Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

Przyroda - Drzewka bonsai sztuka czy męczenie roślin

Kituś - 2007-10-03, 20:31
Temat postu: Drzewka bonsai sztuka czy męczenie roślin
Co powiecie na temat Japońskiej sztuki formowania drzewek ?? Czy uważacie ją za piękną czy raczej za ohydnym znęcaniem sie nad bezbronnymi roślinami ??? Ja Uważam ten rodzaj sztuki za bardzo ładny A tu kilka zdjęć drzewek http://www.walter-pall.de/laubbbfortg.htm
Mile też widziane wasze prace w formowaniu drzewek ja swoje zamieszczę gdy zrzucą liście

Luśka - 2007-10-04, 09:14
Temat postu: Re: Drzewka bonsai sztuka czy męczenie roślin
Kituś napisał/a:
Co powiecie na temat Japońskiej sztuki formowania drzewek ?? Czy uważacie ją za piękną czy raczej za ohydnym znęcaniem sie nad bezbronnymi roślinami ??? Ja Uważam ten rodzaj sztuki za bardzo ładny A tu kilka zdjęć drzewek http://www.walter-pall.de/laubbbfortg.htm
Mile też widziane wasze prace w formowaniu drzewek ja swoje zamieszczę gdy zrzucą liście


Odpowiem trochę przewrotnie ;)

Bonsai niewątpliwie jest sztuką, efekty są pięknevi budzące podziw, ale ... dla mnie to znęcanie się nad roślinami :)
Osobiściwe stawiam na naturę, w przypadku ogrodu delikatnie wspomaganą ;)

AL - 2007-10-04, 16:00

Piękne są,ale według niektórych uczonych,rośliny potrafią odczuwać ból i potrafią przekazywać negatywne i pozytywne emocje innym roślinom.
Kituś - 2007-10-04, 17:16

Tak macie racje w każdym bądź razie niektóre z tych drzewek wyglądają jak prawdziwe wiekowe okazy rosnące na polu lub w lesie. Ale są też dziedziny tej sztuki, które mi sie nie podobają np. obdarcie z kory lub zostawienie tylko kilku liści na drzewie
Luśka - 2007-10-04, 23:23

Kituś napisał/a:
Tak macie racje w każdym bądź razie niektóre z tych drzewek wyglądają jak prawdziwe wiekowe okazy rosnące na polu lub w lesie. Ale są też dziedziny tej sztuki, które mi sie nie podobają np. obdarcie z kory lub zostawienie tylko kilku liści na drzewie


Dodam do tego skręcanie gałęzi drutem i skrapianie ran sokiem z cytryny , żeby drzewko się skręcało 8)
Na jego miejscu też bym się skręcała, zapewne :o

Ernest - 2007-10-05, 17:00

Wygląda to pięknie, ale po waszych wypowiedziach jak i posiadaniej wiedzy nie pochwalam :!:
jakub - 2007-10-07, 20:32

Mam w domu dwa drzewka bonsai (karmona drobnolistnai fikus retusta) szczerze mówiąc mam mieszaną na temat tego czy to sztuka czy meczenie roślin. Pamiętajmy jednak że te drzewka to natura i ze mocniejszy osbnik przetrwa wypierając słabszego.
Drzewka w naszym domu też walczą z tym przecinaniem korzeni i łodyg a także kręceniem drutem, najsilniejsze przetrwają a slabsze zginą. Takie jest prawo natury i nie morzemy mu sie przeciwstawić bo konsekwencje mogą nie być zbyt ciekawe.

Bażancia matula - 2007-10-10, 19:42

Ja myślę bardzo przewrotnie na ten temat .
Myślę że z jednej strony drzewka tylko w jakimś stopniu cierpią , bo gdyby strasznie to ,,przeżywały,, to by umierały po każdym ,,zabiegu,, ...
Ale uważam tez , że takie ,,zabiegi,, drzewek powinny się odbywać rzadziej bo naprawdę te rośliny mogą cierpieć , nawet jeśli cierpią tylko trochę , to im częściej będziemy je ,,poprawiać,, to one będą naprawdę umierać i chorować ....

wszystko OK. tylko bez przesady i z umiarem !

kacpisułtan - 2007-10-10, 20:06

A jak tobie robil by ktoś rany skalpelem to też byś ciepiała i nie umierala.
Kituś - 2007-10-10, 20:10

Bażancia matula napisał/a:
im częściej będziemy je ,,poprawiać,, to one będą naprawdę umierać i chorować ....


i tu jest cała prawda wiem na swoim przykładzie z zadrutowałem młodą jescze nie zdrewniałą gałązkę fikusa i ta uschła ponieważ podczas zabiegu złamała sie i podobnie z olszą

chciałem zrobić olsze o zwisłych pędach lecz podczas drutowania załamało sie połowa drzewka (pień był już za bardzo zdrewniały) ale muszę was zapewnić że wszystkie roślinki rosną pięknie i wypuściły dużo ładnych przyrostów co świadczy że jest im dobrze

mimo licznych błędów w sztuce wybaczyły mi to i mam nadzieje że na wiosnę będą rosły podobnie jak swoi koledzy z lasu czy domu

Luśka - 2007-10-10, 20:34

Kituś napisał/a:
Bażancia matula napisał/a:
im częściej będziemy je ,,poprawiać,, to one będą naprawdę umierać i chorować ....


i tu jest cała prawda wiem na swoim przykładzie z zadrutowałem młodą jescze nie zdrewniałą gałązkę fikusa i ta uschła ponieważ podczas zabiegu złamała sie i podobnie z olszą

chciałem zrobić olsze o zwisłych pędach lecz podczas drutowania załamało sie połowa drzewka (pień był już za bardzo zdrewniały) ale muszę was zapewnić że wszystkie roślinki rosną pięknie i wypuściły dużo ładnych przyrostów co świadczy że jest im dobrze

mimo licznych błędów w sztuce wybaczyły mi to i mam nadzieje że na wiosnę będą rosły podobnie jak swoi koledzy z lasu czy domu


Niezupelnie .... Jeżeli pozbawiasz roślinę jakiegoś pędy stara się ona go szybko "odbudować".
Przecież normalne zagęszczanie krzewów, np. w zywopłotach polega własnie na uszczykiwaniu wierzchołków wzrostu, co powoduje, że roślina zagęszcza swój pokrój.

Rośnie intensywnie nie dlatego, że cięcie jest dla niej przyjemne, bo z całą pewnością tak nie jest, ale dlatego, że walczy o przetrwanie.

Przypominam, że do bonsai wybierane są gatunki dobrze znioszące cięcie i formowanie ... Istnieją i takie, których ciąć nie wolno, bo mogłoby to zabić roślinę, bądź, w najlepszym wypadku zahamować kwitnienie, owocowanie czy wzrost. I własnie po tych wrażliwych roślinach należałoby oceniać czym jest cięcie ... To nic innego jak kaleczenie roślin.
Kaleczenie = ból i konieczność zagojenia ran, regeneracji organizmu itp

Dlatego bonsai mówię NIE, choć doceniam wkład pracy włożony w ich formowanie :)

Kituś - 2007-10-10, 20:48

Koniec tematu widzę ze nie znalazłem żadnych osób , które by sie interesowały tą sztuką no nic a miałem nadzieje że znajdzie sie mentor, który podpowiedział by mi jak postępować w przypadku różnych gat. roślin i czy warto w ogóle je miniaturyzować a tak to będę musieć sie uczyć na własnych błędach i męczyć bezbronne rośliny
Luśka - 2007-10-10, 20:51

Kituś napisał/a:
Koniec tematu widzę ze nie znalazłem żadnych osób , które by sie interesowały tą sztuką no nic a miałem nadzieje że znajdzie sie mentor, który podpowiedział by mi jak postępować w przypadku różnych gat. roślin i czy warto w ogóle je miniaturyzować a tak to będę musieć sie uczyć na własnych błędach i męczyć bezbronne rośliny



Hmmm... Kituś, coś mi tu pachnie szantażem emocjonalnym ;)

Do tworzenia bonsai nikt Cię przecież nie zmusza ;)

Na pewno są fora poświęcone tej tematyce, a internet jest pełen stron o tworzeniu bonsai. Wystarczy poszukać w googlach :)

Kituś - 2007-10-10, 20:58

Luśka napisał/a:
Hmmm... Kituś, coś mi tu pachnie szantażem emocjonalnym

:ops: :ops: :ops: :ops: przepraszam ale mam troszkę stres przed jutrzejszym pasowaniem
A propo innego forum to jest jedno takie lecz jest problem tamto forum nie ożyło . jest możliwość pisania postów jako gość lecz tak sie nie da. jest również problem ponieważ nikt z osób zarejestrowanych nie otrzymał do tej pory klucza aktywującego mimo że forum istnieje od końca lipca

Luśka - 2007-10-10, 21:17

Nie ma sprawy ;) :uscisk:
Kituś, próbbowałeś się skontaktować z administracją forum?

Jest jeszcze jedno wyjście .... Zbierz grupkę ludzi zafascynowanych sztuką bonsai i załóżcie wlasne forum ;) :d

Za udane pasowanie trzymam kciuki
:d

Kituś - 2007-10-10, 21:24

tak już jedna osoba z tego forum zwracała uwagę administratorowi ale nic sie nie zmieniło a założenie nowego forum to troszkę za duży ciężar dla mnie jak na razie
jakub - 2007-10-15, 18:43

Kituś ja też robie drzewka bonsai mam pytanie mogłbyś wkleic pare zdjęć swoich.
Kituś - 2007-10-15, 18:47

na razie moja brzoza umarzła i nic z niej nie ma ale postaram sie zrobić zdjęcia fikusowi i olszy
aves - 2007-10-15, 19:31

od kilku lat formuje dziesiątki bonzai(rozdaje i sprzedaję większość), rosliny to nie zwierzęta, ale jak mowa o męczeniu, to powiem tak, bo nie może rosnąć normalnie, bo co chwilę zdzieranie i rzeźbienie kory, obcinanie gałązek, korzeni, wykręcanie gałązek na drucie itd.
Kituś - 2007-10-17, 12:03

A tu pokaże moje marne próby tworzenia tych drzewek a poniżej wstawiam link do bonsai z cytryny 8) 8) 8) http://bonsai.kamcio.com/viewtopic.php?t=2140
Ernest - 2007-10-18, 07:59

Nie są wcale takie marne 8-)
jakub - 2007-10-31, 18:08

nie satakie zle jak ja zaczynalem bylo gożej. Za pare lat na pewno pokażą sie efekty twej pracy.
Kituś - 2007-12-16, 20:55

aves, A mógł byś pokazać swoje drzewka?jakub, A ty masz jakieś?
jakub - 2008-02-07, 14:33

ja mam carmone drobnolistna ( ze sklepu)
fikusa retusa ( ze sklepu)
fikusa robionego przezemnie
Na dworze jako bonasi mam sosne i topole.

Kituś - 2008-02-07, 16:02

A masz ich zdjęcia ?
jakub - 2008-02-07, 18:31

niestety teraz nie ale poproszed kuzyna i może zrobi :P :P :P :P :P

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group