Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

Bażanty / Pawie / Głuszce - Głuszczce i cietrzewie.

sroszkowski - 2006-11-04, 10:57
Temat postu: Głuszczce i cietrzewie.
No to mamy nowy fajny wątek - rozmnażanie głuszczów i cietrzewi. Pisaliśmy już kiedyś na ten temat w Wolierze. Może, by Panie Jacku, powrócić do tego tematu na łamach?
mateusz20 - 2006-11-07, 20:09

Cietrzew - Tetrao tetrix - Cietrzewie należą do rodziny głuszcowatych i tak jak Głuszec i Jarząbek zaliczany jest do grupy kuraków leśnych. Jest to ptak średniej wielkości, którego cechą jest lirowaty ogon i czerwone róże nad oczami. Zamieszkuje północno-wschodnie lasy Europy, występuje również na części powierzchni Azji Środkowej. W naszym kraju występuje nielicznie. U tego gatunku występuje wyraźny dymorfizm płciowy.


Samiec ma ubarwienie czarne z pięknym metalicznym granatowym połyskiem. Pokrywy skrzydeł maja kolor ciemnobrązowy z dwoma wyraźnymi białymi pręgami. Również białe w ciemnym ubarwieniu samca są pióra podogonia. Pióra te są widoczne w momencie, kiedy ciecior wykonując taniec godowy rozłoży ogon. Ogon ma kształt liry, jest tak zbudowany, że dorosły samiec podczas toków po jego rozłożeniu orze krańcowymi piórami podłoże. Głowa koguta jest przyozdobiona czerwonymi płatami skóry (nad oczami), które pod wpływem podniecenia nabrzmiewają tworząc tzw. róże. Młodego samca można rozróżnić od dorosłego koguta po tym, że jego upierzenie jest matowe oraz pióra w ogonie są zagięte pod mniejszym kątem. Jednoroczne samczyki określane są mianem murzynów, ponieważ ich ubarwienie jest całe czarne bez żadnych białych pasów.

Kura nosi szatę ochronna w kolorze brązowo szarym. Jest mniejsza od koguta i wykazuje większą czujność. Pisklęta po wykuciu się maja puch pokryty ochronnym wzorem, kiedy dorastają przywdziewają pióra w kolorze takim samym jak dorosła samica.

Tereny występowania Cietrzewi pokrywają się z obszarami, na których bytują Głuszce. Czasami zdarza się, że oba te gatunki krzyżują się między sobą. Potomstwo z takiego związku nosi cechy obojga rodziców. Takie hybrydy nazywane są Skrzekotami (Tetrao medi).

Wczesną wiosną cieciory wychodzą na leśne karczowiska lub bagniste łąki. W takich miejscach odbywają toki. Na arenie zbiera się kilka kogutów, które wykonują godowy taniec, który ma za zadanie odstraszyć rywali i przywabić samice. Podczas toków samce wydają specyficzne dźwięki nazywane czuszykaniemi i bełkotaniem. Zdobione samice wybierają najlepszego koguta, który wykazał się największą walecznością i wdziękiem podczas tańca. Po kopulacji samica znosi do zagłębienia w ziemi od 6 – 12 jaj. Inkubacja trwa około 26 dni. Młode są typowymi zagniazdownikami, rosną szybko pod czujnym okiem matki. Cietrzewie żywią się zielonymi częściami roślin, młodymi pędami a w okresie letnim spożywają też duże ilości owadów – zwłaszcza młode osobniki.

Cietrzewie w naszym kraju objęte są ścisłą ochroną gatunkową.

mateusz20


MÓJ ARTYKUŁ NIE JEST KOPIĄ POLSKICH JAK I OBCOJĘZYCZNYCH KSIĄŻEK, MAGAZYNÓW, CZASOPISM, STRON WWW ORAZ INNYCH TEKSTÓW PODOBNEGO LUB TEGO SAMEGO TYPU JAK W/W ORAZ ICH TŁUMACZEŃ. JEST TO WYŁĄCZNIE MOJA PRACA INTELEKTUALNA.

wanted - 2006-11-08, 19:15

Ptaki te są rzadkością w naszych lasach i chów ich w warunkach hodowlanych też jest rzadkością, a wręcz nawet -.....................nie możliwy :!: :!: :!:
Wszystko to jest spowodowane naszymi głupimi przepisami, gdyż same ptaki nie są trudne w hodowli. Kilku hodowców je utrzymuje w naszym kraju, lecz jak :?:
Napewno zapewniają oni im bardzo dobre warunki i ptaki te z powodzeniem przynoszą przychów, więc cięrzko mi to sobie wyobrazić czemu jest taki problem z zezwoleniem na te ptaki :?: :!: :-(
Byłem w Starostwie i popytałem się o nie troszkę. Wszystko wygląda w następujący sposób:.....
W naszym kraju można się starać o pozwolenie na ich ch.ów, co trwać może nawet 3-4 lata i nic z tego i tak nie wyjdzie.
Można też nabyc ptaki np. z Niemiec z papierami, i co z tego :!:
Papiery tu też są niczym , gdyż nawet takich ptaków nie zarejestrują w naszym kraju.
Co za kraj :?: Kto wymyślił takie chore przepisy, skoro w innych krajach one wyglądają zupełnie inaczej :!:
No cóż, pozostaje naszym znajomym utrzymywanie tych ptaków (bo przecierz są hodowane w kraju) na własną rękę. I do póki się tu przepisy nie zmienią, wszystkie amatorskie hodowle tych ptaków w kraju będą nie legalne :-(

mateusz20 - 2006-11-08, 19:35

Wandet chciałoby się powiedzieć:, „Bo to Polska właśnie”.
Osobiście chciałbym hodować cietrzewie, ale musze zdobyć trochę więcej praktyki aby ich nie zmarnować.

wanted - 2006-11-08, 19:55

mateusz20 napisał/a:
„Bo to Polska właśnie”.


Tak mateusz20- i te słowa w zupełności wystarczą :-( :-( :-(

Pozostanie niestety liczyć na lepsze czasy a póki co ?.........hodować jak inni.

tragopan - 2006-11-10, 18:03

Przepisy w Naszej kochanej Polsce sa chore. Od 1997 starałem sie o zezwolenie i dopiero 2001 roku dostałem, ale na rok.
W 2004 roku odchowałem bardzo piekna samicę cietrzewia. Odchowywana była z innymi bażantami i bezproblemowo. Kurka tak była oswojona, że siadała na rece człowieka i pobierała pokarm z ręki. Na nastepny rok, 25 kwietnia zaczeła nieś jaja. Zniosła 14 jaj, ale nie miałem koguta i były czyste. W Polsce z polskich hodowli nie miałem mozliwości kupienia koguta, tylko z hodowli zachodnich. Dla tej kurki kupiłem cztery kogutki, ale żaden nie przyzwyczaił się do naszej karmy i warunków.
Z tego co zauważyłem cietrzew nie mógł być w małej wolierze w której przeprowadzałem kwarantanne. W kwarantanie nie pobierały pokarmu, lub tylko kukurydzę. Przyczyna mogła być taka, że poprzedni właściciel karmił je inną karmą. Starsze koguty są bardzo wrażliwe na zmianę karmy i stres, po wypuszczeniu z kartonu wyzionoł ducha.

Powracając do kurki. Kurkę cietrzewia oddałem do ogrodu zoologicznego w Łodzi.
Gdyby nie polskie przepisy, to moze miał bym do tej pory cietrzewie. I hodowla mogła by przynosić jakieś sukcesy.
http://www.tragopan.pl/gr...a/cietrzew.html

fotka samicy cietrzewia


Kruszewicz - 2006-12-12, 09:56

KOchani,
wcale nie jest tak źle. Pomagałem w sprowadzaniu głuszców i cietrzewi do prywatnych hodowli w Polsce. Ich ceny w Niemczech znacząco spadły. Głuszce dostawełem wręcz za darmo. W tej chwili, poza hodowlą głuszców w Wiśle, ma je i świetnie sobie z nimi radzi doktor Krzywiński z Kadzidłowa. Teraz ma status ogrodu zoologicznego, ale wcześniej, gdy sprowadzaliśmy dla niego ptaki, nie miał. Potrzebna jest zgoda Ministerstwa Środowiska. Trzeba podać cel i uzasadnienie. Wystarczy podać że hodowla amatorska a celem jest bliższe poznanie biologii. Ogłoszeń o głuszcach, cietrzewiach, jarząbkach i pardwach jest w Niemczech sporo, ale... to nie są gatunki łatwe w hodowli, a nawet trudne, wymagąjące specyficznych wolier i skomplikowanego żywienia. U nas w zoo w Warszawie zrezygnowałem z ich hodowli. Mam teraz parkę jarząbków. Przyszły na świat w Kadzidłowie, ale pochodzą od ptaków które z dr Krzywińskim odłowiliśmy w Bieszczadach (miałem na to zgode Głównego KOnserwatora Przyrody).
Pozdrawiam
Andrzej Kruszewicz

[ Dodano: 2006-12-12, 10:03 ]
O kurakach leśnych w Wolierze było. Teraz przygotowuję z dr Krzywińskim opis jego doświadczeń hodowlanych, w tym krzyżowania różnych gatunków ze sobą. Ma to uzasadnienie naukowe i muzealne, a mieszańce wyglądaja przecudacznie. ostatnio oglądałem mieszańca bażanta i głuszca, skrzekoty w obu wariantach itd. Ale oczywiście najbadziej cenię sobie czyste gatunkowo ptaki, mieszańce traktuje jako biologiczne ciekawostki. A osobiście zakochałem sie jarząbkach amerykańskich, czyli cieciornikach Bonasa umbellus. To dopiero cudaki, a mo zna je hodowac bez ograniczeń prawnych.
Może lepiej pomśleć o nich, a nie o głuszcach, o wele trudniejszych pod względem pielęgnacji i wymagań prawnych?
Pozdrawiam
Andrzej Kruszewicz

Rocki - 2006-12-12, 15:00

Szkoda, ze już w Warszawskim ZOO nie ma już głuszców... :-( Bardzo fajne ptaszki ;-)
tragopan - 2006-12-12, 17:30

Panie Andrzeju, ja dostałem zezwolenie na przywóż głuszcy i cietrzewi z zachodu. Załatwianie trwało miesiąć, czyli szybko. Dostałem też zezwolenie na hodowlę, jak się dowiedziałem to tylko na rok. Załatwianie zezwolenia na hodowle trwało 3 lata. To był rok 2001. W celu przedłużenia zezwolenia i dalszej hodowli znowu musiałem przechodzić przez piekło biurokracji. Może teraz przepisy się zmieniły, ale wiosną nadal działały na starych zasadach. Nawet w ministerstwie usłyszałem taki tekst; to już tyle lat mineło i pana dokumenty są w archiwum. I nie chce nam się ich szukać. Musi pan od nowa pisać prośby podania i tym podobne papierki. Po prostu zrezygnowałem z tego. A hodowla i odchów młodych pisklaków cietrzewia i głuszca, jak dla mnie nie miałem problemów. I szkoda że w polsce są takie przepisy jakie są. Bo naprawde wielu w Polsce jest hodowców co mogło by te gatunki ptaków hodować. I napewno by mieli jakieś sukcesy hodowlane.
Mogę powiedzieć że ptaki jak cietrzewie, głuszce, pardwy i inne głuszcowate przywiezione z zachodu mają bardzo ciężko się zaadoptować u nas. A przeważnie do naszej karmy, ostatnio przywiozlem cieciorniki i pardwy i poprosiłem o pokarm którym były karmione. Ten pokarm u jednego hodowcy składał się z nasion roślin, a u drugiego z 50% granulat i ziarna., U następnego hodowcy widzialem pokarm i wyglądał jak pokarm dla ptaków egzotycznych. Bardzo dużą rolę dla tych ptaków odgrywa pokarm do którego one były przyzwyczajone. Te ptaki z zachodu bardzo mało, albo czsami wogóle nie znają pokarmu roślinnego. Miałem samca cietrzewia, co przez 2 tygodnie swojego zycia jadł tylko kukurydzę i nigdy nie widział zielonego u poprzedniego hodowcy. Nie wszystkie ptaki przywiezione z zachodu, są w taki czy inny sposób hodowane. Są też hodowcy co mają woliery porośnięte roślinnością i dają naturalne pokarmy.

Kilka fotografi z mojej hodowli


cieciornik Bonasa umbrllus


pardwa górska Lagopus mutus


pardwa Lagopus lagopus

ZYZIO - 2007-05-10, 23:48

piękne ptaki jak kupie to może ;) "zalegalizuje". a co do karmy to i w Polsce dużo ludzi trzyma na granulatach ...... Ja trzymam na mieszankach kampola 70%granulat29% Nutrena dla gołębi, kur niosek a dla przepiurek karma blojler a ten 1% to dodatki witaminowe i mineralne...






piękne ptaki o niespotykanych barwach i cudownych kolorach

tragopan - 2007-06-30, 22:34

Mogę się pochwalić małym sukcesem i kilkoma fotkami.

Kamikazi - 2007-07-01, 11:54

Piękne ptaki! Gratuluję przychówku!
mateusz20 - 2007-07-01, 13:29

Fajne ptaszęta, morze kiedyś jak dojrzeje do tego to sobie takie sprawie.
el lobo - 2007-10-03, 18:04











tragopan - 2007-10-03, 19:15

pardwy szkockie są bardzo ciekawe i ładne.
I trochę więcej fotek innych głuszcowatych.

wanted - 2007-10-03, 19:49

tragopan, a jak wygląda hodowla borowiaków ? Różni się czymś od pozostałych kuraków leśnych ?
tragopan - 2007-10-03, 19:55

Jak widać na zdjęciach to nie ma szczególnych warunków. woliera jest raz na rok sprzatana.
I razem z borowiakami chodzą też bażanty, głuszce i inne kuraki. Pożywienie jak inne bażanty, pardwy i głuszce. Czyli nic specjalnego i trudnego w hodowli. Tylko jest to bardzo rzadko spotykany ptak w hodowli. Tylko kupić i cieszyć się.

el lobo - 2007-10-04, 23:35

Mój filmik na You Tube
http://www.youtube.com/watch?v=oQlfbyGFP-w

wanted - 2007-12-23, 16:27


http://www.finnature.fi/d...ot/huhtikuu.jpg

Luśka - 2007-12-23, 16:59

Przepiękna fota.....
Łukasz23 - 2008-10-08, 13:11

powiedzcie mi co to może być za kurak spotkałem go w lesie w okolicach domu mojej babci siedział sobie spokojnie na gałęzi najwyraźniej był albo chory albo oswojony gdyż pozwolił do siebie blisko podejść czy to może być Głuszec lub Cietrzew :?:
nyszka - 2008-10-08, 18:59

Wygląda mi ona na samicę cietrzewia, ale nie dam sobie ręki uciąć.
Porównaj sobie , na pierwszym planie jest właśnie samica cietrzewia

łukasz s - 2009-03-05, 21:41

tak to jest jest właśnie samica cietrzewia
tragopan - 2009-03-19, 10:17

Gałązka okorowana przez głuszca.


.


.

jakub - 2009-03-19, 19:41

tragopan a czemu głuszec zdziera z gałązek kore?
tragopan - 2009-03-19, 20:35

jakub, pierwszy raz się spotkałem z takim przypadkiem.
Jedne jedzą igły od świerka i jałowca, nie jedzą igieł od sosny. Pochodzenie Szwecja
drugie lubią igły sosny pospolitej i kosodrzewiny, pochodzenie Alpy Białoruś
a ten zjada igły sosny i korę od aronii, jabłoni i korę sosny. Urodzony w Polsce.
Czyli ma to jakiś związek z pochodzeniem.
W takiej korze są mikro i makro elementy. A może mu coś brakuje i dlatego ogryza.

maciek4406 - 2009-03-20, 23:33

Powiedzcie mi jak wygląda sprawa z kupnem cietrzewi, jestem zainteresowany rozmnażaniem tych kuraków by móc później wprowadzić je do lasu, jeżeli wiecie gdzie można kupić owe zwierzęta dajcie znać na forum lub mailu
maciej_piesyk@wp.pl

AL - 2009-03-21, 10:01

maciek4406, Najpierw postaraj się o pozwolenie na ich hodowlę,zorientuj się jakie musisz spełnić wymagania aby je hodować.
Gdybyś przeczytał cały temat to byś wiedział :D

Direct.pl - 2009-06-16, 12:05

a ile kosztuje para cietrzewi(oczywiscie po otwrzymaniu zezwolenia)?? Czy mogą zyc w duzych grupach?? Ile m2 potrzebuje 1 para a ile 10 par??
tragopan - 2009-07-09, 22:25

Fotka zamaskowanej pardwy skalnej.


homik94 - 2009-08-14, 23:47

Potrzebuje pióra z Głuszcza z ogona, Liry potrzebuje te pióra do kapelusza góralskiego.

Potrzebuje 7-14 sztuk.

kontakt
gg9221119 (jestem bardzo często)
Email burnusm@interia.pl
Telefon 788433907

Pozdrawiam Maciej

Ziommal - 2010-05-11, 19:06

Witam
Przepraszam że troszkę nie na temat.
Pisze troszkę w nietypowej sprawie potrzebuje pióra cietrzewia czy ktoś byłby na tyle uprzejmy i podesłał mi ??

Pozdrawiam
Konrad

Priam - 2011-01-03, 17:41

Czy hodowla GŁUSZCA w prywatnych hodowlach jest legalna?? Z tego wątku wynika, że tak. 1- Czy w takim przypadku konieczne są specjalne zezwolenia?
2-Czym karmione są ptaki w wolierach?

AL - 2011-01-03, 17:57

Priam, Tak konieczne zezwolenie,
Młode muszą miec dużo białka zwierzecego, a dorosłe jako że są głuszce to roślinożercy, więc wiosną i latem żerują głównie na młodych pędach roślin, ich owocach i kwiatostanach. I takie roślyny powinny rosnać w woleirze.Zimą podaje się owoce leśne, obdziobują rownież kore z drzew w wolierach, podaje się wrzosy. O gotowych karmach nie slyszalam.

Priam - 2011-01-03, 19:03

Moje pytanie o hodowlę głuszca w prywatnych wolierach wzięło się stąd, ze robię prezentację na uczelnię o hodowli wolierowej głuszca pod katem wypuszczania go na wolność. Niby jest dużo informacji ale chciałem je uzupełnić o inne ciekawe informacje.

A czy znasz jakiś link odnośnie zezwoleń na hodowlę??

tragopan - 2011-03-01, 13:33

Filmik z tokowania głuszca.

tokowanie głuszca
.
toki głuszca

i filmik z toków cieciornika kanadyjskiego

cieciornik kanadyjski
.
cieciornik kanadyjski


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group