To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

Polskie rasy gołębi - Dęte skarby wsi polskiej

Bawka - 2019-11-02, 20:12

momo1351 napisał/a:
gen "dilut " ... jest to mutacja recesywna autosomalna u samcow

Rozcieńczenie barwy u gołębi jest cechą sprzężoną z płcią, a więc nie jest cechą autosomalną - dotyczy to zarówno samców i samic. Dlaczego? Ponieważ wersje genu warunkującego rozcieńczenie barwy, znajdują się na chromosomach płci.
Dana cecha nie może być cechą autosomalną dla jednej płci i sprzężoną z płcią - dla drugiej :)

Samicy wystarczy jeden czynnik, żeby miała rozcieńczoną barwę, bo jest hemizygotą (ma jeden z pary chromosomów płci niekompletny), a samcowi potrzebne są dwa czynniki, ale nie dlatego, że leżą na chromosomach autosomalnych, ale dlatego, że samiec ma dwa kompletne allosomy.
Wersje danego genu leżą w tym samym miejscu tego samego chromosomu, u obu płci. Ewentualnie ich brak, kiedy chromosom jest krótszy i nie ma na nim dla nich miejsca (tzw. allel pusty).

momo1351 - 2019-11-02, 20:56

Czekałem na Ciebie..Tak wiem dilut znajduje się na chromosonie Z A j ptaków jest na odwrót . Samiec ZZ A samica ZW
Miałem to stwierdzenie napisac w" cytacie " bo chodziło mi że ujawnia się w postaci homozygotycznej u samcow
;) Źle dobralem słowa i znaczenia. Fakt

momo1351 - 2019-11-02, 20:56

Dziękuję za poprawę
momo1351 - 2019-11-02, 20:58

Ja Cię nie blokuje człowieku na żadnej grupie
Dlaczego porównanie moje jest śmieszne? Obiebarwy są nie zgodne ze wzorcem;)

bleki - 2019-11-03, 07:47

To jak już tak to ten szymel to nie szymel,to ptak po prostu pstry,widać białe plamy na głowie,i co zrobic z takim ptakiem?Z czym połączyć?Twoim argumentem jest nieuwzgldnienie kawowego we wzorcu,ten argument szybko Ci wytracę,od nowego roku wracam do związku i zacznę pokazy,to krótka piłka,jest takie pogłowie tych ptaków że nie będzie z tym problemu,a od wiosny specjalnie ukierunkuję legi na kawowe żeby było co pokazać na związkowych obrączkach,zaznaczając przy tym że ptaki mają robić swoje w powietrzu
momo1351 - 2019-11-03, 09:31

Niestety na ta chwilę nie są uwzględnione to tyle ;) życzę powodzenia 8 czekam na efekty;)
bleki - 2019-11-03, 12:10

Spoko,doczekasz się,a jak tam rejestracja garłaczy wywrotnych?jakieś postępy,bo to rasa nieistniejąca na razie ;)
Sebastian 17 - 2019-11-03, 18:51

Co się Pan uczepił tych wywrotnych :P a po za tym jak można zajerestrować bórego to tak samo można szymla krótka pilka :hmm:
Sebastian 17 - 2019-11-03, 19:25

coś z moich składaczy
Sebastian 17 - 2019-11-03, 19:26

ogółem mam 4 pary po selekcji mam tez samice białą bez garła co ładnie składa ale nie pokaże by nie było że trzymam koki :P
bleki - 2019-11-04, 10:29

Zrób fotki w locie,bo tu widzimy stawaki ale składanie miało być
Sebastian 17 - 2019-11-04, 10:41

Teraz są zamknięte aż do wiosny że względu na presję drapieżników :P
momo1351 - 2019-11-05, 01:09

Nijak bo tego nie robię
..już nie raz to Ci mówiłem . Mam regulamin lotu i to mi wystarcza. Jest wiele ras które niemaja wzorca i jakos funkcjonują. Po prostu Twoje myślenie jest ograniczone. Ja nie myślę w ten sposób żeby mój gołąb miał piorko, brew itp ma latać .Biore przykład Anglików ,Macedonczykow czy też z turkow gdzie dla swoich ras nie pisali wzorca pod wygląd A skupili się na locie i jego ocenie . Moimi kryteriami jest akrobacje, bicie w skrzydła i to żeby był to gołąb jurny I zrywny . Może być nawet zielony mi to nie przeszkadza . A dodatkowo swoje prace skupilem na nowych barwach u garlaczy bardzo rzadko spotykach na świecie A w Polsce o takich garłaczach w pewnych barwach można pomarzyć .To tyle mój przyjacielu . Do zobaczenia na wystawach .

momo1351 - 2019-11-05, 01:36

Dodam tylko jeżeli dla Ciebie rasa bez wzorca to nie rasa to Twoje stawaki kakaowe to nie stawaki bo nie spełniają wymogow wzorca mój drogi ;) Tak ,tak dobrze Wiemy co napiszesz że się nie znam i wgl .Ale Twoj argument że kakaowy wyciąga barwy jest śmieszny...Napisales ze wyciaga barwy takie jak czarny ,czerwony i zołty .No nic dziwnego ze z niego mozna wyhodowac czarne bo kakaowy jest sam w sobie czarnym :d Z kakaowego wyciąga się czerwone ? Ale w jaki sposób? A w taki ze musi byc jeden warunek ! Kakaowy musi byc heteryzygota czerwonego i jego partnerka rowniez ale to sie da zrobic z kazdej barwy zreszta z zoltymi sprawa wyglada tak samo .Musi byc heterzygota czerwnego . Następny Twój argument ze "bury "powoduje ze jest lepszy połysk też jest śmieszne bo to nie prawda !!! Kakaowy nie powoduje że Twoje ptaki będą mieć lepszy połysk bo to niema nic wspólnego.!!! To mit ! A to że napiszesz że to nie prawda bo to sprawdziles to znaczy jedynie jedno ! Niemasz pojecia ! Kakaowy to czarny z rozczecieniem i tyle nic wiecej ...niema właściwość magicznych . A wiesz co powoduje połysk? A np taka mutacja smokey która nie jest związana z barwa kakaowa ;)
bleki - 2019-11-05, 07:59

Brak mojej wiedzy widać w gołębniku ;) a od przyszłego roku brak swojej wiedzy będę prezentował na wystawach,taki jest plan,obrączki już zamówione,myślę że czas nas najlepiej zweryfikuje i pokaże kto co sobą reprezentuje ;)