Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

Gotowe karmy, pasze i nasiona - Nasiona lnu .

butchi chabo - 2008-01-23, 23:42
Temat postu: Nasiona lnu .
Czy stosujecie w żywieniu swego ptactwa nasiona lnu?Jezeli tak,to % udział w karmie , czy nasiona podajecie gotowne,sparzone lub w "naturalnej" postaci?
Józek - 2008-01-24, 00:42

Ja stosuję 3-5% do wszystkich ptaków nawet kur stosuję cały tylko kurą mielony, len ma wpływ na upierzenia ptaka pióra są bardziej błyszczące i tłuste, czasami i czworonogą go podaję gotowany i jak pamiętam to kiedyś sam piłem z mlekiem był bardzo nie dobry :hmm:
ana - 2008-02-01, 11:50

Ja dzielę sie z kurami wygotowanym siemieniem - tzn. ja piję śluzowaty wywar, one dostają siemię.
Równocześnie brałyśmy antybiotyk, a ponoć wywar z lnu ma własciwości osłonowe.
Rzucaja się na to ziarno jak szalone, a piórka rzeczywiście wyglądaja lepiej.

mateusz20 - 2008-02-01, 14:51

Nasiona lnu

Luśka - 2008-02-01, 15:46

Wszystkie zwierzaki u mnie dostają parzone siemię lniane, kilka razy w miesiącu :)
butchi chabo - 2008-02-01, 18:51

Oobserowałem wiele polemnik na "dobroczynność" lnu na organizm ludzki czy zwierzęcy i stąd było moje wcześniejsze pytanie.
Wielu zaleca podawanie go na surowo, a co widzę u nas ,parzony lub gotowany.Ja też przychylam sie do tej drugiej opcji.
Zasięgnałem info na temat nasion lnu i to potwierdza naszą praktykę.
Może zamieszczę dla zainteresowanych, co zawierają nasiona lnu.
- cyjanotwórczy glikozyd linamarynę ,
- enzym linamerazę,odczepiający z linamaryny kwas pruski,
- związki działajace antagonistycznie w stosunku do pirydoksyny(wit.B6).
Gotowanie nasion powoduje,że linameraza traci swe trujące właściwości,czyli zostaje unieczynniona pod wpływem wysokiej temperatury.
Ma to znaczenie jesli chodzi o produkcyjność ptaków,zwłaszcza drobiu,o papugach nie wiem,dlatego siemię lniane w żywieniu drobiu powinno się ograniczać.
Oczywiście każdy ma swoją praktykę i zrobi jak uważa.

Arek-miłośnik - 2008-02-01, 22:35

Można nasiona lnu kupić w sklepie spożywczym.?A jak nie to gdzie go można zdobyć?
Luśka - 2008-02-01, 22:44

Na targach, giełdach, w sklepach ze zdrową żywnością. Siemię jest łatwo dostępne ;)
ana - 2008-02-04, 08:28

i w aptece - z pewnością tańsze niż w sklepach ze zdrową żywnością ;)

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group