To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

Pozostale tematy o gołębiach - Nowy gołębnik.

adrian_lasek - 2008-01-11, 14:42
Temat postu: Nowy gołębnik.
Zamierzam budować nowy gołębnik. I zwracam się z pytaniem na jakiej wysokości go zbudować, jaka jest lepsza?
czekam na odpowiedzi ;) ;)

Adrian14 - 2008-01-11, 16:29

Zależy jaki gołębnik, jakie mają być w nim gołębie i jakie masz warunki na postawienie gołębnika(przestrzeń).
adammmos - 2008-01-28, 20:43

Jeśli trzymasz gołębie niezbyt dużo latające, to nisko położone(może być nawet na parterze) z nisko położonym wejściem, natomiast jeśli "żwawsze :P "gołębie to wyżej (około 1 piętra co najmniej)ja sam mam na 1 piętrze i jest idealnie, a gołąbki mamróżne 8-) :diabel::
kgrzelinski - 2008-04-21, 09:09

Pomijając zagadnienia etyki gołębiarskiej i samego gołębiarstwa, którego tradycyjnym elementem jest łapanie gołębi, krata, arfa,czy jakby nie nazwać podobne urządzenie, jest ono bardzo przydatnym elementem wyposażenia gołębnika, choćby dla przyzwyczajenie nowo nabytych ptaków. Jeśli wylot z gołębnika nie będzie miał oddzielnego zamknięcia, to krata taka powinna być zrobiona z solodnych materiałów, na przykład szkielet nośny z dość grubych prętów stalowych i mocna siatka o w miarę małych oczkach ( nie więcej niż 2cm. średnicy), najlepiej zgrzewana lub pleciona z grubego drutu, tradycyjna siatka na woliery raczej się nie nada. tak wykonana krata zabezpieczy ptaki przed nocnymi odwiedzinami drapieżników, takich jak szczur, łasica, tchórz, kuna. Zwłaszcza kuny domowe, coraz częściej spotykane w miastach, nie tylko na przedmieściach są zagrożeniem dla gołębi. Przyzwyczajone do życia w sąsiedztwie ludzi i do miejskich hałasów nie boją się psów ani oświetlenia, a są jak na swoją wielkość niesamowicie silne i zwykłą siatkę wolierową rozdzierają jak gazetę lub firankę. Przed kuną leśną, która jest bardziej płochliwa wystarczające zabezpieczenie stanowi biegający luzem w pobliżu gołębnika hałaśliwy piesek.W przypadkach, gdy hodowla znajduje się na terenie o dużej presji czworonożnych drapieżników idealne zabezpieczenie kraty czy woliery stanowi odpowiednio zamontowany pastuch elektryczny, włączany do sieci na noc, gdy ptaki są już zamknięte po oblocie. Gdy ptaki przebywają cały czas pod zamknięciem, pastucha można nie odłączać w ogóle, co pomoże również odzwyczaić od odwiedzin w gołebniku okoliczne koty. Jest to może drastyczny sposób, na pewno bolesny, ale nie robi drapieżnikowi krzywdy, a zdecydowanie zniechęca do odwiedzin w hodowli w celach kulinarnych.
sebul - 2008-04-29, 15:57

a wkleili byście fotki swoich gołębników?????????
barto-k - 2008-07-29, 17:47

Wszystkie gołębie lubią siedzieć wysoko i wcale nie zależy to od ich zdolności lotowych ;/ jeśli pozwalają ci na to możliwości to najlepiej zrób gołębnik gdzieś na poddaszu.
Iro_mak - 2008-07-29, 20:41

barto-k napisał/a:
Wszystkie gołębie lubią siedzieć wysoko i wcale nie zależy to od ich zdolności lotowych ;/ jeśli pozwalają ci na to możliwości to najlepiej zrób gołębnik gdzieś na poddaszu.

Siedzieć to może i lubią wysoko ale zrób gołębnik na poddaszu i zacznij hodować np. kingi,strassery jestem pewien że po wylocie ani jeden nie będzie w stanie wrócić do gołębnika ,tak jak pisali powyżej wszystko zależy od ras gołębi jakie masz zamiar hodować.

kgrzelinski - 2008-07-30, 09:12

Witam. Iro_mak trafił w sedno. Rodzaj gołębnika zależy od rasy gołębi, jaką mamy zamiar hodować. Dla gołębi ras ciężkich, takich jak kingi, strasery, olbrzymy rzymskie czy węgierskie najlepszy jest gołębniki nisko położony. Dla gołębi ras lotnych czy typu gołębia polnego może to być gołębnik na poddaszu. Nie wszystkie gołębie o średniej budowie ciała będa się dobrze czuły w gołębniku położonym wysoko. Pewien mój znajomy, hodowca mewek, pawików i perukarzy hodował ptaki w drewnianym gołębniku na podwórzu i ptaki czuły się tam dobrze. Gdy jednak wobec zagrożenia inwazją szczurów przeniósł hodowlę na strych swego dwupiętrowego domu, okazało się to dla nich za wysoko i ptaki w ogóle nie chciały z gołębnika wychodzić. Przeniósł je więc z powrotem na dół do wyremontowanego w międzyczasie gołębnika a na górze osiedlił orliki i te czuły się tam bardzo dobrze. Rasy z dużymi łapciami czy innymi bardzo rozwiniętymi ozdobami z piór nie powinny mieć gołębników położonych wysoko, zwłaszcza jeśli latają na swobodzie. Widziałem taką hodowlę czajek, turkotów i pawików w gołębniku strychowym, gdzie po deszczu właściciel zbierał przemoczone ptaki do koszyka i zanosił na górę, bo nie dawały rady podfrunąć. Spotkałem się również z przypadkiem, gdzie hodowca kingów trzymanych na strychu budynku gospodarczego ptaki nie dające rady podfrunąć wytresował w ten sposób , że stawia gołębia na grabiach do siana i unosi go na wysokość wylotu ( ok. 2,5m.) i ptak spokojnie wchodzi do gołębnika. Widok naprawdę niecodzienny. Przeważnie bywa tak, że gołębnik musimy wybudować lub przystosować sobie w ten sposób, jak pozwalają nam na to warunki lokalowe i finansowe, czasami także inne okoliczności. Wtedy najlepiej dobrać rasę do rodzaju posiadanego gołębnika. Ras gołębi jest tak wiele i są tak różnorodne, że na pewno każdy znajdzie coś dla siebie, i będzie to rasa (rasy) pasująca do posiadanego gołębnika.
lukas23111991 - 2008-08-01, 07:35

ja mam gołębnik na strychu obory i pawiki nigdy nie miały problemów z wejściem
Dawid16 - 2009-03-22, 19:20
Temat postu: NOWY GOŁĘBNIK!!!!!!
witam
Zamierzam zrobić nowy gołębnik i nie wiem jakich rozmiarów zrobić i czy na ziemi czy na wysokości 2m.i czy zrobić z desek czy z pustaków .A będą tam kingi , modeny angielskie , garłacze pomorskie , pawiki.Piszcie jak zrobić żeby było najlepiej.pzdr

kgrzelinski - 2009-03-22, 21:58

Witam. Zamierzasz trzymać gołębie duże, ewentualnie niechętnie latające, dlatego gołębnik na wys. 2m. to dla nich przesada. Lepszy będzie może nie na samej ziemi ale powiedzmy, na słupkach wysokości ok. 50cm, by drapieżniki i gryzonie nie mogły się dobrać do gołębi od dołu. Mając do wyboru drewno i pustaki zdecydowanie stawiałbym z drewna, jest zdrowsze i cieplejsze i bardziej przyjazne dla ptaków.co do wymiarów, zależy to od ilości gołębi, jaką zamierzasz tam sadzić. Mają to być ptaki duże, więc brałbym jako podstawę dwie pary na metr kwadratowy powierzchni podłogi w gołębniku.Cele gniazdowe również proponuje duże, dałbym wymiary 80x40x50 ( dł, szer, wys.) Do takiego gołębnika przydała by się woliera bo rasy te ociężale latają i mogą paść ofiarą drapieżników, nie tylko latających.Zastanawiam się też, czy pawiki w połączeniu z dużymi i walecznymi rasami, jak kingi i pomorskie to dobry pomysł. Sądzę, że lepsza byłaby jakaś nadbudówka nad głównym gołębnikiem ( stryszek czy coś w tym stylu) i tam osadzenie pawików. Mogłyby mieć wspólne wyjście do woliery a kingi jako prawie nieloty raczej by do ich pomieszczenia nie zaglądały, zwłaszcza, jeśli dasz stosunkowo mały otwór wylotowy dla pawików.Tak ja to widzę, ale możliwości jest wiele. jeśli zrobisz gołębnik na tyle duży, by ptaki miały sporo przestrzeni i nie musiały walczyć o miejsce to pawiki z dużymi rasami też się raczej pogodzą.[/list]
Dawid16 - 2009-03-23, 07:47

witam, na pewno zrobię tez woilere do gołębnika,a jeśli chodzi gdzie gołębnik będzie zrobiony to myślałem że zacząć budowę od samej ziemi tylko w środku wylać posadzkę. to chyba żaden drapieżnik nie dostanie się??
Szaleniec93 - 2009-03-23, 08:20

Dostanie, słupowy na najlepiej słupach metalowych lub drewnianych obitych blachą bo inaczej także wejdą do środa gryzonie... Pawik jest dość waleczny ale jednak modeny, kingi to rasy sporo większe i jak pisał Krzysztof może to być pomysł średnio trafny...
I raczej próbuj przy budowie jakoś je rozdzielić...chodź by tak jak pisał Krzysiek wydaje się to sensowne, cele obowiązkowo większe, o ile pawik zmieści się w mniejszej bez większych kłopotów o tyle modeny już będą miały problem...

kgrzelinski - 2009-03-23, 09:47

Gołębnik na słupkach wydaje mi się najlepszy, jednak na wylewce betonowej też może być. Jednak robiąc gołębnik drewniany dałbym na dole murek, choćby z pustaków na wysokość ok. 50cm i otynkowany, aby zabezpieczyć przed dostaniem się gryzoni na styku wylewki z drewnianą ścianą. Jeśli by ściana z drewna miała sięgać na dole do wylewki, to radziłbym ją d dołu do wysokości min. 50-60cm obić blachą, co również zabezpieczy gołębnik przed gryzoniami.[/list]
Dawid16 - 2009-03-23, 12:11

oki, tak zrobię dzięki za pomysły, teraz mam gołębnik na wysokości około 2m i jak wypuszczam to kingi i pomorskie maja problem z wejściem z powrotem do środka.pzdr