Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

Warzywa i owoce - Sałata i kapusta

dadzio - 2007-09-23, 10:42
Temat postu: Sałata i kapusta
Czy podajecie swoim ptakom sałatę i kapustę ?Czy są one dla nich zdrowe?Ja podaję moim kurą i perlicą sałatę sporadycznie kapuste ale nie jestem pewien czy dobrze robie.A czy wy podajecie te ważywa?
Luśka - 2007-09-23, 13:57

Dawno temu,kiedy jeszcze zajmowałam się drobną egzotyką, zakodowałam sobie w głowie, że nie wolno ptakom podawać żadnych warzyw z grupy krzyżowych sałaty, kapusty, kalafiorów itp)
Tzrymam się tego do dzisiaj , więc nie podaję ani słaty, ani kapusty, ani ich krewnych ;)

kacpisułtan - 2007-09-23, 16:57

Sałata często wywołuje biegunke.
Maze - 2007-10-25, 07:01

Na pewno zalezy to od gatunku ptaka, akurat kurom które hodowalismy kilka lat sałata była podawana kązdej wiosny i lata i nigdy nie spowodowała problemów. Tylko że to była sałatka z własnego ogródka. Kury ja bardzo lubiły. Z kapusty najbardziej lubiły robaki:) gąsiennice bielinka. Sałata kupna może być podsypywana, jesli będzie zawierać za dużo azotanów to oczywiście że spowoduje problemy i to nie tylko biegunke ale nawet uszkodzenie nerek. więc najbezpieczniej hodować swoją, nie zajmuje przecież dużo miejsca. Kurki mog azuzyć tą, która wyrasta w kwiaty i już do kuchni mało się nadaje.
matias - 2007-11-01, 14:10

warzywa kapustne powinny być podawne kurom .napewno im nie szkodzą potrzebna im i jest w okresie pierzenia do budowy piór siarka którą znajdują w kapustnuch a w okresie zimowym kiedy jest brak zielonek zastępuje im zielonkę
kapustę uwielbiają wszystkie gatunki

butchi chabo - 2007-11-29, 19:32

kapusta jako warzywo nie wywoluje biegunek czy rozwolnień, robią to nadmiary azotanów zawarte w niej z tzw. produkcji przemysłowej.Jest bogata w witaminę C, która wpływa na wydalanie nadmiaru wody z organizmu, w zimne dni ma tendencję rozgrzewającą organizmu.Kapusta bogata jest w różne witaminy i mikroelementy niezbędne do zycia.
Jest to warzywo , które zapisalo sie wielkimi zgłoskami w przetrwaniu wielu narodów.Podstawa codziennego wyżywienia.Przetrwali dożywając sędziwego wieku( chyba są to nasi protoplaścii ) i to wcale w niezłym i "niezakwaszonym" dobrym zdrowiu.

tereska87gru - 2008-02-13, 22:03

a ta kapusta to zwykla, czy kiszona?
Luśka - 2008-02-13, 22:10

tereska87gru napisał/a:
a ta kapusta to zwykla, czy kiszona?


Nie sądzę, żeby ktoś wpadł na pomysł karmienia ptaków kiszoną kapustą ... Od samej soli mogłyby wysiąść im nerki ...

Oczywiście, że surowa :|

Bartek89 - 2008-02-13, 22:26

Luśka musze Cie zadziwić ale kury przynajmniej moje uwielbiają kiszoną kapustę, oczywiście nei daję im jej na codzień ale jak mi coś zostanie to daje im i to jest dla nich naprawde wielka uczta, w niewielkich ilościach napewno im nie zaszkodzi;)
butchi chabo - 2008-02-14, 00:21

Raz w tygodniu podaję moim ptakom kiszoną kapustę w sałatce warzywno – owocowej, „zakraszonej” olejem lnianym, octem czosnkowym i odrobiną cukru. Ptaszki traktują to jak przysmak . Kiszona kapusta to magazyn życiodajnych biopierwiastków i wielu cennych witamin, tym samym jest dużo zdrowsza niż surowa .Niewielkie zjadane ilości sałatki a więc i kapusty, i zawartej w niej soli, nie powinny wpłynąć ujemnie na pracę nerek. Nadmiar soli wywołuje skazę moczanową u ptaków. Dziwne jest ,że gołębie pomimo zapewnienia im gastrolitów bardzo chętnie „urzędują” na zasolonych poboczach jezdni ‘wydziobując’ pozostały piach. Nie polecam podawania kapusty tzw. szybko kiszonej , ta poza kapustą (niedokiszoną), posiada duże ilości sody spożywczej , pseudo zakwaszacze ,prócz istotnego kwasu mlekowego.
Luśka - 2008-02-14, 00:22

Bartek89 napisał/a:
Luśka muszę Cie zadziwić ale kury przynajmniej moje uwielbiają kiszoną kapustę, oczywiście nei daję im jej na co dzień ale jak mi coś zostanie to daje im i to jest dla nich naprawdę wielka uczta, w niewielkich ilościach na pewno im nie zaszkodzi;)


Bartku, psy uwielbiają czekoladę, która jest dla nich śmiertelną trucizną ;)

Nie podawałabym ptakom, ani innym zwierzętom żadnych "ludzkich" kiszonek, ze względu na wysoką zawartość chlorku sodu, który bardzo niekorzystnie wpływa na nerki.

jakub - 2008-02-14, 16:25

Może np. podać im traoche kapusty ale nie cześciej niż raz w miesiącu. Najlepiej namoczyć ją jeszcze w wodzie. Moje kury uwielbiają mlode liście sałaty.
dadzio - 2008-02-14, 17:28

Luśka, Otóż kiszona kapusta jest zdrowa dla ptaków. Pod warunkiem, że nie będzie się przesadzać z jej ilością.
Bartek89 - 2008-02-14, 17:33

Niema sie co spierać w tej kwesti, wiem jedno ptaki ją uwielbiają a kiszona kapusta jest napewno źródłem wielu witamin o które cięzko w zimie, po 2 kapusta kiszona przezemnie w domu ma na 1000% o wiele lepszy smak, i mniej szkodiliwych związków niż ta kupowana w sklepie a po 3 zaobserwowałem że nie tylko kury uwielbiają tego typu kiszonki:D:D:D Pozdrawiam ;)
Markus Kurspiot - 2008-02-16, 16:01

ja podaje kurom surową kapustę... i jest dla nich zdrowa...
Luśka - 2008-02-16, 20:43

Mimo wszystko bałabym sie podawać ptakom kiszoną kapustę, ze względu na ilośc soli w niej zawartej.

Powiedzcie mi, proszę, czy podając kiszoną kapustę, moczycie ją wcześniej?

Jezlei chodzi o surową .. również się boję, bo nie uprawiam własnej, a sklepowa, jak sądzę to bomba azotanowa :o
Jakoś mam głęboko zakodowane, że krzyżowych się ptakom nie podaje ;) Sądzę, ż emoje bez kapusty przeżyją, a kiedyś ... może idąc za Waszymi radami odważę się podać nie tylko surową, ale i kiszoną :o ;)

dadzio - 2008-02-16, 21:02

Ja kiszonej kapusty nie moczyłem, ale i tylko raz ją podałem. Szkoda mi kapusty. Ja podaję kurą sałatę, bo ta rośnie u mnie w ogródku. Mama zawsze ma pretensję, że chciała sobie zerwać na obiad jakąś a ja najładniejsze kurą dałem.
Bartek89 - 2008-02-18, 11:11

Luśka ja jak podaje to najczesciej taką jaka jest w beczce, wiec jej nie mocze. Najlepsze jest to że jednego roku mieliśmy strasznie duużo kapusty a nie było chętnych na nią no i sobie stała w beczce az do czerwca albo nawet dłuzej, była przeokropnie kwaśna i stwierdziłem że nie bede jej nikomu dawał tylko poprostu wywale na kopostownik i póxniej czyś przysypię. Tak tez zrobiłem ale nie musiałem przysypywać niczym bo zanim to chciałem zrobić kury wszytsko wyjadły. I to mnei tak strasznie zaskoczyło bo ja bym jej nie tknąl bo była tak kwaśna a one jadły, TWRDZIELE...:d:d:d mysle że mozna ja wypłukać przed podaniem, napewno bedzie mniej kwąsna i pewnie ptaki bedą ją chętniej jadły.a jesli chodzi o zwykłe główki to kury ją lubią i tez czasami im podaję ale tak jak mówisz raczej kupuje z pewnych źródeł, gdzie wiem ze nie jest przesadzone przy jej hodowli z opryskami i sztucznymi nawozami.
Luśka - 2008-02-18, 14:10

Dzięki Wam za wyjaśnienie :)

Jak pisałam, obawiałabym się nadmiaru soli, bo chlorek sodu trwale uszkadza nerki, podawany w nadmiarze, czyli wszystkim co dosalane.

Nigdy nie przyszłoby mi do głowy, że jakieś zwierzę będzie lubiło kiszoną kapustę, ze względu na jej kwaśny smak, właśnie, ale .... Musze poszukać informacji, bo jeżeli np. po wypłukaniu z soli będzie wartościowym dodatkiem żywieniowym, to czemu nie ;) :d

Bartek89 - 2008-02-18, 14:39

Hehe Luśka wiesz ja robię tez kiszonke z liści buraków pastewnych, i w sumei to jest coś podobnego jak kapusta kiszona bo równiez zasalam to solą szkdoa że nie widziałaś wzroku krówek i tego ogromnego ślinotoku jak mają ją zjeść:D:D:D:D
Luśka - 2008-02-18, 15:23

No własnie ... chyba będę musiała oddzielić wątek, ale jak to jest z kiszonkami pastewnymi? Soli sie je?
A jeżeli tak, jak mniemam, to w jakich proporcjach?

dadzio - 2008-02-18, 17:17

Wiem jak krowy lubią liście z buraków kiszone. Ale nie słyszałem jesszcze żeby siie je soliło... Widać tak się robi skoro tak piszesz. Mamy Krowy, ale nie stosowaliśmy nigdy soli, mój wujek stosował serwatkę.
tadek l. - 2009-11-18, 19:02

a jak ma sie kapusta do papug
czy mozna ja podawac oczywiscie surowa

AL - 2009-11-19, 08:38

tadek l., Można, najlepiej pekińską.




Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group