To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

Gotowe karmy, pasze i nasiona - Pasza bez Soi GMO

Rybnik - 2013-01-13, 15:01
Temat postu: Pasza bez Soi GMO
Mam pytanie,
Po ostatnich wizytach w sklepach z paszami/karmami/koncentratami/witaminami
Zauważyłem jedną smutną rzecz, Nie ma w Polsce paszy, granulatu dla zwierząt bez Soi GMO
Ja rozumiem że mączki są zabronione, ale czy rzeczywiście nie można ich niczym zastąpić poza Soją GMO??

Jeżeli ktoś z was ma namiary na mieszalnię pasz która robi paszę np. z łubinem zamiast Soi to proszę o informacje. Ja niestety ale nie znalazłem nic innego.
I uwaga pasza Kurka Naturka też ma soję...

ali70 - 2013-01-13, 15:15

To ta soja GMO to taka trucizna czy co?
Rybnik - 2013-01-13, 15:19

Azbest też nie jest trucizną -> chociaż? nie, to świetny materiał budowlany...

Generalnie mi nie chodzi o to co to jest Soja GMO,
tylko o to że jesteśmy uzależnieni od upraw w Stanach czy Brazylii
Dlatego pytam z ciekawości czy istnieje jakaś pełnowartościowa pasza wysokobiałkowa bez jej udziału.

ali70 - 2013-01-13, 15:23

Cytat:
tylko o to że jesteśmy uzależnieni od upraw w Stanach czy Brazylii

Znaczy się jesteś polskim patriotą nie będziesz zależny od kogoś obcego...[/quote]

Anku - 2013-01-13, 15:24

unikam gotowców... niestety zawierają soję GMO... też kombinuje zamiennik, bo czy szansa na soję nie-GMO istnieje? Wątpię
Agnieszka2211 - 2013-01-13, 15:40

ja robię paszę sama, zboża, śruta sojowa i premiks. Muszę zobaczyć jaki mają skład, ale chyba GMO to nie jest
Michał Prokopowicz - 2013-01-13, 15:52

Soja genetycznie modyfikowana zawiera gen uodparniający ją na działanie herbicydów (konkretnie Roundupu), dzięki temu po prostu zbiory są efektywniejsze a co za tym idzie tańsze. Zatem sama modyfikacja genetyczna soi nijak może zaszkodzić kurom. Odstrasza ludzi po prostu sformowanie "genetycznie modyfikowane". A co do sposobu pozbycia się soi GMO z menu drobiu to odpowiedź jest już powyżej. Samemu przygotowywać pełnowartościowe pasze!
Pozdrawiam serdecznie!

jerzy030349 - 2013-01-13, 16:21

Michał Prokopowicz,
Tak to jest prawda.
Ośmielę się poszerzyć Twoją wypowiedz na jeszcze jeden problem, moim zdaniem znacznie poważniejszy i bardziej szkodliwy dla wszelkich organizmów żywych.

W toku manipulacji genetycznej do kukurydzy wprowadzono gen odpowiedzialny za wytwarzanie tzw. białka Cary, które jest toksyczne dla gąsienicy prosowianki (jest to szkodnik kukurydziany) w ciągu całego okresu wegetacji kukurydzy.
Sprawa przedstawia się tak. Jeżeli plantacja kukurydzy zostanie zaatakowana przez tego szkodnika , to on po zjedzeniu kukurydzy z tym genem zostaje zatruty i kończy swój żywot.
Problem w tym że toksyny wyprodukowane w związku z tym genem dalej są w ziarnie kukurydzy.
Jaki mają wpływ na zdrowie zwierząt które je spożywają , a następnie ludzi to złożony problem , nie do rozstrzygnięcia na tym forum.

Rybnik - 2013-01-13, 17:26

Agnieszka2211 no właśnie że nie ma innej dostępnej śruty sojowej niż GMO!
(tzn. ja jeszcze nie spotkałem takiej w sklepie)

Co do szkodliwości to nie chcę pisać herezji na ten temat bo nie o tym chciałem tu pisać.
Dlatego ponawiam pytanie czy zna ktoś jakąś paszę czy wytwórnię pasz gdzie produkuję się paszę bez udziału tej soi?

ali70
a czy to źle że jestem patriotą? wszędzie na świecie patriotyzm jest pochwalany.
Tylko my Polacy mamy takie podejście że gówno zapakowane w zagraniczny papierek wychwalamy, nie mogąc pochwalić sąsiada który robi zajebistą szynkę, kiełbasę czy ser...

Michał Prokopowicz
No właśnie ciekawe czy ten Roundup jest rzeczywiście taki zdrowy? ja bym tego nie pił/jadł.
Ale wegetarianie podobno już jedzą i są przeogromnie szczęśliwi z tego powodu. Swoją drogą ciekawe że już nie piszą na opakowaniu że jest biodegradowalny.


Swoją drogą zdania nt DDT też są podzielone, tylko tak jak już pisałem nie chodzi mi o to czy soja jest szkodliwa, a o to czy istnieje obecnie pasza dla zwierząt bez tego dodatku.

Wiem że można śrutę sojową zastępować: lucerną, pokrzywą, łubinem, grochem.
I teraz pytanie czy da się to tak skomponować aby była to pasza pełnowartościowa?

albertoo - 2013-01-13, 18:03

Cytat:
Jaki mają wpływ na zdrowie zwierząt które je spożywają , a następnie ludzi to złożony problem , nie do rozstrzygnięcia na tym forum.

Ani nie do rozstrzygnięcia przez nikogo w teraźniejszości. Nie ma badań, które by pokazywały wpływ GMO na organizm ludzki, w przyszłości. Czy jest szkodliwe, czy nie - o tym można się będzie przekonać, tylko i wyłącznie za kilka pokoleń. A jeśli nie ma się 100% pewności czy coś jest szkodliwe czy nie, to czy warto to stosować? Uważajcie też co kupujecie, wątpię, żebyście kupili obecnie niemodyfikowaną kukurydzę w puszce, GMO to także, pomidory bez smaku, z czerwoną skórką i zielonym wnętrzem, winogrona bezpestkowe itd.

lolek9898 - 2013-01-13, 18:09

Teraz to chyba każda pasza dla kur posiada soję GMO. Tak jak pisali poprzednicy, najlepiej jest pasze wykonać samemu. Dawniej ludzie hodowalii drób i to nie mało i nik tnie używał żadnych pasz. Pasza dla kur to jest: duży zielony wybieg z trawką, naturalne zboża, ziemniaki itp. Inne dodatki.
jerzy030349 - 2013-01-13, 18:32

Rybnik napisał/a:
Ja rozumiem że mączki są zabronione,


Nie dajmy się zwariować . Jest tyle możliwości wprowadzenia do diety drobiu białka pochodzenia zwierzęcego. Od wieków kury jadły białko pochodzenia zwierzęcego i dalej je jedzą. Nie ma lepiej przyswajalnego białka przez kury niż zwierzęce. Taka jest natura kury.
Zastąpienie białka zwierzęcego białkiem z soi to moim zdaniem jeden z następnych chwytów marketingowych o zbawczych właściwościach żywieniowych soi. Za parę lat ten mit obumrze śmiercią naturalną jak inne zbawcze teorie o odżywianiu i żywieniu.
Tu przytoczę jeden przykład z poprzednich lat o szkodliwym działaniu masła po spożyciu jego przez ludzi. W tym czasie preferowali do spożycia margarynę wyprodukowaną z rzepaku. Jak się okazało później to z tego rzepaku w ogóle nie powinno się produkować oleju do celów spożywczych.Nie będę dalej rozwijał tego wątku .

Rybnik - 2013-01-13, 18:32

albertoo nie przesadzaj
kukurydza w puszce nie jest modyfikowana genetycznie,
pomidory są zielone w środku bo zamiast dojrzewać na słońcu są pryskane żeby uzyskać ładny czerwony kolor, owszem jest odmiana pomidora genetycznie modyfikowana ale nie był masowo wprowadzony do uprawy bo nie dojrzewał po zerwaniu z krzaka przez co musiał być rwany i transportowany jako dojrzały i miękki a więc łatwo ulegał zgnieceniu.
winogrona bezpestkowe to lata hodowli roślin
I tym się różni prowadzona latami hodowla od modyfikacji genetycznych że nie wprowadza się zmian nagle i bez obserwacji jak działają na środowisko.

P.s. żeby nie było też skrobia modyfikowana w ketchupie to też nie modyfikacja genetyczna a tylko podanie zwykłej skrobi działaniem gorącej wody przez co zmienia postać z mąki na kisiel/budyń bez zawartości wody.

Rybnik - 2013-01-13, 18:42

jerzy030349 ale właśnie do tego ja chcę dojść bo ja nie widzę sensu zakazu stosowania mączek mięsno kostnych skoro 75% białka w paszy musimy importować.
Od lat kury i indyki były mięsożerne a teraz tego się zakazało.
Inna sprawa moim zdaniem to taka która już powoli się dzieje że ta soja drożeje do cen takich że mięso będzie bardzo drogie. Wcale się nie zdziwię jeśli za rok śruta sojowa podrożeje dwa razy.

albertoo - 2013-01-13, 18:57

Rybnik, Nie przesadzam. Tego o tym wszystkim dowiedziałem się na wykładach z biotechnologii. Z tego co zapewniała pani dr to obecnie w puszkach kukurydza jest tylko modyfikowana, tylko nie umieszcza się informacji o tym na etykiecie. Pryskanie swoją drogą, ale zmodyfikowane pomidory odporne na psucie się, mające polepszony smak itd. też istnieją z tego co jest napisane tutaj: http://www.biotechnolog.pl/gmo-13.htm to aż 80% z 10000 odmian. A wyhodowanie rośliny nie wytwarzającej pestek jest bardzo ciężkie (a może i nawet nie możliwie) znacznie łatwiej i szybciej jest przeprowadzić modyfikację genetyczną. http://www.biotechnolog.pl/gmo-4.htm


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group