Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

Inne ptaki egzotyczne - ¦piew i nauka ¶piewu kanarka

miniaszka - 2007-12-14, 19:13
Temat postu: ¦piew i nauka ¶piewu kanarka
Kupiłam kanarka w sierpniu i do tej pory nie ¶piewa :/ Zastanawiam się czy może być przyczyn± to że kanarek nie został nauczony spiewu? Przypuszczam że jest to samiec gdyż raz na jaki¶ czas co¶ mu się wymksnie więcej niż zwykłe ćwir :D Czasami puszczam mu ¶piew innego kanarka - reaguje na niego pręży się - i otwiera dziubek.
Ogólnie chodzi mi czy sa jakie¶ sposoby na naukę ¶piewu czy lepiej zostawić ptaka w spokoju żeby nauczył się sam?

mirass - 2007-12-14, 19:22

miniaszka napisał/a:
Przypuszczam że jest to samiec gdyż raz na jaki¶ czas co¶ mu się wymksnie więcej niż zwykłe ćwir :D

Często samice ¶piewaj± prawie jak samce. Więc tu nie ma przypuszczeń.
miniaszka napisał/a:
Ogólnie chodzi mi czy sa jakie¶ sposoby na naukę ¶piewu

Puszczaj nagrania i staraj się dowiedzieć jakiej jest płci.

miniaszka - 2007-12-14, 20:02

Cytat:
Puszczaj nagrania i staraj się dowiedzieć jakiej jest płci.

Nie jestem do¶wiadczona w tych rzeczach ;) Nie za bardzo wiem jak można ocenić czy to samica czy samiec...

mirass - 2007-12-14, 20:09

Poczytaj na forum. Popytaj tego od kogo kupiła¶.
miniaszka - 2007-12-15, 15:35

U Pana w zoologicznym byłam dzisiaj. Powiedział że to napewno samiec że bierze od do¶wiadczonego hodowcy - i że w razie czego może mi wymienić. Powiedział też że to niemożliwe żeby ptak nie ¶piewał gdyż jego rodzeństwo i inne ptaki w jego wieku dawno już ¶piewaj±! :/ Bardzo go to zaintrygowało. Jak przyjedzie hodowca to się zapyta. No ale cóż mi z wymiany wolałabym go nie wymieniać bo się do niego przyw±załam :/ Szukam przyczyny takiego stanu rzeczy i dlatego tutaj pytam bo wiem że s± tutaj do¶wiadczeni hodowcy którzy mogę mi pomóc i udzielić dobrej rady :) Po innych forum chodziłam ale takiego problemu nie znalazłam :/
mirass - 2007-12-15, 15:36

Rada na przyszło¶ć: kupuj u hodowcy a nie w sklepie zoo.
miniaszka - 2007-12-15, 15:46

No ok. Je¶li hodowaca sprzedał kanarka do zoologicznego to i mi pewnie sprzedałby takiego samego więc je¶libym kupiła takiego kanarka u hodowcy - też zaproponowałby mi zamianę. Więc co mi z tego? Trudno już takiego kanarka mam i koniec. :)
domosław - 2007-12-19, 14:15

Puszczaj mu muzykę :D . najlepiej operow± z kobiecymi wokalami:D
Frayer007 - 2007-12-19, 18:38

mirass napisał/a:
Puszczaj nagrania i staraj się dowiedzieć jakiej jest płci.

domosław napisał/a:
Puszczaj mu muzykę :D . najlepiej operow± z kobiecymi wokalami:D

Troche dziwne s± wasze wypowiedzi.
Kanarek wcale nie uczy się spiewu z nagrań, je¶li jest to dorosły, nie w trakcie pierzenia, zdrowy, samieć to napęwno będzie ¶piewał, i niepoważne jest mówienie o jakich¶ nagraniach.

Sprzedawca w sklepie wcale nie ma pewno¶ci, że jest to samiec tak± informację dostał od hodowcy od, którego nabył ptaka. Jednak proszę cierpliwie czekać.

mirass - 2007-12-19, 18:43

Frayer007 napisał/a:
Kanarek wcale nie uczy się spiewu z nagrań, je¶li jest to dorosły, nie w trakcie pierzenia, zdrowy, samieć to napęwno będzie ¶piewał, i niepoważne jest mówienie o jakich¶ nagraniach

Ale zawsze można pobudzić ptaka do ¶piewania. Tu nie chodzi o naukę ale pobudzenie, żeby sprawdzić czy ¶piewa.

Lu¶ka - 2007-12-19, 18:52

Czy nie można płci ptaka sprawdzić np. przez USG? Albo u do¶wiadczonego hodowcy?

Pytam z ciekawo¶ci, bo moja Babcia kiedy¶ miała kanarka sprzedanego jako samczyka ... nie ¶piewał, ale i tak był kochany ;)
Przestali¶my liczyć na to, że zacznie ¶piewać, kiedy zniósł dwa ¶liczne jajeczka :D

Frayer007 - 2007-12-19, 21:03

Cytat:
Ale zawsze można pobudzić ptaka do ¶piewania. Tu nie chodzi o naukę ale pobudzenie, żeby sprawdzić czy ¶piewa.

Je¶li kanarek nie jest na ¶pierwie to ¶piewał nie będzie, a napewno muzyka go do tego nie pobudzi, może być tak, że zacznie ¶piewać na widok samiczki, jednak tak jak już pisałem jesli ptak pierzy, jest młody czy chory to najpradwoposobniej nie usłyszymy jego ¶piewu.
Cytat:
Czy nie można płci ptaka sprawdzić np. przez USG? Albo u do¶wiadczonego hodowcy?

U młodych ptaków jest to niemożliwe, u starszych kanarków do¶wiadczeni hodowcy mog± rozpoznać płeć kanarka po kuprze. A o USG nie słyszałem :hmm:

Często jest tak, że młode samiczki "spiewaj± o całym Bożym ¶wiecie" czyli poćwierkuj±, nieraz nawet jest to krótki "¶piew". Wiem, że nawet wieleletni hodowcy mog± nieraz pomylić płeć młodego kanarka i sprzedać samicę jako. Potem trzeba wymienić t± samicę na jednego ze swoich samców przeznaczonych do dalszej hodowli:D

domosław - 2007-12-19, 22:21

Mój przy samicy ¶piewa ¶rednio,ale do muzyki aż się "zanosi" :D :d :P
mirass - 2007-12-20, 18:14

Frayer007 napisał/a:
Często jest tak, że młode samiczki "spiewaj± o całym Bożym ¶wiecie" czyli poćwierkuj±, nieraz nawet jest to krótki "¶piew".

A powiem Ci, że zdarzaj± się samiczki, które nie ¶piewaj± krótko, ale jak samce, długie melodie, a potem jest jajeczko.
Frayer007 napisał/a:
Je¶li kanarek nie jest na ¶pierwie to ¶piewał nie będzie, a napewno muzyka go do tego nie pobudzi,

Nie mogę się z Tob± zgodzic. Jak zaczynałem to miałem pojedyńcze sztuki. Niby były na pełnym ¶piewie dorosłe, ale nic. Dopiero jak kupiłem drugiego samca i postawiłem obok to kanarek zacz±ł ¶piewac. Tak też moze pobudzic nagranie.

Frayer007 - 2007-12-20, 19:48

Cytat:
Niby były na pełnym ¶piewie dorosłe, ale nic.

Ze mn± się zgodzić nie możesz a piszesz, że kanarek był na pełnym ¶piewie ale nie spiewał.
Mi raczej wydaje się, że do ¶piewu pobudził go widok innego kanarka.

Cytat:
Jak zaczynałem to miałem pojedyńcze sztuki. Niby były na pełnym ¶piewie dorosłe, ale nic. Dopiero jak kupiłem drugiego samca i postawiłem obok to kanarek zacz±ł ¶piewac.

Miałe¶ kanarki na pełnym ¶piewie, dokupiłe¶ do nich samca i wtedy zaczeły ¶piewać. U mnie jest to trochę innaczej.

Cytat:
A powiem Ci, że zdarzaj± się samiczki, które nie ¶piewaj± krótko, ale jak samce, długie melodie, a potem jest jajeczko.

A ja powiem, że samice je¶li ¶piewaj± to tylko do pierwszego pierzenia ma to miejsce w pierwszym roku, jednak ich ¶piew jest mało podobny do ¶piewu samców.

Kanarki najczęsciej ¶piewaj± rano o wschodzie słońca. Podbudzaj± je do tego promienie słoneczne. Zdecydowanie rzadziej ¶piewaj± w ciemnych pomieszczeniach. "Nagrania" (nie wiem co dokładnie kryje się pod tym słowem?) mog± również wystraszyć kanarka. Dalej wydaje mi się, że je¶li jest to samiec to napewno za¶piewa.
Bez sensu jest wypisywanie tu "wszystkich" czynników, które mog± zachęcić/zniechęcić kanarka do ¶piewania.

To tyle odemnie.
Pozdrawiam i czekam aż kanarek pokaże co umie.

mirass - 2007-12-21, 14:51

Frayer007 napisał/a:
A ja powiem, że samice je¶li ¶piewaj± to tylko do pierwszego pierzenia ma to miejsce w pierwszym roku, jednak ich ¶piew jest mało podobny do ¶piewu samców.

I tu się mylisz, wystarczy poczytac na innych forach ;)

miniaszka - 2007-12-30, 08:04

Dziękuje za zainteresowanie :) Kanarkowi puszczałam ¶piew innych kanarków z komórki :D Ale to nic nie daje nawet przywzyczaił się do komórki i kiedy j± widzi to do niej ćwierka :D Więc je¶li mówicie że kanarek je¶li to samiec zacznie i tak ¶piewać to chyba przestane wydziwiać i zostawie go w spokoju aż sam się nauczy :) Faktycznie jest młody, piórka mu sporadycznie wypadaj± więc chyba raczej się nie pierzy - może poprostu narazie nie ma ochoty :)
No albo to jest ta samica która też potrafi ¶piewać :D :D

mateusz3494 - 2009-01-12, 17:49

miniaszka, hmmm wiem ze to stary temat ale , czy kanarek zacz±ł ¶piewać ?
stardusts - 2009-05-28, 13:57
Temat postu: pytanie?
Witam, ja mam dzikiego kanarka- kanarzycę która ¶piewa prawie tak samo intensywnie jak kanarek, z pocz±tku my¶lałam, że to samczyk, ale moje w±tpliwo¶ci rozwiało pięknie zniesione jajo.

Z ni± to w ogóle była heca, bo dziobała partnera dopóki się w końcu nie zdenerwował porz±dnie nie dziobn±ł i nie "przeleciał". Znosiła jajka zamiast do gniazdka to z najwyższej żerdki i chyba z 6 się stłukło zanim załapała o co w tym wszystkim chodzi.

W pierwszym lęgu przeżyło tylko jedno piskle z trzech, w drugim już dwa z trzech. Efektem tego mam teraz zamiast dwójki 6 kanarków: Parka, 3 małe i jeden którego dostałam. Małe maj± jedno 2.5 miesi±ca i dwa 1.5 miesi±ca. Jeden zaczyna nawet poćwierkiwać.

Moje pytanie brzmi: kiedy kanarki osi±gaj± dojrzało¶ć płciow± i muszę je oddzielić ostatecznie od matki? Wiem ze chyba po około miesi±cu, ale one jeszcze takie nieporadne s± i cały czas dreptaj± i fruwaj± za mama... nie chce jednak aby jak zaczn± dojrzewać to zaczęły się bić.


Z góry dziękuję za odpowiedĽ Aga.

Tomek83 - 2010-08-16, 20:09

Witam
Mam podobny problem. Kanarek ma 1,5 roku i nie ¶piewa. Jest to w 100% samiec, gdyż mam go od zaufanego hodowcy i zdarza mu się za¶piewać ale niezwykle rzadko. Gdy puszczę mu ¶piew innych kanarków pobudzony ¶piewa ale tylko wtedy. Nie wiem jaka jest tego przyczyna. Czy kto¶ do¶wiadczony mógłby mi co¶ doradzić?
Pozdrawiam


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group