To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

Kury średnie - Polbar

anna czarnota - 2006-09-27, 14:04
Temat postu: Polbar
Jedna z kilku polskich ras kur ogólnoużytkowych wyhodowana po II wojnie światowej przez profesor Laurę Kaufmann w wyniku krzyżowania kur zielononóżek kuropatwianych z kogutem Plymouth Rock. Hodowlę rozpoczęto w 1946 roku a po pierwszych krzyżowaniach w 1951 roku dodano jeszcze dolew krwi kur rasy sussex. Pracowano nad uzyskaniem kur autoseksingowych, czyli takich gdzie można zaraz po wykluciu piskląt odróżnić płeć, a można uczynić dzięki zabarwieniu puch u piskląt. Kogutki są jasnoszare a kury ciemne z czarną brwią w przedłużeniu oka. Na podstawie koloru puchu uzyskujemy 99-100% pewności w określeniu płci.

Opierzenie dorosłych osobników różni się, koguty są jasne z szarym (srebrnym) nalotem, zaś kury są wyraźniej kuropatwiane, ogólnie jest ono obfite, przylegające. Grzebień jest czerwony, pojedynczy, średniej wielkości u koguta stojący a u kurki lekko pochylony. Dzwonki u koguta długie i wyciągnięte, a u kurki małe zaokrąglone, zausznice czerwone z białym plamkowaniem. Nogi są nieopierzone, krótkie od cielistobiałej do żółtej.

Niosność roczna kur 160 do 180 jaj, o masie 54-55g o barwie kremowej (beżowej). Masa ciała kogutów w wieku 20 tygodni to 2000-2500g a kur 1600-1800g, dorosłe koguty 3000g a kury 2000-2500g. Rozmiar obrączek kogut 18 a kura 16. Jest to rasa występująca tylko w jednej odmianie barwnej, a mianowicie jastrzębiatej Niestety rasa ta praktycznie nie występuje w hodowlach prywatnych, prace nad tą kura prowadzone są w Akademii Rolniczej w Lublinie niestety nie prowadzą oni tam sprzedaży.

Jeżeli ktoś posiada zdjęcia tych kurek proszę o wklejenie, a może ktoś je posiada?.

Ten tekst napisałam samodzielnie i nie jest on kopią polskich jak i obcojęzycznych książek, magazynów, czasopism, stron WWW oraz innych tekstów podobnego lub tego samego typu. Tekst napisany na podstawia własnych doświadczeń i stron WWW oraz książki „Amatorska hodowla kur” F. Schone i F. Peschke.

Anonymous - 2008-07-08, 13:07

anna czarnota, ja posiadam te kury. Mam kogutka i 4 kurki.


jakub - 2008-07-08, 14:15

mati_deco jaki mają wiek? Bardzo fajnie wyglądają, masz po nich młode? Jesteś w stanie w pierwszym dniu odróżnić płeć?
Anonymous - 2008-07-08, 20:06

jakub, moje są z 22 kwietnia, zdjęcia pochodzą z Akademii Rolniczej w Lublinie. Jestem wstanie rozpoznać płeć, kurka ciemnoszara z pasami i ma ciemną brew, kogutek jest szaro-biały bez ciemnej brwi.
Secza - 2008-09-28, 21:11

ja mam stado zarodowe zielononóżek i do tego biegają z nimi 4 białe kury towarowe(saseks) i na wiosne dużo ludzi przyjeżdżało do mnie kupować jajka zielononóżek pod kwokę i dałem 10 jaj mojej ciotce której się wylęgło 8 szt w tym 3 mieszańce to były czyste koguty białe a jakiś czas potem sąsiadka wzięła chyba 13 jajek i wyszło 2 mieszańce i okazały się kurkami i miały zielone nogi i były takie kolory toffi miały czarne ogony i czarne kreski na tych tofikowych piórkach i tak było też u innych klientów koguty wychodziły takie a kurki takie i uświadomiłem sobie że to właśnie jest polbar czyli płcioznaczne kurczaki ;)
Łukasz23. - 2008-10-06, 12:13

miałem okazję podziwiać te kury w tym roku na Polagrze i muszę przyznać że nie zrobiły na mnie wielkiego wrażenia widziałem je po raz pierwszy w życiu na oczy i co moim oczom ukazały się mizerne potargane pozbawione piór kurzyska :/ Zupełnie inaczej sobie to wszystko wyobrażałem sądziłem że wystawcy zaprezentują nam piękne zadbane ptaki pokażą nam to co mają najlepszego :P zamiast pięknego dumnego koguta władcę podwórka zobaczyłem zgarbionego jak starzec koguciora :/ zamiast ruchliwych gdaczącyk kokach zobaczyłem ospałe kwoki :/
Kury te absolutnie nie zainteresowały mnie mimo Pani która bardzo zachwalała ich znakomitość wykorzystywania otwartych wybiegów odporności na warunki klimatyczne dobrą nieśność itp. każde zagroda z stadem kur posiadała tabliczkę informacyjną na której miedzy innymi było napisane jak duże jest stado zachowawcze i sądzę że z około chyba 300 sztuk kur można było wybrać coś ciekawego tak by przyciągnąć i zainteresować takich laików i potencjalnych nabywców na te rasę jak np.: ja
pierwsze co mi się właśnie rzuciło w oczy to właśnie ich wygląd dlatego stanowczo mówię NIE tej rasie po sobotniej wycieczce
po za mną Podagrę odwiedziło sporo osób w tym i osoby z zagranicy którzy z pewnością oglądali Nasze jedyne stado zachowawcze Polbarów w Polsce mam cichą nadzieję że mają inne zdanie na ten temat niż ja

sroszkowski - 2008-10-06, 12:58

Łukasz, status stada zachowawczego polega na tym, że właściwie nie prowadzi się w takim przypadku pracy hodowalnej, co oznacza, że na przykład nie można do niego wprowadzać jakichkolwiek osobników z zewnątrz. Ja również byłem bardzo zawiedziony widząc stadko zielononóżek i polbarów. Ale nie efekty wizualne tu chodzi, ba, nie dba się tu nawet o cechy użytkowe, takie jak nieśność lub ilość mięsa na tuszce (tfu, jakie fatalne fachowe określenie dla nas miłośników). Ta kura nie ma ładnie wyglądać tylko ma poprostu być, taką jaką ją Pan Bóg stworzył rękoma prof. Kaufman. Dlatego też polbary nie są dostępne w powszechnej sprzedaży. Natomiast dostępne są i to w szerokim zakresie różne mieszańce polbarów na przykład z zielononóżkami.
Łukasz23. - 2008-10-06, 13:18

rozumie to doskonale no jasne że nie jest to kura która ma wyglądać jednakże można było by zadbać o to żeby przy tym nie wyglądaniu choć trochę lepiej wyglądała jak te kurki się miały do tej pięknej Pani która o nich opowiadała
rysując plakat z Polskimi Rasami Drobiu dla Woliery na którym znalazły się także i te kury starałem się je namalować jak najlepiej a było to bardzo trudne gdyż nigdy wcześniej ich nie widziałem nawet na zdjęciu spodziewałem się że takie właśnie kury zobaczę
z tymi kurami na Polagrze było trochę tak jak bym do ślubu kościelnego poszedł w gumowcach i bluzie z kapturem :P

Anonymous - 2008-10-06, 21:18

No to w kwestii Polbara nie mogę zgodzić się ani z Łukaszem, ani z panem Roszkowskim.
Polbary były młode, z tego roku, owszem trochę znudzone, choć kiedy ja tam byłem jedna z kur miała nawet zakusy żeby wyskoczyć- niestety siatka!
Poza tym weźcie pod uwagę skąd te kury pochodzą. Nie sądzę żeby w instytucie miały jakieś wolne wybiegi, no to gdzie ta witalność ma być wyrobiona?
Mnie osobiście ta rasa bardzo się podoba, tylko trzeba dać jej szansę pokazać się w trochę innych warunkach.
Ponadto to ewidentnie Polska rasa, bez ściemniania i naciągania- no jak to z Wami panowie jest i tą walką o Polskie rasy?

Anonymous - 2008-11-24, 23:35

Chyba jestem fanem Polbara.
Gdybym miał miejsce na inny typ kur niż ten który utrzymuję teraz, to wybór padłby właśnie na tą rasę.
Dziś miałem trochę więcej wolnego czasu i odnalazłem moje fotki z tegorocznej wystawy zwierząt w Poznaniu.

Paweł2304-1990 - 2008-11-25, 14:41

a można w ogóle dostać gdzieś tą rasę :?:
Anonymous - 2008-11-25, 23:22

Jedyne pewne źródło to stado zachowawcze będące własnością Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie Stacja Dydaktyczno-Badawcza Zwierząt Drobnych im. Laury Kaufman w Felinie.

Widziałem dwa lata temu mieszańce (kury) do nabycia na giełdzie przy wystawie drobiu w Poznaniu.

Łukasz23. - 2008-11-26, 08:23

z tego co się dowiedziałem na Polagrze to nie prowadzi się sprzedaży tych kur w czystej rasie :/ jedynie ich mieszańce z innymi kurami
Anonymous - 2008-11-26, 18:45

Łukasz23, Ja posiadam czyste Pb :)
Secza - 2008-11-26, 19:03

A ile jest kolorów polbarów?


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group