To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

Hyde Park - luźne rozmowy - Przekształcenie ziemi rolnej na budowlaną

Rosemary - 2013-04-24, 11:23
Temat postu: Przekształcenie ziemi rolnej na budowlaną
Kto może już tak robił? Czytałam na paru stronach, że żeby mieć pewność iż taka działka będzie mogła zostać przekształcona trzeba złożyć wniosek. Lecz nie zawsze Gmina zgadza się na takie zmiany. Jak można sprawdzić, czy jest możliwość przekwalifikowania danej ziemi rolnej, żeby później nie było zdziwienia, że nie uzyska się zgody na budowę? Jestem ciekawa, bo przyznam szczerze - w przyszłości każdy chciałby mieć coś swojego, a ja doszłam do wniosku, że nie za dobrze się czuję w mieście.
mrakowski - 2013-04-24, 12:26

Rosemary,
Z tego co sie orientuję to ziemi rolnej nie musisz przekształcać na działki w budowlane.
Można tylko wyłaczyć teren pod zabudowę.
Najlepiej dowiedzieć sie w gminie lub starostwie.

Rosemary - 2013-04-24, 13:26

A czy np. przed zakupem działki również mogę to sprawdzić, nie jako właściciel? Interesuje mnie to bardzo, lecz nie chcę się wpakować na minę. :)
musial pawel - 2013-04-24, 15:18

w gminie jest plan zagospodarowania przeszczennego i tam powinnaś szukać
Rosemary - 2013-04-24, 21:48

Tak też myślałam. Jakie informacje musiałabym uzyskać od osoby sprzedającej, bo dowiedzieć się w gminie czegoś więcej o tej działce?
mrakowski - 2013-04-24, 22:11

Rosemary,
Przede wszystkim dowiedz się czy będą to działki budowlane,czy może w przyszłości planowane będzie tam osiedle domków.Jeśli masz w przyszłości zamiar hodować cokolwiek na takiej działce rozglądnij się za jakimś siedliskiem.
Do sprawdzenia danych potrzebny jest numer ewidencyjny działki,najlepiej udać się tam z właścicielem.W przypadku otrzymania jakichkolwiek informacji,bierz wszystko na piśmie,za kilka lat może to wszystko nie być już takie oczywiste.

musial pawel - 2013-04-24, 22:11

nr ewidencyjny działki
Rosemary - 2013-04-24, 22:46

mrakowski, hodować może nie, ale chodziło mi o to, żeby postawić dom.
mrakowski - 2013-04-24, 23:03

Ja postawiłem dom,ale po jakimś czasie stwierdziłem,że coś należałoby hodować.
I tu jest już problem,bo nowobogackim przeszkadza gdakanie kury,nie wspomnę o pianiu koguta.Ogólnie gdyby się czepić to u każdego coś przeszkadza,a to pies,suka,która ma cieczkę,gołębie,koty itd.Ja mam tylko suczkę i kilka kur.
Ostatnio sąsiadowi przeszkadzało pianie koguta jak szedł z psem na spacer.Odpowiedziałem mu ,ze mi przeszkadzają jego cztery samochody na jego podwórku i pies który swoje potrzeby załatwia pod moją bramą.
Jeśli masz możliwość to kupuj jak największą działkę.

Rosemary - 2013-04-25, 12:06

Chciałabym właśnie kupić działkę w takim miejscu, gdzie będą normalni, "wiejscy" (bez urazy) ludzie, którzy nie wtrącają się do życia i przychówku innych. Szukam, szukam, lecz mimo wszystko musiałabym się trochę na tym prawie znać. :)
Rosemary - 2013-04-25, 12:25

Aż tak duuuużej też nie potrzebuję. :) Chociaż takie 1500m2 w zupełności by starczyło. Przeglądam strony z ogłoszeniami, więc myślę, że jeszcze coś znajdę. Jak nie teraz, to trochę później. :)
Z tym, że rolne są o wiele tańsze od budowlanych, więc dlatego pytam o późniejszy przekwalifikowanie. :)

MarzenaP - 2013-04-25, 12:33

Rosemary, wszędzie mogą być ludzie i parapety :D
Kupując działkę, czy domek nigdy nie wiesz co Ci się trafi po sąsiedzku.
Mieszkałam w bloku, gdzie mieszkań było wiele i sąsiedzi wszyscy, z którymi można by przysłowiowe konie kraść.
Kupiliśmy z mężem dom w mieście i mieliśmy jednego sąsiada "przez siatkę" i całe szczęście, że ona nas dzieliła - nie daj Bóg nikomu podobnego szczęścia za miedzą.
Nie wiem jakie masz plany, ale jeśli masz możliwość wyboru, to posłuchałabym rady, którą podsunął mrakowski, siedlisko/gospodarstwo rolne z odpowiednią powierzchnią gruntu. Domek w takim miejscu można wyremontować, rozbudować, albo postawić nowy. Masz możliwość użytkowania budynków gospodarczych w dowolny sposób lub wybudowania nowych.
Większa powierzchnia gruntu gwarantuje Ci oddalenie od sąsiada, który nie przeszkadza Tobie, a Ty jemu.
Jeśli nie chcesz uprawiać pola, to możesz go wydzierżawić, posadzić sad, opał, albo las.
My właśnie dwa lata temu przerabialiśmy ten temat i cenowo droższe w naszym regionie były domy z dziesięcio-, dwudziestoarowymi ogródkami, niż gospodarstwa rolne w średnim stanie. Nasz domek, który rozbudowujemy, razem z budynkami gospodarczymi (stodoła z oborą) i polem ponad hektarowym kosztował nas niewiele więcej, niż musielibyśmy dać za ładną, przyzwoitej wielkości działkę budowlaną w tejże miejscowości. Może warto się czymś takim zainteresować?

Rosemary - 2013-04-25, 13:09

Dziękuję wszystkim za rady. :)
Są na prawdę pomocne.

izetta, cóż, nie mam porównania czy to mało, czy dużo, ponieważ mieszkam w mieście, w kamienicy. :)
Wiadomo, że będę czekać na okazję, a nie brać pierwszą - lepszą. :D

MarzenaP, na początek chciałabym mieć chociażby ziemię. Nie muszę jej zaraz po kupnie przekształcać, ale chcę mieć pewność, że za jakiś czas będę mogła to zrobić.
Fakt, ludzie są różni, mimo wszystko i to nie powinno zniechęcać ludzi. :)
Jednakże Twoje spostrzeżenia będę brała pod uwagę, bo i na sąsiadów trzeba zwrócić uwagę. Swoją drogą, fajnie by było mieszkać pośród drzew. :D

MarzenaP - 2013-04-25, 13:36

Rosemary napisał/a:
Nie muszę jej zaraz po kupnie przekształcać, ale chcę mieć pewność, że za jakiś czas będę mogła to zrobić.

Jeśli ziemi jest ponad hektar przeliczeniowy - jesteś rolnikiem i nie musisz mieć działki budowlanej, żeby dostać zezwolenie na budowę.
Na tej zasadzie my mogliśmy rozbudować dom i nadbudować, gdybyśmy chcieli, to moglibyśmy postawić nowy. Na naszym terenie nie ma wydzielonej działki budowlanej - wszystko podlega pod działkę rolną.
Gdyby działka była mniejsza, to moglibyśmy w tym domku mieszkać, ale nawet z większym remontem mielibyśmy problem, nie wolno byłoby zmienić bryły budynku, może moglibyśmy z większych robót wymienić dach, ale tylko na taki jak był.
O szczegóły musisz dopytać w swoim Starostwie, czyli tam, gdzie wydają zezwolenia na budowę, albo w Urzędzie Gminy.

Rosemary - 2013-04-25, 14:19

A z łąki można przekształcić? Pytam z czystej ciekawości. :)