To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

Kury średnie - Polbar

przemek89 - 2012-06-15, 01:17

Witam :)
Nie pisałem długo bo szczerze nie było i nie ma czasu :P (studia itp.), co do polbarów to ostatnio się dowiedziałem , że można zakupić już kurczęta tak jak zielononóżki ale co do dalszej jej komercyjnej sprzedaży tak jak w przypadku zielononogów podpisuje się oświadczenie, że nie będzie się dalej sprzedawać. można je rozmnażać ale dla własnych celów. Tak poza tym te kurki się bardzo dobrze niosą jednakże jeżeli ktoś liczy na jaja dużej wielkości to może się troszkę przeliczyć. Sama kurka nie jest mała. Nie wiem jak w tym roku z lęgami, ale w poprzednim miałem słaby wynik. Jak będę w domu i już się coś wykluje to może uda mi się zrobić zdjęcie maluchów i pokazać ten specyficzny widoczny dymorfizm płciowy. Na razie nic nie obiecuje na 100%. dodam jeszcze tylko to, że w tym roku jedna z polbarek usiadła i wysiaduje jajeczka.
pozdrawiam
przemek89

Dyvid - 2012-06-15, 13:30

przemek89, ale z nadwyżkami coś trzeba robić ??. Ewentualnie można załatwić sobie od hodowców i nic nie podpisywać . Podobają mi się te kury, i za jakiś czas pewnie chciał bym posiadać stado 1:6 jako kury ogólnoużytkowe, a przy okazji jako ozdobę w swojej hodowli .
przemek89 - 2012-06-24, 15:41

pewnie, że tak tylko, że nie są one rozmnażane na taką skale, żeby nie wiedzieć co z nimi robić, ja sam rozmnażam tylko tyle co do własnego użytku pomimo tego, że legi w tym roku wypadają słabo u mnie.
jacezia - 2014-06-29, 22:57

Witajcie,

Kupiłem dorosłe Polbarki z UP w Lublinie i jestem bardzo zadowolony z tych kurek, mam tylko 5 szt ale niosą się elegancko. Lepiej niż zielononóżki których też mam niewielkie stadko ( 4 kurki ). Do tego Polbary są większe nieco, bardziej krępe. Każda ma lekko inny kolor, postaram się zrobić foty na dniach i umieścić.
Jedynie do kondycji miałem zastrzeżenia, wyglądały opłakanie. Byłem w środku w pomieszczeniach gdzie są trzymane na Felinie i powiem szczerze że zarzuty we wcześniejszych postach odnośnie słabej jakości upierzenia są jak najbardziej na miejscu... niektóre kury były prawie całkiem łyse...
Nie mają tam wakacji a jedynie minimalne warunki do przeżycia i duże zagęszczenie kogutów...
Poprosiłem Pana który mi sprzedawał żeby znalazł takie z piórami i mimo tego że wybierał ładniejsze kiedy je wypuściłem u siebie to wyglądały tragicznie...
No ale parę tygodni w dobrych warunkach i się bardzo poprawiły, już nie mają łysin od deptania. Ogony jeszcze mają jak "sierściuchy" ale idzie ku dobremu. Podobają mi się te kurki bardzo.
Wrzuciłem parę jajek od tych kur pokrytych przez koguta zielononóżki i zobaczymy co to z tego mixu wyjdzie. Zalężone elegancko. W przyszłym roku spróbuję dać im koguta "swojego". na razie dziobią pod zielononóżkiem :)

Pozdrawiam

jacezia - 2014-07-13, 07:44

No to parę fotek moich polbarków :

Na tym zdjęciu widać jak są różne kolory, jedną mam z brązowym nalotem na pojdzie, a ta z tyłu z kolei najwięcej ma białego

Nie mogłem się powstrzymać :)

Ta chyba najbliżej "wzorca", na tym zdjęciu jest tuż przed wejściem do kurnika i ma na maksa wypchaną pojdę.

Dyvid - 2014-07-13, 12:04

jacezia, ładne kurki . Szczególnie te jaśniejsze mi się podobają. Masz do nich koguta tej rasy ??.
jacezia - 2014-07-16, 16:03

Witam,

cieszę się że się podobają :)
nie mam jeszcze koguta ale zamierzam mieć. Aktualnie mają koguta zielononóżkę. Ładnieją z każdym dniem, świeżo po przywiezieniu to był obraz nędzy i rozpaczy. A teraz to już są super kurki i bardzo ładnie mi się niosą choć jajka niewielkie mniej więcej jak od zielononóżek. Jeśli mi się uda oddzielić stada to spróbuję trzymać i zielononóżki i polbary. Tylko teraz nie mam jak podzielić kurnika bo malutki zrobiłem na 10 ptaków a tu już by się chciało z 20-30... :d

jacezia - 2014-08-08, 21:31

Pomyślałem że warto wstawić zdjęcie małego polbarka ( co prawda jest to mix - mama polbar/ ojciec zielononogi co widać po skokach ) ale jak podrastają to widzę że upierzenie mają jak typowy polbar

Jak dla mnie to normalnie orzełek :)

Tutaj miał 3 tygodnie a obecnie już puchu prawie nie ma, zrobię jakieś fotki na zewnątrz to będzie widać jak szybko rosną

Na wiosnę będę miał czyste polbary bo mi kogut zielononóżki podpadł już parę razy i muszę go nauczyć jak się gotuje rosół.

Ulvhedin - 2014-08-08, 23:20

jacezia, Zdjęcia pisklęcia i dorosłych pożądane, najlepiej pisklak, kura , kogut, stado. Najlepiej dobrej jakości fotki, wgrane na serwer forum i udostępnione w pierwszym wpisie jako uzupełnienie :) Oczywiście podpisane kto jest autorem fotek ;)
jacezia - 2014-08-11, 10:06

Ulvhedin - spróbuję zrobić jakieś lepsze zdjęcia, pisklaków nie mam bo te moje maluchy to mixy z zielononóżką i nie mam z czym porównać czy bardzo się różnią od czystych. Jak na teraz to młode są upierzone identycznie z czystymi a jedynie mają żółte skoki z leciutkim zielonym nalotem który widać tylko w dobrym świetle.
Wiadomo że pisklaki polbara są płcioznaczne ale moje ( mam 3 szt młodych ) to wszystkie kogutki i nie wiem czy u mixów płcioznaczność się ujawnia.
Dzisiaj jadę dokupić czystego koguta to już będę miał stado czysto rasowych polbarów. Wtedy coś pstryknę.
Nie potrafię wgrywać na serwer, w razie gdybym już miał jakieś sensowne fotki to poproszę o pomoc.
Te kury są super, samodzielne, większe od zielononóżek i ładnie się niosą, czego chcieć więcej :)

Pozdrawiam

jacezia - 2014-08-15, 15:11

Kogut Polbar już chodzi ze stadem i gładko przeszedł adaptację, z kogutem zielononóżki któremu odwalało ( zaczął mnie atakować ) jakoś się dogadali bez większych bitew, parę razy się poobcierali , trochę skrzydłami po ostrogach dla postraszenia rywala ( to zielononóżek tak robi ). Teraz na wybiegu sobie chodzą i tylko od czasu do czasu się na siebie popatrzą ostrzej. Generalnie Polbar pogodził się z tym że jest numer 2 i na razie rosół z zielononóżka się nie ugotuje :) co w sumie mnie cieszy bo szkoda mi go było.

Pierwsze fotki koguta ( roczny ) :

na tym drugim zdjęciu widać że kogut jest bielszy ( widziałem w stadzie zachowawczym koguty z większą ilością nakrapiania i niektóre z brązowym nalotem ) niż kura w tle, do tego kogut ma taki srebrny nalot który widać ładnie w świetle, na zdjęciach tego nie da się za bardzo zobaczyć. Błyszczy trochę jak natłuszczony.

A tutaj parę kurek z nowej dostawy - dokupiłem 5 szt i mam ich teraz w sumie 10:
Ta jest najbardziej podobna do tych które już u mnie były wcześniej

A ta z nowych jest najładniejsza, tylko mi cały czas uciekała z kadru i nie udało mi się uchwycić jej lepiej, będę próbował dalej. Biel ma czystą, a nakrapianie bardzo wyraźne i brak brązowego nalotu który u swoich będę eliminował

Generalnie po jednym dniu spędzonym w kurniku ( wpuściłem je pod wieczór, przespały na podłodze i cały następny dzień nie wychodziły na zewnątrz ) odważyły się wyjść i sobie skubią zielsko.
Oceniajcie znawcy czy coś z tych moich kurek da się wychować sensownego czy szukać bardziej jednolitego materiału. Na wiosnę będę mógł jajek trochę rozrzucić po chętnych z forum. Moim zdaniem bardzo warto żeby te kury trafiły do świadomych ludzi zanim ktoś to pokrzyżuje i wystawi na allegro jako oryginał...
Wszystkie foty jakie wstawiam na forum są mojego autorstwa.

Therion - 2014-08-16, 15:02

Jacezia te nowo nabyte ładniejsze , ptaki fajne, kupiłeś ja na Felinie , w czasie studiów byłem w instytucie i widziałem stado polbarów , wtedy trochę warunki miały nie fajne i zniszczone pióra. Poza Felinem to praktycznie się ich nie widuje , a szkoda bo to ciekawe kury.
jacezia - 2014-08-16, 21:50

Żeby było śmieszniej to ja też studiowałem na AR i jak dzisiaj pamietam zajęcia i egzaminy z drobiu gdzie Polbar był zawsze kruczkiem :) a gdybym wiedział jak się moje losy potoczą to bardziej bym się przykładał do nauki zamiast leserować na trójach ;) zootechnik jastem (przynajmniej w papierach ) :)

Co do kurek - wydaje mi się że ta rasa jest zdecydowanie warta działania podobnego do tego jakie już mialo miejsce z zielononożkami - teraz praktycznie wszedzie mozna zdobyć zielononożki choć mięsne to one w żadnym razie nie są a u nas wiadomo - rosołek i te sprawy... A Polbar ? Pare osób może mówić o dużym szczęściu że jakiś zbiegiem okoliczności posiadają te kury, ze swojej strony mogę zadeklarować chęć upowszechnienia tej rasy w wiekszym stopniu. Dlatego wiosną zapraszam chętnych po jaja.

Widziałem stado na Felinie i żałuję ze nie mialem aparatu bo na powierzchni na oko 6/40 -50 m kury i koguty szczelnie wypelnialy cała podloge... to bylo stado roczniaków przed przeglądem - stąd udało mi się kilka wyrwać. Myślę że kiedy te kurki się rozmnażą i wychowają w normalnych warunkach to będą pięknie wyglądać.

Moje 10 kurek przy tym co mają na Felinie to pryszcz...

Ale od czegoś trzeba zacząć...

Gapię sie na te moje kurki i nie mogę się nacieszyć :)

Dyvid - 2014-08-27, 19:11

jacezia, wzorzec podaje że dużymi błędami u koguta są żółty odcień i zbyt ciemna barwa piór, a u kur zbyt ciemna albo zbyt jasna barwa.

Zdjęcie polbarów z wystawy.
http://www.forum.woliera....php?pic_id=2280

jacezia - 2014-08-27, 21:54

Dyvid - dzięki za info, mógłbym poprosić o podanie tego wzorca ? Wszelkie opisy jakie znalazlem w sieci są praktycznie identyczne, a na stronie związku są tylko jakies krzaki.
Nigdzie nie znalazlem bliższych informacji na co zwrócić uwagę przy selekcji u tej rasy, nie zajmuję się kurami zawodowo ani w celach wystawych ale chciałbym spróbować coś u siebie wyprowadzić sensownego skoro już mi się trafiły zwierzęta ze stada zachowawczego.
Kogut jest młodzik jeszcze, ale po paru dniach część kurek już woli za nim chodzić, stanął mu grzebień(miał troche przechylony) i widać że ostrogi mu się wydłużają. Hormony pewnie i żywienie swoje robią.
Z moich kurek jedna jest wyraźnie z nalotem brązowym, tą i tak mialem zamiar odstawić.
Pozostale różnią się między sobą a szczególnie dziwi mnie to że jedne mają "rozmytą" czerń a inne wyraźnie odcinającą się od bieli. I te drugie bardziej mi sie podobają zdecydowanie. Co na to wzorzec?