Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

Warzywa i owoce - Ziemniaki, buraki i marchew

AndrzejUR - 2009-03-27, 23:19
Temat postu: Ziemniaki, buraki i marchew
Witam wszystkich :)

Ziemniaki :
- najlepsze sposród okopowych
- aby poprawić strawność należy podawać ugotowane lub uparowane lub zakiszone
- skarmianie wyłącznie ziemniakami spowoduje zatuczenie
- podawac pasze białkowe podczas skarmiania ziemniakami
- karmić wyłącznie od 5 tygodnia życia do 50g na sztukę


Marchew:
- wartościowa w jesieni i zimie
- jest paszą dietetyczną
- polepsza trawienie
- poprawia kolor żółtka w skali La Rocha
- norma: kurczęta młode (10g tartej!); starsze (20-40g posiekane); dorosłe kury (do 50g nawet w całości) - należy jednak pamiętac ze kazda obróbka paszy poprawia jej strawność, wiec z tego punktu widzenia najlepiej podawac wszystkim w postaci startej


Buraki:
- można podawać zarówno pastewne i ćwikłowe
- pasza soczysta
- w okresie zimowym można skarmiać w zastępstwie zielonki (której siłą rzeczy nie ma :diabel:: )
- norma: kurczęta od 4 tyg życia 10g; dorosłe ok 30g

sroszkowski - 2009-03-28, 11:56

Witamy Andrzeju. Bardzo potrzebne informacje. Sam skarmiam swoje kurki marchwią i burakami ćwikłowymi. Gorzej z ziemniakami bo za dużo z nimi roboty.
Byłbym wdzięczny gdybyś przeanalizował dokładniej podane wyżej warzywa pod względem ich zawartości w wartości odżywcze, a zwłaszcza mikroelementy.

AndrzejUR - 2009-03-28, 17:30

Jak chwilkę odsapne po powrocie z działki to uzupełnię swoją wypowiedź :)
AndrzejUR - 2009-03-28, 19:03

Ziemniaki (solanum tuberosum)

- zawartość składników pokarmowych waha się w zależności od odmiany ziemniaka lub rozmiaru bulwy.
- Skład chemiczny (w jednym kilogramie paszy - ziemniaków)
sucha masa 0,23kg
białko ogólne 22g
energia (oczywiscie metaboliczna wyrazona w MJ) 2,3
włókno surowe 7g
lizyna 1,2g
metionina 0,3g
wapń 0,3g
fosfor 0,4g
- związki bezazotowe wyciągowe w 85% składają się ze skorbi (wł. tuczące), resztę (0,4-1,0%) stanowi cukier, oraz inne węglowodany (9-19%)
- skrobia składa sie w 20% z amylozy i 80% amylopektyny. W każdym ziarenku skrobi ziarenka amylozy i amylopektyny są ze sobą silnie związane co utrudnia ich trawienie przez kurki. W celu ułatwienia tego procesu należy poddać ziemniaki działaniu wysokiej temperatury (gotowanie, parowanie, pieczenie)
- Zawartość tłuszczu jest niska - 0,1%
- Zawartość włókna również jest niska - 0,6%
- Zawartość witamin
B1 1,0 - 2,5 mg/kg
B2 0,08 - 2,5 mg/kg
B6 2,5 - 9,0 mg/kg
kwas foliowy 0,01 - 0,06 mg/kg
- Ziemniaczki zawierają dużo wit. C - 1g witaminy na 1kg ziemniaków
- Negatywne związki w ziemniakach:
solanina - zatrucia, kłopoty z oddychaniem
inhibitor trypsyny i chymotrypsyny - obniżenie strawności białka
Wszystkie te związki niszczy wysoka temperatura
- Jeżeli skarmiamy nasze kurki ziemniakami musimy pamietac aby były one czyste, nie zzieleniałe, nie skiełkowane !! (kiełki mają bardzo duzo solaniny)

reszte napisze pozniej

zajac - 2009-03-30, 10:10

AndrzejUR piszesz, że ziemniaki można podawać w formie kiszonej. A mógłbyś napisać jak zrobić taką kiszonkę?, chętnie bym taki sposób wypróbował.
AndrzejS - 2009-03-30, 11:03

Witam
Jeśli mógłbym pomóc w tej kwesti ;) . Parujemy, gotujemy ziemniaki, następnie gnieciemy, nakładamy do... duże ilości do wcześniej przygotowanego silosu wyłożonego folią lub dużej beczki, dokładnie ubijamy, po ostygnięciu ziemniaków i odparowaniu nadmiaru wody pokrywamy szczelnie folią, obciążamy ją i po jakimś miesiącu mamy zakiszone ziemniaki, w zależności od temperatury otoczenia. Do ziemniaków możemy dodać śruty zbożowe lub parowaną marchew, w niewielkich ilościach również susze z koniczy czy lucerny (jednak to wymaga pewnego doświadczenia, duża ilość białka zawartego w dodatkach do ziemniaków pogarsza proces zakiszania).
Pozdrawiam Andrzej
"Były student AR w Krakowie" :D

AndrzejUR - 2009-03-30, 20:52

Kiszonki z ziemniaków:
1. Parowanych
2. Surowych

PAROWANE:
Mimo duzych zalet kiszenie ziemniaków parowanych nie jest powszechnie stosowane - podowem jest brak kolumn do parowania ziemniaków.
Kiszenie parowanych ziemniaków pozwala na zagospodarowanie ziemniaków przemarzniętych, uszkodzonych mechanicznie, drobnych i nie odpowiadających normie handlowej.
Przed zakiszaniem ziemniaki nalezy parować. Powoduje to, że skrobia częściowo skleikowana jest hydrolizowana w procesie zakiszania do glukozy, która jest pożywką dla bakterii kwasu mlekowego. W kiszonce po kilku dniach zawartość kwasu mlekowego osiąga poziom 2%, a pH obniża sie do około 4,0, natomiast nie ma kwasu masłowego, zas kwasu octowego jest mało.
Straty w procesie zakiszania ziemniaków parowanych wahają się w granicy od 5 do 20% suchej masy !!
W małych silosach straty są mniejsze i nie przekraczają 10%, zaś w dużych nawet 25%.
Dlatego do kiszenia parowanych ziemniaków zaleca się zbiorniki w kształcie rowu o głębokości nie większej niż 1,5m.
W celu poprawy wartości pokarmowej kiszonki z ziemniaków parowanych należy sporządzić kiszonki kombinowane. Najczęściej zaleca się dodawać zielonki z roślin motylkowych (zawierają więcej białka niż ziemniaki - dlatego powinny być młode) - 15 do 30% kiszonki
Zielonka powinna byc pocięta na sieczkę i ułożona w zbiorniku cienkimi warstwami na przemian z parowanymi ziemniakami. Oprócz zielonek z roślin motylkowych można dodać kapustę pastewną, liście buraczane i inne okopowe. Dodatek okopowych może wynosić do 50%. Nożna także dodac pasz treściwych (np. sruty poekstrakcyjne) w ilosci do 10%.
Kiszonki z samych ziemniaków parowanych jak i kiszonki kombinowane nadają się do skarmiania po 5-6 tygodniach od chwili ich sporządzenia.


SUROWE
Ziemniaki surowe są paszą trudno kiszącą się. Kiszonki takie cechuje wysokie pH, mała zawartość kwasu mlekowego, duża ilość kwasu masłowego i octowego - kiszonka narażona jest na szybkie psucie - podczas fermentacji (burzliwej) wydziela się dużo piany i gazów.
W celu poprawy zdolności zakiszania zaleca sie dodawac srodki konserwujące, takie jak kwas mrówkowy czy pirosiarczyn sodu lub potasu. Dobrym dodatkiem są sruty zbożowe, otręby pszenne i sruta rzepakowa poekstrakcyjna.
Kiszenie ziemniaków surowych jest zasadne tylko wówczas, gdy nie możemy ich przechowywać, lub uparować.

wj1964 - 2009-03-31, 09:02

AndrzejUR a znasz jakiś prostszy w formie język przekładania korzyści z parowanych ziemniaków? I bardziej "ludzką formę" robienia takiej kiszonki?

Po Twoim opisie to nie bardzo wiem czy taki prostak jak ja poradziłby sobie ze zrobieniem czegokolwiek, bo np. procentowy udział mógłby wyjść mi zupełnie inny od Twojego i jak ja mam go sprawdzić i czy wszystkie te kwasy to dobrze że są czy źle?
O jakie "kolumny" chodzi bez których nie kisi się powszechnie parowanych ziemniaków.

To że Ty wiesz to już wiadomo, super byłoby gdyby jeszcze tacy jak ja zrozumieli.
Pozdrawiam.

AndrzejUR - 2009-03-31, 12:42

Pasze zawsze możesz wysłać do Laboratorium, które Ci oceni ta pasze
Podadzą Ci wynik w procentach ile, czego ma:
Wody i Suchej Masy (w suchej masie masz te wszystkie inne składniki jak makro i mikroelementy, popiół surowy, włókno surowe, białka, tłuszcze, węglowodany)
A dla lepszego wyobrażenia sobie jak się robi kiszonkę możesz na google poszukać obrazków i tam jest pokazane jak są rośliny czy w naszym przypadku warzywa zakrywane wielką czarną folią, następnie okładane oponami od ciągników itp. i tak się wszystko w środku kisi.
Należy pamiętać żeby ta folia nie była dziurawa, bo się kiszonka popsuje...
Oraz kiszonka nie może śmierdzieć... Jak to nam mówili na zajęciach mam mieć taki zapach żebyś sam chciał ją zjeść (za żadne skarby bym tego nie zrobił :P )

Wyjaśniłem mniej więcej ;>???

Jolek - 2009-08-01, 13:47
Temat postu: liście zielone z kalafiora i kapusty
Proszę o radę- co zrobić z zielonych liści kalafiora i kapusty.Mam teraz do nich dostęp i zastanawiałam się czy można je ukisić w słoikach.i wykorzystać w czasie zimy.Próbowałam suszyć ale robiły się zółte. :hmm:
nephrite22 - 2009-08-21, 13:16

Ja gotuję ziemniaki razem z jabłkami, burakami ćwikłowymi i brokułami. Kury mało się nie zabiją o taką mieszankę. Czasami jeszcze sypnę do tego otrąb pszennych lub mielonego owsa z jęczmieniem i mają niezłą ucztę. Najbardziej jednak lubią ziemniaki z brokułami i dodatkiem otrąb pszennych :)

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group