To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

Kury średnie - Żółtonóżka polska

anna czarnota - 2006-11-04, 22:49
Temat postu: Żółtonóżka polska
Jedna z kilku polskich ras powstała w wyniku krzyżowania zielononóżki kuropatwianej z kogutem New Hampshire. Dzięki tej krzyżówce kura ta przybrała trochę na masie i zatraciła zielonkawy kolor skoków na korzyść żółtego. Barwa upierzenia się nie zmieniła, kura nadal bardzo chętnie korzysta z dużych pastwisk w celu znajdowania pokarmu, ale lepiej nadaje się do chowu zamkniętego, extensywnego.

Kury te są dobrymi nioskami, bo znoszą około 200-220 jaj rocznie o masie 56-60g i kremowej barwie. Waga koguta w wieku 20 tygodni wynosi około 1800g a kury 1600g.
Kury te są używane do krzyżówek z Rhode Island Red, New Hempsihire i Leghorn, a w ich wyniku otrzymujemy kury doskonale nadające się do hodowli drobnostadkowej, świetnie wykorzystują wybiegi.

Niestety hodowla tych kur jest bardzo mało popularna, nie są one tak nagłośnione w mediach jak zielononóżki, chociaż są rasą bardziej ogólnoużytkową, mięsno-niośną. Bardzo mało osób je hoduje, a ich stado zachowawcza znajduje się na Południu Polski w Chorzelowie, dlatego dla większości z nas są trudne do zdobycia. A Instytut nie prowadzi sprzedaży wysyłkowej, ale miejmy nadzieję, że w miarę rozwoju gospodarstw ekologicznych i agroturystycznych ich hodowla będzie się rozszerzać.

Ten tekst napisałam samodzielnie i nie jest on kopią polskich jak i obcojęzycznych książek, magazynów, czasopism, stron WWW oraz innych tekstów podobnego lub tego samego typu. Tekst napisany na podstawia własnych doświadczeń i stron WWW.

Anonymous - 2008-05-03, 10:32

Kupilam ostatnio kilka 6 tyg kurczat, mialy byc zielononozki ale tylko 3 z nich maja szare skoki, reszta ma zolte. czy sa to zoltonozki czy moze jakas inna krzyzowka? Piorka u wszystkich takie same mniej wiecej - sliczne kuropatwiane.
Krzysiek Prokop - 2008-05-03, 14:08

A masz może jakieś ich zdjęcia?
Karol Chmielewski - 2008-05-27, 14:43

Ktoś mi mówił, że to jest żółtonóżka kuropatwiana miniaturowa.
Czy to prawda?

piotrek11 - 2010-08-08, 12:47

Może ktoś mi pokaże zdjęcia kur 13 tygodniowych.
Anonymous - 2011-04-25, 21:03

Witam Czy jajka zielononóżek naprawde nie mają cholesteroru?
Tomek83 - 2011-04-25, 22:15

Mają. Każde jajko zawiera cholesterol.
tygrysek75 - 2011-09-24, 23:44

Perfe.cT napisał/a:
Witam Czy jajka zielononóżek naprawde nie mają cholesteroru?

Maja ten dory cholesterol:D

Paweł Wójtowicz - 2012-02-27, 12:59

Witam, czy to kogut żółtonóżki? Mam wątpliwości bo ma białe zausznice. Kurki też takie mają a dodatkowo mają bardzo ciemne mięso ( prawie jak u bażanta ). Pióra są zwykłe, kuropatwiane.

ps: nie dam rady wkleić zdjęcia, coś się tnie. Może uda mi się dać je do galerii.

mirek_60 - 2012-02-27, 17:08

Paweł Wójtowicz,

http://www.feathersite.co...artrYelLeg.html

Chyba nie takie zausznice?

Paweł Wójtowicz - 2012-02-27, 20:45

Nie takie, u mojego koguta są białe. Poza tym mój jest masywniejszy. Udało mi się wkleić zdjęcie do galeri i są opinie, że może to być mieszaniec z włoszką.
ogrodnik1970 - 2012-03-11, 21:33

Paweł Wójtowicz, Kupiłam tygodniowe żółtonóżki :D Jak urosły okazało się że jest to mieszanka ;( .Mój kogut jest identyczny jak twój ;)
kurzela - 2012-03-11, 21:53

Niestety w zeszłym roku na terenie całej Polski pojawiły się kurczęta, które sprzedawano w zależności od regionu jako żółtonóżki lub włoszki złote. Sam kupiłem kilka sztuk w celu uzupełnienia stada, jak kurczaki podrosły okazało się, że to mieszańce włoszki z żółtonóżką. Nie mogę narzekać bo kurki świetnie się niosą ale rasa to jednak żadna.
Paweł Wójtowicz - 2012-03-12, 22:10

No tak, teraz to już wiem ale koguta i tak zazdroszczą mi wszyscy sąsiedzi :D
ogrodnik1970 - 2012-03-20, 07:57

kurzela, Może kupiłeś od tego samego dostawcy co ja :D Pan ten mi mówił że sprzedaje kurczaki po całej Polsce.Nawet samochód ma opisany.Żółtonóżka,myślę że ludzie się jeszcze nie znają i mylą te dwie rasy ;( a szkoda.