Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

Lęgi naturalne - Jakie Kury wybrać jako "mamki"

wiosna - 2006-07-04, 19:10
Temat postu: Jakie Kury wybrać jako "mamki"
Jakie Kury wybrać jako "mamki"? Jakie są naj leprze?

Może Karzełki Łapciate?

woliera - 2006-07-04, 19:11

Moim zdaniem to idealne mamki. Nie mam zbyt dużych doświadczń w hodowaniu milaflerek, bo trzymałem je tylko rok, aby je potem zdradzić dla czubatki polskiej, ale nawet tak krótki okres dał mi dużo do myślenie. To idaalna rasa, właśnie ze względu na te "matczyne zapędy" dla wszystkich początkujących hodowców. Ale nie tylko. Bardziej ambitni też mogą przy karzełkach wykazać się. Za kilka dni powinna już do Was trafić numer "Woliery" gdzie karzełkom poświęciliśmy osiem kolumn. Materiał zawiera ponad dwadzieścia pięknych zdjęć, zobaczycie tam wszystkie podstawowe odmiany barwne. Stasiek napisał dla nas krótki, ale bardzo sympatyczny tekścik o swoich doświadczeniach hodowlanych.
pozdrawiam
Stanisław Roszkowski

stasiek - 2006-07-04, 19:12

karzełki łapciate to bardzo dobre mamki.dobrze wysiadują jajka i dobrze wodza pisklęta.Bardzo dobrze się potrafią o nie zatroszczyć.Należ im jednak poświęcić trochę czasu podczas karmienia bo czesto z młodymi odchodzi od duzego stada/jak kto posiada duże/na już to szykuj im skrzynkę do składania jaj.muszą/powinne w okresie godowym być osobno od innych ptaków/najlepiej więc na ten miesiąc do klatki z kogutem.Będziesz pewna,że są od tego koguta/w duzym stadzie lepiej się ubezpieczyć na ewentualność zmieszania gatunków./to na pytanie.jakby co więcej pisz.
Pohi - 2006-07-04, 19:14

a kiedy najlepiej oddzielić daną kure z kogutem aby było wiadomo że te jajka niebyły od innego koguta:D za odpowieć z góry dzienki:)
Kamil Kowalski - 2006-07-04, 19:15

Przecietnie ok 2 tyg kura bedaca newet w osobnym pomieszczeniu /wolierze moze znosic zaplodnione jajka - więc najlepiej oddzielic kure na ok 2 tyg poczym dać ja do innej woliery/pomiesczenia razem z wybranym kogutem (wtedy jest pewnosc 100%) ze jajka/pisklaki beda od danego koguta a nie iinego.
stasiek - 2006-07-04, 19:16

wystarczy 3-dni.kogut zapładnia tylko dojżałe jajka/tak to nazwijmy/Te które kura ma w sobie a są starsze nie są przez koguta inie mogą być zapłodnione.Muszą być określone warunki spełnione.Kogut zapłodnić może tylko gotowe prawie jajka.To nie bażant tropikalny aby zapładniać na tydzięń naprzód.Choć są takie gatunki.
wiosna - 2006-07-04, 19:17

skrzynkę sobie zrobiłam w klatce-u góry.słomę do skrzynki dałam/po mandarynkach,plastikowa./i przyznam się,że kurka się tym interesuje.często tam przebywa i ogląda.Podoba mi się to.Kogut też zaglądał ale na krótko.Teraz chyba czekać?Myślicie,że jej się spodobała?Zaakceptowała?Dzięki stasiek.Do woliera-chętnie bym takie zdjątka zobaczyła ale obawiam się,że na razie kasa bubu/jej brak/.ale dzięki za info.Pozdrawiam wszystkich.
stasiek - 2006-07-04, 19:17

lubimy wiosnę i czekamy na nią.czekamy tez na twoje pierwsze jajka.zachowanie koguta po zniesieniu 1-go,sposób zakrywania jajka,jajek przez kurkę,zachowanie koguta po zobaczeniu jajek.Musisz o tym pisać bo jeśli nie to mogą aczkolwiek nie musza byc problemy.Każdy kogut i kurka sa inne.Tylko znajomość kilkudzieśięciu róznych zachowań jest pewnością,że młode będą zdrowe i się wyklują.Po zachowaniu ich ja wszystko ci powiem co robić.Będę cię pilotował.bo czy jest coś ładniejszego niż widok wyklutych,zdrowych młodych?
Kamil Kowalski - 2006-07-04, 19:18

Stasiek nie zgodzę sie z tobą. 3 dni nic nie dadzą! Sprobuj sobie przenieś jakaś kurę na 3 dni. Przepuśćmy ze masz stado np 5 czarnych kogutów i jedna biała kurę i 1 biały kogut. Przenieś ta kurę na 3 dni do osobnej woliery i po 3 dniach daj tam białego koguta i zobaczysz ze min. kilka szt będzie czarna albo wyjdą jakieś kundle a drogie kilka szt będzie biała!
3 dni nic nie gwarantuje... wiem to z doświadczenia.
Wiosna sporo o tym możesz poczytać w niemieckich książkach.

stasiek - 2006-07-04, 19:19

to są porady kamil.do niczego nie zmuszają.a co do twoich spostrzerzeń to nie tylko tak jak mówisz ale zdarza się ,że kogut jest biały,kurka czarna a młode pstrokate itp.To natura.Czasami geny nawet dziadków odzywają się we wnukach ale to inna sprawa.mówimy o godach kur rasowych i na takie pytania odpowiadam-wiośnie.jeżeli mówisz o różnych kolorach to to nie mówisz o rasowych a my o takich mówimy.zadaj konkretne pytanie będzie konkretna odpowiedz.Mówienie,że gdzies tam,jest odległe.Owszem są wyjatki o których wspomniałem ale karzełki nie należą do kurek które można zapłodnić raz na 2-tygodnie i jest o key.jeśli twoje karzełki tak robia to napisz prywatnie szczegóły a wyjaśnię.Bo na razie to za ogólnie.
Kamil Kowalski - 2006-07-04, 19:20

Tak tylko ze sperma koguta jest do 2 tyg. Akorat mowilem o czystych barwach a nie "popaprancach" typu babka byla biala dziadek czarny wyszlo cos pstrokatego - ono mialo mlode a znich wyszla jednolita barwa - mowie o całkowicie białym albo czarnym pokoleniu.
stasiek - 2006-07-04, 19:21

karzełek łapciaty jest bardzo piękny,urzekający i co najważniejsze potrafi być wdzięczny za to,że go lubimy i poświęcamy mu swój cenny czas.bardzo wdzięczny jak niewiele kurek.a czy my ludzie przypadkiem tego właśnie nie lubimy najbardziej?Czy nie jest to przypadkiem to co nas najbardziej pobudza do pomocy drugim?Kiedy do kurki podchodzimy nawet bez jedzenia to szybko na nas wskakuje/jeśli przykucniemy/i chodzi po nas,przymila sie a jesli mamy jedzenie to je nam z reki.bardzo ja cieszy nasz widok.A czy my przypadkiem nie lubimy tych/w szczególności/których nasz widok cieszy?.Bardzo dobrze wysiaduje jajka i wodzi pisklęta.jej miłość rodzicielska może byc przykładem nie tylko dla kurek.moim zdaniem to własnie powoduje,że wielu hodowców je posiada/moim zdaniem/

[ Dodano: 2006-07-04, 19:28 ]
Dobre mamki to.-milaflerki/karzełki łapciate/,silki,orpingtony,feniksy.to najlepsze moim zdaniem.mozna ich także wykorzystać do wysiadywania jaj bażantów trudnych.Ale to już inna sprawa.Pozdrawiam.

wiosna - 2006-07-04, 19:29

czy moje karzełki mogą wysiedzieć jajka od swinoe?oczywiście mówię o nadwyżkach/jeśli będą.
stasiek - 2006-07-04, 19:30

tak mogą.są dobrymi mamkami i sobie radzą.dobrze,że napisałaś o nadwyżkach hodowlanych bo normalnie nie potrzeba bażantom swinoe odbierać jajek i dawać innym kurkom.Swinoe doskonale same sobie radzą z wysiadywaniem jajek i wodzeniem piskląt.Zdarzaja sie oczywiście wyjątki ale i temu zaradzimy.proszę tylko o waznych szczegółach pisać i pytac.mamy tu fachowców w kazdej branży-już.
tragopan - 2006-07-09, 20:16

Najlepszymi kurkami do wysiadywania jaj są kochinki i kurki jedwabiste. Jeszcze mogę dodać, że kurki feniksów też bardzo dobrymi mamkami i nie maja świeżba na nogach.
Mateusz155 - 2006-07-21, 22:08

najlepsze kury cochiny min.
wanted - 2006-08-01, 21:45

Cochin miniaturowy i silki.
karpik - 2006-08-18, 23:21
Temat postu: Rasy kur na mamki??
Poszę o rade jakie rasy duzych kur najlepiej nadaja sie na mamki?? brachmy,orpingtony??


(Twój temat został przeniesiony do własciwego działu)

wanted - 2006-08-18, 23:22

Miałem kiedyś obie te rasy i stwierdzam że lepsze z tych dwu sa orpingtony.
Pawi Król - 2006-08-19, 20:49

Ja z doświadczenia poleciłbym silki i cochiny.
karpik - 2006-08-19, 22:38

Mam jeszcze jedno pytanie Wanted czy orpingtony w twojej chodowli co roku siadały na jajkach??
wanted - 2006-08-19, 23:13

Tak , co roku te same kury, a niektóre uparciuchy nawet 2 razy w roku.Wspominam te ptaki dobrze.
Krzysiek - 2006-08-20, 12:12

Z wymienionych ras dużych to bez zastanowienia orpinkton,brahmy to trochę takie łamagi,jednak kochin od nich jest lepszy pod względem instynktu kwoczenia .Moim zdaniem wszystkie mają podstawową wadę :są ciężkie i trochę niezdarne dlatego należy się liczyć ze zgnieceniem jaj lub piskląt.Rasy małe ,szczególnie kochin i jedwabista nadają się do tego celu świetnie.Wbrew opisom idealnymi mamkami z ras dużych są bojowce shamo ale także srednio co trzecia kurka.
Krzysiek.

kacpisułtan - 2007-02-17, 14:41
Temat postu: jakie rasy kur najlepiej wychowuja swoje młode??????
prosze wszystkich aby pisali jakie kurki ich zdaniem najlepiej kwoczą i wychowuja młode
wanted - 2007-02-17, 15:01

Najlepiej swoje pisklaki wodzą i wychpwują kury ras miniaturowych. Z kwoczeniem u różnych ras bywa różnie.
U mnie najlepsze są silki, bez porównania.

sylwia2401 - 2007-02-17, 21:12

W grę wchodzą jeszcze, kochin miniatura i bantamki.
jakub - 2007-03-18, 18:54

U mnie najlepsze mamki to shamo, liliputy(mieszance).Dobrymi mamkami tesz są susexy.
calla70 - 2007-04-02, 13:51

Liliputki, mam taką jedną, że muszę jej przynosić jedzenie i picie do gniazda bo sama nie zejdzie a jak ją zaniosę do jedzenia to robi zwrot i wraca z powrotem :)
jakub - 2007-04-20, 17:34

ja tesz mam podobna artystke, ona je ale za nic nie pozwoli zajrzec do gniazda.Lub dotknąć kurczaka
Markus Kurspiot - 2007-06-17, 23:20

co do kwoczenia,to ja mam 4 silki, i dwie mają młode,jedna kwoczy, a inna przywłaszczyła sobie pisklęta innej kury-w tym samym roku-czyli sprawdzone mamki :D
jakub - 2007-06-24, 08:23

Dobrymi mamkami sa tesz yokohamy oraz brahmy
dadzio - 2007-07-17, 10:20

Ja polecam liliputki.Nie mam namyśli konkretnej rasy bo moje liliputki to krżyżówki.
jakub - 2008-01-08, 08:08

Dobrymi mamkami są też bojowce indyjskie. Kura w sezonie znosi 2 razy po, 10 jaj i na 80% usiadzie ( jeżeli jajka jej zostawiamy a niepodbieramy, mozna zostasowac podkladanie sztucznych jaj)
daniel g. - 2008-04-01, 23:18

Mam parę liliputków i naprawdę je polecam, moje siadają dwa a nawet niektóre trzy razy w roku.
Są bardzo opiekuńcze i chodzą z kurczakami nawet do 6 tyg.
Tylko trzeba pilnować, gdzie znosi jajka i gdzie założyła gniazdo. Brahmy też dobre, ale za duże na wysiadywanie

mirek_60 - 2009-02-09, 01:28

Czy lakenveldery,brakle,forverki są dobrymi mamkami?Pytam bo nie do końca jestem przekonany o ich instynkcie wysiadywania a nie chciałbym zepsuć sezonu.Proszę o informację hodowców tych ras.Pozdrawiam.
Arek-miłośnik - 2009-02-09, 23:38

mirek_60, raczej nie, Są to rasy wysokonieśne i nie posiadają tego instynku zbyt rozwiniętego chociaz sporadycznie i bardzo rzadko może się zdarzyć, że kura zasiądzie choć nie ma co mieć nadziei.
adamusk5 - 2009-05-06, 08:10

najlepszymi mamkami są liliputy ale krzyżówki ja zawsze posiadam kilka kurek i co roku każda z nich kwoczy!!!
lukasz4511 - 2009-05-09, 17:36

czy kura towarówka, taka zwykła wysiedzi indyki.? Pytam bo usiadła mi kura , lecz mam wątpliwości czy podłożyć jej jajka indycze, ponieważ kury siedzą 21dni, a indyki co się orientuje 4 tygodnie, czy tak i czy można podasdzić po dnią jajka?? I czy będzie dłużej siedzieć???
adrian_lasek - 2009-05-09, 19:32

Tak. Ja podkładałem gęsie jajka i nie było problemu- 5 tygodni.
nyszka - 2009-05-16, 21:20

A oto moje żywe inkubatorki :D








dagmaraD - 2010-03-25, 18:06

piekne szczególnie ta pierwsza tez mam kuropatwiane liliputki i je uwielbiam , natomoiast czy ktoś ma moze z was własnie lakenveldery albo vorwerki bo zamierzam je nabyc i byłabym wdzieczna jeżeli ktos z was podzieliłby sie swoimi doswiadczeniami czy chociaz jedna kurka zakwokała
Dorota71 - 2010-07-18, 13:07

U mnie sprawdzają się kochinki.
BIANKA1 - 2010-07-18, 15:02

U mnie po raz drugi siadła kurka maransa . Za 10 dni mają się kluć pisklaki .
Trzeci raz w tym roku siadła mi kurka brahmy . Muszę jej wybrać jakieś twarde jajka , bo inaczej pogniecie , i posadzić ją gdzies w kąciku :diabel:: Utrapienie z tymi kwokami :/

hodowca01988 - 2010-08-01, 20:31

OJ nawet nie wiesz jak ja bardzo bym chciał miec taki wysyp kwok , niby mam inkubator ale widok kury z gromadka pisklat to nie to samo , pozatym te ze sztucznych legów są słabsze wymagaja wiecej opieki
marekka - 2010-08-02, 11:40

u mnie to samo żadna nie zakwokała choć mam i kochiny miniaturowe i brachmy jakoś nie chce im sie :(
tp29 - 2010-08-02, 19:34

hodowca01988 napisał/a:
OJ nawet nie wiesz jak ja bardzo bym chciał miec taki wysyp kwok , niby mam inkubator ale widok kury z gromadka pisklat to nie to samo , pozatym te ze sztucznych legów są słabsze wymagaja wiecej opieki


Zainwestujcie (w sumie to nie tak dużo;)) w silki jedwabiste, a na pewno będziecie mieli kwoczki i to co parę miesięcy;)
Moje ponad miesiąc temu wysiedziały małe, ale że było ich nie wiele - wszystkie dałem pod jedną. Pozostałe dwie kwoczki nic sobie z tego nie zrobiły i cały czas siedziały na pustych gniazdach. Od paru dni dostały znowu jajka;)
Trochę żal mi ich było.
Na dodatek, zakwoczyła mi towarówka. Od wielu lata mieliśmy towarówki i nigdy nie kwoczyły - teraz jak mamy silki to i im się zachciało :?
Także, z własnego doświadczenia wiem, że silki jako mamki są najlepsze;)
Chociaż przy większej ilości to zaczyna być uciążliwe;))

piotrek11 - 2010-08-02, 19:47

marekka kup sobie silki na pewno będziesz miała kwoki podobno jak zostawisz jajka to na nich usiądzie.
Paweloszax - 2010-08-03, 21:12

kiedyś miałem kilka kur liliputów, siadały bardzo często. W tamtym roku kupiłem silki, jedna sztuka odchowała 10 kurcząt teraz z drugiego lęgu wodzi 2 szt. tylko, coś słaby lęg (bo duży kogut jakiś słabo płodny jest), kolejna odchowała 8 szt. teraz wysiaduje, a trzecia wychowała 3 szt i zaczyna kwoczyć, więc niebawem siądzie. Na wiosnę będe miał 20 szt. silek to się dopiero zacznie przedstawienie :diabel:: Tak więc wracając do tematu silki to najlepsze kury na wysiadawanie, nie dość że długo opiekują się kurczakami, dobrze wysiadują i co ważne zaciekle bronią swoich piskląt.
piotrek11 - 2010-08-04, 08:14

Paweloszax spróbuj dawać kogutowi witaminę e znajdziesz ją np w kiełkującym jęczmieniu i jeszcze zawiera białko najlepsze są o wysokości od 2 do 4 cm a kurki podobno bardzo je lubią
załączam zdjęcia.

piotrek11 - 2010-08-04, 08:19

Paweloszax spróbuj dawać kogutowi witaminę e znajdziesz ją np w kiełkującym jęczmieniu i jeszcze zawiera białko najlepsze są o wysokości od 2 do 4 cm a kurki podobno bardzo je lubią
załączam zdjęcia.

piotrek11 - 2010-08-04, 08:21

Paweloszax spróbuj dawać kogutowi witaminę e znajdziesz ją np w kiełkującym jęczmieniu i jeszcze zawiera białko najlepsze są o wysokości od 2 do 4 cm a kurki podobno bardzo je lubią
załączam zdjęcia.

Ann - 2010-08-04, 09:02

Orpingtony jako kwoki kompletnie mi się nie sprawdziły. :/ Są za ciężkie i zgniotły mi kilka jaj i kurczaków. Zastanawiam się nad kupnem jednej silki do wysiadywania. Cochiny miniaturowe były za to dobre, ale mało jaj się mieściło. Więc też odpadają.
Biesiu - 2010-08-08, 08:37

A brahmy jak się spisują ?
adameklpp - 2010-11-05, 21:51

witam, a kochiny miniaturowe w małym kurniku usiądom? potrzebna im jest jakaś klateczka specjalna? jak można zachecić do usiadniecia na jajach? na wiosne siadajączy zimą również?
BIANKA1 - 2010-11-06, 10:41

Biesiu napisał/a:
A brahmy jak się spisują ?

Ja mam jedną brahmę . Usiadła mi w tym roku 3 razy . Dałam jej siedzieć tylko raz , ale pogniotła prawie wszystkie jajka . 1 kurczak ocalał tylko ;) Dołożyłam jej 5 kurcząt z inkubatora , bo nie wiedziałam jak będzie wodzic , i czy malców nie podusi . Była wspaniałą matką . Całą szóstkę pięknie odchowała . Wodziła je powoli i z rozmysłem , nie tak jak niektóre inne , że ciągle biegają lub grzebią z impetem :d Jestem z niej bardzo zadowolona . W przyszłym roku dam jej więcej kurczaków , bo jajka to chyba z betonu musiały by być :diabel::

ShowGirl - 2010-11-06, 11:50

wlasnie, jak to jest z tym dawaniem kurczakow z inkubatora, kura musi wysiedziec caly cykl, czy np tydzien, zeby je przyjela? dla mnie to by bylo o wiele wygodniej i "bezpieczniej" przy kupowanych jajkach. no i czy te maluchy podkladac jej na noc, czy rano, jak to sie technicznie odbywa?:)

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group