Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

Odchów i selekcja m³odych - M³ode kurczaczki

elmoo23 - 2009-04-06, 23:22
Temat postu: M³ode kurczaczki
Mam pytanie. Wyklu³o mi siê 15 kurcz±t i trzymam je w kartonie pod sztuczna kwok± z lamp±, 250 W,ale na po³owie mocy.Bo zauwa¿y³em,¿e na pe³nej mocy jest im za gor±co.
Zauwa¿y³em te¿,¿e kurczaczki bardzo du¿o drzemi±,czy to normalne po wykluciu???
Czy mo¿e co¶ im dolega,a mo¿e nadal temp. jest za wysoka??? Mierzy³em, temp na ¶ció³ce i wynosi ona 34-37C.Mam jeszcze jedno pytanie czy ¶ció³ka z trocin,dla tak m³odych kurcz±t nie jest szkodliwa,bo zauwa¿y³em, ¿e czêsto j± dziobi±,a mo¿e i nawet spo¿ywaj±???

18marcinnn - 2009-04-06, 23:35

elmoo23, aby sprawdziæ czy nie jest im za gor±co poszukaj jakiego¶ wiêkszego kartonu a kwokê ustaw w jednym rogu, je¿eli kurczaki bêd± siê gromadziæ wyra¼nie jak najad³ej od niej tzn. ze jest im pod ni± za gor±co... Je¿eli jedz± trociny to zapewne im zaszkodz±
Karol Chmielewski - 2009-04-07, 10:01

M³ode kurczaki zawsze po wykluciu s± ospa³e. Dopiero na drugi, b±d¼ trzeci dzieñ zaczynaj± siê wiêcej ruszaæ. Jak ju¿ tu kolega wspomnia³ mo¿esz spróbowaæ daæ wiêkszy karton i ciep³o daæ w jednym k±cie, a kurczaki same po³o¿± siê w odpowiednim dla nich miejscu.

Na pocz±tek podawaj im such± karmê dla kurcz±t i czyst± wodê (mo¿e byæ z dodatkiem wibowitu). Dietê mo¿esz urozmaicaæ ju¿ po tygodniu ¿ycia podaj±c drobniutko posiekan± pokrzywê, która ju¿ wypu¶ci³a w tym roku. Pamiêtaj, ¿e od razu nie dawaj im za du¿o, musisz stopniowo zwiêkszaæ dawkê. Po dwóch tygodniach ju¿ do karmy mo¿e dorzuciæ jajeczko, b±d¼ twaro¿ek, lecz tutaj uwa¿aj i bacznie obserwuj kurczêta, aby nie "przedawkowaæ". Jajko to jest dobra po¿ywka dla bakterii, dlatego musisz to wprowadziæ do diety "³agodnie" i podaj±c w niewielkich ilo¶ciach.

d@niel_25 - 2010-06-26, 23:31

Czy jak odbierzemy kurczêta z pod kwoki na jaki¶ czas zanim reszta kurczaków siê nam wykluje trzeba je poiæ i karmiæ w tym czasie (ok 24 h) moja babiczka zawsze tak robi ka¿demu kurczêciu macza dzióbek w wodzie letniej przegotowanej co jaki¶ czas i posypuje je siekanym jajkiem. Mi siê maj± kluæ kurczaczki 8 lipca i nie wiem czy mam tak postêpowaæ jak moja babiczka?? :co: :?: :?:
18marcinnn - 2010-06-27, 00:10

d@niel_25, nie, nie trzeba tak robiæ poniewa¿ kurczaki przed wykluciem wch³aniaj± resztkê ¿ó³tka, które jest zapsem jedzenia i picia na nastepne 24 godziny po wykluciu, wiêc potrzebuja zje¶æ dopiero na drugi dzieñ ;)
piotrek11 - 2010-08-04, 12:22

Mam pytanie jak rozró¿niæ kurê od koguta w wieku 1 tygodnia a jak siê nie da to w jakim wieku siê da i jak jestem pocz±tkuj±cy
piotrek11 - 2010-08-04, 14:48

Dlaczego nie odpowiadacie?
wik18 - 2010-08-04, 18:31

Raczej jest to tak wcze¶no niemo¿liwe. ;) Ale w wieku 3 tygodni spokojnie mo¿esz rozró¿niæ ich p³eæ.
piotrek11 - 2010-08-05, 09:53

Ale jak to zrobiæ to mój pierwszy raz.
elunia - 2011-03-30, 22:03

Proszê mi poradziæ pierwszy raz bêdê mia³a kurczaczki ,od moich kwoczek,czy nale¿y je szczepiæ moja babuszka mówi ,¿e z lêgów naturalnych nie trzeba. Co wy na to?
elunia - 2011-03-30, 22:06

kochinko napisz czy szczepiæ kurczki z lêgu naturalnego,s³ysza³am ,¿e nie trzeba.
dominikams - 2011-03-31, 22:31

A masz szczepionki? Nie ma znaczenia, czy lêg naturalny, czy z inkubatora. Problemem jest zdobycie szczepionek (a konkretnie ma³ej ilo¶ci).
elunia - 2011-04-01, 21:35

Szczepionki to nie problem sa dostêpne na tysi±c sztuk kurczaków/bardzo drogie/ w zesz³ym roku mia³am kurczaki z wylêgarni 2 dniowe dosta³am ma³± dawke wtym dniu nasz weterynasz szczeepi³ inne kurczaki.A w tym roku bêde mia³a swoje kurczaki i wola³abym nie szczepiæ bo to s± du¿e dawki.
elunia - 2011-04-01, 21:48

Przepraszam za b³±d weterynarz to nie weterynasz. Gdyby¶ mieszka³ bli¿ej podzieli³abym siê szczepionk± . Na 2 doby otwart± szczepionkê, tak twierdzi mój domowy weterynarz mo¿na zalakowaæ i podaæ ponownie

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group