To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

Polskie rasy gołębi - Dęte skarby wsi polskiej

Edek - 2014-01-28, 08:01
Temat postu: Stawak właściwy(lotny)
Bleki wystarczy tylko śledzić wystawy, i tam gołębi wystawianych,Wszystko robi i dązy się do wyglądu gołębi.pomijając najwazniesze cechy przynalezne do poszczegolnej rasy.Jest to wielka machina która to upublicznia i preferuje ,jak by nakazując ten kierunek.Przykladem są chodzby ostatnie wpisy na forum golebnika , zachwalające certyfikaty na przykład ,,Wywrotek Mazurski'' Gołąb ten nie ma nic wpsólnego z wywrotkiem, Jak również wystawiany stawak z lotem. Jest to nie zgodne co do wymienianej rasy, Moim zdaniem powinno się zmienić pierwszy człon nazwy. To się nie ma do rzeczywistosci ,nie powinno to być przyjęte i preferowane, idąc takim tokiem w wiekszosci niszczy się po drodze to co jest prawdziwe ,zostają tylko nieliczni nie afiszujący, ktorzy z biegiem czasu się wykruszają,dlatego tak jest.
bleki - 2014-01-28, 08:20

Dokładnie i dla tego trzeba zarejestrować typ lotny stawaka,wzorca obowiązującego nie zmienisz bo Cię :zjedzą'na starcie,z czasem mam nadzieję większości hodowców trzymających typ wystawowy powróci dobry smak,ale na pewno nie wszystkim
kgrzelinski - 2014-01-28, 11:11

Dokładnie tak jest, Marcin ma rację. W rasach lotnych , wysokolotnych i akrobatycznych , tam, gdzie typ ozdobny wypaczył ideę rasy, powinno się promować także właściwy typ lotny. Dlatego Niemcy czy Anglicy promują tipplera angielskiego ozdobnego i odrębnie tipplera lotnego. Podobnie z rollerami, przykład : fotorelacja z angielskiej wystawy klubu hodowców rollerów, zamieszczona na "Gołębniku" http://www.anglia.luca.hekko.pl/ .Na naszym podwórku też już ten trend widać. Hodowcy zamojskich ozdobnych, znanych dotychczas jako wyglądowe zaprezentowali jako pokaz swoje gołębie. Jest to korzystne dla hodowców obydwu typów gołębi zamojskich, będących praktycznie odrębnymi rasami. Tak samo powinno być ze stawakami, będącymi nie tylko garłaczami, ale dzięki swojemu unikalnemu stylowi lotu także rasą akrobatyczną. Jeśli chodzi o wywrotki mazurskie, niestety nie mogę się z Edkiem zgodzić. Ta rasa z założenia powstała jako wybitnie ozdobna rasa krótkodzioba. Taki był od początku zamysł twórców rasy. "Wywrotek" w nazwie został wpisany dla upamiętnienia praprzodków rasy, dawnych polskich wywrotków, znanych jako wejfry, fajfry, kiksy, kapucyny czy po prostu wywrotki, które stanowiły materiał wyjściowy do tworzenia wywrotka mazurskiego.
bleki - 2014-01-28, 11:42

Dostałem stawaki o których pisałem wcześniej,wiązałem z czerwonymi duże nadzieje,nie wiem co mnie zaćmiło że nie zapytałem sprzedającego jaką mają brew,jak otworzyłem klatkę to myślałem że padnę :D brew tak czerwona że aż razi,zbyt dużo pudru na woskówce jak na mój gust,na razie je zostawię,mogą się bardzo ładnie składać bo to typowe wsioki,żółta samiczka białolotka mnie nie zawiodła,to ona przykuła moją uwagę do ogłoszenia,próbuję coś podziałać w kierunku białolotych stawaków,dla mnie samiczka bezcenna
bleki - 2014-01-28, 11:43

Żółta białolotka
Edek - 2014-01-28, 12:39
[color=brown] z Edkiem zgodzić. Ta rasa z założenia powstała jako wybitnie ozdobna rasa krótkodzioba. Taki był od początku zamysł twórców rasy. "Wywrotek" w nazwie został wpisany dla upamiętnienia praprzodków rasy, dawnych polskich wywrotków, znanych jako wejfry, fajfry, kiksy, kapucyny czy po prostu wywrotki, które stanowiły materiał wyjściowy do tworzenia wywrotka mazurskiego.[/color]

Krzysiek dla upamiętnienia to będziemy stawiać ale pomnik.
Należy trzymać się nie pomijając rzeczywistości.

kgrzelinski - 2014-01-28, 16:41

Cóż więc Edziu pominięto? Powstała rasa krótkodzioba i ozdobna jak planowano? Powstała. W czym więc problem? Twórcy rasy nie planowali nigdy, by te ptaki miały wywracać. Miała to być jedna z najpiękniejszych ras krotkodziobych w Europie i to też się powiodło. Czego chcieć więcej? Czepialski się Edziu zrobiłeś.
Edek - 2014-01-28, 18:42
A tak naprawdę to przypatrz się dobrze tym mazurskim, bo jak dla mnie jak patrzę , w ostatnim czasie, to widoczna mieszanina ras.
kgrzelinski - 2014-01-28, 19:18

To zależy gdzie się patrzy. W Kielcach na przykład było na co popatrzeć, ale już na Allegro i targowiskach bywa różnie, przeważają miksy z altsztemmerami, o niewłaściwej budowie i postawie. Było o tym sporo na forum "Gołębnika" gdzie też niektórzy i to nawet dobrzy hodowcy zachwycali się nie oryginalnymi mazurskimi a szczudłonogimi mieszańcami.
bleki - 2014-01-30, 14:42

Przed chwilą dostałem informację od znajomego z podkarpacia że wysłał mi stawaki akrobatyczne,miały być cztery,jest osiem :D para białych,dwie żółte samice,czerwona samica,dwa czerwone samce,żółty samiec,takie informacje to ja rozumiem ;)
ManiekP - 2014-01-30, 14:58

bleki, oj kto by nie chcial takich info dostawać. :) Koniecznie się pochwal jak już dotrą do Ciebie.
bleki - 2014-01-30, 15:08

Wiem że ten znajomy ma znakomity gust,więc spodziewam się ładnych sztuk,po ostatnim rozczarowaniu kiedy przyjechały do mnie te stylowo latające na mega czerwonych brwiach przyda mi się nagroda pocieszenia ;) zobaczymy wiosną jak latają te czerwonobrwiste,bo jak latają tak jak opisywał sprzedający to będzie im trzeba ukraść trochę z ich umiejętności :D
bleki - 2014-01-31, 15:03

Ptaszki dotarły,zrobiłem parę zdj.ptaki prosto po podróży,wystraszone,ale jak ktoś wie jak ma wyglądać stawak doceni te ptaki,wszystkie ptaki z dachu(z lotu)teraz jestem zadowolony i to bardzo,to są wszystko stawaki akrobatyczne
bleki - 2014-01-31, 15:04

cd.samce
bleki - 2014-01-31, 15:05

cd.samice