To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

Kuropatwy / Przepiórki / Frankoliny - Kuropatwy polne

gęsifan - 2019-03-23, 11:51
Temat postu: Kuropatwy polne
Witam. Być może powtarzam temat, dlatego jeśli tak jest to proszę połączyć z właściwym tematem. Mam pytanie odnośnie zakupu jaj, czy tu na forum są hodowcy czy lepiej w leśnictwach się rozejrzeć? Czy ktoś łączył kuropatwy z innymi grzebiącymi, jeśli tak to jak zachowują się z bażantami czy pawiami?
AL - 2019-03-23, 18:02

gęsifan, aby hodowac kuropatwy polne - nasze ptaki krajowe, musisz mieć zezwolenie, nikt nie sprzeda ptaków osobie która go nie posiada
gęsifan - 2019-03-24, 18:00

Dzięki. Tak to wiem, ale najpierw chciałem się dowiedzieć jak ze znalezieniem jaj lęgowych. Znając polaków, to na pewno są tacy co sprzedają i bez zezwoleń. Nie mniej ja wolę mieć wszystko na legalu, wcześniej jednak chciałem się dowiedzieć czy to ma jakiś sens. Kuropatwy nie krajowe też wymagają pozwoleń więc to nic dla mnie nowego.
AL - 2019-03-24, 18:03

gęsifan, szybciej kupisz młode ptaki, z obraczkami, sprzeda jaj jest nielegalna
gęsifan - 2019-03-26, 19:17

a za ta informację dziękuję, bo tego nie wiedziałem, zazwyczaj jak kupowałem ptaki z papierami, to były młode, bądź dorosłe, a nie jaja więc, o tym nie pomyślałem. Cenna wskazówka. W takim razie muszę szukać ptaków obrączkowanych, albo zrezygnować z chęci ich hodowli.
champion1 - 2019-03-26, 23:33

Aby uzyskać zezwolenie na hodowle gatunków rodzimych musisz podać miejsce w którym planujesz dokonać zakupu,czyli sprzedający musi Ci podać dane do wyrobienie zezwolenia .Jednak jeśli chcesz np.dokonać zmiany w stadzie lub je powiększyć to sprzedający nie ma żadnego obowiązku weryfikować czy takowe zezwolenie posiadasz.
Zezwolenia wydawane jest na hodowlę,nie na konkretną sztukę ptaka.
Nie ma żadnego obowiązku obrączkowania tych ptaków.
A obrót jajkami lęgowymi nie jest zakazany.

AL - 2019-03-27, 16:39

champion1, jak kupisz jajka, to , jak udowodnisz ze to nie kłusownictwo ? jak nie masz zezwolenia na hodowlę ?
gęsifan - 2019-03-28, 11:38

Dziękuję za wiele ciekawych i ważnych informacji, choć czasem trochę sprzecznych. Z tych informacji wnioskuję, że najlepiej zrobię gdy sam pójdę do nadleśnictwa i sam się wszystkiego dowiem.
quaglia - 2019-03-28, 19:31

Nadleśnictwo nie ma nic wspólnego z hodowlą kuropatw i obawiam się, że tam nie znajdziesz informacji.
W ustawie o prawie łowieckim znajduje się zapis "Art. 16. 1. Zabrania się chowu i hodowli zamkniętej zwierząt łownych, z wyjątkiem bażanta oraz zwierząt uznanych za zwierzęta gospodarskie na podstawie odrębnych przepisów.
2. Minister właściwy do spraw środowiska może wydać zgodę na chów i hodowlę zamkniętą zwierząt łownych niebędących zwierzętami gospodarskimi do celów badań naukowych, dydaktyki, zasiedleń lub eksportu zwierzyny żywej."

champion1 - 2019-03-28, 20:43

Od tego jest ministerstwo ochrony środowiska
gęsifan - 2019-03-29, 09:48

Widzę, że rozpocząłem fajną dyskusję (choć zdaję mi się że nie na temat), jak się niczego nie dowiem w nadleśnictwie to popytam dalej. Nie mniej aż tak mi nie zależy, tak czy owak miałem się rozeznać z przepisami i zdobyć te wszystkie pozwolenia, natomiast w tym temacie pytałem się, czy na forum są hodowcy i jak dogadują się kuropatwy z innymi ptakami, a nie o przepisy. Jeżeli byłby problem z kupnem, czyli nie byłoby osób posiadających hodowlę zwierząt, bez sensu zdobywać uprawnienia. Jak zwykle nie otrzymałem informacji, takiej o jaką pytałem. Te informacje zapewne komuś się przydadzą, ale jako że mi chodziło o coś innego, to dziękuję, za to co napisaliście, nie mniej niech admin zamknie temat, bo możliwe że zaraz znów dojdzie do jakiejś kłótni o przepisy czy coś zupełnie innego, a tego bym nie chciał, za dużo jest kłótni na tym forum.
Są ośrodki doradztwa rolniczego w których są działy ochrony środowiska, więc penie co nieco wiedzą w tym temacie, więc myślę że ministerstwo, nie musi mi udzielać takiej informacji. Pozdrawiam ciepło wszystkich piszących i myślę że nie ma co dalej dyskutować na temat przepisów, prawa.

quaglia - 2019-03-29, 12:02

Ze względu na procedury raczej nie trzyma się kuropatw hobbystycznie. Ich hodowlą na dużą skalę zajmują się OHZ-ty należące do PZŁ ( czyli Ośrodki Hodowli Zwierzyny) jest też kilka prywatnych hodowli np.http://www.hodowlakuropat...od=5&t=cP&pID=1
Co do dogadywania się z innymi ptakami to już kwestia indywidualna.

champion1 - 2019-03-30, 21:40

gęsifan napisał/a:
Są ośrodki doradztwa rolniczego w których są działy ochrony środowiska, więc penie co nieco wiedzą w tym temacie, więc myślę że ministerstwo, nie musi mi udzielać takiej informacji.

Od tego jest tylko i wyłącznie ministerstwo ochrony środowiska i nikt inny sie tym nie zajmuje.W internecie bez problemu znajdziesz sobie do nich numer telefonu na infolinię.

nie zaleca sie łączenia różnych gatunków szczególnie ptaków grzebiących

18marcinnn - 2019-03-31, 14:05

gęsifan napisał/a:
Witam. Być może powtarzam temat, dlatego jeśli tak jest to proszę połączyć z właściwym tematem. Mam pytanie odnośnie zakupu jaj, czy tu na forum są hodowcy czy lepiej w leśnictwach się rozejrzeć? Czy ktoś łączył kuropatwy z innymi grzebiącymi, jeśli tak to jak zachowują się z bażantami czy pawiami?


Na olx widziałem jakiś czas temu jaja lęgowe kuropatwy na sprzedaż, co do ptaków dorosłych możesz je kupić z legalnych hodowli, ale zdarzają się też ogłoszenia prywatnych hodowców. Pozwolenie od ministra ochrony środowiska musisz posiadać w razie kontroli, natomiast nikogo ze sprzedających nie będzie interesowało czy takie posiadasz. Hobbystycznie większość osób trzyma te ptaki bez zezwolenia, nie chwaląc się tym publicznie.Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group