Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

Przyroda - Wiewiórki

mirass - 2008-03-23, 13:42
Temat postu: Wiewiórki
Dzis byłem na wiewiórki - tzn. porobic im zdjęcia (efekty może w połowie tygodnia ;) ) i mam takie pytanko.
Czy rude wiewiórki to inne od tych szarych, czy to inny gatunek, czy jedne to młode a inne są starsze?

Kamil Kowalski - 2008-03-23, 17:23

mirass, w Polsce to po prostu wiewiórka o 2 odmianach barwnych [ale mogę sie mylić]
jakub - 2008-03-23, 18:37

Ja też ras widzialem szara i rudą wiewiórkr, żeczywiście ciekawe. Rudaski są ladniejsze od szarych.
haaszek - 2008-03-23, 23:16

Wiewiórki zmieniają na zimę sierść podobnie jak inne dzikie zwierzęta na szarą (tak jak np. sarny) taki kolor jest bardziej "maskujący" - wiosną wracają do rudej ew. brązowej lub wręcz brunatnej.
Rocki - 2008-03-23, 23:57

Polskie wiewiórki z południa są ciemno szaro-czarne, a te z północy są intensywnie rude i jest to zależne od podgatunku... ;)
Oczywiście są jeszcze szare wiewiórki z ameryki, które zadomowiły się w Europie n[p. w Anglii, ale póki co nie ma ich w Polsce...

haaszek - 2008-03-24, 14:47

Mieszkam na południu :D a nawet na południowym wschodzie - moje leśne wiewiórki są zimą szare. Na wiosnę zmieniają kolor sierści na rudą. "Szare" wiewiórki z Anglii wyglądają zupełnie inaczej bo to inny gatunek.
Natomiast wiewiórki z Beskidów, Sudetów są brunatne - ale na zimę także zmieniają sierśc na szarą.

Rocki - 2008-03-24, 17:09

Ja mieszkam w centralnej Polsce i moje wiewiórki są cały rok rude... ;)
adrian_lasek - 2008-03-24, 17:14

Wiewiórki żyjące w Polsce czyli wiewiórki pospolite grzbiet mają ubarwiony na kolor od rudego do ciemnobrązowego, spód ciała jest biały. Wiewiórki żyjące w Karpatach i Sudetach mają ubarwienie ciemniejsze czyli ciemnobrązowe. W zimie wszystkie wiewiórki zmieniają ubarwienie na popielate i te żyjące na północy, wschodzie, południu, zachodzie Polski- wszystkie.
Rocki - 2008-03-24, 18:27

O to moja wiewióra...

A ta to wiewiórka żyjąca w Tatrach i mimo tego samego gatunku i tej samej pory roku zupełnie sie od siebie różnią...
http://img329.imageshack....ewior009jw2.jpg

haaszek - 2008-03-24, 18:57

Ta siedząca na ziemi akurat zmienia sierść (widać jeszcze szare umaszczenie). Ta na drzewie już w szacie letniej (brunatnej) - sadzę, że ta jest z Tatr? Przecież wiewióeki mogą zmieniać sierść w trochę innym czasie, prawda? Nie wszystkie w całym kreju jednocześnie? Nawet w jednym lesie widać u mnie rude, popielato-rude i popielate. To zalezy od osobnika.

Tak jeszcze myslę, o tych twoich wiewiórkach Rocki - czy to takie parkowe wiewiórki? Moze przez lata przstosowały się do warunków i zatraciły konioeczność maskowania się?

Zabiłeś mi klina - muszę poszukać. :) :)

Rocki - 2008-03-24, 20:01

Tak u mnie wiewiórki mieszkają w parku i na cmentarzu... ;)
mirass - 2008-03-26, 18:37

Obiecałem więc wrzucam jedną fotke wiewiórki :) Nie jest cudowna ale straszne światło było i większośc się zruszyła.


jakub - 2008-04-11, 16:51

Ja też będe musiał zrobić fote. Jak są orzechy laskowe u mojej znajomej to często odwiedza ją pewna wiewiórka :) :) :) .
ancyk - 2009-11-19, 21:10

mirass, kurcze mi to sie nigdy nie uda takiej foty zrobic z bliska swietne ujecie :d :(

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group