To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

Warzywa i owoce - Ziemniaki, buraki i marchew

Qsa - 2012-10-03, 18:12

Ja paruje buraki, daję same lub ze śrutą ze zboża.
Joanna - 2012-10-03, 20:28

Tylko pamiętajcie, że buraki zawierają większe ilości kwasu szczawiowego, więc nie można ich podawać w dużych ilościach, zwłaszcza pisklętom. Więcej zawierają liście, ale korzeń też ma spore ilości.

Pozdrawiam,
Joanna

gwozd - 2012-11-29, 08:30

Ziemniaki podaje gotowane, gniecione, wymieszane z osypką(pszenica, jęczmień, łubin) z niewielkim dodatkiem dolfosu. Jak jest ciepło trzeba robić takie porcje żeby szybko zjadły bo łatwo psuje się. Czasem też gotuje obierki, kurom też smakują ale trudniej to zgnieść z osypką żeby uzyskać jednolitą konsystencje.
Czasem zimą trę na tarce buraki ćwikłowe i marchew ale to jest pracochłonne i zazwyczaj nie chce mi się :ops: jak jest dużo śniegu i mróz kury siedzą zamknięte w kurniku podaje im przekrojone buraki i marchew, również buraki cukrowe. Nie nudzą się wtedy, mają czym się zająć.
Teraz mają do dyspozycji dynie i cukinie :D

DaFViD - 2019-01-12, 03:56

Czy gotowane ziemniaki mogę podawać kurom jedwabistym? Spotkałem się z opinią jednego hodowcy że nie należy im podawać gotowanych ziemniaków
Bawka - 2019-01-12, 20:12

Można.
Trzeba uważać, jak przy podawaniu ptakom ziemniaków w ogóle i jak przy podawaniu ziemniaków innym kurom - głównie chodzi o świeżość i o to, żeby to nie były ziemniaki z zazielenioną skórką i z kiełkami (trująca solanina).
Ziemniaki podajemy raczej jako paszę "przeżyciową" - spoczynkową - przed sezonem nieśnym lub rozrodczym, paszę bardziej energetyczną - zimą oraz wtedy, kiedy chcemy skarmić jakieś drobniejsze frakcje (mąki, otręby itp.).
Oczywiście zawsze tylko świeżo ugotowane i tylko tyle, ile ptaki zjedzą w ramach jednego posiłku.

W przypadku jedwabistych trzeba zwrócić uwagę na brudzenie bród i czubów, jak każdą paszą wilgotną :)

DaFViD - 2019-01-12, 21:44

Dziękuję za odpowiedź, w takim razie od jutra dieta urozmaicona w ziemniaczki :) . A czy jest coś na co muszę zwrócić szczególną uwagę przy karmieniu tych kurek (jestem początkujący w hodowli drobiu a w szczególności silek).
Bawka - 2019-01-12, 21:57

DaFViD napisał/a:
na co muszę zwrócić szczególną uwagę przy karmieniu tych kurek

Chodzi o to, żeby się nie brudziły - okolice oczu i otworów nosowych oraz o to, żeby się nie otłuściły - bo nie będą się nieść. Trzeba mieć na uwadze masę ciała kurek i kontrolować ją co jakiś czas :)