Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

Bażanty / Pawie / Głuszce - Paw indyjski.

wanted - 2006-11-05, 17:10
Temat postu: Paw indyjski.
PAW INDYJSKI-Pavo cristatus

Pawie, duże naziemne ptaki samce z majestatycznie pięknym ogonem należą do tej samej rodziny co przepiórki, dzikie kury, bażanty. Pochodzą z kontynentu azjatyckiego(Indie, Cejlon),gdzie nadal występują i żyją w stanie dzikim. Ptaki te przebywają tam na dużych otwartych terenach w pobliżu dużych drzew, na których gromadnie sypiają, dla większego bezpieczeństwa. Jeśli zbliża się niebezpieczeństwo, pierwszy ptak, który je zauważy podnosi głośny okrzyk, a po chwili i inne.
Żerując ptaki te wyszukują ziaren, owoców, pączków i pędów roślin, drobne zwierzęta, robaki, larwy owadów, mięczaki, płazy a nawet węże, by póżniej na nocleg znów powrócić na swoje drzewo.
Nadejście pory deszczowej sprawia, że ptaki przystępują do okresu lęgowego. W tym czasie samce rozkładają swe piękne treny, popisując się przed samicami starając się wywrzeć jak najlepsze wrażenie. Wtedy też odwraca się by ukazać jej kępy kontrastowego puchu na spodzie ogona, a następnie znów się odwraca, zbliża do niej i potrząsa od czasu do czasu piórami. Gdy samica po takim pokazie mu ulegnie, dochodzi wtenczas do kopulacji.
Samica zakłada gniazdo w ustronnym zacisznym miejscu, często na skraju zarośli, lasu-pod osłoną krzewów i w zagłębieniu znosi 5-7 jajek, które sama wysiaduje 28 dni. Młode wykluwają się pokryte brunatno-żółtym puchem i już po pewnym czasie wraz z matką wychodzą na szukanie pożywienia. W wieku 2 mcy. potomstwo jest już w pełni upierzone i podobne do samicy lecz mniejsze. Wielkość osobników dorosłych osiągają w wieku ok.1 roku. Jest to ptak poligamiczny, dojrzewający płciowo około 2-3 roku życia. Dożywa wieku 18 lat. Zazwyczaj ptak ten lata rzadko, głównie w razie niebezpieczeństwa a jego lot nigdy nie jest długi. Woli raczej się poruszać długimi skokami lub biegnąc. Ptak ten ma bardzo dobrze rozwinięty zmysł wzroku i słuchu, co też sprawia, że w naturze ciężko go podejść. Na najmniejszy podejrzany hałas ptak zaraz podnosi okrzyk alarmowy ostrzegając całą okolicę. Podobnie jak w większości ptaków z tego rzędu, paw ma krótkie skrzydła, szerokie i zaokrąglone, ale mocne, co sprzyja do natychmiastowego poderwania się w górę.
W warunkach hodowlanych jest to bardzo lubiany ptak, łatwo się oswajający. U nas do lęgów przystępuje w maju, a zniesienie jego może u niektórych ptaków wynieść nawet ok.20 jaj. Żywimy je urozmaicenie, podając im różne gatunki zbóż, owoce, warzywa, zieleninę.
Ptaki te raczej nie nadają się do utrzymywania ich w wolierach, chyba, że są przestronne. Wolą raczej przebywać na wybiegach, na których same zaspokajają swoje potrzeby pokarmowe, trzeba je jednak przyzwyczaić by na noc powracały do swoich miejsc sypialnych, np. kurnik, stodoła, woliera itp. Dorosły samiec osiąga 180-230cm,z czego na ogon-tren przypada ok.130-160cm, który składa się z 150 piór. Samica osiąga długość 90-100cm.
W hodowlach uzyskano już kilka barwnych mutacji tego ptaka, jak i też krzyżówkę z pawiem jawajskim. Ptak bardzo łatwy w hodowli.

Jacek "wanted" Zaborowski

MÓJ ARTYKUŁ NIE JEST KOPIĄ POLSKICH JAK I OBCOJĘZYCZNYCH KSIĄŻEK, MAGAZYNÓW, CZASOPISM. JEST TO WYŁĄCZNIE MOJA PRACA INTELEKTUALNA.

wanted - 2006-11-05, 17:13

Pawie z mojej hodowli, jestem z nich dumny bo są piękne. Jednakże chyba najdumniejszy jest samiec ze swojego trenu. Już teraz ma go prawie całkowicie wyrośniętego po spierzeniu i zaczyna paradować z nim.






Ptaki z mojej hodowli.

Rocki - 2007-01-11, 20:31

a gdzie nocują wasze pawie?
dakota2000 - 2007-01-11, 22:05

Z pawiami to jest różnie ,moje jak nie wgonię do woliery to noc spędzają na dachu woliery.
Pawie chodzą wcześniej na spoczynek,wcześniej jak kury.

wanted - 2007-01-11, 23:02

Moje pawie nocują w wolierze. W niej też przebywają bo nie mam możliwości puszczenia ich swobodnie.
Rocki - 2007-01-12, 13:05

A zimą też nocują w/na wolierach lub drzewach czy zamykacie je gdzieś...? Jakiej minimalnej wielkości powinien być "kurnik" dla pawi?
Krzysiek Prokop - 2007-01-12, 16:04

I czy są na mrozy wytrzymałe :-/ ??
wanted - 2007-01-12, 18:03

Czy są na mrozy wytrzymałe :?: Hmmm- to zależy gdzie będą spać w te mrozy. Jeśli w kurniku, nawet nie ogrzewanym , to nic im nie będzie. Jeśli bądą sypiać na nie zadaszonych belkach, wtedy może być żle, szczególnie jeśli będą chodzić po mokrym i błotnistym podłożu.
Jeśli chodzi o wielkośc kurnika, tu zależy od jego typu. Mogą być ogólnie długie i szerokie w których ptak się obróci lub długie i wąskie z wejściem i wyjściem po drugiej stronie. Dla obrotu pawia z trenem wewnątrz pomieszczenia, wystarczy mu już 1.5 metra.
Co do wolier, też powinny mieć sporo miejsca dla swobodnego poruszania sie ptaka w środku. Najlepiej jak swobodnie mogą chodzić po ogrodzie, jednak nie wszystcy mogą sobie na to pozwolić.

Pawi Król - 2007-01-13, 16:23

A oto moje pawie.
sylwia2401 - 2007-01-13, 16:47

[img]C:\Documents and Settings\Stolarek.PTAKI[/img]
wilym74 - 2007-02-13, 22:23

Witam, jeśli mogę cos dodać to pawie u mnie na "ojcowiźnie" są od prawie 30 lat i co pamiętam to zdarzało się, że i całą zimę siadały, nocowały na ogromnej wierzbie a chodziły wszędzie do 400 m koło gospodarstwa nawet kiedyś poszły za głosem innych pawi z sąsiedniej wsi 3 km od domu i trzeba było je łapać w innych kurnikach a najgorsze to było jak samica nosiła jajka niewiadomo gdzie a jak już siadła na jajkach to ją lis wywąchał i rzadko żeby uszła z życiem lub często znosiły siadały na kombajnie na dachu to było spoko do momentu jak się zaczynały kluć, to znowu kuna jajka a właściwie już młode zabrała, wiec moja rada :duuuża woliera jeden kogut i 3-4 samice i spać spokojnie jak są spokojne kury to można jajka podbierać ale zdarzało się po podebraniu kura rozwaliła cale gniazdo i na te ptaki niema reguły nawet kogut co w 2 roku niema ogona to jest w stanie zapłodnić kury a wystarczy ze je pokryje raz na 2-3 tygodnie ja po prostu na tych ptakach ząbki zjadłem pozdrawiam ps;moja wiedza jest dla wszystkich
Rocki - 2007-04-21, 19:45

jaki wiek muszą mieć pawie, aby były gotowe do lęgów i odchowania młodych?
jak pisze wilym74, samce 2 letnie już mogą kryć, ale czy to jest sprawdzone? czy tylko czasem sie tak zdarza? a jak jest z kurami?

Iga - 2007-04-21, 20:00

Rocki, pawie do lęgów przystępują w 3 roku życia.
wilym74 - 2007-04-21, 21:39

Tak kury są gotowe do rozrodu rok wcześniej niż samce, czyli w drugim roku a jak wcześniej pisałem zdarzyło się to tylko raz, że dwuletni samiec pokrył kury, bo nie było starszego samca i co pamiętam to był z wiosny wczesnego lata. Pozdrawiam wszystkich
wanted - 2007-04-22, 10:33

Ależ tak i nie.
W warunkach naturalnych pawie szybciej dojrzewają płciowo i w dobrze prowadzonych hodowlach.
U mnie miałem już nie jeden przykład, że samica 2 letnia przystępowała do lęgów, a u znajomego nawet roczna zniosła jajka, nie była jednak kryta i były puste. Samce to u mnie zazwyczaj przystępowały w 3 roku, ale i trafiały się 2-latki, u znajomych także. Zatem wiekiem w którym pawie mogą się z powodzeniem rozmnożyć, to wiek 2 lat, trzeba jednak dbać o ptaki.

strus - 2007-05-10, 15:16

Zdj. z mojej hodowli:

[ Dodano: 2007-05-10, 15:29 ]
pawica

dakota2000 - 2007-06-12, 22:33

Mojej wykluły się dzisiaj 6sztuk w tym jeden biały ku memu zaskoczeniu.
strus - 2007-06-13, 02:40

Moja samica w tym roku zniosla 14 szt :D , 10 szt podlozylem pod indyczke i powinny sie do konca tego tyg. wylegnac, a na 4-ech siedzi pawica te powinny sie kluc pod koniec nastepnego tyg. Jestem ciekaw ile z tych 14 jajek sie wykluje, jak sie wykluje 10 pisklakow to bedzie bardzo dobrze.
wanted - 2007-06-13, 08:31

A mój paw doprowadza mnie jak i sąsiadów do szaleństwa. W nocy dziób mu się nie zamyka i nadaje jak katarynka. To już któraś noc z rzędu jak tak wrzeszczy, ciekawe ile to jeszcze potrwa ? Byle mnie tylko za niego nie zabili sąsiedzi.
dakota2000 - 2007-06-13, 19:58

Ten sam problem z krzykiem pawia .Słychać go w całym Helu .Szczególnie nocą i nad ranem.
wanted - 2007-06-13, 21:53

dakota2000, mój się wydziera na okrągło. Nie przestaje. Już nawet wziąłem sobie małe kamyczki i położyłem na parapecie by jak się natarczywie wydziera, walnąć nimi w dach woliery by się zxamknął. Sąsiedzi się już tak skarżą, że mnie chyba powieszą na palu jakimś. Co mu odbiło w tym roku ?
Tak mi sie też nasówa takie pytanie, czy być może pawie coś czują odnośnie zmieniającej się pogody i tak nadają, bo zmieniła się ona obecnie u nas na pochmórną a było słonecznie i gorąco ?

Bartek1989 - 2007-06-13, 22:24

Mój tata jak był mały to w domu rodzinnym mieli pawie i mówi ze jak sie miała zmienicpogoda to wydawały one okropne okrzyki wiec to może przez ta zmieniającą się pogode... Mam nadziję że mu szybko przejdzie.... Pozdrawiam,!!!!!!
Rocki - 2007-06-14, 01:28

Z tą pogodą to raczej przesąd i raczej jest nie prawdziwy... Podobno pawie swoim krzykiem ostrzegają przed nadchodzącym deszczem, ale ile w tym prawdy? ;)
wanted - 2007-06-14, 08:20

Nie wiem ile w tym prawdy, wiem tylko tę dzisiejszej nocy miałem spokój a i pogoda jest znowu słoneczna ;)
Pawi Król - 2007-06-14, 19:22

Pawie wyczuwają pogodę . Jeszcze klikanaście lat temu rodzice Ica hodowali pawie i opowiadali nam że jak pawie spały na dachu to deszczu nie będzie - no i to sie u nich sprawdzało , a gdy zbierało sie na deszcz wchodziły do pomieszczenia. Moje pawie gdy zbiera sie na deszcz czy wogóle pogorszenie pogody zachowują sie troszeczke bardziej spontanicznie chodząc po podwórzu szukając bezpiecznego miejsca a po chwili gdy sie pojawi więcej deszczu chowają sie pod dach

Tekst napisał sam PAWI KRÓL a więc nie ma dyskusji :D :P :d :)

wanted - 2007-06-14, 19:32

A no racja, nawet jak miał padac śnieg to Twoje ptaki schodziły z drzew i szły spać do pomieszczenia. Coś jednak w tym jest i ptaki wyczówają pogodę.
mati_deco - 2007-06-23, 13:25

Rocki, u mnie sie sprawdza. Pewnego dnia gdy było słońce i paw nagle zaczyna biegać i rozganiać samice po kątach i wskakuje na dach to krzyczy apotem burza że aż u mojej baBci piorun strzelił. Nie bez powodu w Indiach paw jest nazywany ptakiem tajfunów 8) ;)
wanted - 2007-06-23, 19:03

mati_deco, tego powiedzenia nie słyszałem, ale uważam jednak że coś w tym wszystkim jest. Ptaki mają przecierz instynkt i wyczówają o wiele więcej i szybciej niektóre rzeczy niż my sami.
Zobaczcie sobie chociaż te przykłady:
-jaskółki latają nisko jak ma padać deszcz, czemu .....- bo i owady nisko latają wtedy.
-ptaki nie śpią wysoko na drzewach jak ma wiać mocny wiatr tylko szukają schronienia nizej.
-pawie Pawiego Króla zimą tak samo jak miały być obfite opady śniegu lub miał być mocny mróz albo kiedy miał padać morżny deszcz ze śniegiem, szły spać do pomieszczenia a tak to spały na sosnach.
-u mnie bażanty także wybierały niższe partie drzew i drągów jak miało mocno wiać i mocno padać.

Coś w tym jest.

Ice - 2007-06-23, 23:45

Pawi Król napisał/a:
Tekst napisał sam PAWI KRÓL a więc nie ma dyskusji :D :P :d :)

Racja 8-)

Pawi Król - 2007-06-26, 14:09

Młode pawie w 1 tygodniu
Rocki - 2007-06-26, 14:32

o widzę, że są też dwa białaski ;) tylko ta pawica jakaś nie tego... :d
Krzysiek Prokop - 2007-06-26, 15:28

Pierzy się akurat :diabel:: :D
Łukasz23 - 2007-06-26, 19:36

ale czaderskie maluchy :!: bardzo podobne do piskląt indyków ;)
wanted - 2007-06-26, 23:25

Taaa, pawica chyba straciłe ze swojego pięknego wyglądu najlepsze pióra :diabel:: Moze metamorfozę przeżywa :?:
Krzysiek Prokop - 2007-06-27, 09:38

To przez to macierzyństwo :d
Pawi Król - 2007-06-27, 15:59

Ta pawica to nowa odmiana jak narazie wam nazwy nie zdradze , możecie sie tylko domyślać :D
mati_deco - 2007-06-29, 19:44

Pawi Król, czy te białaski to nie są czarnoskrzydłe???? :D
wanted - 2007-06-29, 21:32

mati_deco, nie ma białasków czarnoskrzydłych, to są zwykłe pawie niebieskie mutacji białej.
mati_deco - 2007-07-03, 20:38

a to niby to co jest
fotka pochodzi z http://database.amyspeaco...ckshoulder.html

Rocki - 2007-07-03, 21:10

możliwe, że te białe młode są w rzeczywistości czarnoskrzydłe ponieważ, młode pawie czarnoskrzydłe też są jasnego koloru...
Pawi Król - 2007-07-04, 19:30

i tu właśnie trzeba być ciepliwym . Maluchy mają coraz więsej ciemniejszych kolorów .
calla70 - 2007-07-05, 10:11

Maluchy są urocze, chciałabym sobie kupić parkę możecie mi poradzić ile muszą mieć tygodni żeby nadawały się do przeprowadzki :?:
6 wystarczy czy są wtedy jeszcze zbyt wrażliwe na zmianę "domu" ?

Bartek1989 - 2007-07-05, 12:14

czy nie ma ktoś do odsprzedania parki..???? moga to być pisklęta z tego roku albo ptaki starsze.... <ale wolałbym młodzież...> Pozdrawim:)
wanted - 2007-07-05, 17:42

Bartek1989, ja zawsze uważałem, że lepiej jest kupić ptaki starsze, takie które w kolejnym roku mogą się rozmnożyć. Nie takie które już to robiły, bo mogą być przez hodowcę sprawdzone i moze on sprzedawać zbędne mu ptaki, no chyba że jest zmuszony do sprzedaży z takich powodów jak:
-przeprowadzka
-zmiana profilu hodowli
-śmierć właściciela
-likwidacja hodowli
-zbyt duża ilość tych samych ptaków
-braku miejsca itp.

Najlepiej takie ptaki wtedy kupić od znajomego hodowcy lub takiego, którego ktoś zna. Atrakcyjne oferty czasem kończą się rozczarowaniem.

Gdybyć chciał kupić dorosłe pawie w wieku - samiec 2006r, samica 2005r, to mój znajomy posiada takie na sprzedaż. Ceny ci jednak teraz nie powiem.

slaby1986 - 2007-07-22, 22:43

Popieram kiedys kupilem golebie po okazyjnej cenia i pozniej okazalo sie ze samiczka jajek nie niesie 8) :( no i lipa
romo13 - 2007-10-05, 23:04

Znajomy posiada takie o to pawie ( interesuje mnie co to za pawie): :?:
mateusz20 - 2007-10-05, 23:06

to są pawie jawajskie
Rocki - 2007-10-05, 23:28

Inaczej zwane pawiami złotymi (Pavo muticus), są to dość rzadkie i trudne ptaki w hodowli, ale za to jakie eleganckie... ;)
romo13 - 2007-10-05, 23:35

On je nazywa trochę inaczej (choć jestem ciekawy czy ta nazwa się powtórzy ;) )
wanted - 2007-10-05, 23:47

A ja wiem i pozwolę wam się pomęczyć :D
Rocki - 2007-10-06, 09:47

Na pawie szmaragdowe to one mi nie wyglądają...
Bardziej przypominają mi pawie złote (zielone, jawajskie) zwłaszcza kury...
Ptaki mają strasznie podcięte lotki, twój znajomy chyba powinien zasięgnąć trochę praktyki od kogoś bardziej doświadczonego w tym, żeby nie rzucało sie to, aż tak w oczy...

A Wanted moim zdaniem sam nie wie, ale pisze, żeby nie było... :P

wanted - 2007-10-06, 19:04

Rocki, jawaje widziałem na własne oczy DOROSłE PTAKI, a te ptaki dziwniemi wyglądają. No chyba ze tak wyglądają młódki tego gatunku, no ale foty to też nie rewelacja.
W kraju jest spora ilość mieszańców pawi jawajskich i szmaragdowych. Mimo że wyglądają jak jawaje prawie identycznie, to są to jednak szmaragdy (mieszańce). Czystych jawaji w kraju jest jak na lekarstwo i tu wam może to potwierdzić Tragopan.

romo13 - 2007-10-10, 21:38

Widzę, że tylko Wanted wie co to za pawie.......... ;)
On jako jedyny od razu powiedział co to za pawie :d
Są to pawie szmaragdowe z tego co się dowiedziałem to krzyżówka pawia jawajskiego z czarnoskrzydłym

[ Dodano: 2007-10-12, 22:24 ]
A tak wyglądają moje młode pawie czarnoskrzydłe :D

mateusz20 - 2007-12-23, 21:13

Paw niebieski uchwycony na wilczej wolierze, w Stobnicy przez mojego braciszka.

mateusz20 - 2007-12-26, 12:23

Miał bym pytanie czy w ogóle jest taka możliwość, aby na wiosnę ktoś mógł mi odsprzedać kilka jajek pawia niebieskiego, nominalnego, chciałbym spróbować i odchować samemu, te ptaki.
Rocki - 2007-12-26, 17:11

Też wraz z moim tatą marzymy o tych ptakach, ale problem pojawia sie tu wraz z noclegiem i sąsiadami... Pawie są głośne, a to może niektórym przeszkadzać, a i wymagają one dużej woliery lub kurnika w którym mogły by nocować...
Bartek89 - 2007-12-26, 23:46

No ja sam chętnie bym kupił jajka, w sumie w tym roku, wiosna zamieszczałem ogłoszenie ale zgłosiła sie tylko jedna osoba i niestety póxniej sie już nie odezwała...:( jełśi by ktoś miał to ja równiez sie piszę na kilka szt;)
Arek-miłośnik - 2008-01-21, 23:02

Mam możliwość kupienia kilka jak pawii od księdza naszej parafii.Ma on wiele ptaków.Czy możliwe jest aby np silka wysiedziala jajka pawie.Czy jak by się spod niej wyległy to potem muszą mieć wolierę czy nie uciekłyby gdyby chodziły po podwórku.By się dało je oswoić by nie były tak dzikie.???
wanted - 2008-01-21, 23:23

Arek-miłośnik, silka raczej je zaziębi ze względu swoich rozmiarów, ale większa kura moze obsiąść kilka sztuk. Dał bym tu nieparzyście i tylko 3-5 jaj.
Jak się wychowią z kurą, będą spokojniejsze ale i tak zapewne będą latać jak podrosną. Będą się jednak trzymać posesji.

mmrraauu89 - 2008-01-28, 23:57

Mam pytanie, czy ktos orientuje się czy w Kujawsko-Pomorskim lub okalajacych regionach znajdę hodowców pawia jawajskiego? ile orientacyjnie mogą kosztowac? ( dorosłe, młodzież) ?? bardzo prosze o odpowiedz w prywatnej wiadomości
z Góry Dziekuję
Pozdrawiam: Bartosz.B

[ Dodano: 2008-01-28, 23:58 ]
PS mogą to też być Pawie szmaragdowe- byleby widać było różnice między tymi pawiami i pawiami Indyjskimi

wanted - 2008-01-29, 00:21

mmrraauu89, ja doskonale się orientuję. W mojej okolicy sa ludzie co hodują te ptaki, ale na obecny czas napewno nie maja nic na sprzedaż.
mmrraauu89 - 2008-01-29, 01:48

rozumiem nie jest to poszukiwanie 'na gwałt' poprostu chciałbym orientacyjnie narazie wiedzieć ile takie ptaki kosztują bo przymierzam się do wybudowania woliery na mojej posesji :)
wanted - 2008-01-29, 09:22

mmrraauu89, to też zależnie od wieku. No ale teraz można te ptaki już u nas nabyć w granicach około i lekko powyżej 2 tys.
mmrraauu89 - 2008-01-29, 12:43

rozumiem a cena ta dotyczy pary rozplodowej czy młodych? nie jest to mala kwota poza tym slyszalem ze bywaja agresywne, kolejne pytanie jeszcze a propos trzymania pawia indyjskiego i jawajskiego: czy ptki moga wzgledem siebie (jako ze nie sa jednej rasy) przejawiac wzgledem siebie agresje? czy jest to tylko sprawa idywidualnego osobnika?
mam szczescie ze znalazlem to forum i osoby gotowe udzielic mi odpowiedzi na nurtujace mnie pytania:) dziekuje

wanted - 2008-01-29, 17:32

Cena jest młodych ptaków, czasem roczniaków.
Z agresją pawi to bujda, ale koguty zawsze bywają zadziorne względem siebie jeśli mamy 2 w wolierze, na wybiegu. Względem ludzi to przypadki.

butchi chabo - 2008-01-29, 21:36

mmrraauu89, jawaje 2 latki możesz kupić już za 1800zł. W zimę , w chłodne i wietrzne dni musi mieć pomieszczenie zamknięte ogrzewane.Bardzo delikatne ptaki , hodowanie ich to duże wyzwanie.
wanted - 2008-01-29, 23:42

Wcale nie az tak wielkie. Tu zalezy skąd posiada się ptaki. U znajomych pod Puckiem pawie te spędzają cały rok w wolierz nie ogrzewanej. Mają oni ją osłoniętą z 3 stron z czego jednak przylega do pomieszczenia murowanego - też nie ogrzewanego. Ptaki bez problemu zimują, tym bardziej że nawet zadaszenie jest tylko do połowy i nie trafiło się tym ptakom jeszcze nic. Wcześniej jak inny znajomy miał młode ptaki z Belgii, to sobie samiec lekko odmroził palce a samicy nic nie było. Postaram się wstawić fotki palcy przymrożonych.
butchi chabo - 2008-01-30, 12:14

Kolega prosił o porady co do pomieszczeń i myślę,że nasze wypowiedzi powinny się skupiać na podpowiedziach ukierunkowujących stworzenie optymalnych warunków do życia pawi. Znaczenie słów duzo a wielkie to bardzo subtelna różnica.Pomińmy wydźwięk słów,chodzi nam przeciez o pomoc.W naturalnym srodowisku skąd wywodzą się ptaki ,najniższa temperatura nocna to 5st.C. U nas zimą dochodzić może do ponad -30st.C.Nawet jak przeniesiemy do pomieszczenia nieogrzewanego to i tak będzie ponizej -20st.A wiadomo co się dzieje z ptakami , wyziębniętymi,podmrożonymi.Ptaki te są bardzo podatne na Histomonadozę (czarna główka).Walka hodowców z nią ,u tych ptaków, jest niejednokrotnie przegraną i wielu musiało przerwać hodowlę, na okres minimum 3 lat. Ostatni mój"wywód" jest konkluzją ze spotkań i kontaktów z obecnymi lub byłymi hodowcami tych ptaków.Sam jestem zainteresowany ich posiadaniem , więc jestem chłonny wiedzy na ich temat.
el lobo - 2008-01-30, 17:08

Między przetrwaniem zimy w dobrej kondycji, a tylko przeżyciem jest kolosalna różnica.
wanted - 2008-01-30, 17:35

el lobo, no właśnie i zgodzić się mogę z tym, jednakże nie każdy hodowca takie same posiada ptaki jak i tak samo chowa. Tu też jest "wielka" róznica.
Znajomy który posiada te ptaki jest właścicielem firmy i ptakom wchodzi w ....., niczego im nie brakuje a stara się też aby z ptakami zbytnio się nie wygłupiać. Gdyby coś im dolegało to by je przeniósł ale jak narazie podczas naszych zim nic ptakom nie dolega, sam je widziałem.
Mało, u tego znajomego już się bażanty nawet niosa- jednak wątpię by coś z tych jaj było.

Sytuacja z pawiami jak się będzie toczyć, przedstawię przy okazji.

Dino - 2008-02-26, 21:19

Ja posiadam stadko pawi, najstarszy z nich w tym roku obchodzi 10 urodziny. Mam nawet parkę białych pawi tyle, że nie chcą przystąpić do lęgów. Dlaczego,co jest tego przyczyną(samiec ma 6,a samica 5 są bardzo zdrowe).
kacpisułtan - 2008-02-26, 22:36

Przyczyn może być bardzo wiele. Musisz nam bardziej przybliżyć warunki ich życia. Jakiej wielkości jest woliera, jaki pokarm dostają, dodatki mineralne itp. itd.
Dino - 2008-02-28, 11:06

Woliera ma 7 metrów szerokości,4 długości i 2 wysokości.Ptaki jedzą zboże, kukurydzę, resztki z obiadów. Są wypuszczane na ogród gdzie sobie swobodnie chodzą. Kilka razy w roku dostają witaminy,nie są agresywne. Są wesołe, biegają, fruwają,są zdrowe. :)
kacpisułtan - 2008-02-28, 12:03

Dino, a czy widziałeś żeby kogut parzył się z kurą? Jeśli tak to bardzo prawdopodobne, że jest bezpłodny. I białych pawi zdarza się to znacznie częściej niż u standardów.
Dino - 2008-02-28, 14:08

Nie widziała żeby to robił. Może dla tego,że ona się go trochę boi :?:
Rocki - 2008-02-28, 15:08

Może najlepszym wyjściem w tym wypadku być po prostu wymiana samca...
kacpisułtan - 2008-02-28, 15:48

Rocki ma racje. Najlepiej w takiej sytuacji wymienić samca. Może po prostu ten został zdominowany przez samice...
Dino - 2008-03-01, 18:26

Dziękuję za pomoc :d
Jaro - 2008-07-20, 16:26
Temat postu: PAW INDYJSKI
Oto moja pawica atakująca węża... ogrodniczego :D
Dino - 2008-07-22, 21:58

Zupełnie jak moje (strasznie ciekawskie). ile ma lat ?
Jaro - 2008-07-23, 00:13
Temat postu: PAW INDYJSKI
Pawiczka z powyższej fotki jest ubiegłoroczna. Z tego co mi wiadomo, to jest z letniego lęgu i już nie zdążyła w tym roku się nieść. W sumie to mam parkę od niedawna, ale muszę przyznać, że pawie to świetne ptaki: piękne i inteligentne. Samiczka jest krajowa (pochodzi z Krakowa) a samiec został sprowadzony z Belgii. Załączam kilka fotek moich ptaszków
Dino - 2008-07-23, 17:08

Bardzo ładne. Ja posiadam trzy niebieskie pawie i dwa białe.Samiec niebieski ma 10lat, a samice niebieskie po 4 lat(z własnego lęgu). Białe mają po 5 lat (kupione) .Masz jeszcze inne ptaszki bo na zdjęciu widać białą kurkę lub kogutka?
Jaro - 2008-07-23, 23:05

Dino Tak, hoduję inne ptaki. Jeśli chcesz wiedzieć jakie to zapraszam do spisu hodowców. Za kilka dni spis zostanie zaktualizowany o nowe rasy kur. Ten biały kogucik stojący koło pawia to młody sułtan. Twoje białe pawie są bardzo ładne i mam nadzieję, że dochowasz się po nich potomstwa ;)
Dino - 2008-07-26, 15:59

Dzięki. Też mam taką nadzieje :D :d :)
pem173 - 2008-09-05, 21:11

Witam! Kupiłem 4 miesięczne samice pawia czarnoskrzydłego. Czy w tym wieku można już odróżnić kurę od koguta? I czy kura powinna mieć zieloną szyję? Z góry dziękuję za odpowiedź. Byłbym wdzięczny za zdjęcie takiego ptaka.
wanted - 2008-09-05, 22:00

pem173, dawaj fotkę to ci powiem co masz.
pem173 - 2008-09-06, 10:28

Mam jeszcze jedno pytanie jak będą wyglądały dorosłe kurki.
Dino - 2008-09-06, 11:29

Można , najbardziej widać po piórach z czubka i w ogonie.
mmrraauu89 - 2008-09-30, 00:20

Witam :)
Zwracam się o poradę.
Mianowicie, w przyszłym roku startuje nieodwołalnie budowa mojej woliery ^^
Potrzebuje kilka wskazówek i ewentualnej krytyki n/t moich planów. :hmm:

1.) mam do dyspozycji teren 60 m.kw
planuję postawić budynek (z prawdziwego zdarzenia) odpicowany tak, by ptaki miały wygodnie, nie doskwierały im niekorzystne warunki panujące na zewnątrz; miejsce gdzie będą mogły schronić się, spać, nieść się i takie tam (no wiecie;) ) planowana wielkość to 5 x 3 metry
2.) Budynek z racji sąsiedztwa bloków będzie przylegał do woliery [!] która ma mieć wymiary:
długość : 9metrów
szerokość: 5 metrów
wysokość: i tu zaczyna się dylemat
po pierwsze: czy mogę pójść w górę na4-5metrów by gospodarować przestrzenią, wzbogacając ją np. pień z rozgałęzieniem służący za grzędy na wysokości od 1,50m do max 3-3,5 ??
po drugie: woliera ta będzie zachodzić na dach hmm kurnika
(pewnie państwo domyślają się już, że nie będzie to kurnik tylko dla kurek)
po trzecie: Czy ten teren, jeśli chodzi o metraż wystarczy, by para pawi, 2-3 kurki i kogut mogły czuć się dobrze?
Chcę tu zaznaczyć, że liczba kur nie wzrośnie, chyba że na zmianę obsady (niosek) z biegiem lat
Kurki chciałbym trzymać tylko ze względu na jajka i ew mamkowanie pawiom (podkładanie jaj)
Wiem, że trochę to zagmatwane..
Mam nadzieję, że mimo to ktoś zrozumie, co chciałem przekazać i udzieli mi jakichś porad w tejże kwestii.
Z góry dziękuję

Dino - 2008-09-30, 15:59

Ja mam wolierę 10X4X3 i to jest wystarczające dla 2 par pawi, przynajmniej im wystarcza, mają też część zabudowaną (4X2X2)by mogły się schować w zimne dni ponieważ pawie to straszne zmarzluch i łatwo się przeziębiają. Moje pawie dodatkowo są wypuszczane na podwórko i wydaje mi się że są bardzo zadowolone ze swojego życia :D ;)
Dino - 2008-09-30, 16:05

Jeśli masz jeszcze jakieś pytania to napisz, spróbuje ci pomóc :d
mmrraauu89 - 2008-10-07, 01:27

Dziękuję za odpowiedź! :) Przepraszam za zwłokę- z powodu remontu nie miałem przez pare dni dostępu do internetu :)
Chciałbym jeszcze dowiedzieć się, czy jest sens budowania wysokiej woliery?
W sensie, czy pawie będą korzystać z z wyższych stanowisk?
(przykład)
w wolierze wysokiej na te 4 do 5 metrów stworzyć coś na obraz grzęd by ptaki mogly na nie wlatywać i obserwować okolice..
Czy jest sens? czy będą korzystać z ów 'bajerów'?
;)

Hodowca drobiu - 2008-10-07, 16:28

tak i to bardzo często będą z nich korzystać.mój kolega to nawet powkładał im konary i różne pnie.w środku woliery powinna stać też dudka w której te ptaki będą się lęgły 8-) .
cheeta - 2008-10-07, 21:00

mam pytanie od wiosny będe chciał kupić sobie pawie lub jajka i wychodowac samemu,ale mam pytanko chcem mieć 1 pare zwykłych pawi mam durzo miejsca i tak mysle czy one mogły sobie luzem chodzić po podwórku i czy nieuciekną latać po drzewach moga tylko żeby nieuciekły musze podcinać skrzydła czy co?.i jeszcze jedno w zime tez mogą sobie chodzieć? jesli tak to odeskowany kurnik dla wejścia i spania-jakie minimalne wymiary jakie?pozdrawia :p michał :d
mmrraauu89 - 2008-10-08, 02:35

Dziękuję :) też nad tym myślałem :)
a Pawie nie lęgną się w kurniku?

Dino - 2008-10-08, 18:10

Moje pawie chodzą po podwórku cały rok. ja nie podcinałam im skrzydeł tylko po prostu wypuszczałam. Muszą być 2 pawie wtedy nie polecą .
krzysiek007 - 2008-10-08, 18:35

Moje pawie również chodzą wolno po podwórku, zimę spędzają w kurniku ,a co do podcinańia lotek to nie polecam, ponieważ pawie bez używania skrzydeł są w stanie przeskoczyc większośc ogrodzeń :)
Dino - 2008-10-09, 19:57

No co ty przeskakują jak się im podetnie lotki. Ja nie podcinałam nigdy i jestem tym faktem zaskoczona 8)
krzysiek007 - 2008-10-10, 11:17

Nawet mogę podac przykład mój znajomy kiedyś kupił 3-letniego pawia któremu podcioł lotki w skrzydle, i któregoś dnia ten paw wszedł na dach garażu własnie wskakując na płot i z niego bespośrednio na dach,poczym chciał z niego sfrunąc, i przy tej prubie złamał sobie nogę ponieważ niemógł użyc skrzydeł :x
Dino - 2008-10-10, 18:20

Biedny pawik. Ptaki jakoś muszą sobie radzić :d
kam108 - 2008-11-01, 21:05
Temat postu: choroba pawi
jakie są choroby przy pawiach indyjskich po mam problem on jest chudy ino ma sam szkelet i niewiem co mam mu podać za lekarstwo i niewiem co mam kupić za lekarstwo proszę o odp na gg lub email prosz doratcie
Dino - 2008-11-24, 19:56

Daj mu czosnek to naturalny antybiotyk, na pewno pomoże ;)
Hodowca drobiu - 2008-11-25, 17:15

tak,daj mu czosnek,on leczy prawie wszystko
SparzakZbigniew - 2008-12-28, 17:23

Witam: mam małom hodowle drobiu ozdobnego ,
interesują mnie pawie ,chciałbym dołączyć je do mojej hodowli.
Poszukuje jaj lęgowych ,jeśli ktoś mugł by mi odsprzedać,
będe wdzięczny. :)

Iro_mak - 2008-12-28, 18:44

witaj
w tej chwili nie dostaniesz nigdzie jaj pawi, pawie niosą okresowo tylko na wiosnę do połowy lata, teraz o tym czasie to można kupić już ładne odchowane pawie młode z tego roku.

SparzakZbigniew - 2008-12-28, 20:16

szkoda właśniebęde nastawiał inkubator
i mam sporo wolnego miejsca
<pozdrawiam>

bigber - 2009-02-10, 14:54

Iro_mak napisał/a:
witaj
w tej chwili nie dostaniesz nigdzie jaj pawi, pawie niosą okresowo tylko na wiosnę do połowy lata, teraz o tym czasie to można kupić już ładne odchowane pawie młode z tego roku.


tez tak myślałem a tu klops wchodzę dzisiaj do moich pawi i widzę jajko az mnie zatkało ciekawe co bedzie dalej udało mi sie je zabrać w porę bo nie było nawet zmarznięte.

w ubiegłym tygodniu widziałem jak samic krył samice ale myślałem ze im jeszcze trochę zajmie a od soboty samice sobie gdakają jak nienormalne nie wiem co jest ale mi sie to nie podoba

miał ktoś podobną sytuacje

Jaro - 2009-02-10, 21:07

bigber, niezła anomalia. Gdyby zdarzyło się to w marcu- kwietniu to zaskoczony bym za bardzo nie był. Mój paw non-stop tokuje jak szalony... nie zważając na pogodę. Niestety jak narazie, mimo przepaści rozmiarowo- wagowej, pawica jest stroną dominującą w tym związku.
Iro_mak - 2009-02-10, 21:55

ten powyższy post napisałem 18 grudnia wtedy na pewno jajek nie było, a wracając do pytania

bigber napisał/a:
w ubiegłym tygodniu widziałem jak samic krył samice ale myślałem ze im jeszcze trochę zajmie a od soboty samice sobie gdakają jak nienormalne nie wiem co jest ale mi sie to nie podoba

miał ktoś podobną sytuacje


tak chyba to było dwa lub trzy lata temu, gdzieś tak w połowie lutego pawica zaczęła nieść jajka, nieraz widziałem jak samiec krył, niestety z jajek nie wykluł się ani jeden młody, wszystkie jajka były nie zalężone, samica wtedy zniosła 32 jajka przez cały sezon, i dopiero te z końca marca były zapłodnione, odchowałem wtedy 8 szt młodych pawi. informuj na bieżąco jak sprawa będzie wyglądać u ciebie, też jestem ciekaw.

marcin50 - 2009-02-11, 19:17

mnie też to zaskoczyło ale z drugiej strony jak jedna z moich liliputek też gdaka i siadła na paru jajkach ale musiałem ją zrzucić bo jeszcze za zimno.Ale czekam jak na igłach na jaja od pawi bomyślę że w tym roku coś już będzie
leszek310368 - 2009-03-25, 16:59

Choruje mi samiec pawia 4 letni podawałem mu avimetronid przez pięć dni
Levimasol przez pięć dni do tego vitaral.
Co dalej robić wydaje mi się ze to nie pomogło gdyż dalej jest ospały i chudnie?
Proszę o szybką poradę, odpowiedź

Dino - 2009-03-25, 18:06

Daj mu czosnek to naturalny antybiotyk jak to nie pomoże to jedź do weterynarza na zaszczyki wzmacniające
wanted - 2009-03-25, 19:15

leszek310368 napisał/a:
choruje mi samiec pawia 4 letni podawałem mu avimetronid przez pięć dni
levimasol przez pięć dni do tego vitaral.
co dalej robić wydaje mi się ze to nie pomogło gdyż dalej jest ospały i chudnie.
proszę o szybką poradę, odpowiedź


A skąd wiesz co mu jest że podałes akurat te leki ?
Może podałes je i zaszkodziłeś ptaku nie pomagając w niczym !
Jakie objawy występują u tego pawia ?
Cytat:
avimetronid
- za krótki okres, nie 5 dni. I jest to na rzęsistka.
leszek310368 napisał/a:
levimasol przez pięć dni do tego vitaral.
- tu się nie podaje jego przez taki okres czasu. 1- max 2 dni po kolei przed jedzeniem. Potem powtarzasz po ponad 2 tygodniach.
leszek310368 - 2009-03-26, 07:29

Ogolone objawy to opuszczone lota bardzo dużo śpi w dzień i praktycznie nic nie je widział go lekarz wet i opodal te leki ile razy dziennie podawać czosnek
leszek310368 - 2009-03-26, 07:31

Jak się nazywają te zastrzyki wzmacniające?
wanted - 2009-03-26, 09:01

Zastanawiające ze wet zbytnio nic ci nie powiedział.
Iwermektyna - to podał ?

tragopan - 2009-03-26, 10:28

leszek310368 napisał/a:
choruje mi samiec pawia 4 letni podawałem mu avimetronid przez pięć dni

Avimetronid podaje się przez minimum 10 dni. 3 gramy na litr wody. Jak ptak nie je i nie pije to trzeba mu podawać rano i wieczorem do wola strzykawką z gumowym wężykiem.

leszek310368 napisał/a:
levimasol przez pięć dni do tego vitaral.

Nie potrzebnie dawałeś, jak nie miał robaków i był odrobaczony prawidłowo już jesienią.

leszek310368 napisał/a:
co dalej robić wydaje mi się ze to nie pomogło gdyż dalej jest ospały i chudnie. proszę o szybką poradę, odpowiedź

Podawaj mu jeszcze przez 10 dni Avimetronid, chyba że ma kokcydiozę, to są inne leki.

leszek310368 napisał/a:
ile razy dziennie podawac czosnek

Nie podawaj

leszek310368 napisał/a:
ogolnne obiawy to opuszczone lota bardzo duzo spi w dzien

To może być czarna główka, Histomonadoza
http://www.tragopan.pl/in...ec/choroby.html

wanted napisał/a:
Iwermektyna - to podał ?

Iwermektyna to nie lek, tylko środek na pasożyty.
I na pewno po Iwermektynie ptak nie będzie mocniejszy, tylko osłabiony.

leszek310368 napisz jakie odchody ma paw; biało żółte, brązowe, białe wskazujące na skazę moczanową, cuchnące, spienione, czy w nich są robaki, lub jaja robaków(mikroskop), rzadkie, suche, jak oddycha, czy przy oddawaniu kału ma problemy. I czy nie miał dostępu do trucizn, lub czy nie trułeś mysz lub sąsiad.
Czy w wolu mu nie zalega jedzenie.

leszek310368 - 2009-03-26, 13:00

Kał ma biały podobny do białka kurzego jaja robaków w nim nie ma. Oddycha normalnie
Czasami macha dziobem jak by mu coś przeszkadzało przy oddawaniu kału nie ma problemu. Mysz nie trułem ani sąsiad.
Jedzenie nie zalega mu w wolu, bo już nie jad 2 dni.
Wybieram się z nim do innego lekarza, który specjalizuje się w drobiu.
Ciekawe, co mi powie
Dziękuje za porady

Jeszcze pytanie czy trzymasz dużo pawi??

leszek310368 - 2009-03-26, 14:49

Właśnie teraz widziałem jego kał. Był brązowy troszkę spieniony z dodatkiem białego
tragopan - 2009-03-26, 17:49

Podawaj mu przez 10 dni Avimetronid.
Ten lek powinien mu pomóc, to jest tylko moja sugestia.
Może lekarz dopatrzy się coś innego i poda inny lek.

wanted - 2009-03-26, 18:49

tragopan napisał/a:
wanted napisał/a:
Iwermektyna - to podał ?

Iwermektyna to nie lek, tylko środek na pasożyty.
I na pewno po Iwermektynie ptak nie będzie mocniejszy, tylko osłabiony.


Ja tylko się zapytałem bo zazwyczaj to podają ptakom. W naszym kraju mało jaki wet jest dobry.

leszek310368 - 2009-03-26, 18:56

Lekarz stwierdził uszkodzenie nerek.
drauglin-umarth - 2009-04-01, 18:10

Witam serdecznie
Jestem studentem 3 roku zootechnikii w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i zamierzam napisać pracę inżynierską poświęconą pawiowi indyjskiemu. Dlaczego ten temat?? Ponieważ uważam te ptaki za 8 cud świata:) Ale mieszkam niestety w centrum miasta i nie posiadam działki, więc plany posiadania kilku sztuk są odsunięte narazie na przyszłość(ale tylko na razie:P) Jednak w związku z pracą potrzebuję szeregu informacji. A widzę, że jest to forum osób kochających te ptaki :) , więc myślę, że jedno z najlepszych miejsc, gdzie powinienem zajrzeć:) Podajecie tu wiele interesujących faktów naukowych, jak i bardzo ciekawe obserwacje:) Mam więc pytanie- czy mogę liczyć na waszą pomoc? (jeśli tylko będziecie w stanie mi jej udzielić:))
Dziękuję i pozdrawiam:)

saurania - 2009-04-03, 11:47

Chciałabym wiedzieć czy pawie rzeczywiście tak często (i głośno ;) krzyczą? Może robią to tylko sporadycznie, albo w np. w czasie lęgów?
AL - 2009-04-03, 14:48

saurania, Krzyczą w czasie lęgów, krzyczą rano i w południe, czyli wtedy gdy mają na to ochotę.Ja ich nie mam ale ma je mój brat,czasami w czasie wizyty jest cichutko a niekiedy ich głos słychać z daleka.Jeden z moich znajomych mial je na posesji ale kilkadziesiąt metrów dalej stoją bloki.po jednym sezonie musiał się ich pozbyć,za dużo skarg.
wanted - 2009-04-03, 21:30

Krzyczą także i w nocy podczas okresu lęgowego.
Jeśli noc jest jasna, bywa ze świeci księżyc i jest jasniutko, ptaki te wcześnie zaczynaja żerować i oznajmiać swój teren po przez wrzaski godowe.
Jak jest noc i jest cichutko, krzyk samca potrafi się nieść na odległość ponad 1 kilometra. Jest podczas ciszy donośny.
Jeśli w pobliżu ktoś posiada także te ptaki jak miało miejsce u mnie (oprócz mojego jeszcze 2 hodowców je miało) wówczas jest istna filharmonia.
Sąsiedzi ci tego nie wybaczą :diabel:: Sama też będziesz miała dość pobudek nocnych które u mnie bywały od 3 rana :!:

elkajan - 2009-04-03, 21:46

Mój pan paw uciekł do sąsiada.Sąsiad chciał go złapać i udało mu się to ale paw stracił ogon.Wydarzyło się to w ostatnim tygodniu marca.
Czy paw będzie mógł pokryć samiczkę?
Kiedy pawie znoszą jajka i jak z nimi postępować?
Kiedy mój paw odzyska ogon?
Dodam że wygląda fatalnie,ale mam tylko parke.

AL - 2009-04-04, 09:08

elkajan, Wydaje mi się że z lęgow nic nie będzie .nie spotkalam się z tym aby samica pozwoliła pokryć się samcowi bez ogona.
wanted - 2009-04-04, 11:49

Ja też nie i chyba masz klapę z lęgów.
żeby miał chociaż połowę :?
Cała energia będzie teraz skierowana na wzrost ogona.

bigber - 2009-04-06, 20:40

oto zaloty mojego samca dodam tylko ze potrafi tak 5 godzin
http://www.youtube.com/watch?v=zVlTkW4CNdg

leszek310368 - 2009-04-10, 19:15

U mojego samca pawia występuje na oku (jednym), a teraz na drugim dziwny biały nalot zaczyna się od dołu oka dochodzi 1/4 oka i znika, ale prawdopodobnie paw nie dowidzi.
podaje mu krople przepisane przez lekarza wet ale to chyba nie to,

Prosze o odpowiedź. Czy ktoś się z tym spotkał???

wanted - 2009-04-10, 20:11

leszek310368, być może to ślepota.
W dużej mierze jest to spowodowane złym światłem w pomieszczeniu, wolierze i brakiem witamin.

ślepota zmierzchowa - zaburzenie polegające na niemożności adaptacji oka do widzenia w ciemności, np. w nocy, o zmierzchu lub w pomieszczeniach bardzo słabo oświetlonych. Przyczyną jest niedobór rodopsyny w pręcikach siatkówki.
Przyczyną kurzej ślepoty jest wiele chorób, wpłynąć na nią może też brak witaminy A.



A jak dokładniej wygląda oko, miewa w środku tak jakby białą źrenice i można w nią głęboko "zerknąć" ?

tragopan - 2009-04-10, 23:43

leszek310368, kup krople do oczów "swietlik". I zakrapiaj 2-3 razy dziennie przez tydzień. Powinna być poprawa. Podaj też przez 3 dni witaminę ADE.
Nie ma czegoś takiego jak kurza ślepota. Ta nazwa wzięła się od tego że kury w ciemnościach nic nie widzą. I gdy przechodzą z jasnego pomieszczenia do ciemnego.

elkajan jak paw stracił tylko tren z okami, to na pewno będzie krył samice.

leszek310368 - 2009-04-11, 10:05

Ma normalną źrenice tylko soczewka jest od dołu oka, biały nalot do 1/4 oka.
I źrenica jest większa jedna od drugiej. Gdy zbliża się ręce do oka słabo reaguje bardziej reaguje na głos. Jest ostatnio przez dwa dni ospały czy to może być spowodowane przez tę oczy.

tragopan - 2009-04-11, 20:05

To musi być jakaś choroba. Weź pawia i zawieź na wymazy. I tak się dowiesz co mu dokładnie jest i czym leczyć. Na "oko" ptaka też się nie leczy.
Link do ZHW http://www.tragopan.pl/info/zhw.html

przemek511 - 2009-04-13, 20:49

jak to jest z pawiami, które się głośniej drą samiec czy samica ??? najczęściej wiezcorem bardzo głośno-samiec czy samica ?? napiszcie ;) :)
wanted - 2009-04-13, 21:44

przemek511, samiec oczywiście głośniej krzyczy.
biały - 2009-04-26, 17:58
Temat postu: paw niebieski
Witam. Chce zrobić wolierę dla parki pawi niebieskich . Chciałbym zrobić ją o wymiarach wysokości 180cm szerokości 200cm i długości 250cm woliera będzie całkowicie zadaszona i będzie miała zabudowane 3 na 4 ściany. pawie oczywiście będą miały do dyspozycji cały ogród i podwórko wszystko razem będzie miało z jakieś pół hektara. Pawie w wolierze będą przebywać tylko w nocy no i jak będzie padał deszcz albo coś w tym stylu. Chciałbym się dowiedzieć co o tym sądzicie i czy to odpowiednie wymiary woliery ????
wanted - 2009-04-26, 21:21

biały, powiększ wysokość i szerokosc.
Po za tym OK.

biały - 2009-04-30, 14:28

do ilu mam powiększyć szerokość i wysokość?
michal6700 - 2009-04-30, 16:24

witam
mam pytanie, zawsze chciałem mieć pawie(niebieskie lub czarnoskrzydłe), tylko boję się że uciekną(wylecą lub coś)
ogrodzenie ma 150cm wysokości, co bym musiał zrobić żeby nie uciekły??
Woliera miała by 5/3,5-4/3m, a pawie w ilości 1 samiec i 2-3 samice...
Tak samo czy mógłbym wypuszczać na ogród bażanty złociste i olśniaki himalajskie(po przycięciu lotek lub coś podobnego)???
Prosze o odpowiedź i z góry dzięki za odpowiedź...

leszek310368 - 2009-04-30, 18:57

ile samica pawia znosi jajek?
Jak się zachowuje w tym momencie jak chce siąść na jajka?
ile czasu siedzi na tych jajkach?

swiecie_ona - 2009-05-05, 10:22

Napiszcie mi prosze czy mozna amatorsko hodowac pawia w pojedynke? chodzi mi o samca, ile potrzebuje miejsca, czy duzo brodzi, czy niszczy trawnikczy jest kłopotliwym zwierzeciem?
marcin50 - 2009-05-06, 20:10

Proszę napiszcie mi w jakim wieku samiec z samicą tokują bo moja para ma ponad dwa lata i nic
wanted - 2009-05-07, 08:32

marcin50, no to już powinny w tym wieku tokować. Samiec mimo niepełnego i małego ogona robi to już w tym czasie i nawet kryje z powodzeniem. Samice w tym wieku już znosza jaja.
marcin50 - 2009-05-09, 21:55

WANTED.Ale jaka może być przyczyna że jeszcze nie tokują.I co można jeszcze zrobić żeby zaczęły mają pełen luz chodzą gdzie chcą i nic
wanted - 2009-05-09, 22:58

marcin50, odpowiednia karma to na pewno, no al ejeśli chodzą wszędzie to maja to czego chcą.
Może nie mają gdzie zagniazdować ?
Albo bezpiecznego miejsca znależć nie mogą lub po prostu ptaki nie sa jeszcze gotowe. Może z póżnych lęgów są ?

marcin50 - 2009-05-10, 21:43

WANTED a ty jaką karmę i witaminy dajesz swoim ptakom
marcin50 - 2009-05-10, 21:45

BO pomyślałem jeszcze sobie jak bym je przymknął na jakiś czas jak myślisz?
tragopan69 - 2009-05-10, 22:15

Ale jak je chcesz przymknac,tego nie rozumie jak masz takie warunki.
marcin50 - 2009-05-11, 21:55

Sytuacja opanowana dziś zniosła pierwsze jajo
wanted - 2009-05-11, 21:59

marcin50, różną - jak najbardziej urozmaiconą.
monikag - 2009-05-25, 22:18

Witam mam problem z pawiami i potrzebuję porady. Mam wydzieloną działkę o wymiarach 15m na 15m. Na tej powieszchni mieszkają sobie kaczki mandarynki, karolinki, gęsi bernikle kilka gołębi, kurek, 3 bażanty i dwa dwuletnie samce pawie. Problem polega na tym, że pawie nie preferują życia w symbiozie z pozostałymi ptakami i nagminnie je atakują robiąc im krzywdę. Ostatni debiut pawi to wydziobane oko u gęsi. Co robić . Cz problem może polega na tym , że nie mają samic ,czy są jakieś inne powody.
Luki10 - 2009-06-26, 15:26

Witam. :)
Ja dopiero zaczołem się interesować hodowlą Pawia i planuje założyć taką właśnie hodowę.
Dlatego mam właśnie pytanie czy mogę trzymać w jednej wolierze Pawie (1 samiec i 2 samice) i Bażanty.
Proszę o odpowiedź ;)

leszek310368 - 2009-07-18, 15:48

mam problem

moja pawica chodzi z otwartym ogonem prze min 1 godzien dziennie

co się z nią dzieje???

Prosze o odpowiedź

Iro_mak - 2009-07-18, 20:24

monikag, jeśli pawie nigdy przedtem nie były trzymane z innymi ptakami to tak się dzieje, z własnego doświadczenia mam również taki przypadek pawie niebieskie przeganiają co im podejdzie, natomiast czarnoskrzydłe od małego trzymałem z innymi kurami, i te żyją w zgodzie z innymi ptakami.

Luki10, nie polecałbym, takiego rozwiązania, chyba że woliera będzie bardzo duża, i będzie więcej miejsc do gniazdowania przez ptaki, kiedyś miałem w wolierze 4*4*2,5 parkę pawi i parkę bażantów złocistych, myślałem przecież złocisty nie jest taki duży to się zmieszczą, jednak tylko do okresu lęgów było wszystko ok. pawica zaczęła nosić jajka i w to samo miejsce upatrzyła sobie bażancica również gniazdo, efekt był taki że pawica zaczęła przeganiać z swego gniazda bażancicę potłukła wszystkie jajka i nie było ani pawi ani bażantów młodych.

leszek310368, to naturalne pawice również rozkładają ogony i paradują.

leszek310368 - 2009-07-20, 15:49

kupiłem pawicę 4 letnią 3 tygodnie temu. Czy może jeszcze ona zacząć nieść jajka, czy jest już za późno?
wanted - 2009-07-20, 18:17

leszek310368, może nieść ale teraz to już nie jest okres na odchów młodych pawi naturalnie.
Oczywiście, mogły by się odchowywać, ale niebawem temperatury spadną po wakacjach a młode pawie potrzebują ciepła i braku wilgoci w młodzieńczym okresie.

leszek310368 - 2009-07-27, 20:30

Mój paw (5 letni) zgubił odstatnio cały tren czy to jest normalne czy coś mu zaszkodziło lub ktoś
Iro_mak - 2009-07-28, 20:30

leszek310368, normalka, pawie już się pierzą, nie przejmuj się.
arturo - 2009-08-13, 21:42

Jaj mam dość sporą, przydomową hodowlę pawi.
Pawie niebieskie i czarnoskrzydłe już 12 lat. Arlekiny (pstre) od 5.
Krzyżowały się miedzy sobą, zawsze dając młode czystokolorowe, nigdy mieszańce np:
samiec czarnoskrzydły x samica niebieska = pisklęta czarnoskrzydłe albo niebieskie (nigdy mieszane)
Moje stadko chodzi luzem, nocą nocują na drzewie. Nie mam możliwości, a nawet nie chce ich umieszczać w wolierze.
Rok temu kupiłem parkę pawi białych. Nie mam doświadczenia w białych pawiach a za rok będą już miały młode. Stąd moje pytanie:
Jakie potomstwo wyjdzie z krzyżówki pawi białych z niebieskimi, jakie z czarnoskrzydłymi, a jakie z pstrymi?

biały - 2009-10-25, 15:41

Witam. udało mi się w końcu kupic pawie indyjskie, ale mam problem trzymam je narazie w budynku i prze zime tam będą.Mam woliere która stoi bez użyteczna w ogrodzie jest wymiarów 4metry długości 2,5m szerokosci i 2m wysokości.Czy moge tam trzymać pare pawi cały czas bo narazie odpada wypuszczanie pawi na zewnątrz bo niestety nie mam ogrodzonej jednej stony działki i by mi poprostu uciekły;/
arturo - 2009-10-25, 18:15

spokojnie mozesz je wpuscic do woliery
u mnie pawie cala zime spędzaja na drzewie i tylko ta najmlodsze są w wolierze

biały - 2009-10-25, 20:55

arturo, ale ja się nie boje że mi zamarzną albo coś mi chodziło czy mogę je trzymać cały czas w wolierze o tych wymiarach
arturo - 2009-10-25, 22:10

a bo ja skojarzyłem, że budynek (ciepło) woliera (zimno)
no więc woliera o takich wymiarach bedzie dla nich idealna
co do ogrodzenia, to nie boj sie ze ci uciekna bo nie masz siatki z jednej strony
nawet jak postawisz 5 metrowy plot to i tak go przeleca
potrzymaj 1-2 tygodnie w wolierze, utnij lotki z jednej strony i zaczynaj je wypuszczac
na poczatku troche je oprowadz po terenie i pilnuj, zawsze zaganiaj do woliery jak sie bedzie sciemniac
po kilku dniach naucza sie gdzie nie wolno chodzic i beda wracac same

arturo - 2009-10-25, 22:14

aha, noi zalezy to od ich wieku
1 roczne i z tego roku naucza sie bez problemu, starsze to juz wiekszy problem
duza role pelni to czy byly trzymane luzem czy nie u poprzedniego wlasciciela

biały - 2009-10-26, 14:58

poprzedni właściciel miał je we wolierze;D
biały - 2009-10-26, 14:59

aha i kogut jest roczny a kura z tego roku
arturo - 2009-10-26, 16:10

no to jak trzymał je w wolierze i nie są starsze niż 1 rok, to nie powinno być problemu z ich nauczeniem
powodzenia

polikarp89 - 2009-10-31, 22:32

Mam pytanie zakupiłem sobie młodego pawia 4 miesięcznego jak te ptaki znosza samotnośc i kiedy pojawia sie pierwsze wrzaski z jego strony??
biały - 2009-11-23, 16:08

Witam. Stwierdziłem,ze do szokpki 4m na 6m i wysokości 3,2metra dostawie woliere szeroką 2,25m i długa 8,5m .Czy para pawi by sie w niej dobrze czuła ?
drauglin-umarth - 2009-12-12, 00:06
Temat postu: polskie nazwy wzorow i odmian barwnych pawi:)
witam serdecznie
chcialem zapytac, czy znacie moze odpowiedniki wystepujace w jezyku polskim nastepujacych odmian barwnych pawi (mam na mysli odpowiedniki faktycznie istniejace i obowiazujace w srodowisku,a nie tlumaczenia nazw z jezyka angielskiego):
Cameo
Opal
Charcoal
Peach
Silver Pied
White eye (White-eyed)
Buford bronze
Midnight
Purple
Spalding (nie mylic z Emerald=szmaragdowy)
Jade Spalding
bardzo goraco dziekuje za pomoc:)
pozdrawiam:)

miłośnik1992 - 2010-03-21, 20:13
Temat postu: Problrm z jajami pawi
Witam wszystkich , mam mały problem , otóż pawie po zniesieniu 2 jaj potłukły je , jaka może być tego przyczyna ? .Mam 11 kur oraz 4 koguty ptaki chodzą razem po ogrodzie , co do pokarmu to też niczego im nie brakuje . Także jeszcze raz proszę o odpowiedż . POZDRAWIAM
qwert12 - 2010-03-22, 20:54

miłośnik1992,nie wim czy ci chodzi o 11 kur i 4 koguty pawi czy takich zwykłych co robią koko :P Jajka to nowy obiekt i w obu przypadkach stają w centrum zainteresowania czy to kury czy pawie. Nawet jeżeli wszystko z dietą ok. to nie widziłem kury która by nie interesowała się jajkiem ;)
Thoth - 2010-04-25, 16:05

Jak wygląda sprawa z trzymaniem samych samców?
Czy w okresie lęgowym nie uciekną z posesji w poszukiwaniu samic lub nie będą się wzajemnie przeganiać?

Dorota71 - 2010-05-10, 12:40
Temat postu: paw
Witam serdecznie.
Przeczytałam wszystko od początku, a i tak jestem "zielona"
Mam pawie. Samca od malutkiego. Teraz ma czwarty rok, ale nie ma jeszcze ogona.
Samiczkę kupiłam starszą. Jest rok starsza od samca.

Ostatnio zaczęła się nieść. Ma dwa jajka. Niesie codziennie wieczorem jedno.
Bardzo chciałabym doczekać się młodych, ale nie mam pojęcia, czy na te jajka usiądzie?
Jak długo dawać jej szansę?
Kiedy zabrać jaja? Mam możliwość włożenia ich do inkubatora, ale chyba lepiej, żeby sama wysiedziała?
No i czy samieć jej pozwoli? Mam tylko jedną samiczkę.

Proszę poradźcie mi co robić.

wanted - 2010-05-10, 16:46

Dorota71, samiec jej pozwoli tylko zrób dla niej dobre miejsce do gniazdowania.
Samiczka zazwyczaj niesie 5 jaj i zasiada , czasem troszkę więcej.
Inkubuje około 28 dni.
Jak nie siądzie to podłóż je pod indyczkę najlepiej a jak nie to inkubator.

kamillo1395 - 2010-05-10, 17:18

no u mnie juz zasiadla pawica na jajkach ma ich az 4 sztuki..
a siedzi juz ze 4 dni i jak narazie siedzi jak wryta:D

wojtekgrzyb - 2010-05-21, 13:17

witam ile kosztują jednodniowe pawie niebieskie
AL - 2010-05-21, 17:17

wojtekgrzyb, Tak młodych pawi się nie sprzedaje
goral.pranie - 2010-05-30, 21:32

Witam
mam pytanie i bardzo proszę o szybka odpowiedz mam parkę indyjskich przywiezionych kilka dni temu od kolegi po to żeby się lęgły u mnie bo w jego wolierze w zasadzie jest już ciasno i boi się że nici będą z lęgów. Wiem troszkę chaotycznie napisane ale może zrozumiecie o co chodzi . W mojej wolierze są oprócz tej parki dwa bażanty, kura pawia zaczęła się nieść już ze dwa tygodnie temu ale kolego podbierał jajka teraz u mnie zniosła już 4 z czego jedno zostało wywalone z gniazda i pękło nie wiem jak mam postąpić bażanty jutro będą oddzielone od pawi, ale myślę ze kogut pawia zgania samice z gniazda i tez nie wiem czy go nie oddzielić. I jeszcze jedno pawica znosi jaja na zadaszeniu zrobionym z gałęzi iglastych i nie są zadaszone nie wiem czy mam zrobić jakieś zadaszenie nad nimi? podłożyłem słomę i chyba się jej spodobało bo zasiada na gnieździe . Napiszcie co mam zrobić co przerobić jak to ma wyglądać, bardzo chcielibyśmy dochować się młodych ale nie wiemy czy coś z tego wyjdzie. Dziękuje za odpowiedzi.

wanted - 2010-05-30, 22:19

goral.pranie, najlepiej by miała gniazdo na ziemi i sama miała możliwośc jego zrobienia. Jeśli nie to może przygotuj jej coś a ja nie to pozostaw tam gdzie ma zabezpieczając tylko by jaja nie spadły.
goral.pranie - 2010-05-31, 06:26

wanted napisał/a:
goral.pranie, najlepiej by miała gniazdo na ziemi i sama miała możliwośc jego zrobienia. Jeśli nie to może przygotuj jej coś a ja nie to pozostaw tam gdzie ma zabezpieczając tylko by jaja nie spadły.

a czy mam zrobic jakies zadaszenie nad nimi bo deszcz po nich pada i jeszcze jak przeniose je na ziemie to czy kura siadzie na nie?

pako10111974 - 2010-06-07, 23:55

Proszę o pomoc.Zauważyłem ze od paru dni samica zrobiła się osowiała i smutna.Chodzi powoli,nawet z drogi ledwie co schodzi.Nie kicha wydzieliny też niema.Dwa tygodnie zniosła 5 jaj każde w innym miejscu,nie siadła.Jeżeli ktoś chciały odpisać z góry dziękuję.
Dorota71 - 2010-06-14, 21:08

Chciałam się pochwalić, że dzisiaj wylęgły mi się pawie pod kochinką. :jupi:
Podłożyłam 5 jajek. Są cztery maluchy. Tego piątego jajka na razie nie ruszam.

Dorota71 - 2010-06-22, 10:06

Jeden maluszek był jakiś zgęziały i padł, ale reszta czuje się super !!!!
indyk95 - 2010-06-24, 10:02

Mojemu pawiowi wypada po pietnaście piór dziennie ale słyszałem ze pawie sie pierzą i tak mają ale cciałbym się dowiedzieć jak szybko odrosą mu nowe pióra bo spadły mu już prawie wszystkie
Iro_mak - 2010-06-24, 21:09

indyk95, tak pawie co roku się pierzą, moim zdaniem to jeszcze trochę za wcześnie na pierzenie, a w odpowiedzi na twoje pytanie, jesienią zaczną odrastać nowe pióra i do wiosny czyli do następnych lęgów znów będzie miał piękny ogon, to się powtarza co roku.
tragopan69 - 2010-06-24, 21:58

Tak to czasami jest będą miały gniazda porobione a niosą gdzie im popadnie. Według mnie to wina inkubatorów ale to temat dyskusyjny,życzę wytrwania w dalszej hodowli tych pięknych ptaków. Pozdrawiam
tragopan69 - 2010-06-24, 22:04

Jak samica siadła na jajach to i samiec nie ma co robić i tak się to dzieje że zrzuca to co ma najpiękniejsze. A czy za wcześnie czy ja wiem taka pora na niego
BIANKA1 - 2010-06-29, 09:59

Witam . Dostałam 3 pawie jajka od pana , którego samica tłucze jajka . 3 ocalił , bo czatował aż zniesie i zabierał . Dziśaj w nocy jeden sie wylęgł , i jeden ma szanse , bo zrobił dziurkę . Z trzeciego raczej nic nie będzie .

Mam pytanie . Jaka paszę dawać takiemu maluszkowi ?

tp29 - 2010-06-30, 20:16

Bianka - Pani mnie zadziwia;)
Pani chyba chce stworzyć u siebie mini zoo - tyle gatunków ptaków;))
Proszę wstawić kiedyś zdjęcia całej gromadki - jeśli to możliwe.

Dorota71 - 2010-06-30, 20:16

Ja swoim podaję paszę dla najmłodszych kurcząt.

A co do znoszenia jajek w różnych miejscach - najlepiej zebrać wszystkie razem i podłożyć kwoce. ;)

BIANKA1 - 2010-06-30, 23:55

Dorota71 napisał/a:
Ja swoim podaję paszę dla najmłodszych kurcząt.

A co do znoszenia jajek w różnych miejscach - najlepiej zebrać wszystkie razem i podłożyć kwoce. ;)

Tak mu dałam . Dziękuję :d

tp29 napisał/a:
Bianka - Pani mnie zadziwia;)
Pani chyba chce stworzyć u siebie mini zoo - tyle gatunków ptaków;))
Proszę wstawić kiedyś zdjęcia całej gromadki - jeśli to możliwe.

Nie da się ich razem objąć :diabel::
Pawik jest cudny . Drugi niestety po jednym dniu zdechł :( :( Ten co został bardzo płacze . Mam go w pokoju i cały czas piszczy . Oddam go , bo z jednym nie mam co robić . Jest z peliczątkami , ale i tak płacze . Nie umiem sie nim zająć :(

indyk95 - 2010-07-22, 21:02

witam czy samica pawia rozkłada ogon ?
sylwia2401 - 2010-07-23, 12:23

indyk95 napisał/a:
witam czy samica pawia rozkłada ogon ?


Tak rozkłada (podnosi).

robeert94 - 2010-07-28, 22:22

Czy można trzymać młodego pawia z kurami (brahmy, nioski, kochiny min), kogut brahmy jest bardzo spokojny więc mu raczej nic nie zrobi, ale czy młody paw może się chować z kurami?? i spać z nimi w kurniku??
wanted - 2010-07-28, 22:46

Można i sam taki zestaw kiedyś miałem. Jednak nie każdy ptak ma taki sam charakterek i musisz tu obserwować ptaki.
Jam mój paw miał 2 lata to niestety musiałem kury zabrać bo je tłukł.

dinntronis - 2010-07-30, 15:41

Witam.
Mam pytania czy w wieku 3-4 miesięcy można rozpoznać płeć pawia? Jeśli tak to w jaki sposób? Jakie skutki ma parowanie ze sobą rodzeństwa?
Z góry dziękuję za odpowiedz.
Pozdrawiam.

Iro_mak - 2010-07-30, 16:55

dinntronis, tak można już na 100% rozpoznać płeć, a skutki kojarzenia w pokrewieństwie tak jak w przypadku każdych innych ptaków nie polecane, chyba że ma to doprowadzić do jakiegoś celu. wtedy stosuje się takie kojarzenie.
wanted - 2010-07-30, 17:20

dinntronis, po prążkowaniu na piórach grzbietowych. Samce mają mocniej a samiczki mniej.
Gdzieś miałem foto, jak odnajdę to wstawię.

dinntronis - 2010-07-30, 21:03

Tylko po prążkowaniu czy jeszcze po czymś? ponieważ chciałbym być na 100% pewny
Kewals - 2010-09-23, 20:34

witam
podstawowe stadko powinno mieć 1+2lub3,czy jest jakiś problem w 1+1?
pytam dla tego,że muszę sprawdzić reakcję sąsiadów a nie chcę narażać się na dodatkowe koszty.Już wiem,że paw jest dość hałaśliwy i wszędobylski.

tutaj też czekam na odpowiedz:
http://www.forum.woliera....p?p=76264#76264
pzdr

nicto - 2010-09-23, 22:04

Kewals, pawie w układzie 1+1 hodujemy już 10 lat i niema najmniejszego problemu. żeby za mało kur. Każdego roku kura znosi po 5-6 jaj zasiada, wykluwa i wodzi pisklaki w wolierze w towarzystwie koguta, być może gdyby były w jednej wolierze dwie lub więcej kur to właśnie kury jedna drugiej mogły by zadziobać młode, chociaż niewiem bo nigdy nie mieliśmy więcej kur z jednym kogutem.
Kewals - 2010-10-15, 04:58

Miałem ostatnio już kupić młode pawie(2mc),i zwontpiłem.Nigdzie nie mogę znależć jak zadbać o młode.Jakie warunki zapewnić co podawać?,ziarno czy gotową paszę(jaki rodzaj).Na co zwrócic szczególną uwagę.
biały - 2010-11-01, 10:58

mogę trzymać pare pawi w wolierze 3m długości 1,5m szerokosci i 3m wysokości ?
Iro_mak - 2010-11-02, 19:16

biały, gdy samiec dorośnie i osiągnie pełny tren, niezdoła się obrócić w tak ciasnej wolierze. chodzi oczywiście o jego ogon, a w ciasnej, to ten wymiar 1,5m
biały - 2010-11-03, 18:32

aha,dzięki za odp. Postaram sie powiększyć wolierę.
ancyk - 2010-11-12, 22:07

Witam a ja mam takie pytanie co z tych maluchów może wyrosnąć chodzi mi o odmianę i ew określenie płci o ile to możliwe po tak kiepskich zdjęciach http://picasaweb.google.c...OOwtKimrojGwwE#
dodam że ojciec :czarnoskrzydły po jawajskim a matka indyjska
3 młodych ma jasne podbrzusza i zielonkawo-niebieskie piórka na szyi a jeden brudno-brązowe podbrzusze i niebieskie pióra na szyi

Dorota71 - 2011-01-09, 16:28

Moje pawie.
Jestem z nich baaaardzo dumna !!!!

maa - 2011-01-22, 12:38

Witam. Przeczytałam ten temat od deski do deski, ale chciałabym tutaj jeszcze wszystko podsumować i dopytać się ;)

Paw może być trzymany w zestawie 1+1 bądź 1+2 lub więcej (samiec+samice). Woliera o wymiarach 4m długości, 2,5m szerokości i 2m wysokości powinna wystarczyć? Powinna być ona osłonięta ścianą z 3 stron (i wtedy nie trzeba robić pomieszczenia na zimę), czy część możę być osiatkowana,a część z tych 4m przerobiona na pomieszczenie na zimę. Czy lepiej osiatkować całą długość 4m, a dodatkowo zrobić kurnik? Jak duży taki kurnik powinien być? (interesują mnie wymiary dla parki)
Pawie można wypuszczać na ogród, ale nie trzeba im podcinać lotek? Czy trzeba podcinać. Gdy się je będzie puszczać wolno, to nie uciekną?
Jak wygląda sprawa z karmieniem ptaków? Co jedzą? Ile dziennie kg karmy przypada na ptaka?
Ptaki te nie są agresywne. A uciekają od człowieka? Można je karmić z ręki lub podejść bardzo blisko?
Ich jaja nie nadają się do jedzenia?
Oczekuję wyczerpujących wypowiedzi na temat tych pięknych ptaków.

A, jeszce jedno. Ile bym musiała zapłacić za ptaka u hodowcy? Takiego rocznego np. I z wiekiem ptaki są coraz droższe, czy to różnicy nie robi. Na allegro można kupić już od 200zł.

JulianG - 2011-01-22, 14:03

Mam świadomość,że odpowiedzi na zadane pytania już napewno padły,dlatego nie jestem pewien czy będę w stanie udzielić wyczerpujących odpowiedzi.:)
Trzymam pawie od kilku lat.Aktualnie 1+2,możesz trzymać 1+3,a nawet 1+4.Paw powinien być trzymany na wolnośći od wczesnej wiosny do późnej jesieni chyba,że jesteś w stanie zbudować wolierę o wielkości kikudziesięciu metrów kw.
Mój kurnik ma wymiary2.20*5.0.Do kurnika przylega woliera 4*6.Pawie podczas mrozów zamykane są w kurniku.Kiedy temeratura jest powyżej zera wypuszczane są na wolierę.Nigdy nawet przez myśl mi nie przeszło aby trzymać pawie w wolierze podczas mrozów.]
Moje ptaki nie są agresywne wobec mnie.Nie staram się także oswajać ptaków.Konsekencją oswojenia ptaków jest to,że będą przebywać blisko człowieka licząc na smakołyki.Potrzeby fizjologiczne będą załatwiały np.na tarasie czy werandzie:)Jak w życiu.Coś za coś:)
Nie podcinam lotek.Wprawdzie ptaki czasem przelatują przez płot ale jak dotąd zawsze wracały
Moje pawie mają jedzenia do woli.Staram się aby woda w kurniku nie zamarzała.Zimą pszenica i pasza oraz resztki owoców i warzyw w worku z siatki, zawieszone na sznurku u sufitu.Zużycie paszy średnio około 5 litrów pszenicy i 2 litry paszy tygodniowo.
Jaja pawi są bardzo drogie więc nikt ich chyba nie je,ale napewno nadają się do jedzenia
Na Allegro można kupić roczne pawie od 150 zł.

maa - 2011-01-22, 14:23

Dzięki wielkie. A jaką paszą je karmisz? Właśnie przeczytałam, żę niektórzy stosują paszę dla indyków. Chodzi mi o konkretne infromacje jakiej firmy paszę musiałabym kupić.
mirek_60 - 2011-01-22, 18:55

Tutaj nie chodzi o firmę tylko o paszę.Firmą pawi nie nakarmisz.
maa - 2011-01-22, 23:17

Wiem. Ale nie mam pojęcia jaką paszę powinnam kupić. Gdy wpisuję w google, wyświetla mi się tylko link do hurtowni, która realizuje zamówienia od 1500kg paszy. Więc się pytam o jakąś nazwę albo link, bo się poprostu w temacie pasz odnaleźć nie mogę.
mirek_60 - 2011-01-23, 10:02

maa, Może to pomoże Ci podjąć decyzję.Ja hoduję pawie i wcale nie karmię ich inaczej niż pozostałe stadko tzn kury i perlice.Mieszanki zbożowe,pasza dla niosek granulowana,kukurydza,kupę zielonek,warzyw i jakoś to się kręci.Jako przysmak ser biały/oczywiście raz na jakiś czas/.Co do ilości pożywienia jest to po prostu obserwacja i własne doświadczenie.Pozdrawiam.
m4n13k - 2011-01-23, 14:13

Czy w czasie godów Paw Indyjski będzie żył w zgodzie z bażantem polnym w jednej wolierze?

Hoduje Pawie (5sztuk) i Bażanty (10 sztuk) mam je niecały rok.

Dominik12 - 2011-01-28, 18:07

Witam, czy można trzymać tylko jednego pawia (samca) bez samicy? Czy będzie on uciekał w poszukiwaniu samicy?
Dorota71 - 2011-01-28, 18:50

To zależy czy będzie gdzieś słyszał inne. Ja miałam samca dwa lata bez samicy. I nie szedł nigdzie z podwórka. :D
onagadori - 2011-01-28, 19:15

Pawie to ptak stadny i dla jego dobra jest mieć lepiej chodź samicę do pary gdyż tak czuje się pewniej. A czy będzie uciekał... zależy to od ptaka czy jest oswojony czy nie, nie u każdego pawie będą chodzić luzem po podwórku/wybiegu.
JulianG - 2011-01-28, 19:59

Dominik12 Jeżeli trzymasz inne ptaki chodzące luzem możesz trzymać pawia.Zakładam,że jest to młody ptak.Ze starymi różnie bywa.
Miałem kiedyś roczną samicę pawia która chyba w genach miała wycieczki.Dwumiesięczne pisklę kupiłem na rynku.Jesień i zimę spędziła z moimi pawiami które raczej trzymają się podwórka.Na wiosnę zaczęły sie coraz dłuższe wycieczki.Zwiedziła całą wieś w końcu ją sprzedałem.Obawiałem się,że w końcu zaginie albo zginie marnie:)

maa - 2011-02-05, 20:39

Może mi ktoś podać minimalne wymiary kurnika? Może być np taki kwadracik 3x3x3m?
I miesięczny koszt utrzymania pawia nie jest wysoki,prawda? Coś tak koło 100zł wynosi? Nigdzie nie mogę znaleźć cen pasz, a potrzebne mi to baardzo.

mirek_60 - 2011-02-05, 22:30

maa, Spokojnie nie tak chaotycznie.Może zacznij od tego co zamierzasz,czego się spodziewasz hodując pawie?Jakie masz plany na przyszłość?Wtedy pomożemy Ci napewno bo będziemy wiedzieli o co Ci chodzi.Może kilka pytań pomocniczych.Czy już coś hodujesz i czy masz jakieś dośwadczenie w tym temacie?Ile pawi chcesz hodować?Jakie kolorystycznie?Jakie posiadasz warunki?Czy to bedzie wolny wybieg czy woliera?Jak daleko masz sąsiadów i czy są OK?Proszę o szczerą odpowiedż na pytania a postaramy się pomóc.Pozdrawiam i witam w naszym światku.
maa - 2011-02-06, 10:35

Dzięki, mirek_60.
Narazie nie mam nic. Ale jakoś niedługo chciałabym sobie sprawić parkę tych ptaków. Już się naczytałam o wybiegach, o charakterze tych ptaków... Więc sobie będę musiała bardzo dobrze wszystko zaplanować. Chciałabym parkę, którą puszczałabym po ogrodzie, na zimę zamykała w wolierze, a na mrozy w kurniku. Jeszcze nie wiem, na ile mi terenu wystarczy, więc o wielkości nic nie wiem. Ale znam minimalne parametry woliery. Kurnika nie.
Poza tym ważna dla mnie jest sprawa kosztów utrzymania ptaka. Koszty paszy - za powiedzmy taki jeden worek.... nie wiem ilu kg, bo nie mam pojęcia jakie sprzedają. Na stronkach są tylko ceny w euro, albo nie ma ich w ogóle. Napisałam maile do sprzedawców i czekam.
Jestem też ciekawa, ile takiej paszy (np. granulowanej dla niosek) powinnam sypać dla 1 ptaka. Tak 1kg w czasie, gdy paw będzie biegał luzem wystarczy? Sam sobie podziubie. W przeszłości miałam kury i kaczki, ale w małej ilości (tak z 20 kur, kaczek nie pamiętam). Kurakom wystarczyły dwa wiadra po 30l karmy i trochę ziarna.
W sumie kosztorys dla mnie jest najważniejszy, bo już trochę wiem o ptaku i warunkach, jakich potrzebuje (prócz wielkości kurnika).
A na początek to pawia indyjskiego bym chciała. Z samiczką. Ale zobaczymy jak to wyjdzie w przyszłości.

adam_gnatek - 2011-03-09, 17:18

Koszt utrzymania ptaków wyniesie trochę ponad 70zł.Koszt worka paszy 25 kg to około 30 zł.Wiadomo w zimę trochę więcej.Co do pasz to podawaj na zmianę ze zbożami.Popytaj się okolicznych rolników na pewno odsprzedadzą kilka worków.Ja płace za 80 kg worek 20-25zł. Nie przejmuj się tym, że za dużo sypniesz paszy albo zboża, zjedzą następnego dnia.Ważne jest tylko to aby dostęp do pokarmu miały co najmniej 2 razy dziennie i ciągły 24 godzinny dostęp do świeżej wody.
Dorota71 - 2011-03-14, 17:36

Moja parka. Duduś i Doda.
Więcej zdjęć na forum hodowcy (moim oczywiście). :D

bata95 - 2011-03-20, 11:51

Ratunku !!! :(
Mój paw bywa wszędzie, tylko mało co w domu ,przyszedł do mnie od znajomej i został ona już nie miała siły za nim chodzić po wsi. Cały czas siedział u nas to już został.Trochę pobył i nagle znów mu się szwendaczka włączyła :x Gdzie tylko kura zagdakała ten już znikał. Stwierdziłam że jak mu kupię samiczkę to będzie siedział w domu ,kupiłam a on co! Figa pooglądał ,nawet dosyć dokładnie ;) Trzy dni były zamknięte razem i jak tylko ich wypuściłam zaraz na wieczór poszedł w plener ............ jeden :ops: Zero zainteresowania, i teraz tak- minął tydzień i ;on dalej łazi po ws.Jak tylko usłyszy gdakanie ,a teraz na dodatek boję się żeby jeszcze ona nie zaczęła za nim się włóczyć.
Pytanie mam takie;co robić,może jakbym mu ucięła lotki ?Może z jednej strony może z dwóch stron ? Jak nie to muszę chyba wolierę wybudować. Ale tak chciałam żeby sobie po ogrodzie chodziły ;( paw ma 2 lata ,ona też ok 2 lat).

kochinka - 2011-03-20, 11:57

Obetnij im lotki, jeśli nie pomoże zamknij go w klatce, bo jakiś ,,miły człowiek" może się nim ,,zaopiekować" a chyba tego nie chcemy? :diabel:: Działaj póki jeszcze nie jest za późno!!! :(
bata95 - 2011-03-20, 12:41

Oj nie chcemy, nie chcemy !!! Dzięki piękne.
Chwilowo ma karę- siedzi zamknięty.Odkąd rano wrócił z kawalerki.Tylko że ona też z nim siedzi ,a biedulka nic nie zwojarzyła przecież .
Nie wiedziałam czy mogę to zrobić, bo tak dziwnie słyszałam że pawiom się skrzydeł nie obcina :/ ale teraz to ja go już przytrzymam w domu :diabeł::
Ta znajoma jak go widzi to zaraz dzwoni że WŁÓCZYKIJ znów się zjawił , a miał być KSIĄŻE :/ - szwędaczy chyba,
To jej też obciąć ?Ona na razie siedzi w domu! To ją chyba oszczędzę.

Dorota71 - 2011-03-20, 13:19

Mój też jest włóczykij dlatego siedzi w wolierze, ale chyba nie narzeka. :diabel::
indyk963 - 2011-03-20, 13:23

zadałem to samo pytanie ale nikt mi nie udzielił odpowiedzi więc pytam tu :
Mam dylemat co do kupna jaj pawich . Jaka jest wylęgalność jaj pawi indyjskich ?
Czy kura lub indyka może wysiedzieć i odchować pawie ?
Niedługo moje indyki zaczną się nieść i gdyby już usiadły to podłożyłbym część indyczych i cześć pawich jaj.Czy nie zaszkodzi to żadnym z jaj ?
Czy małe pawie mogą się wychowywać z indykami ? Nie będą się dziobać ?
Czy pawie rosną szybciej od indyków czy na odwrót ?
Czy małym pawiom można podawać tą samą karmę co dla indyków?

Dorota71 - 2011-03-20, 13:28

Wylęgowość zależy od koguta pawia. Czy kupisz jajka - nie wiem. Nikt tak na dobrą sprawę nie sprzedaje jaj, tylko młode. (chyba, ze chcesz brać z nieznanego źródła.)
Kura jak i indyczka bez problemu wysiedzą jajka pawie. Ale raczej nie podkłada się wtedy innych jaj.
Paszę podaje się zerówkę dla kurcząt i nie dziobią się z innymi małymi ptakami.
Mam nadzieję, że pomogłam.

kochinka - 2011-03-20, 13:37

Ja osobiście nie posiadam pawii, i lotek też nie umiem obcinać, posłużyłam się obcinaniem lotek u kur :o :ops:
marj67 - 2011-03-20, 14:52

Czy w Słomczynie na giełdzie można kupić pawie indyjskie?
qwert12 - 2011-03-20, 15:05

Byłem tam kilka razy, ale pawi nigdy nie widziałem. Dużo gołębi, kur trochę mniej a już pawie, bażanty to chyba rarytas... ;)
kochinka - 2011-03-20, 16:20

Tam jest istny zwierzyniec! :D Byłam tam i są kury, gołębie, psy, koty, konie, osły, kanarki, ryżowce...i co tylko...pawi niestety nie ma ;(
Dorota71 - 2011-04-04, 20:28

Czy niosą się Wam już pawice?
JulianG - 2011-04-05, 07:33

Trzymam dwie pawice. W niedzielę 3 kwietnia miałem osiem jaj pawich,więc prawdopodobnie druga pawica zaczęła nieść.W tym roku niosą jaja dużo większe niż w roku ubiegłym.Na siedmiu jajach pawich usiadła indyczka,a w inkubator włożyłem 10 jaj indyczych i jedno pawie.W niedzielę dołoże 13 jaj kurzych.
Dorota71 - 2011-04-05, 10:10

U mnie może niedługo zacznie, bo szaleje w słomie.
Ale i tak późno, bo w zeszłym roku 14 czerwca miałam już pierwsze maluchy.

karo-install - 2011-04-09, 21:05

u mnie pięć dorosłych pawic jeszcze nie myśli o niesieniu, a paw nawet nie krył pawic, przynajmniej nie widziałem... coś się kiepsko zaczyna sezon... :(
Dorota71 - 2011-04-09, 21:09

No ja też nie wiem, co się dzieje w tym roku, ale nie u wszystkich. Nasz kolego forumowy już nawet posadził na pawie jajka indyczkę. Może i u nas niedługo ten stan się zmieni.
karo-install - 2011-04-09, 21:32

Dorota71, jakie masz teraz pawie i ile ? wiem, że miałaś niebieskie :P kurcze ja kończe nowe pomieszczenia na ptaki :) już się nie mogę doczekać jak ulokuję tam to i owo :) chce tam trzymać jawaje
Dorota71 - 2011-04-09, 21:35

Ja mam na razie tylko indyjskie. Marzą mi się inne, ale to może z czasem.
Mam dwie parki.

karo-install - 2011-04-13, 18:29

Jak tam u was lęgi...? ile już jajek macie...? U mnie jeszcze pawich jaj nie było wczoraj... ociągają się w tym roku
JulianG - 2011-04-13, 18:50

indyk963 napisał/a:

Jaka jest wylęgalność jaj pawi indyjskich ?
Czy kura lub indyka może wysiedzieć i odchować pawie ?
Niedługo moje indyki zaczną się nieść i gdyby już usiadły to podłożyłbym część indyczych i cześć pawich jaj.Czy nie zaszkodzi to żadnym z jaj ?
Czy małe pawie mogą się wychowywać z indykami ? Nie będą się dziobać ?
Czy pawie rosną szybciej od indyków czy na odwrót ?
Czy małym pawiom można podawać tą samą karmę co dla indyków?

Wylęgalność jaj pawich jest różna,podobnie jak wszystkich ptaków i zależy od wielu czynników.
Kura wysiedzi jaja pawie, nawet liliputka.Liliputce można podłożyć 3-4 jaja.Jednak moim zdaniem nie jest dobrze jeżeli liliputka wodzi pisklęta pawi.Wszystko jest dobrze do czasu kiedy pisklęta mają tydzień lub dwa.Później zaczynają się problemy.Młode pawie szybko rosną i nie mieszczą się pod kwoką.Są przeziębiane i zdychaja.Pozostaje odchowalnik.
Można pod indyczkę podkładać jednocześnie jaja pawie i indycze.
Młode pawie mogą się wychowywać z indykami i jeść tę samą paszę.

indyk963 - 2011-04-13, 20:46

Łał . Wielkie dzięki za odpowiedź już myślałem ze mi nikt nie odpowie . Wielkie dzięki !
Dorota71 - 2011-04-15, 11:11

Mam, mam, mam pierwsze w tym sezonie pawie jajo !!!!!!!!!
Szkoda, że skarmiłam pustymi, indyczymi kurczaki, bo mogłam kilka ugotowanych zostawić. Miałabym na podmiankę dla pawicy. :|

JulianG - 2011-04-15, 12:03

Dorota71...To fajosko,bo ja także aktualnie także mam jedno jajo pawie.Może już ostatnie.W poniedziałek jadę na wieś.Spodziewaj się zatem przesyłki:)
Dorota71 - 2011-04-15, 12:10

O kurcze, to ja muszę posiedzieć w kurniku i podyskutować z kurami, żeby któraś na dniach usiadła. :diabel::

A może indyczka usiądzie?

karo-install - 2011-04-15, 17:22

Farciarze u mnie pawie jeszcze nie myślą o jajcach :(
Dorota71 - 2011-04-15, 19:56

U mnie już od kilku dni i słomę do góry nogami wywracała. :diabel::
karo-install - 2011-04-15, 20:18

Kurde ja nie wiem... Jutro będę chodził za nimi z aparatem z pogotowiu... Ale by była heca jakbym uwiecznił jak paw depcze pawice :P jutro ma być ciepło wypuszczę ja na mały ogród może będą intensywniej tokować...
damisusek - 2011-04-23, 14:02

Fajne byłoby takie zdjęcie :)
jonasz27 - 2011-04-24, 19:49

witam mam pytanie jak paw zaczyna skakac po pawicy to kiedy mozan sie spodziewać jajek i jak chodza na co dzień po ogrodzie to czy moga składac gdzieś przypadkowo np w krzakach
Proszę pisać poprawnie. Tomek83

Patryk12341999 - 2011-04-25, 09:15

Mam pytanie jak kupie starego Pawia to oswoje go żeby chodził jak kura po ogrodzie?
Dorota71 - 2011-04-25, 19:08

Różnie to bywa, ale licz się z tym, że ogrodu raczej trzymać się nie będzie.
jonasz27 - 2011-04-27, 08:59

To zależy jak był chowany i czy masz kury mi co chwila ucieka i chodzi w okolicy ogrodzenia
bata95 - 2011-05-04, 14:25

witam ja znów z kłopotami :(
mój paw ten włóczykij, normalnie już chodzi gdzie chce, głównie do sąsiadek na kury-taki rozpustnik jeden się zrobił :diabel:: gdzie,która zagdacze on już jest ,a w domu ma śliczną pannę specjalnie nabytą aby siedział w domu . Wiązałam mu już i skrzydło jak mi doradzano i nogi pętałam i nic :x w końcu stwierdziłam że niech chodzi byle do domu wracał jak na razie wraca :D obcinać skrzydeł nie chcę bo nie mam serca jakoś go tak koślawić.W każdym razie panna jest i tu kłopot- widze że to ona nie jest zainteresowana nim wogóle, on nawet na początku trochę koło niej tańczył :/ i nadal mu się zdarza(ale on nawet koło rowera tańczy 8) )a ona nic....i tak jajka już powinny być a tu ani jajek ani zalotów(raczej odwrotnie)pani swoją drogą ,pan swoją.Może to przez to że nie ma ogona jeszcze ,znaczy się nie wiem czy te cztery pióra liczą się jako ogon?ale on jest taki dumny z tych swoich 4piór,jak się stroszy :d pewnie w tym roku z godów nic nie będzie ;( może za młode

karo-install - 2011-05-05, 11:08

Pawie tak jak indyki wystarczy że tylko raz się pokryją a jaja będą zalężone, a jakim wieku jest samica a w jakim samiec?
karo-install - 2011-05-05, 20:37

Mam pytanie czy u kogoś z was nie niosą się jeszcze pawie? U mnie jeszcze totalna pustynia, jakby wyczuły że 3.V.11 spadnie 20cm śniegu i będzie -5 w nocy... Rok temu już o tej porze miałem jaja.
bata95 - 2011-05-05, 21:03

prawdopodobnie obydwoje mają po 2 lata,ona na pewno,a on, no cóż jego dostałam więc mogę tylko powiedzieć że zaczyna mieć ogon ;) piekna korona ,cud -niebieska szyja, :x i te cztery pióra w ogonie, z których jest tak dumny :d a drze się jak zarzynany ,(ale wreszcie znalazłam sposób żeby go ściągać do domu) tak myślę że 2-może 2,5roku?nie wiem? ale widzę że to ona raczej nie ten tego :oczy: bo pan startuje do wszystkiego
a oto jego zdjęcia na razie tylko takie udało mi się zrobić,może jutro się ładniej ustawi



karo-install - 2011-05-05, 21:17

Młode ptaki możliwe że dopiero na drugie lęgi w tym roku zaskoczą, zależy z którego lęgu jest ta kura... Paw już pokryje kure ale ona może być za młoda, u mnie młode pawice zawsze uciekają od dorosłego samca, który chce je deptać. A długo są u Ciebie już te pawie?
bata95 - 2011-05-05, 21:37

a wiec to ona jest za młoda ?tak mi się widziało że jej to jeszcze nie interesuje :/
ją kupiłam w marcu a paw jest od jesieni,ona nawet nie ucieka tyle że on koło niej potanczy, potańczy , a ona odwróci się bez zainteresowania i odchodzi, wtedy jakaś kura oczywiscie się napatoczy albo inna ciekawa rzecz i paw sobie tanczy dalej .Teraz to nawet zaczyna kury deptać mało kiedy mu się to udaje,bo muszkieter -kogucik zawsze jest w pobliżu,by bronić swoje damy,ale próbuje :hmm: boję się żeby u sąsiadek nie deptał tych kur bo mi któras w końcu krzywdę zrobi ;( chyba trzeba by mu kupić może starszą damę ,ale chwilowo nie mam na to funduszy ,więc musi zostać tak jak jest :| może jej się odmieni ;)

ja-nina - 2011-05-08, 09:44

kupilam w 2010 roku pare pawi. Super przetrwaly w kurniku zime. Maja dobra kondycje. Wczoraj dostaly na lato i jesien woilere wielkosci 30 m2. Pawica dostala domek legowy a paw dostal super grzede - wysoka. Paw juz raz zwiedzal wszystkie topole w okolicy. Balam sie ze nie wroci wobec tego zainicjowalam akcje zdejmowania pawia z drzew. Udalo sie i juz nigdy wiecej nie bedzie mial calkowitej wolnosci.Boje sie ze ktoregos dnia poprostu nie wroci. Pawica 3,5 roku paw 4,5. Nie mam zbyt duzo doswiadczen. Bardzo dbam o moje pawie. Dostaja zboza i duzo zieleniny. Marchew jablka i od czasu do czasu twarozek. Czekam na pierwsze jajka. Czekam bo dotychczas pawica nie niesie. Paw chodzi z cudnym ogonem prezentuje siebie wspaniale ale nie widzialam zeby pawica byla zainteresowana jego zalotami. No coz zbieram doswiadczenia i napewno bede sie nimi dzielila. Napewno codziennie staram sie spedzic z pawiami conajmniej 1 godz. Rozmawiam z nimi i staram sie podawac z reki pokarm. Idzie mi to coraz lepiej.
Nieidealny :D - 2011-05-08, 11:16

Załącz jakieś zdjęcie bo jestem strasz nie ciekaw twojej hodowli pawi :D
mirek_60 - 2011-05-09, 02:02

ja-nina, W zeszłym roku o tej porze miałem już kilka jajek.W tym na razie widzę tylko zaloty ale bez efektów.Poczekam jeszcze bo cierpliwość to rzecz którą pawie potrafią w człowieku wyhodować.A to,że pawica nie interesujesię zalotami pawia to tylko tak od oka.Oni juz dobrze wiedzą jak to się odbywa i jak to robić.
JulianG - 2011-05-09, 10:46

Trzymam pawie 2+1 od kilku lat.W tym roku zebrałem już 25 jaj pawich.Niestety z pierwszego lęgu pod indyczką z sześciu jaj wylągł się tylko jeden.Długo zastanawiałem się dlaczego taki marny wynik.
Moje pawie cały dzień przebywają w obejściu (ok 2500 m),a wieczorem same wracają do kurnika.Oczywiście niosą jaja w różnych miejscach które sobie upatrzą.Dotychczas moja rola ograniczała się do obserwacji ptaków,głównie po to aby odkryć miejsce w które samica wybrała sobie na gniazdo.
W tym roku było troszkę inaczej.Z przyczyn losowych nie mogłem przebywać na wsi od wczesnej wiosny, więc pawice niosły jaja w kurniku.Jaja były zbierane przez sąsiada.
W końcu pojechałem na wieś na kilka dni.W pierwszym dniu,kiedy jeszcze nie wypuściłem ptaków zauważyłem,że moja pawice niosą jaja siedząc na grzedzie.Wydaje mi się,że upadek jaja z wysokości 1m lub 1.30m był przyczyną słabych lęgów.
Aktualnie mam cztery małe pisklęta pawia i 13 jaj pod kurką i indyczką.Przewidywane legi to 28 maj i 5 czerwiec.Pawice niosą nadal i ani myślą przestać.Ponieważ jest już ciepło pozwolę teraz na lęgi naturalne.

karo-install - 2011-05-09, 11:15

A u mnie nadal ani jednego jaja, nie wiem już co o tym myśleć, paw siada na pawice ale jaj nie ma jeszcze.
Dorota71 - 2011-05-09, 13:04

U mnie też kiepsko. Na razie mam 4 jaja. Niestety trzeba uzbroić się w cierpliwość. :diabel::
jonasz27 - 2011-05-09, 16:35

Witam dzisiaj pierwsze jajo w kurniku znalazłem ile moze znieść jedna kura i jak posadzić pawice żeby wysiadywała jaja dzięki za odpowiedz
Proszę pisać poprawnie. Tomek83

mirek_60 - 2011-05-09, 23:43

Wreszcie doczekałem się.Jest pierwsze jajko.Ciekawe ile w tym roku zniesie jajek.W zeszłym pawica miała dwa lata i zniosła 8 szt w dwóch etapach.Raz trzy a po trzech tygodniach następne pięć.
karo-install - 2011-05-29, 21:09

Jak tam wasze poczynania z pawiami?? Ja mam dopiero 3 jajka i na razie pawica zaprzestała się nieść, inne nawet nie myślą o jajkach. Tragedia!!!!!!!!!!!!!!!!!! Jeżeli tak dalej pójdzie to chyba po sprzedaży domu na wsi do nowego miejsca gdzie się wybuduje nie zabiorę już pawi. Ten sezon podciął mi skrzydła :/
JulianG - 2011-05-29, 21:22

Ja chyba kończę lęgi w tym roku.Jedna pawica siedzi na jajach i sobie donosi,Usiadła na siedmiu,a w sobotę kiedy zeszła, doliczyłem się dziewięciu.Klucie przewiduję 15.06.Druga nosi już skrzydła pod ogonem,więc lada dzień zniesie.Ale czy usiądzie???
W tym roku mam dziewięć piskląt.Czekam na lęgi pod indyczką,7 jaj pawich i 8 indyczych,oraz pod wspomnianą pawicą.

Dorota71 - 2011-05-29, 21:30

Ja już nawet nie liczę na lęgi pawi w tym roku.
Całkowita masakra !!!!

karo-install - 2011-05-29, 22:02

W zeszłym roku do listopada sprzedałem na giełdzie we Wrocławiu 16 młodych pawi, w tym roku zainwestowałem w dodatkowe pawice a tu klops... Jak byłem zakochany w pawich, tak chyba jak wcześniej napisałem zrezygnuję z ich hodowli. Mam do dzisiaj trzy jaja pawie od jednej pawicy a mam sześć pawic, w tym jedna najmłodsza wchodzi w trzeci rok i nie liczyłem na jaja. Jestem rozgoryczony, co za rok! Nawet kingi z 14 par dały mi tylko cztery młode. Totalna masakra!!!!!!!!!!!!
JulianG - 2011-05-30, 07:36

Jaj mam dużo ale piskląt ....... ? Pierwszy lęg tego roku wyprowadziła mi indyczka.Kiedy zniosła w sumie dziesięć jaj zamknąłem ja w stodole.Wybrała miejsce na gniazdo i znisła jeszcze pięć.Wtedy zamieniłem jaja.Zabrałem indycze ,a podłożyłem 7 pawich.Po tygodniu podłożyłem jej jeszcze 3 pawie które w międzyczasie zniosły pawice.Okazało się,że jedno jajko pawie wyrzuciła,a doniosła sobie pięć.:)
Lęg niestety nie był udany.Z 6 jaj pawich wylągł się tylko jeden,z 3 jaj pawich wylęgły się 3 ,a z 5 indyczych pięć.Oczywiście musiałem systematycznie podbierać małe aby nadal siedziała na jajach.Ponieważ mam bardzo mało ptaków,mam problemy z kwokami, dlatego pod wspomnianą indyczkę podłożyłem raz jeszcze 7 jaj pawich i 8 indyczych.
Pod kurkę cubalaya podłożyłem 6 jaj pawich.Wylęgło się 5.Jeden nawet zrobił dziurkę,ale niestety nie był w stanie opuścić smodzielnie jajka.Skorupka była bardzo twarda,a błona zbyt mocna.
Po cichu liczę,że druga z moich pawic jeszcze usiądzie.
Cubalaya,indyczka i pawica będą wodzić młode.Dorosłe ptaki do końca listopada będą na "chlebie i wodzie"

Dorota71 - 2011-06-07, 10:29

U mnie wykluły się białe pawie. Kupiłam dwa jajka i mam dwa maluszki. Mam nadzieję, że będą to kurki.
Pewno gdyby Julek je zobaczył, to by już znał płeć. No ja niestety taka mądra nie jestem. :diabel::

JulianG - 2011-06-07, 21:30

Pod indyczką wykluło się sześć albo siedem małych pawi i sześć indyków.Mieszkają sobie w stodole,łażą wszędzie,porachować nie mogę.Nawet wybrały się na samodzielną wycieczkę po podwórku.Całe szczęście,że zauważyłem.Wątpię aby były w stanie znaleźć drogę powrotną.Druga pawica usiadła na 4 jajach.Problem w tym,że dość często schodzi.Klucie przewiduję na koniec miesiąca.15 bm lęgi pod pawicą,16 lęgi cubalaya. Koniec lęgów w tym roku!!!!!
Dorota71 - 2011-06-08, 12:25

Julek, to ja zamawiam u Ciebie samiczkę. Tak pod jesień do odbioru. :d

Kupiłam jeszcze dwa jajka po pawiach czarnoskrzydłych. Mam nadzieję, że samiczki będą. Bałam się trochę kupowania jaj pawich, ale znalazłam super hodowcę i - warto !

JulianG - 2011-06-08, 20:15

Dorotko.......Napewno coś dla Ciebie zostawię.Ostatnio bez znanej mi przyczyny zdechły mi dwa tygodniowe pawie,te które wysiedziała cubalaya.Wczoraj miałem sprzedać trzy sztuki.Jednak w zaistniałej sytuacji poprosiłem o odłożenie transakcji.Wydaje się,że z pozostałymi wszystko Ok.W każdym razie ja nie widzę oznak choroby.
Dorota71 - 2011-06-08, 20:28

O kurcze dziwne.
Wiem, że małe pawiki potrzebują dużo ciepła i są dość delikatne. Może reszta ładnie się odchowa.

ja-nina - 2011-06-13, 11:10
Temat postu: pawie
mirek_60 dzieki ze poruszyles temat pawi. Ja nie mam doswiadczenia zadnego. Mam pawie zaledwie drugi rok. Czytam, czytam, czytam i to sa moje wiadomosci. Doswiadczen tez nie mam pomimo dwoch lat. Kupilam pawie w 2010 r, Paw 3,5 roku pawica 2,5. Zima spaly w kurniku z kurami i 2 indyczkami. Sa w dobrej kondycji i sa bardzo ladne. Dostaly teraz swoja woilere 6 x 3,5 pawica dostala domek. Teraz siedzi na 4 jajkach a ja nie wiem co dalej. Wylega sie pawie a ja nie mam pojecia jak je traktowac co dac jesc od pierwszego dnia jakie warunki powinny miec. Zastanawiam sie jak to jest w naturze jak sobie radza pawice ze swoimi "dziecmi". Chetnie na te tamaty podyskutuje. Kazda dobra rada bedzie dla mnie bardzo wazna.
samek - 2011-06-15, 16:44

hejka wszystkim
jestem początkującym hodowcą pawi. posiadam samca 3-letniego i samiczkę 2-letnią. mam je od zeszłego roku. Wszystko było dobrze, samiczka w tym roku zniosła 14 jaj. no i na razie nie znosi jajek, w piątek minie drugi tydzień jak nie znosi jajek i wcale na nich nie siedzi i nie wiem co dalej zrobić. i chciałbym się was poradzić co mam dalej zrobić?? czy ona usiądzie na nich jeszcze??

mirek_60 - 2011-06-15, 18:04

samek, Raczej już nie usiądzie.Bardziej prawdopodobne jest ,że zacznie jeszcze raz nosić jajka.Te co już masz musisz jakoś zagospodarować.Podłożyć pod kwokę lub do inkubatora.Im póżniej to zrobisz tym gorzej dla wylegu.Pozdrawiam.
dinntronis - 2011-06-20, 20:21

Czym wyścielić gniazdo pawia ?
Dorota71 - 2011-06-21, 21:52

Niczym. Sama sobie poradzi. U mnie zrobiła tylko dołek w piasku. :D
kamilm79 - 2011-06-24, 17:45

Ja zakupiłem siedem jaj od pawi indyjskich. Bedzie to moja pierwsza przygoda z tego typu ptakiem mam nadzieje że nabiore doświadczenie dość szybko. Włożyłem je do inkubatora 22 czerwca mam nadzieje że pogodzą sie z młodymi które wyklują sie razem z nim (bażanty, padewskie, arakuany, silki itd. wszystkiego po trochu).
pozdrawiam

jonasz27 - 2011-06-24, 18:21

Witam czy kura może siedzieć na pawich jajach
Dorota71 - 2011-06-24, 19:05

kamilm79 wychowają się bez problemu. U mnie pawie chodzą z bażantami bananowymi i kurczaczkiem od Juliana. :D
jonasz27 - u mnie właśnie tylko kochinki wysiaduj jaja pawie. Pawica nie chce.
:x

Duduś

kamilm79 - 2011-06-24, 19:26

http://www.forum.woliera.com/viewtopic.php?t=13156
tu jest plan mojej woliery dla pawi, która mam w planch zrobić (oczywiście z przymrózeniem oka bo jak tata zobaczył to powiedział że nie ma funduszy zeby tak wypasioną zrobić)

karas1987 - 2011-06-28, 17:35

A ja mam takie małe pytanie Kiedy da się odróżnić płeć pawi? no i jak to zrobić?
musticus1 - 2011-06-29, 16:40

wprawne oko może określić płeć już po kilku dniach jak rożwiną się piórka w skrzydłach ja beż większych problemów rozróżniam ptaki miesięczne wystarczy przyjrzeć się piórą na skrzydłąch jeśli są prążkowane to będzie samczyk a jak są całe szare, popielate zakończone kropką na końcu to będzie samiczka jak znajde fotki w kompie to wyśle do porównania
musticus1 - 2011-06-29, 16:57

http://zapodaj.net/e63f36aa0589.jpg.html w prawym dolnym rogu widać właśnie takową parkę na pierwszym planie samiczka a za nią samczyk zdjęcia to zdjęcieto cieńko pokazuje ale jeśli lotki są bez żdnych poprzecznych znaczeń to to jest samiczka
karas1987 - 2011-06-29, 17:31

Dziękuję bardzo . teraz będę się przypatrywał.
Tylko że te na zdjęciu pawie maja cale prążkowane piórka :>

kamilm79 - 2011-07-01, 14:01

Mam pytanie bo jak juz wiecie mam jajka pawi w inkubatorze czy powinnem kupić teraz rocznego samca żeby jak dojrzeja samiczki z tych jajek mialy dojrzałego samca?
mirek_60 - 2011-07-01, 17:24

kamilm79, To byłoby rozsądne.Tylko skąd pewność,że nie bedziesz musiał dokupić ..ale samiczek.Poczekaj trochę.
jonasz27 - 2011-07-01, 17:35

witam dzisiaj mija 28 dzień jak pawica siedzi na jajach czy przy ewentualnym wykluciu mam je zabrać od pawicy czy zostawić je razem z mamuśką i dokarmiać tylko czym?
Dorota71 - 2011-07-02, 17:25

Moje maleństw już całkiem duże. Drugie wodzi jeszcze kwoka. :D
jonasz27 - 2011-07-02, 21:27

Na razie mam 5 piskląt :d
Dorota71 - 2011-07-03, 22:08

U mnie są kolejne trzy. Dwa indyjskie, jeden czarnoskrzydły i kolejny indyjski się kluje. :D
Dorota71 - 2011-07-03, 22:29

U mnie jeszcze 4 jajka pod indyczką. Klucie na 15 lipca. I to będą też ostatnie pawie w tym roku. Mój Duduś zgubił już ogon, więc kolejne jaja ( o ile w ogóle takie by były) będą puste.
karo-install - 2011-07-19, 21:10

Cześć Dorota, jak to zgubił już ogon??? Wcześnie strasznie...
Dorota71 - 2011-07-19, 21:26

No niestety mój już "goły" a Doda zniosła jeszcze trzy jajka. Są pod kwoką. Zobaczymy czy coś wyjdzie.
ryszard_m - 2011-07-24, 14:22

wiecie może gdzie mogę kupić pawie w okolicach Radomia, najlepiej na północ?
mirek_60 - 2011-07-24, 22:04

Wszystkich prowadzacych dyskusje w tym temacie proszę aby postom,które nic konkretnego nie wnoszą do tematu lub są tylko postami informacyjnymi nadawać termin wygaśnięcia do 14 dni.
Dorota71 - 2011-07-25, 18:01

Sprzątając dzisiaj kolejną wolierę, znalazłam pawie jajo. Było zakopane głęboko pod słomą. Dobrze, że nie potłukłam go łopatą. Jajo było na ziemi. Ziemia wilgotna i zimna. Wsadziłam jajko do inkubatora. Zobaczymy czy coś z niego będzie. I ciekawe ile tam przeleżało. :diabel::
dinntronis - 2011-07-28, 13:45

Witam. Mam pytanie czy można podawać rzepak pawiom ?
kamilm79 - 2011-08-02, 18:41

Mam prośbę czy dał by ktoś rade odróżnić płeć tych pawi. Przynajmniej tych większych.
Dziękuje i przepraszam za kłopot.

karas1987 - 2011-08-02, 19:50

Z tego co wyczytałem i co mi na forum podpowiedziano stwierdzam ze na 2 zdjęciu są prawie na pewno 2 samce. Samce mają pióra z poprzecznymi piórami a samiczki mają szare jednolita z ciemnym (czarnym ) czubkiem na końcu

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group