To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

Kury - kura:znosi jajka czy nie?

kowal - 2008-11-21, 11:25
Temat postu: kura:znosi jajka czy nie?
czy macie jakieś sposoby na sprawdzenie czy kura się niesie czy nie?oczywiście pomijając sekcję zwłok.
wiem z doświadczenia że niektóre kury niosą się bardzo słabo,jedno jajko na tydzień albo rzadziej.
mój sposób:zamykam kurę w osobnym pomieszczeniu oczywiście ma też osobną karmę i wodę i czekam aż zniesie dwa jajka.wynikiem jest czas pomiędzy zniesionym pierwszym jajkiem a drugim.niestety mój sposób sprawdzania jest bardzo czasochłonny i stresujący dla kur a wiadomo że zestresowane kury niosą się słabiej.

sajga - 2008-11-21, 15:20

To czy kura znosi jajka czy nie to widać np. po grzebieniu. Metodą starą jak istnienie kur jest tzw. macanie kur. Ja jak byłem mały już to mama kazała mi robić. Zawsze rano przed wypuszczeniem kur sprawdzałem które kury mają jajko te zostawały w kurniku a reszta została wypuszczana na dwór. Tak się robiło aby kury nie gubiły jaj. A polega to na wkładanie palca do odbytu. Metoda 100% pewna.
sajga - 2008-11-21, 15:26

A jeszcze zapomniałem dodać , że kury które znoszą jajka mają dobyt luźny, a te które jaj nie znoszą są ciasne.Sprawdź to jest metoda.
Anonymous - 2008-11-21, 15:57

ja właśnie też mam taki sposób jak sajga-patrze jaki kura ma grzebień,jak ma ciemny to będzie się nieść,a jak wyblakły to chwilowo nie.
kowal - 2008-11-21, 17:02

tylko raz spróbowałem macać kury.nie było to zbyt ciekawe doświadczenie i dla mnie i dla kury. to był pierwszy i ostatni raz. :|
sajga - 2008-11-21, 19:37

kowal- wszyscy to robią. Od wiejskiej gospodyni po właściciela kurzej fermy.
FlyArek - 2008-11-21, 22:22

Dla mnie macanie kury jest czyms głupim.Ptak przez to cierpi a na pewno nie czyje sie wtedy komfortowo.Dla mnie jest to sponiewieranie zwierzęcia.Taka jest moja opinia.......
Kotola - 2008-12-12, 14:10

To naprawdę brzmi okropnie. Myślałam, że to poszła w zapomnienie jak wsadzanie kogoś na 3 zdrowaśki do pieca. Nie no, wolałabym nie wiedzieć niż stosować takie metody, ale jestem początkującą kuromaniaczką i pewnie sie nie znam... Fuj....
Zostanę przy obserwacji grzebienia ;-)

Secza - 2008-12-12, 14:21

grzebień jak jest siny i zwinięty oznacza że kura może być również chora
Bartek89 - 2008-12-12, 20:48

Hmmm Arek miłosnik dlaczego sadzisz że jest to sponiewieranie zwierzęcia..??? bo w sumie tych słow nie rozumiem... wiecie poznawanie tego czy kura niesie sie czy nie po grzebieniu <po jego barwie> jest czymśc co sie nie sprawdza . sam w swojej hodowli mam kury które mają czerwone grzebienie a nie niosą jaj wcale albo bardzo mało a mam a inne sa których grzebienie sa takiego samego koloru albo jaśniejsze i niosą sie jak szalone. właściwie to tzw "macanie" kur jest jedynym sposobem na sprawdzenie tego. czy kura sie niesie czy nie. ja osobiście nie sprawdzam bo poprostu jest mi to nie potrzebne ale wiem że dużo osób tak robi i uważam że nie jest to nic strasznego...
18marcinnn - 2008-12-12, 22:05

Ja również wiem które kury się niosą a które nie po grzebyku, kiedy sie przestaja nieść to on poprostu, nawet nie koniecznie musi tracić barwę, ale poprostu się bardzo kurczy, a gdy się niosą robi sie duży i nabrzmiały...
Secza - 2008-12-12, 22:37

ładny grzebyk też jest jednak zdradliwy jedna z moich 4 towarówek ma grzebień jak malowany a nigdy prawie że się nie zniosła ma już 2 lata ale za to ma dużo ciała
Paweł2304-1990 - 2008-12-13, 11:38

może grzebanie w kurzej d... nie jest przyjemnym sposobem ale w 100% pewnym :!:
Secza - 2008-12-13, 19:09

a jak niesie jajko zwłaszcza po raz pierwszy to musi być ból, a takie macanie to bólu im raczej nie sprawia
Jolek - 2008-12-13, 19:39

witam-ja tez nie wkładałabym nigdy palca do odbytu kury.Mam inny sposób.Pod odbytem kury mieszczą się naprzeciw siebie 2 kości (można porównać do kształtu procy).Jeśli odległość między nimi jest na 1 palec to kura jeszcze nie nosi.Jeżeli mieszczą się 2 lub 3 palce to nosi bo przez znoszenie jaj ta odległość pomiędzy kośćmi się powiększa.Przyznaję też rację odnośnie wyglądu grzebienia ale to są indywidualne cechy ras kur.U innych kur można zaobserwować zmiane koloru nóg, Jak nie nosi to są żółte a jak nosi to bledną.Jeżeli stadko nie jest za duże to można zaobserwowac indywidualne zmiany w wyglądzie i zachowaniu kury.Spotkałam się też z kurami kombinatorkami które siedzą na gnieździe potem oznajmniają że jajo zniosły a w gnieździe pusto-haha.