Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

Przyroda - Datura czy anielska trąba

Kituś - 2008-01-07, 19:45
Temat postu: Datura czy anielska trąba
Chyba wszyscy znamy drzewka rosnące w donicach przed naszymi domami i zachwycające nas swymi pięknymi dochodzącymi do 30 centymetrów kwiatami, które wieczorami wydzielają przepiękny słodkawy zapach są to datury ja osobiście posiadam 2 przedstawicieli tego pięknego krzewu jedną z kwiatami różowymi w formie krzaka a drugą w formie drzewka z kwiatami koloru pomarańczowo-żółtego. W moim ogródku jest również datura występująca w stanie dzikim w naszym kraju nie jest tak wielka jak jej kuzynki z ciepłego klimatu ale bardzo podobne kwiaty koloru białego z delikatnym fioletowym odcieniem

Jakie są wasze opinie na temat tych pięknych roślin ozdobnych :?: :?:


Luśka - 2008-01-07, 19:53

Opinię mam jak najbardziej pozytywną ;)
Uwielbiam datury i najchętniej miłabym je znów, we wszystkich możliwych kolorach i odmianach, ale niestety moje koty zaczęły się do nich dobierać i porozdawałam :|

AL - 2008-01-07, 19:55

Ale nie należy zapominać,że ta dzika odmiana ma trujące nasiona
Kituś - 2008-01-07, 20:03

AL, Z tego co się orientuje to wszystkie części datur są trujące tak i ozdobnych jak i dzikich ale można cieszyć się ich wyglądem i trzymać z daleka od nich dzieci Datury są blisko spokrewnione z pomidorami i ziemniakami o czym można się przekonać gdy jakiś pęd zacznie gnić i pachnie w tedy podobnie do psujących sie ziemniaków
Luśka - 2008-01-07, 20:12

Oczywiście :) Bieluń, czyli datura należy do siankowatych, jak m in. pomidory, ziemniaki, czy popularna u nas na dziko psianka słodkogórz :)

Wszystkie te rośliny zawierają różne alkaloidy i są trujące :)

Kituś - 2008-01-07, 20:19

Jakie odmiany posiadacie jaj już wyżej pisałem mam 2 o różowych i żółtych kwiatach czy może preferujecie rośliny z pełnymi kwiatami ?
Luśka - 2008-01-07, 20:28

MIałam ppojedyncze różową, białą i żółtą. Najbardziej lubię żółte, więc w tym kolorku miałam również odmianę o pełnych kwiatach :)
Kituś - 2008-01-07, 20:35

Fajnie mi sie osobiście podoba forma dzika i różowa szczególnie gdy są w pełnym rozkwicie :serduszka:
Bażancia matula - 2008-02-03, 19:57

Prawda ...
Ja również posiadam datury , i żałuje , że dopiero teraz ten temat zauważyłam ...
A więc , na kartce dodanej do nasion datury , pisało , aby te kwiaty nie przebywały w pomieszczeniu zamkniętym , gdzie przebywają ludzie , ponieważ mogą źle wpływać na zdrowie.
Przykład :
U nas zima datury są w piwnicy , niedawno tam przebywałam pól dnia a później bolała mnie głowa , źle sie czułam , kręciło mi się w głowi , było mi niedobrze ....
wniosek : przestrzegać podstawowej zasady - nie przebywać długo w pomieszczeniu z daturami ...

A poza tym , to mamy około 40 drzewek , dużych , małych , ogólnie razem wziętych . Kiedyś było ich więcej , ale mama porozdawała .

A co ja zauważyłam ? 8)

Latem , wieczorem , TYLKO WIECZOREM specjalnie do datur przylatywały motyle , z długimi ,,trąbkami,, , które podlatywały , trzebiąc skrzydełkami siadały na kwiecie , i po kilku sekundach odlatywały ! Coś podobnego do kolibra tylko mniejsze i podobne do motyla .... ja jak to zobaczyłam to sie zachwyciłam , jeszcze czegoś takiego nie widziałam !

jakub - 2008-02-07, 14:31

Ja również mam datury białe, żółte i najladniejsze łososiowe. Sa to bardzo piękne rosliny. Odpowiednio pielęgnowana datuira w krotkim czasie staje sie krolowa ogrodu.
AJOlek - 2009-03-10, 21:51

Jestem również miłośniczką tych kwiatów, niestety nie udało mnie się w tym roku ich przechować. Czy ktoś z Was ma na sprzedaż sadzonki albo odnóżki, mogą być nawet nieukorzenione
jakub - 2009-03-22, 13:01

AJOlek ja mam chętnie sie podziele. Jak chcesz to skontaktuj się na PW. W tym roku zrobię z datury wysokie drzewko na pniu, teraz takie drzewka sa bardzo popularne i modne.
tp29 - 2009-04-05, 18:57

Ja również bardzo lubię te rośliny - mimo przykrej przygody jaką miałem kilka lat temu. Piszę to aby przestrzec wszystkich - obcinałem nożyczkami zbędne liście i w pewnym momencie prysł mi sok z niej do oka. Nic sobie z tego nie zrobiłem, pojechałem do pracy na popołudniu. A w pracy zaczęło mi się dziwnie robić w oku, nie wiedziałem co się dzieje. Poszedłem do lusterka i zobaczyłem, że całą źrenicę mam rozszerzoną. Druga była mała.Dziwnie to wyglądało i le mi się patrzyło przez jedno takie oko a jedno normalne;) Po pracy pojechałem do szpitala do okulisty. Był bardzo źdźiwony, że miałem taka reakcję, ale też słyszał, że te rośliny są trujące. Dał mi krople i na drugi dzień był już ok. Ale mały uraz do nich został. Także uważajcie jak przy nich coś robicie.
A u mnie są : biała, żółta i różowa. Chociaż najbardziej podoba mi się żółta;)

domosław - 2009-04-11, 17:03

Datura (bieluń indyjski) jest halucynogenna, a bieluń dzieńdzieżawa dodatkowo ma właściwości dusząco paraliżujące :D .Znajomy zjadł nasionka i wylądował w szpitalu.
przemek511 - 2009-06-27, 10:31

Ja mam 2 datury w koloże kremowym .Bardzo podobają mnie się one lecz ciągle usychają i odpadają im liście mimo częstego podlewania .Nie wiem co jest nie tak.Miałem teZ dzikie(jednoroczne w kolorze biało-fioletowym) oraz(jednoroczne ogrodowe śnieżno białe u których kwiat po zakwitnięciu trzymał się tylko parę godzin najczęściej wieczorem się rozkwitały).
adam_gnatek - 2009-10-17, 12:16

ja do niedawna miałem mocno różową z fioletowym połyskiem o pełnych kwiatach, hodowałem ją od 3 lat i w tym roku zapomniałem o niej podczas tej zwariowanej pogody, deszcz ani wiatr nic jej nie zrobił bo stała w zacisznym miejscu , ale jak spadł pierwszy śnieg to zmarzła i nic z niej już raczej nie będzie mocno ją przyciąłem prawie do korzenia ale widać że korzonki też przemarzły :(
adam_gnatek - 2009-10-29, 14:49

no niestety datura nie odżyła ;( , ale kupiłem nasionka datury o pełnych kwiatach i już je zaczęły wschodzić, ciekawi mnie jaki kolor będą miały bo osoba od której kupiłem zbiera z 5 drzewek o różnych kolorach i nie wie z których poszczególne nasiona są.
przemek511 - 2009-10-29, 15:16

JA też mam datury i przez cały czas stoją na polu i nic im nie jest nawet jak padał śnieg ;) ale mam zamiar je już schować ;) zresztą wszystkie kwiaty które wystawiam na dwór na wiosnę nadal tam są ;)
AL - 2009-10-29, 15:18

adam_gnatek, Z nasiona rozmnażamy -Datura (bieluń): roslina najczęściej jednoroczn- kwiaty mniejsze, max 20 centymetrowe, skierowane pionowo w górę
- owoce u odmian jednorocznych to kolczaste kuliste torebki, pełne brązowych nasion.Lście mniejsze i ciemniejsze niż u formy drzewiastej, często o nieregularnym "powcinanym" kształcie
Datury- forma drzewiasta o kwiatach zwisających tzw. trąby anielskie to brugmansia niedawno zostala wyodrębniona jako inny gatunek. Te nie zawiązują w naszym klimacie nasion i rozmnażamy je z sadzonek.

adam_gnatek - 2009-10-29, 16:39

dzięki AL, ja te jednoroczne zawsze podsadzam pod drzewkowatą formę datury wtedy fajnie wygląda taka kompozycja, niestety w tym roku zmarnowały mi się wszystkie nawet nasion nie zebrałem z tych jednorocznych. Muszę też kupić formę drzewkową wieloletnią bo teraz będzie pusto na tarasie
adam_gnatek - 2009-10-29, 22:10

kupiłem młode drzewko o kwiatach różowych, szkoda że pojedyncze a nie pełne,
marmar - 2011-03-08, 17:53

Ale ucichło o daturach a ja właśnie kupiłam i posadziłam nasiona datury fioletowo białej zobaczymy co z nich wyrośnie ciekawego :P
Jolek - 2011-03-08, 18:53

:D jeśli kupiłeś nasiona jednorocznej to w przyszłym roku będziesz je miał wszędzie i naćpane myszy :diabel::
Dorota71 - 2011-03-08, 19:58

Oj tak, te jednoroczne może i piekne, ale tylko tak ci się Agnieszko pierwszy rok będzie wydawalo. Potem będziesz ich już dość miala. :diabel::
marmar - 2011-03-08, 21:50

Ej wy to kobiety potraficie pocieszyć :P a tak z innej beczki to ciekawe jak te naćpane myszy będą wyglądać :diabel::
Jolek - 2011-03-09, 06:14

:P na jesieni jak są piękne kolczaste nasienniki to myszki się na nich stołują nie mówiąc ,że jeszcze nasiona roznoszą po okolicy a szczególnie wzdłuż płotu :d Taka myszka po konsumpcji nasienników jest ,,bardzo odważna"-niczego się nie boi i łazi jak chce, nawet kotowi pod nosem. Kot się takiej naćpanej nie chwyci bo ta roślina ma specyficzny zapach. Obserwowałam to na mojej działce gdy robiłam sobie na warzywniaku. Dosłownie,szło się nieżle uśmiać a myszy zbierać za ogonki :diabel::
kamilorex - 2011-03-09, 06:28

Ja równierz posiadam te "drzewka" 2 duże w kolorze żółtym i ok 10 młodych......
Jolek napisał/a:
Dosłownie,szło się nieżle uśmiać a myszy zbierać za ogonki :diabel::

żywo łapka na myszy :diabel::

Dorota71 - 2011-03-09, 07:53

Oj i ja się uśmialam, bo mam wybujalą wyobraźnię i już widzialam jak Jolek te myszy po ogrodzie za ogonki zbiera !!!!!! :D :D :D
Jolek - 2011-03-09, 08:19

:) oj dobrze sobie wyobraziłaś, za ogonek i za płot, za ogonek i za płot bo mnie takie zuchwałe denerwowały :diabel:: W następnych latach wycinałam od razu nasienniki a gdzie się wysiały za płotem to zaraz likwidowałam. Sąsiad bał sie aby się krowa nie nażarła :P
marmar - 2011-03-09, 09:16

A teraz tak na poważnie czyli jak moje kury chodzą po całym ogrodzie to lepiej datur nie hodować :|
dzieki za odpowiedzi

Jolek - 2011-03-09, 13:54

:) nie ma problemu z kurami, jeśli dziobnie liść to więcej go nie dotknie, kaczkom młode listki podchodziły wiec miałam trochę obawy nie tyle o nie, ale o nas ;)
marmar - 2011-07-18, 12:37

Witam drogie Panie i Panów oczywiście też :d
Wracam do datur
na wiosne zasadziłam te nasionka które kupiłam wyrosło mi parenaście datur część porozdawałam pare niestety pożarły ślimaki i została mi jedna :D też jest po małych przejsciach ze ślimakami ale teraz już rośnie ładnie poniważ podsypałam ją nawozami i to ja mocno wzocniło powiem jeszcze tylko że kwiatki ma może małe ale za to pod wieczór pachną pieknie :) no dobra dość juz przechwalanek :diabel:: teraz moje pytanko datura ma piekne torebki nasienne takie kolczaste wyglada to troszku jak zamkniety w skorupce kasztan i zastanawiam sie czy te torebki zrywać juz teraz czy poczekać żeby podeschły chciała bym nasionka na przyszły rok odzyskać i nie wiem jak sie do tego zabrać
pozdrawiam i z góry dziekuje za odpowiedzi
Agnieszka K.

Dorota71 - 2011-07-18, 12:50

Musisz poczekać aż dojrzeją i się otworzą. Wtedy bierzesz torebkę papierową i zrywasz delikatnie do torebki. Przetrzymujesz w zimie w chłodzie a wioną siejesz. Wszystko.
Pozdrawiam.

marmar - 2011-07-18, 17:27

Wielkie dzieki za odpowiedż mam jeszcze pytanko czy ktoś nie bedzie miał ochoty sie wymienić po sezonie nasionami innych kolorów datur :D
pozdrawiam

Dorota71 - 2011-07-18, 20:34

Ja mam ale białe. I rosną sobie ładnie w gruncie. Najlepiej lubią rosnąć na kompostowniku, bo są bardzo żarłoczne. :diabel::
marmar - 2011-07-19, 17:22

muszą być piekne powiedz mi ty masz datury z nasion te jedno roczne czy wieloletnie drzewiaste
jeśli to nie problem zrób zdjęcia i pochwal sie
pozdrawiam

Dorota71 - 2011-07-19, 17:49

Mam jednoroczne ( w gruncie) i wieloletnie w donicach. Ale tymi w donicach nie potrafię się opiekować. U mnie zawsze zakwitają na jesień, jak trzeba je już do domu zabierać. A jak zabiorę, to gubią wszystkie pąki.
Postaram się później zrobić zdjęcia.

adrian_lasek - 2011-07-19, 17:53

U mojej jednej datury dzisiejszej nocy pękły 3 pąki, więc niebawem będą kwiaty. Postaram się zrobić zdjęcia jak już zakwitną i wtedy wstawię.
albertoo - 2011-07-20, 09:11

A to moja, sponiewierana po nocnej burzy. W tym roku ma chyba więcej kwiatów jak liści.


marmar - 2011-07-25, 11:32

Piekna datura :d mam pytanie jak taka dature wieloletnią można rozmnożyć
AL - 2011-07-25, 16:30

marmar, Z sadzonek :D ułamujesz górną cześć pędu- lepiej górna bo sadzonka wcześniej zakwita- wstawiasz do wody, albo do ukorzeniacza i do ziemi.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group