Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

Inne ptaki egzotyczne - Amadyna zebrowata (zeberka)

Józek - 2008-01-18, 19:53
Temat postu: Amadyna zebrowata (zeberka)
Takie małe a sprawiają tyle radości Amadyna zebrowata występuje w
Wschodniej Indonezji i Australii osiąga długość 10cm i masę 11g. Te małe
ptaki są bardzo popularne i lubiane w hodowli nie sprawiają większych
trudności, samiczka znosi 4-6 jaj wysiadywanie trwa 12-14 dni w ciągu roku
dobra para lęgowa potrafi wychować 25-30 młodych młode ptaki dojrzewają
bardzo szybko samczyki osiągają dojrzałość 12-14 tygodniu samiczki 16-18
tygodniu życia ptaki żyją dość krótko 5-7 lat. Płeć można odróżnić po
ubarwieniu samczyki mają kolorowe pióra koło oka tak zwane lica i pod
skrzydłami kolorowe kropki , występują w różnych odmianach barwnych
ostatnio dochowałem się zeberki czysto białej bez oznak płuci wtedy to
można tylko odróżnić płeć po śpiewie samca. Latem zeberki można hodować w
wolierze z innymi ptakami do 0 temp, polecam do hodowli te miłe i śmieszne
ptaki początkującym hodowcą ptaki doskonale się czują w mniejszych klatkach

gege - 2008-06-19, 14:27
Temat postu: Re: Amadyna zebrowata
Bardzo ładne ptaszki, tylko nie wiem jaka jest różnica między zeberką a amandyną zebrowatą ??
wanted - 2008-06-19, 16:30

gege, nazwa zeberka jest potocznie używana przez hodowców oraz w sklepach zoologicznych. Amadyna zebrowata, jest zaś fachową nazwą gatunku :!:
Monia - 2009-01-24, 17:53

Ja swoim zeberkom podaje pokarm dla kanarków i mieszam z prosem,do tego daje proso w kłosach,jabłko pokrojone na kawałki,marchew startą,latem mlecz,natke marchewki i pietruszki,wiosna młoda pokrzywe posiekana drobna-stara sie nie nadaje bo parzy ptaki.
Jeśli chodzi o oswojenie to zależy od ptaków na ile pozwolą Ci sie zbliżyć do siebie.
Do wolierki możesz dać gałezie wierzby lub drzewek owocowych beda miały frajde w ganianiu po gałeziach.Budke najlepiej taką półotwartą w niej beda czuły sie bezpiecznie.Pamietaj,że jeśli chcesz je rozmnażać to ptaki nie moga być ze soba spokrewnione.na dno woliery możesz wysypać czysty biały piasek.Możesz też jak w domu gotujesz jajka to dac pokruszone skorupki są zrudłem wapnia potrzebnym do budowy jajka.W okresie lęgowym i podczas karmienia młodych należy podawać rozgniecione ugotowane jajko.

mariusz0505 - 2009-01-24, 18:03

Ja dałem gałązki ze sztucznej niepotrzebnej choinki, wydaje mi się że też z nią będą miały frajde bo rozłożyłem to gęsto a więc mogą się chować i tam są małe wiaderka 5 litrowe przecięte na pół aby w nich zakładały gniazda.

Słyszałem że trzeba im ograniczyć materiał do budowy gniazda.

Monia możesz dać fotki swojej wolierki :?: ?:
( ja mam woliere pokojową zrobioną ze starej szafki, oczywiście z jednej strony jest kratka)

Ptaki mam zamiar puszczać aby latały podczas gdy ja będe w szkole, czy niezrobią sobie krzywdy :?:

Monia - 2009-01-24, 19:29

Ja swoich ptaki trzymam w klatkach a tylko niektóre lataja po pomieszczeniu.Lepiej jak beda naturalne gałezie bo ptaszki zawsze coś na tych gałązkach sobie znajda do dziobania.A budki sa nie praktyczne z butelek lepiej z drewna tak jak na foto.Materiał to może byc sianko lub dostepna w sklepach szarpia-ale jest droga.
a materiał trzeba ograniczyc bo lubia duzo budowac.co do latania to zalezy jaka masz wolierke bo jesli spora to nie trzeba puszczac ptaków.A zagrożenia to szyby,obrazy no i możesz przez przypadek nadepnać-sa to małe ptaszki wiec trzeba uważać.

marian.k59 - 2009-01-24, 19:37

mariusz0505 Zajmowałem się hodowlą ptaków przez 15 lat,dopóki nie okazało się że dzieci są uczulone na pierze,więc spróbuję Ci pomóc.Zeberki to nie liliputy dla których można dać 5-io litrowe wiadro.Wystarczy budka z deseczek,sklejki lub płyty pilśniowej o wym. ok.10x10x15cm,półotwarta lub zamknięta.Co do ściółki ,to rzeczywiście wniosą do budki wszystko co im dasz i potrafią nawet zakryc jaja(to było moje frycowe).Dno woliery wysyp czystym!!! piaskiem,skorupy z jaj jak najbardziej ale wcześniej dobrze wyprażone.Do jedzenia, oprócz mieszanki dla zeberek(można kupić gotową lub zrobić samemu) ,dawałem codziennie(ale w małych ilościach) mieszankę zrobioną z rozdrobnionego jaja ugotowanego na twardo,tartej marchewki ,bułki tartej i mleka w proszku lub Bebika(1+1+2łyżki+1łyżka).Nie może być za suche(dolać wody).Z tą mieszanką ostrożnie,bo przy karmieniu w dużych ilościach potrafią składać nowe jaja gdy młode nie są jeszcze gotowe do opuszczenia gniazda.Z zielonek podawałem przeważnie rdest ptasi.Nigdy nie uznawałem żadnych sztucznych ozdób,dlatego uważam że zamiast sztucznej choinki ładniejsze i praktyczniejsze będą zwykłe gałązki.Życzę powodzenia w hodowli.Gdy złożą jaja,lepiej ich nie niepokoić.
marian.k59 - 2009-01-24, 19:42

Monia, Piękna hodowla.Szkoda,że ja mogę o ptaszkach tylko pomażyć.Ale za to mam wesoło na podwórku.
Monia - 2009-01-24, 19:50

Moja hodowla liczy ok 25par legowych zeberek,2 pary legowe gołabków diamentowych,2 pary falistych dziadki i młoda para,kanarki ok 14szt.
U mnie też na podwurku wesoło bo mam karmnik i mnóstwo ptaków co od 2-3 lat przeszkadza sąsiadom:(a kiedys sie cieszyli.
Jeszcze co do zeberek to musisz pamiętać o wodzie musi być czysta może być z kranu ale odstana i miseczki dokładnie myć szczególnie te na wode.
W tym roku zaczęłam obraczkować moje młode ptaki ale nie zawsze to wychodzi czasem za wcześnie założe obraczke i sie zsunie z łapy a czasem jest za pózno jak zagladne do budki.dzisiaj chciałam gołabki zaobrączkowac ale sie okazało,że są juz za duze.

marian.k59 - 2009-01-24, 20:44

Monia, Gołabków już nie zdążyłem kupić chociaż były w planach.Za to miałem zawsze (par lęgowych)8-10par falistych,4-5 par mewek,4-5 par zeberek,2pary nimf i parkę kanarków.Miałem również,,parkę" nierozłączek różowoczelnych,do czasu złożenia jaj.Okazało się wówczas że to 2 samiczki.Nie mogąc zdobyć samca,sprzedałem je.A cóż to za ludzie ,ci sąsiedzi.Czyżby ptaszki robiły za dużo hałasu i nie pozwalały im usłyszeć co się dzieje u innych?Co do obrączkowania,to terminy podawane w literaturze są tylko przybliżone.Trzeba zwracać uwagę jak liczny jest lęg i jak są odkarmione młode. Powodzenia w hodowli.
mateusz3494 - 2009-06-30, 15:41

Nie chce zaśmiecać forum niepotrzebnymi tematami więc napiszę to w tym temacie ( ta sama tematyka ) .
Tak więc ,
Na początku Witam Was Serdecznie :)
Mam parkę przepiórek chińskich w dość dużej klatce i chciałbym ją trochę urozmaicić wiec wpuszczę tam parkę zeberek ( na 99 % będą to ptaki standardowo ubarwione gdyż takie ptaki lubię :) ) i prosiłbym Was o kilka rad dla mnie jak z tymi ptaszkami należycie postępować tzn wiem czym karmić i w ogóle znam trochę tajniki hodowli zeberek , ale jednak mam parę pytań ...

Czy gdy kupię zeberki mam im dać od razu gniazdko ? ( nie ukrywam iż chciałbym się dochować młodych ;D
Jak będą się dogadywały z przepiórkami chińskimi ?
i Jakie gniazdko będzie najlepsze ? wiklinowe ( kupione ) czy z deseczek ( zrobione ) z połową ściany przedniej czy zabudowaną z otworem wejściowym ? jakie taka budka musi mieć wymiary dla pary lęgowej ?

Pozdrawiam i dziękuję z góry za odp :d ..
Jeśli macie jakieś sugestie to proszę, piszcie ;]




PS : Może znacie jakiegoś dobrego hodowce który posiada parę ptaków standardowo ubarwionych na sprzedaż ? jeżeli nikogo takiego nie znajdę będę musiał kupić na giełdzie ;/

bigaczzz - 2009-07-01, 11:53

mateusz3494 napisał/a:

Czy gdy kupię zeberki mam im dać od razu gniazdko ? ( nie ukrywam iż chciałbym się dochować młodych ;D

Na początku daj im kilka dni aby mogły się zaaklimatyzować w nowym otoczeniu a co ważniejsze aby przyzwyczaiły się do siebie nawzajem. Na budkę przyjdzie czas.
Cytat:
Jak będą się dogadywały z przepiórkami chińskimi ?

W ich towarzystwie ptaki mogłyby stać się agresywne, oraz np niszczyć jaja. Moim zdaniem lepiej ich nie trzymać w jednej klatce.
Cytat:
Jakie gniazdko będzie najlepsze

W tym temacie zdania są podzielone. Jedni są zwolennikami gniazd wiklinowych inni drewnianych budek. Te pierwsze nie są pozbawione wad, np pisklę może zablokować łapę w otworze i doprowadzić do jej złamania. Wg mnie wygodniejsze są budki z otwieranym daszkiem, które można łatwo oczyścić. Jednak wybór należy do ciebie.
Cytat:
akie taka budka musi mieć wymiary dla pary lęgowej

Ok 12 x12 cm tak aby po wykluciu młodych, po czasie gdy podrosną nie było im zbyt ciasno.

mirass - 2009-07-02, 13:45

bigaczzz, nie mogę się z Tobą zgodzic, utrzymywałeś kiedykolwiek tak ptaki? Pewnie nie. Ja tak utrzymuję w niewielkiej klatce i były razem przepiórki chińskie, kanarki, zeberki, amadyny wspaniałe, czereszki i nic się nei działo, a nawet inne ptaki jadły razem z przepiórkami. Jednak wszystko zależy od tego jakie ptaki sie nam udadzą.

Co do gniazda to obojętne, zależy od ptaków, zwykle zeberki nie są zbyt wybredne, ale zdarzają się osobniki którym trudno dopasowac.

Anka.pl - 2009-10-31, 18:33
Temat postu: łączenie
Piszesz że wolno je łączyćz innymi ptakami.Tylko jakimi? z ryzowcami czy innymi amadynami?Podacie listę gatunków?
AL - 2009-10-31, 18:51

Anka.pl, Moje są razem z ryżowcami, trzciniakami,amadynami diamentowymi, ostrosternymi, liliankami i mewkami.
Józek - 2009-10-31, 19:49

Tak, mogą być jeszcze z goł diamentowymi, synogarlica, jak woliera jest większa
michałk - 2009-12-08, 22:30

Witam
Od dwóch miesięcy hoduję zeberki .
W niedzielę zauważyłem w gniazdku pierwsze jajko , dziś jest ich trzy.
Po ilu dniach wyklują się z jajek pisklęta ?
Czy w tym czasie sprzątać klatkę czy lepiej ich nie denerwować ?
Proszę o poradę .
Pozdrawiam
Michał

ania tal - 2009-12-09, 15:03

Po 13 dniach zaczynają wykluwać się młode. Ja czyściłam im klatkę codziennie. Moje zebry zbudowały sobie gniazdo z siana i piór, które wrzuciłam im do klatki. Po pewnym czasie jak wykluły się młode, gniazdo zaczęło cuchnąć od odchodów, więc wyjęłam młode, ukleciłam nowe gniazdo na podobę starego, nawrzucałam świeżych piór do klatki i gotowe. Umieściłam w nim z powrotem młode a rodzice jakby tego nie zauważyli. Dodam że pióra są cennym budulcem bo powoduję że samiec zaczyna, dosłownie, wariować na punkcie budowy gniazda.
Pamiętaj o dobrym odżywianiu ptaków i doświetlaniu. Trzeba przedłużać im dzień, bo inaczej nie wykarmią młodych.
Życzę powodzenia i pozdrawiam.

michałk - 2009-12-10, 20:41

Dziękuję za radę :!:
Mam jeszcze jedno pytanie.
W poniedziałek zniosła ostatnie jajko. Czy te trzynaście dni mam liczyć od wtorku :?:
Pozdrawiam

18marcinnn - 2009-12-10, 21:24

michałk, te 13 dni zacznij liczyć od zniesienia 3-go jajka, bo właśnie wtedy zeberki rozpoczynają wysiadywanie ;)
stennn - 2009-12-10, 23:01

michałk, Masz tu adres strony o hodowli zeberek wszystkiego sie tam dowiesz ;
http://www.zeberki.wer.pl/strony/rozmnazanie.php

Powodzenia w hodowli.

michałk - 2009-12-11, 18:32

Dziękuje za rady :!:
Super strona dużo się z niej dowiedziałem.
Pozdrawiam :!:

Józek - 2009-12-28, 00:22

niektóre odmiany barwne nie da się odróżnić po ubarwieniu, jedynie po śpiewie samca. ;)
Monia - 2009-12-28, 09:05

minizoo ma racje np odmiana white samiec nie ma wogóle policzków i jest snieżno-biały.rozróznic go mozna po ciemnym czerwonym dziobie.Sama posiadam takiego zeberka.Niektóre białe tez maja boki,pierś dobrze wyrysowana ale policzki maja takie jasniutkie.
Haall - 2009-12-28, 10:39

Monia napisał/a:
odmiana white samiec nie ma wogóle policzków i jest snieżno-biały.rozróznic go mozna po ciemnym czerwonym dziobie.


Tu bym uważał - stara samica może mieć ciemniejszy dziób niż młody samiec.

Monia napisał/a:
Niektóre białe tez maja boki,pierś dobrze wyrysowana ale policzki maja takie jasniutkie.


W tym przypadku to chodzi Ci prawdopodobnie o marmurka, nie o białego. U tej mutacji bardzo łatwo odróżnić płeć. Problem poza białym może sprawić szek, który białe plamy ma akurat na znaczeniach płci.

PePe - 2010-01-17, 18:21

kiedy mozna zeberki dac na wolier zewnetrzną
i bendom sie tam rozmnażac

Józek - 2010-01-17, 18:49

kiedy temperatura będzie powyżej + 10 stopni
BIANKA1 - 2010-01-18, 10:24

Wczoraj zobaczyłam , że moja parka siedzi na 3 jajeczkach :d
Józek - 2010-01-18, 21:03

BIANKA1 to je zostaw nie steruj ich :d
Ja mam obecnie trzeci lęg, to kilka mutacji barwnych w tym żółtodziobie ;)



[center]


[/center

[center]












[/center]

maltanczyk_101 - 2010-03-14, 19:44
Temat postu: Jak odróżnić płeć zeberki?
Zdjęcie mojej zeberki
http://img684.imageshack....97/s7000845.jpg

To jest samiczka czy samiec?
Mi się wydaję, że to samiczka ;)

Karol Chmielewski - 2010-03-14, 20:05

maltanczyk_101 ptak wygląda mi na samca. Zdjęcie jest nie wyraźne, więc opiszę cechy szczególne. Samiec odmiany standardowej (dzikiej) ma po bokach ciała pióra rudo-kakaowe w białe plamki (co zdaje się, widać na zdjęciu), prążkowaną pierś (Twój ptak jest odmiany szek, więc tego chyba się nie dostrzeże, lecz możliwe, że kawałek piersi jest prążkowany) oraz intensywnie czerwony dziób. (co także widać na zdjęciu) To takie podstawowe cechy charakteryzujące samca, jeśli Twój pupilek je ma to znaczy, że masz samczyka. ;)
maltanczyk_101 - 2010-03-15, 13:14

karol Więc kupię drugiego ptaka i sama nie wiem czy to samiec i samica ...
a ja nie chce mieć jaj (piskląt)... Więc nie wiem... :/

Karol Chmielewski - 2010-03-15, 14:16

maltanczyk_101 jeśli mogłabyś to wrzuć lepsze zdjęcie. ;)

Jeżeli nie chcesz mieć młodych, ale zamierzasz mieć dwa ptaki, co akurat jest dobrym wyjściem, gdyż zeberki lubią towarzystwo, ze względu na stadny tryb życia. Dwa samce w jednej klatce raczej mogłyby ze sobą żyć w zgodzie, lecz każdy ptak ma inny charakter i niekiedy mogłoby dojść między nimi do bójek. Jeżeli miałabyś parkę to zawsze można nie dopuścić do lęgu, poprzez podbieranie jaj i nie zawieszanie budki, aczkolwiek zeberki to „wytrwałe” ptaki i niekiedy za wszelką cenę będą chciały mieć młode, nawet mogą założyć gniazdo w rogu klatki. (miałem taki przypadek) Innym sposobem na „niechciane” młode to, gdy dorosną oddać je do sklepu zoologicznego, bądź podarować komuś odpowiedzialnemu. Zazwyczaj pracownicy sklepów zoologicznych chętnie przyjmują takie „prezenty”, lecz wtedy nie zawsze los jest dla ptaków przychylny, gdyż często pracownicy są nastawieni na zysk.

maltanczyk_101 - 2010-03-15, 14:50

karol, Może być takie? Takich dobrych zdjęć się nie daje zrobić, no wiesz aparat popsuty i zeberka ruchliwa jest ;)

http://img26.imageshack.u...1tqzmf2simi.jpg

maltanczyk_101 - 2010-03-16, 17:02
Temat postu: Re: Amadyna zebrowata
gege napisał/a:
Bardzo ładne ptaszki, tylko nie wiem jaka jest różnica między zeberką a amandyną zebrowatą ??


To jest w sumie to samo ;-)

AL - 2010-03-16, 17:11

maltanczyk_101, Żadna -jedna jest nazwą oficjalną a drugą pospolitą
maltanczyk_101 - 2010-03-17, 14:55

minizoo napisał/a:
BIANKA1 to je zostaw nie steruj ich :d
Ja mam obecnie trzeci lęg, to kilka mutacji barwnych w tym żółtodziobie ;)









[UR
L=http://img704.imageshack.us/i/wyst148.jpg/]Obrazek[/URL]





[/center]


Moja zeberka jest podobna do :
tej pierwszej
tej czwartej
chyba tyle ale najbardziej do tej pierwszej ;-)

maltanczyk_101 - 2010-03-17, 15:35

Jak odróżnić płeć zeberki jeżeli jest odmiany shake?
Bo ma taką i już myślę, że to samiec a w sklepie tamten drugi był na 100% samcem bo miał takie charakterystyczne poliki
Jeżeli macie zdjęcia takiej odmiany to napiszcie czym się różni samiec od samicy
P.S Chce kupić drugą i teraz mam dylemat ;/

Jacek 1 27 - 2010-03-17, 16:06

Jeżeli masz samca to będzie śpiewał.
maltanczyk_101 - 2010-03-18, 15:55

Jacek 1 27 napisał/a:
Jeżeli masz samca to będzie śpiewał.

Ale wszystkie ptaki śpiewają!
Słyszy na dworze to śpiewa!

Jacek 1 27 - 2010-03-18, 17:00

Człowieku a widziałeś kiedyś śpiewającą samicę zeberki.
Karol Chmielewski - 2010-03-18, 17:29

maltanczyk_101 jeśli Twój ptak jest podobny do zeberki na pierwszej fotce to być może jest to samiec. Co do zeberki na czwartym zdjęciu to wygląda mi ona na samicę, lecz hodowca napisał, iż na zdjęciach widnieją również zeberki mutacji żółtodziobej, więc tutaj pozory mogą mylić, na dodatek jest to odmiana jasny szek, więc nie widać cech charakteryzujących samca. Może minizoo powie coś na jej temat:?: ;)

maltanczyk_101 dalej nie dowiedziałem się czy Twój ptak ma intensywnie czerwony dziób:?: Porównaj sobie ptaki na zdjęciach, widać tam różnicę w barwie dzioba, pomimo tego, iż widnieją tam różne mutacje oraz odmiany zeberek. ;)

AL - 2010-03-18, 17:44

na zdjęciach są 2 samiczki zdj. 1 i 4 - żóltodzioba.Oraz para
Zółtodziobe różnią się od czerwonodziobych tylko kolorem dzioba.
Piękny ptak na ostatnim zdjęciu :D

Józek - 2010-03-19, 00:21

maltanczyk_101 na twojej fotce jest samczyk ;)

Jest trudno czasami odróżnić płeć u niektórych mutacji, najlepszy sposób to po śpiewie

Na moich fotkach 4,5 ,9 to żółtodziobe 4 i 5 to samiczki, u tych ptaków to zostaje tylko śpiew
samice jak i samce mają identyczne dzioby żółte

Józek - 2010-03-19, 00:33

Jacek 1 27 napisał/a:
Człowieku a widziałeś kiedyś śpiewającą samicę zeberki.


a widziałem :d
Zdarza się to bardzo rzadko ale są, tak jak śpiewające samice kanarka czy gruchające samice gołębi.
Starsza samica śpiewa identycznie jak samiec, śpiew niczym się nie różni od samca, ale to przypadki 1 na 100 podobnie u innych ptaków ;)

18marcinnn - 2010-03-19, 19:44

minizoo napisał/a:
Zdarza się to bardzo rzadko ale są, tak jak śpiewające samice kanarka czy gruchające samice gołębi.

Troche nie bardzo porównanie bo samiczki kanarka często śpiewają jak nie mają samczyka, ale śpiew ten jest cichuteńki, bez porównania do śpiewu samca...
a gołębice z kolei gruchają wszystkie ;)
za to śpiewającej samiczki zeberki w życiu nie widziałem, co oczywiście nie znaczy że zaprzeczam temu że może się zdażyć skoro taką widziałeś:d

Jacek 1 27 - 2010-03-20, 19:39

Pewnie, że śpiewająca samica kanarka to nie nowość, ale ja pisałem o śpiewającej samicy zeberki.
malwa - 2010-03-22, 16:03

Proszę by ktoś spróbowałby oznaczyć mutacje zeberek ze zdięć poniżej:

-samce: 7 i 8 to pisklęta po samczyku5 i samicze6, reszta ptaków nie jest spokrewniona
-samiczka3 ma czerowe oczy (nie widać na zdieciu)
-czarnolicy samczyk2, prócz czarnego, ma miejscami kasztanowe boki

daniel1 - 2010-03-22, 16:09

8. standard szpalt na czarnopierśny (może też blackface)
7. rudopierśny czarnopierśny blackface beżowy tzw. fox (jeśli chcesz go sprzedać to napisz mi jaka cena chętni odkupię); możesz mu zrobić zdjęcie brzucha>?
6. rudopierśna beż prawdopodobnie szpalt na czarnopierśne
5. czarnopierśny szpalt na rudopierśne
4. lightback szek
3.beżowy szek
1,2. od lewej czarnolicy i standard

malwa - 2010-03-22, 16:27

Dzięki wielkie. Nie jest do sprzedania, ale fotke już wysyłam. Pozatym biedak ma trochę lewą łapkę zdeformowaną, co zresztą widać na fotce.
daniel1 - 2010-03-22, 16:29

Zapowiadał się z poprzedniej fotki lepiej, ale i tak nie jest źle. Piękna głowa :diabel::
malwa - 2010-03-22, 16:46

On się za każdym pierzeniem wybarwia inaczej, zresztą brat i ojciec tak samo. Raz mają gładkie upierzenie, a raz z plamkami. O ile 7,8 są dość młode-poł roku, tak ojciec już ma 3 lata, wiec to nie kwestia zmiany ubarwienia na "dorosłe". Nie mam pojęcia dlaczego tak się dzieje.
indyk963 - 2010-07-25, 13:09

A samica amadyny wspaniałej może mieć młode z samcem amadyny zebrowatej - zeberki ?
AL - 2010-07-25, 13:39

indyk963, Nie, to inny gatunek. Nawet jak to jest możliwe to nie robi się takich krzyżówek ,bo po co ?
Józek - 2010-11-07, 18:50

Kilka nowszych fotek maluchów ;)
















lolek9898 - 2011-02-11, 19:22

Zastanawiam się na tymi pięknymi ptaszkami tylko mają wadę bo krótko żyją - a jak by mi padły to bym bardzo przezywał ;( ;(
krzysieksolec - 2011-02-13, 12:24

lolek9898, zeberki krótko żyją? Jak zapewnisz ptakowi wyśmienite warunki do życia, odpowiednio będziesz go karmił, to długo Ci pożyje.
Ale jeżeli ma całe życie siedzieć w ciasnej klatce, to oczywiście że zdechnie szybciej niż to ustawa przewiduje.

Tak btw. Mam samca z 2005 roku, ma się świetnie. Więc już ma 6 lat, wg wielu źródeł już 3 razy powinien mi zdechnąć. :P

lolek9898 - 2011-02-13, 13:40

Krzysiu,dzięki za radę :diabel:: :diabel:: :diabel::
Anka.pl - 2011-03-26, 10:27

Józek, Malwa, piękne ptaszki :jupi:
malwa - 2011-05-21, 11:54

Mam do Was kilka pytań:
-czy samica rudopierśna musi mieć rozjaśnione lico? ( moja poprzednia miała takie jakby kremowe, jak pokrywy ogona), bo widziałam samiczkę, która miała kremowy brzuch, ale policzki były raczej przycienione, bardziej szare.

-czy samczyk który wygląda mniej więcej jak ten na rysunku to pingwin beżowy (albo rudopierśny?), miał zarysowane leciutko zebrowanie (cynamonowe) na szyi i rude paski na ogonie, ale nie miał kryzy policzki i boki miał kasztanowe, nie miał też czarnej łezki. Czy w ogóle może być białopierśny i rudopierśny jednocześnie? Czy raczej to po prostu szek, u którego biel obieła akurat brzuch i kryzę?

malwa - 2011-05-23, 21:36

Skusiłam się na tą samiczkę, tylko nadal mam wątpliwości jakiej mutacji ona jest... Wydaje mi się, że jest:
-OB DS F? może jeszcze BB
O i na skrzydłach ma biało-srebrne cienie, z tym że jasnego jest więcej, beżowe są tyko brzegi.
Zamieszczę zdjęcia może ktoś pomoże.

malwa - 2011-06-02, 14:11

Bardzo proszę o pomoc, ciekawość mnie zżera a niewiedza nie daje spokoju ;p
AL - 2011-06-02, 16:36

malwa, Raczej nikt Ci nie pomoże ja hoduje zeberki w stadzie, gdzie ptaki dobierają się jak chcą, bez wzgledu na mutacje, u Józka jest tak samo .

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group