoim kurkom podaje dynie łupana na 4 części, czasami pozostaje z niej skórka a czasami zjadają całą. A największymi amatorami dyń z pośród moich ptaszków są czarne czubatki. Jak widza że niosę dynie to wchodzą po siatce tak wysoko jak mogą, przy tym bardzo dużo gadają.
kacpisułtan - 2007-09-20, 08:33

Skład chemiczny dyni :
m.in. kukurbitacyny, fitosterole, glikozydy, pepenozyd, alkaloid (w nasionach); w miąższu zaś prowitamina A, sole mineralne.

Co do kabaczków to nie mają one wiele walorów odżywczych. Ich zaletą jest tylko to że odkwaszają organizm oraz sprzyjają przemianie materii.

Wartości odżywcze :
zawiera duże ilości cukrów, witaminy C, PP, B1, karotenu, ponadto owoce nie kumulują metali ciężkich.

Źródło: wikipedia.pl

Luśka - 2007-09-20, 11:01

Moje ptaki bardzo lubią wszelkie dyniowate, jakie im podaję :)

Dostają cukinie, dynie, patisony i czasem arbuzy :)

Wszystko bez chemii, z naturalnej uprawy :)

Secza - 2008-11-19, 16:00

Ja specjalnie dla kur sieje dynie i cukinie
wojtas_p - 2009-08-11, 03:32

Dyni nie mam, natomiast kabaczków dostają 2 dzienine, chyba już im się "przejadło", bo nie wyskubują za dużo. O kabaczkach czytałem, że mają delikatne właściwości odrobaczające. Gdybym wiedział o dyniach wcześniej, to na pewno bym obsadził ogródek a tak... poczekam sobie rok na swoje a teraz kupię trochę na targowisku.
Secza - 2009-08-11, 11:01

Moje kury pół dyni marnują i muszę wyrzucać je dla krów zza płota ale teraz już tego nie robię bo do wydziobanego w dyni miejsca sypie zboża i wtedy razem ze zbożem wydziobują także miąższ dyni
Szert - 2009-09-24, 18:50

Przez całe wakacje dawałam kurom kabaczka raz dziennie (dużego). Nie wiem dokładnie, co myślały pod koniec sierpnia widząc mnie z kabaczkiem, ale co by to nie było pewnie trzeba by było ocenzurować...
wojtas_p - 2009-09-24, 21:59

Ale nie zapominajcie, kabaczek ma też związki, które "zabijają" witaminę C. Czasami warto zrobić im przerwę. Kabaczek nieźle się przechowuje, więc do chłodnej piwnicy i do zimy:)

"Krojone, cięte ogórki i inne dyniowate: cukinie, dynie, kabaczki, patisony uwalniają enzym, który powoduje rozkład witaminy C. Ten enzym to askorbinaza. Dlatego łączenie surowego ogórka z innymi warzywami bogatymi w witaminę C - pomidorami, papryką, innymi – powoduje, że jej ilość w sałatce maleje do zera. Aby do tego nie dopuścić ogórki należy wcześniej zakwasić cytryną, octem winnym, kefirem, jogurtem lub kwaśną śmietaną. W kwaśnym środowisku askorbinaza staje się nieaktywna. Dopiero tak przygotowane ogórki można połączyć z innymi warzywami. Kwaszenie i marynowanie ogórków też powoduje zniszczenie askorbinazy..."
za: http://www.ogrod.autogiel...zywiowocow,3304

adam_gnatek - 2009-10-09, 17:18

moje kuraki lubią dynie a za arbuza to by mogły zabić- w lato arbuza miały co dziennie teraz dynie dostają co 2-3dni, na początku tylko nasiona wyjadały ale teraz już zostaje tylko cienka skórka
chocielewko - 2010-08-04, 07:28

Może ciut odbiegam od tematu, ale dynia jest bardzo zdrowa i dobra dla ludzi.
Polecam zupę krem z dyni z papryką i imbirem, suuper rozgrzewa w jesienne wieczory.
A przy okazji taka zupa byłaby dobra na zimę dla kurek??

AL - 2010-08-04, 15:27

chocielewko, Nie,lepiej dać w kawałku.Wszelkie kremy , mają to do siebie, że szybko się psują i ptaki je zanieczyszczają. Gotowanie niszczy wiele cennych składnikow.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group