Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

Bażanty / Pawie / Głuszce - Bażanty złote

agata - 2006-07-05, 18:21
Temat postu: Bażanty złote
co musze wiedzieć o bażantach złotych w przeddzień czekających godów.Mam rasową parkę.Prosze o porady tych,którzy hodują albo hodowali i maja doświadczenie.
stasiek - 2006-07-05, 18:22

przedewszystkim musza juz byc osobno.miejsce do składania jaj przygotowane.podłoże to suchz słoma krótko siekana,dlaczego-dlatego albowiem niektóre kurki nie akceptują zrobionych im gniazd i miejsc przez nas.drobno siekana słoma ułatwia zbudowanie gniazda.muszą mieć sucho i pomieszczenie ich musi byc przewietrzane dobrze/ale bez przeciagów/.to w skrócie bo dużo można pisać.napiszesz konkretne pytanie-będzie szybciej.
Ice - 2006-08-02, 16:30

Gniazdo dla tych bażantów może być wykonane w formie szałasu. Na koguta powinno przypadać od 2 do 5 kur. Podłoże może być wykonana z przepuszczalnej warstwy żwiru . Wystrój woliery możesz wzbogacić o konary drzew i wiszące gałęzie ,korzenie, krzewy ozdobne. I chyba to wszytko. A tu możesz znaleźć trochę informacji na temat tych bażantów



-------------
Pozdrawiam ;-)

wanted - 2006-08-14, 08:10

Jeśłi masz obszerną wolierę,proponuję dążenie do naturalnych lęgów. Wystarczy ją tylko odpowiednio urozmaicić a kura sama sobie wynajdzie najodpowiedniejsze miejsce na gniazdo. Powinnać tylko umożliwić jej to,robiąc zaciszne zakamarki (pnie,korzenie,kłody,szałasyz chrustu,krzewy),oraz wyposażyć w siano,słomę,mchy.Bażanty złote w większości same dobrze wychowują młode,a takie ptaki są dalej cenne w hodowli. Na jednego koguta przeznacz 2-nawet 5 kur.Wczasie okresu lęgowego będzie sam sobie wybierał partnerki. W przypadku zbyt bardzo nadpobudliwych samców,utrzymując 1 kurę-samiec może ją zamęczyć i nie dopuścić by siadła na jajka.
Młode pisklaki w pierwszych dniach są najbardziej wrażliwe,powinniśmy im zapewnić suchy kąt bez przeciągów i wraziz zbyt brzydkiej pogody,przenieść je wraz z kurą do pomieszczenia gdzie będzie cieplej. Na ogół szybko rosną i już po ok.1-2 tyg.skaczą i podfruwują,ganiając jak dzikuski po wolierze.Bardzo miły widok takich maluchów wraz z matką.Zobaczcie sami,a przekonacie się. :mrgreen:

barto-k - 2006-10-04, 11:24

Gdy młode się wyklują z jaj, to razem z matką przenieś je do osobnej klatki.Tak dla bezpieczeństwa bo samiec może zadeptać małe :( . ;-)
barto-k - 2006-10-10, 18:13

Zastanawiam się do jakiego gatunku należy ten bażant?? http://www.ppr.pl/dzial.php?id=1520
Rocki - 2006-10-10, 18:52

ten pierwszy bażant to bażant złocisty-żółty (bananowy),(Chrysolophus pictus luteus
) jest to żółta odmiana bażanta złocistego, a ten na dole to oczywiście bażant królewski (Syrmaticus reevesii).

karpik - 2006-10-27, 18:15

Mam pytanie jak krzyżować bażanta złoto-żółtego(bananowego) żeby uzyskać właśnie taki kolor?? Gdyż słyszałem że nigdy nie otrzymamy w pierwszym pokoleniu ptaków F1 o takiej barwie??
kogut złoto-żółtego x kura standardowa
w/w kogut x kurki F1
czy może
kogut złoto-żłółty x kurka złoto-żółta
Z którego zestawienia otrzymamy większą ilość bażantów złoto-żółtych??

wanted - 2006-10-27, 18:56

karpik, a po co ci taka zabawa w krzyżowanie tak pospolitych bażantów. Rozumiem, gdyby ich nie było lub jak były by trudno dostępne, ale kiedy można je nabyć tanio i to na każdym kriku :!: :!: :!: Nie rozumiem tego.
karpik - 2006-10-27, 20:52

Co z tego że są takie taknie :!: Ale ja juz taki jestem że jak wychoduje coś u siebie to jestem z tego dumny chociażby nawet z najdrobniejszych rzeczy :lol:
wanted - 2006-10-27, 21:21

karpik, wychodowanie czegoś u siebie zawsze przynosi satysfakcję, ale mieszanie to już inna sprawa.
Rocki - 2006-10-28, 11:02

karpik, oczywiście, że więcej bażantów bananowych otrzymasz po parze bananowej, ale i po parze bananowa/standard możesz otrzymać kilka młodych bananowych, tylko ten standard musi pochodzić też od pary w której przynajmniej jeden rodzic był bananowy.
karpik - 2006-10-29, 17:43

Bardzo dziękuje Rocki :!: Nie byłem pewien więc wolałem zapytać bo czytałem ale nie pamiętam gdzie :-( że po parze bananowej nie otrzyma się w pokoleniu F1 bananowych tylko standardy. Mój błąd chodziło mi o lutino a to przez to że ludzie w ogłoszeniach określają inne ptaki jedną nazwą.
Potrzebuje pomocy, chciałbym wiedzieć czy dobrze dopasowałem odmiany barwne do ptaków z tej stronki http://www.feathersite.co.../BRKGolden.html
1,2,3 zdjęcie bażant złoty standard
7 złoto-żółty(bananowy)
8 lutino??

adam amator - 2007-01-07, 17:36

agata napisał/a:
co musze wiedzieć o bażantach złotych w przeddzień czekających godów.Mam rasową parkę.Prosze o porady tych,którzy hodują albo hodowali i maja doświadczenie.


ten gatunek podatny jest na koktocydiozę :-/
hoduje je 5 lat
jak zdobędziesz dobre lekarstwo to może być

wanted - 2007-01-07, 17:45

adam amator, o co Ci chodzi w tych słowach: jak zdobędziesz dobre lekarstwo to może być ?

Ja uważam że lepiej dąrzyć i utrzymywać ptaki w jak najlepszych warunkach i nie doprowadzać do tego by chorowały. Lepiej jest się przyłożyć do warunków utrzymywania ptaków niż póżniej się martwić o nie w inny sposób.

adam amator - 2007-01-07, 18:02

wiem że chodzi o higienę ale zaraz po przeniesieniu baż. w inne miejsco wymyłem całe pomieszczenie wodą i wapnem
wanted - 2007-01-07, 18:10

adam amator, do dezynfekcji pomieszczeń, nawet w obecności ptaków najlepszy jest Virkon.
adam amator - 2007-01-07, 18:15

wanted napisał/a:
adam amator, do dezynfekcji pomieszczeń, nawet w obecności ptaków najlepszy jest Virkon.


:lol: dzięki
a ile on kosztuje?

wanted - 2007-01-07, 18:31

To zalezy jakie opakowanie chcesz kupić. 200 gramowe kosztuje ok. 20 paru złotych, ale jest wydajne. Rozrabia się to i spryskuje pomieszczenia i wybiegi.
adam amator - 2007-01-07, 19:27

jeśli juz zwierzęta są zainfekowane to jaki lek podawać?
wanted - 2007-01-07, 19:33

Jest ich kilka, powinieneś się jednak upewnić czy to jest ta choroba i pójść do weta z ptakiem i odchodami jego.

Jeśli hmmm-......... jest niezbyt doświadczony w sprawach ptaków, zastosuj najlepiej Baycox firmy "Bayer". Możesz też podać Kosulwit. Jedenak ten pierwsszy jest o wiele lepszy.

adam amator - 2007-01-07, 21:03

dzięki! napewno kupię i zobaczymy co z tego wyjdzie.

p.s. niedługo wiosna :hahaha:

mati_deco - 2007-03-02, 19:21

http://www.ppr.pl/dzial.php?id=1520 identycznego koloru jest mój bananowy :mrgreen: :evil:
Rocki - 2007-03-02, 20:34

mati_deco, trudno, żeby był innego... :-P
roberth82 - 2007-05-22, 16:49

Rocki, istnieje jeszce mutacja Bażant złocisty cynamonowy (Chrysolophus pictus infuscatus), podobny do lutino ale ich kolor jest bardziej ciemny (podobny do cynamonu).
Rocki - 2007-05-22, 16:55

roberth82, ale to już nie jest tak zwany bażant bananowy, który w rzeczywistości jest bażantem złocistym lutino... ;)
jakub - 2007-07-02, 13:21

Zgadzam sie ROCKI.Bazant złoty ma odmiane lutino.Sam je nazywam bananowymi.Niektorzy hodowcy nawet te 2 odmiany przekrzyżowuja.(ja osobiscie tego nie robie)
Rocki - 2007-07-02, 16:00

Można spokojnie krzyżować bażanty bananowe ze złocistymi zwykłymi, ale z takiego połączenia z reguły wszystkie młode będą dziko ubarwione...
wanted - 2007-07-02, 16:52

Tak, ale niektóre będą posiadać odbarwienia żółtawe na piórach. Jak dla mnie to takie ptaki nie będa zbyt atrakcyjne. Nie ma to jak czystośc koloru.
mateusz20 - 2007-08-21, 13:30

Mam takie pytanie. Posiadam bażanta złocistego koguta, który przebywa w jednej wolierze razem z czubatkami i bżancicą łowną, i czy na przykład mogą się te dwa gatunki bazaltów ze sobą skrzyżować. Nie mam zamiaru tego robić, ale czy przez przypadek do tego morze dojść. I czy w warunkach naturalnych mogą się też krzyżować?
Rocki - 2007-08-21, 14:07

Może i taka hybryda jest możliwa, ale ja o takiej mieszańce nigdy nie słyszałem i raczej dzieci z tego związku nie będzie...
Natomiast znane są mieszanki bażant złocistego z diamentem, a łownego z królewskim...

mirass - 2007-08-21, 14:12

I bażantów z kurami rasowymi.
michal12 - 2007-10-07, 10:47

U mnie zdarzył sie dziwny przypadek a mianowicie podłozyłem jajka swoich bananowych pod liliputke i wykluły sie z tego złociste standardy,na 10 młodych ani jeden niebyl bananowy. 8) .
mirass - 2007-10-07, 11:26

michal12, widocznie Twoje banany miały potomków standardów :)
Rocki - 2007-10-08, 13:57

Tak prawdopodobnie twój samiec banana jest szpaltem na dziką barwę, która jest dominująca...
Arek-miłośnik - 2008-01-26, 22:47

Mojej cioci sąsiad ma bażanty złote i była u mnie ta ciocia i mówiła że ma na oddanie jajka.Zachęcałe mnie abym je wziął.Nie wiem.Jakbym podsadził pod silkę czy liliputke jajka to młode bazanty mogły by chodzić na otwartym terenie czy muszą być potem w wolierze.Mam nadzieję że jeśli je kura wychowa to nie będą takie płochliwe i że będą normalnie chodzić po dworzu jak kury:-)
Rocki - 2008-01-27, 01:06

Trzymanie ich luzem jest możliwe, zwłaszcza jeśli będą wychowane przez kurę, a potem będą żyły wśród nich... jednak woliera zawsze sie przyda np. podczas okresu godowego lub podczas zimy ponieważ nie wszystkie bażanty chętnie korzystają z kurników i jako noclegowisko częściej wybierają gałęzie drzew, ale jeśli będą od młodego przyzwyczajane do kurnika to kto wie. Dla bezpieczeństwa można im jeszcze podciąć lotki, aby uniknąć niepożądanych ucieczek...
AL - 2008-01-27, 11:03

Arek-miłośnik, Tak mogą chodzić luzem ale nie w okresie godowym.Do trzymania luzem na ogrodzie nadają się tylko samce,jeżeli będziesz miał kury - bażancice to musisz liczyć się z walkami.
Jam mam 7 bażantów chodzących luzem,ale mam też woliery - każdy ma swoją.W okrersie godowym,nawet jak nie ma bażancic to dochodzi czasami do walki.Wtedy lepiej odseparować osobniki agresywne

Rocki - 2008-01-27, 12:43

AL, i jak to wygląda u ciebie z nocowaniem? twoje ptaki wybierają gałęzie drzew czy zamykasz je na noc do jakiś kurników lub wolier?
AL - 2008-01-27, 13:03

Rocki Mam dosyć mały ogród ok.500 m2 i wszystkie ptraki na noc są zamykane,każdy bażant wie która jest jego woliera i bez problemów wieczorem wchodzą do nich / trzeba je tylko czasami trochę pogonić,ale b.łagodnie aby ich nie spłoszyć/ Spłoszony bażant nawet z podciętymi lotkami może polecieć,płot wys.ok.1,6 nie stanowi problemu.
Warunkiem trzymania bażantów luzem jest szczelny płot,bez dziur i spokój.

Arek-miłośnik - 2008-01-31, 13:19

AL.Napisałeś/aś że powinny być oddzielnie podczas okresu godowego bo dochodzi do walk.Walk bażantów z kurami?Po czym rozpoznać że właśnie jest okres godowy?Kiedy on się przeważnie zaczyna u bażantów złotych?
AL - 2008-01-31, 14:46

Samce bażantów walczą między sobą - jedne są wtedy b.agresywne ,tokują nawet do gołębi,zwykłych kur i do innych samców.Gdy robią się zbyt natrętne to drugi samiec może go zaatakować.
Toki - samiec rozciąga kryzę aż na dziób,ustawia się bokiem i puszy,okrąża,zachodzi z boku obiekt namiętności :D albo biega i się kłania.Niektóre napalone samce tokują od wiosny do jesieni z przerwą na pierzenie.
U mnie w czasie toków mogą być razem złoty z srebrnym,diament z żółtym musi być gdzie indziej,królewski zgadza się z srebrnym a atakuje złotego te relację są płynne jednego dnia są spokojne a drugiwego atakuje tego z którym do tej pory chodził.
Codziennie rano wypuszcam wszystkie i obserwuję które się tolerują a które trzeba zamknąć.Po kilku godz.te zamknięte wypuszczam a drugie zamykam.
Teraz wsdzystkie chodzą razem .

Arek-miłośnik - 2008-01-31, 16:39

Te zaloty muszą pięknie wyglądać.Chyba się skuszę na te bażanty.A czy chodzące luzem samice znoszą jajka w kurniku czy gdzieś w zaroślach na zewnątrz?Ile tak wogóle jaj znoszą te bażanty w ciągu roku?
AL - 2008-01-31, 16:48

Lepiej jeżeli bażancica ma gniazdo w pomieszczeniu,które można zamknąć,składa kilkanaście jaj.
Młode bażanty to nie kury i bażancica ich nie wodzi, młode siedzą w ukryciu w krzakach w wys,trawie.rozłarzą się po całej posesji i musiałam z latarką chodzić wieczorami i ich szukać ale i tak dużo młodych zagubiło się.Od tamtego czasu zawsze gniazdo miałam w zamkniętym pomieszczeniu rodzice też byli tam zamknięci i dopiero gdy zasiadła na jajkach kogut wracał na wolność a kura siedziała z młodymi zamknięta tak długo,aż małe nie podrosły na tyle aby nie mogły przecisnąć się przez oczka siatki w płocie.
Teraz mam same samce i nie mam tego kłopotu :D

jakub - 2008-02-06, 08:15

a czy jest możliwośc trzymania samców razem na wybiegu bez kur że nie będą sie tuc? Mój sąsiad ma w jednej wolierze 5 kogutów srebrnych i się nie biją.
karol 1 - 2008-02-06, 09:01

jakub, to zależy od wielu czyników np.wielkość woliery,charakter danego ptaka i liczba samców. Bo tak z góry nie da się powiedzieć co się stanie.
Rocki - 2008-02-06, 12:20

Jeśli wybieg będzie duży a samce będą ze sobą od młodości to może sie udać ich wspólne trzymanie na jednym wybiegu, ale walki są nie wykluczone, jednak nie zawsze musi to być nic groźnego, zwłaszcze jeśli samce nie będą miały o co walczyć, czyli nie będą miały bażancic...
AL - 2008-02-06, 14:42

Rocki, Samce potrafią tokować nawet do gołębia lub nogi człowieka,zawsze może się trafić jakiś napalony który będzie tokował do drugiego samca,jeżeli będzie zbyt nachalny to może zdrowo oberwać,więc na wszelki wypadek lepiej jest mieć przygotowaną wolierkę.Moje mają ogród ok.500 m2 z krzakami a i tak co roku któregoś muszę izolować to pozostałym żyć nie daje.
jakub - 2008-02-06, 19:32

a czy ten wybie 500m2 jest zadaszony?
AL - 2008-02-06, 21:20

jakub, to ogród,ptaki tzn.kaczki,bażanty,pawiki i kury chodzą gdzie chcą. Wieczorem wszystkie wracają do swoich sypjalni kury do kurnika,gołębie do gołębnika,bażanty do swoich wolier /woliery są małe 1,5 x 2,5 m/rankiem są wypuszczane.,Jedynie kaczki 2 pary śpią na wodzie.
jakub - 2008-02-07, 14:18

tez bym musiał cos takiego zorganizować
Dino - 2008-02-28, 19:06

Mam takiego bażanta,który po prostu miał szczęście. Kiedyś po walce z innym zerwał sobie ścięgno i został dzióbnięty w oko. Oka nie stracił, niestety nie widzi na nie, chociaż ma małe trudności z chodzeniem to radzi sobie znakomicie.Bażant mimo wszystko tokuje ,parzy się, nawet w wakacje urodziły mu się kurczątka. Prawdziwy z niego szczęściarz. :D

[ Dodano: 2008-03-25, 14:03 ]
Czy ma ktoś na sprzedaż samice bażanta złotego

anna71 - 2009-05-14, 18:37

Mam pytanie. Nie mam czasu śledzić całego forum. Od niedawna mam bażanty złote. Wczoraj padła kurka, dziś widzę że kogut ma zapuchnięte oko i jest osowiały. Co to jest, boję się że i on też padnie. Pomóżcie, czekam na szybką i fachową odpowiedz.
Karol Chmielewski - 2009-05-14, 22:30

Obawiam się, że jest to mykoplazma. Jeśli kurka już zdechła to jest to prawdopodobnie stan zaawansowany. Raczej wątpie żebyś uratowała już koguta. Na zaawansowany stan podaj najlepiej antybiotyk Tylozyna injekcyjna podawaj 50 mg/kg masy ciała ptaka, jeśli tego nie znajdziesz możesz podać także Enrofloksacyne 10%, Tetramutin, Doxycylina lub Tiamulina. Powiedz czy mają katar i czy oko jest zaropiałe, a także sprawdź czy mocno czuć mostek.
mkzor56 - 2009-08-06, 17:59

Co mam zrobić bo podłożyłem pod zwykła kurę jaja bażantów złocistych. Niestety nie mam samicy . czy je trzymać razem z kurą , czy wziąść je to małego woliera i trzymać w ciepłym pomieszczeniu ?
AL - 2009-08-06, 19:04

mkzor56, Możesz je trzymać z kurą ale w wolierze. młode bażanty to nie kurczaki i nie chodzą za kwoką.Muszą być w wolierze w dodatku woliera musi być ogrodzona siatką o małych oczkach,tak aby maluchy nie wyszły na zew. bo ich już nie znajdziesz.
Misza102 - 2010-01-19, 22:14

Mam pytanie , jestem początkujący i buduje wolierę , niewiem jeszcze jakie bażanty będę hodował , znalazłem taką stronkę www.bażanteria.dbv.pl co o niej sądzicie , jestem współwłaścicielem, stronka dopiero powstała bo robię ją z kolegą, i po paru tekstach o hodowli pomyślałem nad hodowlą bażanta królewskiego , lecz dowiedziałem się że jest on kapryśny znaczy trudny w chowaniu , i zastanawiam się czy na początek nie lepiej hodować bażanty złote czy może jednak królewskie ?? jak myślicie ??

http://bazanteria.dbv.pl/news.php

AL - 2010-01-20, 18:32

Misza102, Złote na początek są najlepsze, królewskie mają swoje humory i czasami potrafią być agresywne
Misza102 - 2010-01-20, 20:38

dzieki bardzo :D a jak sie stronka podoba .. i jeszcze jedno pytanie mysle budowac wolier 3x3x1m w góre bo na to mi warunki odpowiedają , bo niemam innego i większego miejsca w sadzie , pytam czy wystarczy to dla złocistych bażantów , na początku myśle o parce ;)
mkzor56 - 2010-01-20, 20:59

Misza102, wystarczy taki wolier. w sam raz
piotrX - 2010-04-05, 20:16

ja także jestem poczontkujący i zastanawiam się ile bażantów zmiesci się w 12m2 wolierze?Jeśli jest to morzliwe czy mogły by byc w niej 2 gatunki bzżantów, a jeśli tak to jakie gatunki?
pieterasek14 - 2010-05-16, 12:52

Niedawno zakupiłem parkę młodych bażantów złocistych , kogut jeszcze nie wybarwiony , ptaki zeszłoroczne. Dopiero zaczynam z bażantami , wcześniej tylko gołębie i kury . Samica na drugi dzień po zakupie zaczęła znosić jajka :D które podbierałem ( siedzi na nich kura) jutro będą się lęgły . Mam pytanie jak długo trzeba czekać na wybarwienie koguta ? Czy to równe 2 lata ?
TOMEKs - 2010-05-16, 16:13

Witam.Mam w wolierze jedną parę bażantów złotych z zeszłego roku. Samica zniosła 14 jajek .Jak na razie nic nie wskazuje na to, żeby miała je wysiadywać.Są szanse że siądzie?Czy lepiej dać jaja kwoce?
pieterasek14 - 2010-05-16, 16:17

ja podłożyłem pod kwokę , moja samica znosiła jajka gdzie popadnie , samica pierwszoroczna nie zawsze chce wysiadywać więc dla pewności lepiej podłożyć pod kurę ;)
pieterasek14 - 2010-05-16, 16:34

w najbliższą środę oczekuje lęgów, dzisiaj podświetlałem jajka i zauważyłem wyraźnie zarysowana i dużą komorę powietrzną 1/4 jajka , czy to normalne ? u kur gęsi wcześniej tego nie zauważyłem, możne przez to ze u nich jest grubsza skorupka ;)
kamillo1395 - 2010-05-17, 14:47

TOMEKs, u mnie tez znuiosla 14 jaj i po kilku dniach zasiadła na jajkach..
a moze twoja bazancica sie jeszcze nie wyniosla.. poczekaj jeszcze z kikla dni i zobaczysz czy niesie jesli nie to zabierz i daj pod kwoke..

pieterasek14 u mnie tezw srode maja sie lagnąc bazanty złote z pod bazancicy..
a ty masz pod kura czy bazanciaca ci wysiaduje??

indyk963 - 2010-05-17, 15:25

mam pytanie czy można jeść jajka bażantów ?
AL - 2010-05-17, 16:45

indyk963, Co Ty z tym zjadaniem jajek :D jak nie kacze to bażancie. masz ochotę na jajka to sobie kup zwykłe kury nioski. :D
Bażanty to ptaki ozdobne i ich jajka są o wiele droższe od jaj konsumpcyjnych.
Nikt ich nie zjada, bo z jajka wylęga się młody bażancik, który kosztuje o wiele więcej niż jajko. Zwykła ekonomia :)

pieterasek14 - 2010-05-17, 17:17

kamillo1395, u mnie kura wysiaduje , samica zniosła pierwsze jajko w misce z ziarnem a następne już gdzie indziej więc doszedłem do wniosku ze nie ma co na nią liczyć :P pierwszoroczne samiczki nie zawsze chcą wysiadywać
TOMEKs - 2010-05-17, 20:11

Witam.Dziś bażancica zniosła kolejne jajko. Ile jeszcze naniesie :?: , ona ich chyba wszystkich nie obsiądzie :glaszcze: :!: :?:
pieterasek14 - 2010-05-17, 20:21

TOMEKs, złociste znoszą w granicach 15 - 20 a samica na pewno je obsiądzie jeśli bedzie chciała wysiadywać ;) czytałem gdzieś ze dobrze jest rozrzucic w wolierze trochę słomy lub siana to samica wysiciele sobie nim gniazdo

u mnie kurka siedzi na 8 z czego jedno stłukła a drugie było czyste , zbieram kolejne już mam 7 i kolejna tura pod kolejna kure :D

TOMEKs - 2010-05-17, 20:41

Ja mam problem, nie mam kur na kwokę.Same nioski jak na złość :pomocy:
pieterasek14 - 2010-05-17, 20:51

a nikt w okolicy nie ma ? ja pożyczyłem bo tez nic u mnie nie ma :P
Krzys7654 - 2010-05-26, 23:22

Jak sprawdzić czy w jajkach rozwijają się zarodki młodych bażantów (kura siedzi już 2 tygodnie) ??? Chodzi mi o jakąś metodę która można użyć bez większych komplikacji ??
pieterasek14 - 2010-05-27, 16:06

podstawowe pytanie.... :P
prześwietlamy latarką w ciemnym pomieszczeniu
po 2 tygodniach już na pewno będzie widać :)

dobrzynek1994 - 2010-05-27, 16:26

U mnie kura siedzi na 10-ciu jajach bażanta łownego(obrożnego) i wszystkie jaja są zalężone.
Ciekawe ile sztuk się wylęgnie a wylęg jest przewidywany na 7-go czerwca:)

krzyho0661 - 2010-06-07, 21:05

Witam mam pytanie czy to prawda ze Bazanty zlote i bananowe po wykluciu i odchowaniu przez kure domową (kwoke) sa oswojone jak kury i mogą chodzić po podwórzu tak jak kury i bez podciętych lotek prosze napisac jak to jest gdy kura domowa wysiedzi i bedzie wychowywać młode z góry dziekuje..
AL - 2010-06-08, 15:40

krzyho0661, Nie mogą chodzić bez podciętych lotek, to że wychowa je kura nie spowoduje,że zrobi się z niego udomowiony kurak.
Kura może wysiedzi ale bazant nie będzie za nią chodził tak jak kurczak, one z natury są dzikie i młode, gdy troszkę podrosną zaczną się chować w wys. trawie. Przejdą przez każdą szczelin ę w siatce lub przez oczka w siatce.

krzyho0661 - 2010-06-08, 17:47

A mi jeden hodowca mowil ze bananowe i zlote trzymają sie podwórza przynajmniej u niego chodzą luzem po podwórzu i nigdzie nie uciekają choć maja nie podciętę lotki ,bo łowne to osobiście mi powiedział ze uciekną...
AL - 2010-06-08, 18:41

krzyho0661, Jak wiesz to po co pytasz ? Ale pamiętaj,że to co sprawdza się u jednego niekoniecznie też u drugiego.
krzyho0661 - 2010-06-08, 21:33

Pytam bo chcialem sie dowiedzieć co inni o tym myślą i moze akurat u kogoś taka sytuacja jest lub byla ze Bazanty chodziły luzem ....
krzyho0661 - 2010-06-08, 21:39

Jeszcze jedno AL piszesz ze gdy Bazanty troche podrosna to chowają sie w wysokiej trawie osobiście Ci powiem ze mam 3tygodniowe Bazanty łownego i jeszcze nie zauważyłem zeby sie chowali w trawie ,i jak do tej pory wszystkie chodzą razem z kwokami. Przeciez tak jak wspomniałas wczesniej nie u każdego hodowcy bedzie tak samo wiec nie bądź taka pewna co do swoich spostrzeżeń...
pieterasek14 - 2010-06-08, 23:54

z tymi bażantami to tak różnie bywa :p czasami uciekają czasami nie :p każdy ptak ma inny temperament :P to czy będą trzymać się podwórka zależy w dużej mierze od jego stanu. jeśli jest ono solidnie ogrodzone, nie za duże bez żadnych tam rupieci, krzaków itp to można na nie swobodnie wypuszczać ptaki :) na zbyt dużej powierzchni pełnej krzaków i zarośli ptaki bardzo dziczeją . a podcięte lotki to podstawa :) a to ze wychowuje ich kura nie wpłynie na ich udomowienie , słyszałem gdzieś ze później takie ptaki tracą powoli instynkt macierzyński.
Eddie_Bwoy - 2010-07-10, 15:56

Czy istnieje jakiś sposób na rozpoznanie płci młodziutkich złocistych? Póki co wszystkie 3 wyglądają prawie że identycznie, a ciekaw jestem co mi się powykluwało :diabel::
pieterasek14 - 2010-07-10, 22:38

a nie wiem jak u takich młodziaków ale u starszych to po kolorze tęczówki oka samce- jasna , samice - ciemna
kamillo1395 - 2010-07-11, 15:29

Eddie_Bwoy, a ile maja twoje bazanciaki?
Eddie_Bwoy - 2010-07-11, 16:52

kamillo1395 ---> jakieś 3 dni :P
kamillo1395 - 2010-07-11, 17:54

to za jakis tydzien bedzie widac w 100%
samczyk bedzie mial jasna teczówke oka a samiczka ciemna...

bo narazie sa zby male na rozposnanie plci..
wiem to ze swojej praktyki :D

Eddie_Bwoy - 2010-07-11, 21:36

Spoko, dzięki wam obu za pomoc :)
Spodziewałem się, że m.in. po tęczówce można by poznać, ale nie wiedziałem czy to od razu, czy dopiero po jakimś czasie :D

Dominik67 - 2010-08-30, 00:01

http://www.google.pl/imgr...iw=1024&bih=575 Czy bażant z pod tego linka, to czysty bez żadnych domieszek kogut bażanta złocistego?. Ostatnio dostałem takiego koguta i od wszystkich bażantów złocistych różni się srebrną szyją, kiedy to inne posiadają pomarańczową. Mój jest identyczny jak ten na zdjęciu.
Eddie_Bwoy - 2010-08-30, 00:50

Nawet podpis pod zdjęciem mówi, że to mieszaniec złocistego i diamentowego. Więc niestety, czysty nie jest.
alan02 - 2010-12-04, 14:36

A jak by wygladal kogut po kogucie zlocistym i kurze polnej?Czy jest to wogole morzliwe?
neron14 - 2011-02-15, 12:56

Moje bażanty złote z 2009r. :)
Eddie_Bwoy - 2011-03-22, 14:21

Mój bażant, kogut, wczoraj zaczął kuśtykać na jedną nogę, dziś nadal utyka, a do tego widzę, że stał się apatyczny, i chowa się po kątach. Widziałem już podobne przypadki takiej apatyczności, i wiem że mogą skończyć się niefajnie.
Możecie mi doradzić co mogę dla niego zrobić? Bo nie chcę, żeby padł.
A może od razu szukać weterynarza, który potrafiłby mu pomóc?
Sprawa dość pilna.

PS. Chyba ma też biegunkę.

neron14 - 2011-04-05, 15:20

Mam pytanie czy zaczęły wam nieść bażanty złote bo niepokoje się o swoje bo nie niosę się a w tamtym roku już 1 kwietnia zaczęły się nieść.
kamillo1395 - 2011-04-05, 22:25

neron14, u mnie też jeszcze nie ma jajek u złotych (także u bananowych, diamentowych, łownych )... a zima była długa i ostra... więc spokojnie ... :-)
karo-install - 2011-04-09, 20:50

U mnie też jeszcze nie ma jajeczek, miałem obawy, że coś jest nie tak ale to chyba kwestia tygodnia i wszystko będzie ok.
kamillo1395 - 2011-04-09, 21:45

U mnie dziś pojawiło się pierwsze jajko :D oby tak dalej :)
neron14 - 2011-04-09, 22:21

U mnie przedwczoraj zaczęły się nieść i mam już 3 jajeczka.
andrzej-1948 - 2011-04-10, 09:20
Temat postu: Bażanty
Bażanty u mię zaczęły w tym roku nieść się później jak w ubiegłym to chyba spowodowała długa zima.
karo-install - 2011-04-12, 23:42

Moje złote zniosły dzisiaj pierwsze dwa jaja w różnych gniazdach :)
karo-install - 2011-04-15, 17:20

Teraz mam inny problem :/ ... Bażancice zniosły tylko po dwa jajka i coś zaprzestały się nieść.Możliwe,że mają dwa dni przerwy?Karmę mają, wodę też, nic ich nie wystraszyło, zachowują się normalnie. Nie wiem co jest z nimi... Za zimno się zrobiło ???
andrzej-1948 - 2011-04-17, 09:36
Temat postu: bazanty
Bażanty robią sobie nawet parę dni przerwy , nie przejmuj się będą się niosły.
karo-install - 2011-04-19, 21:35

Niosą się z powrotem, wszystko wróciło do normy.
kamillo1395 - 2011-05-02, 21:47

u mnie od wczoraj złota bażancica wysiaduję jajka :) ma 10 swoich +2 od b. bananowych ...
14Jan - 2011-05-14, 21:46

Doczekałam się już ponad 250 jaj - cudnie się niosą moje bażanty. W czwartek miałam pierwsze lęgi i wzbogaciłam się o 50 piskląt. Wśród nich są srebrne, bananowe i złote, możecie mi podpowiedzieć czy da się je rozróżnić - kluły się w wylęgarni.

Asia

kamillo1395 - 2011-05-14, 22:24

wstaw foteczki piskląt pojednym każdego gatunku to ci powiem który którym jest :P
karo-install - 2011-05-18, 22:18

Oto moje pierwsze bażanty złote w tym sezonie, trzymam je w domu, są z inkubatora. Były dzisiaj ze mną na rybach cały dzień łaziły luzem przy mnie, mają już 7 dni. :)


strusiamama - 2011-06-02, 23:19

ja dostałam wczoraj od znajomego kwokę (kura) z 3 pisklętami trzydniowymi oraz kwokę (kurę) siedzącą na 9 jajach od 3 dni. Pisklęta i jaja bażanta prawdopodobnie złotego lub bananowego, nie wiadomo dokładnie, bo te jaja dostał z kolei od swojego znajomego 8-)
Pisklęta siedzą pod kwoką i rosną a za jajami muszę poczekać jeszcze trochę czasu.
Czy bażanty złote/bananowe są bardzo wrażliwe na mrozy, potrzebują ocieplanych domków?

kamillo1395 - 2011-06-03, 00:16

strusiamama, no to ładnie :D
powiem tak ja swoje bażanty zimą jak temp. przekracza -7* to zbieram i wpuszczam do kurników, lub też pod dach bo tam mają duża przestrzeń do dyspozycji i siedzą tamp dopóki temp. nie wynosi minimum 0* bo szkoda mi ich na mrozie i w sniegu... :P

strusiamama - 2011-06-03, 08:03

widziałam kiedyś u kogoś bażanty w klatkach jak dla królików 1,5 x 1 x 1 m, takie na nogach wolno stojące na dworze...
Perfe.cT - 2011-06-12, 21:28

Ile samica bażanta siedzi na jajkach?
I ile zniesie max?

neron14 - 2011-06-12, 21:46

Bażancica siedzi tak normalnie 21-23dni. lecz z moich doświadczeń wynika że potrafi zejść 17-18dnia i koniec: zmarnowany lęg; więc w tym czasie nie wolno jej przeszkadzać.
kamillo1395 - 2011-06-12, 22:24

neron14, nie wiem jak u ciebie ale ja swojej bażncicy codziennie zaglądałem w gniazdo i ona nawet nie raczyła zejść, hehe... wręcz przeciwnie i w dodatku dziobała jak opętana :D
strusiamama - 2011-07-03, 10:04

Witam :) dziś prezentuję moje młode bażanty, jedne mają 5 tyg, drugie 2 tyg. Nie jestem pewna co do ich dokładnego gatunku, starsze to chyba złociste, ale młodsze nie wiem, czy to może bananowe są. Proszę o pomoc w identyfikacji :)
neron14 - 2011-07-03, 11:30

starsze to na 99,9% złote a młodsze mogą być bananowymi ale to będzie wiadomo jak się pisklaki wybarwią tak w szóstym tyg. będą jaśniejsze. ja mam 5 tyg pisklaki bażanta złotego wstawię dziś zdjęcia to możesz sobie porównać. zdjęcia będą w moim temacie. http://www.forum.woliera....er=asc&start=30
nyszka - 2011-07-03, 21:01

strusiamama Zdecydowanie na obu zdjęciach są bażanty złote. Rożnicę między bażantami bananowymi, a złotymi widać od wyklucia. Bananowe są znacznie jaśniejsze od złotych.
Najlepiej będzie można to zobaczyć na zdjęciach . Pierwsze zdjęcie to młode dwumiesięczne bażanty lutino i złotych, a na drugim para bażantów bananowych, młode kilkudniowe bananowe i jeden złoty.
[img] Uploaded with ImageShack.us[/img]
[img] Uploaded with ImageShack.us[/img]

strusiamama - 2011-07-03, 23:17

Dziękuję wszystkim za pomoc, teraz już będę umiała odróżnić te dwa kolory :) z każdym nowym gatunkiem zdobywam nową wiedzę :D
W takim razie mam 9 złocistych

filipk - 2011-08-11, 15:17

Mój bażant ma rok i 4 miesiące i właśnie skończył się wybarwiać.Na jego kołnierzu z jednej strony parę piórek nie jest pomarańczowych tylko takie jasno żółte,czy on jest czysto rasowy popatrzcie na zdjęcia.Na zdjęciach są też kury.
Przepiór - 2011-08-11, 22:41

nie ma tak milka piórek i tak wygląda ale w polsce mały % złotych i diemntów jest czysto rasowy
kamillo1395 - 2011-08-11, 23:04

filipk, samiec jeszcze nie skończył się pierzyć ...
widać to po kołnierzu ...
wstaw zdjęcia całego samca ..

filipk - 2011-08-12, 11:22

Wstawiam zdjęcia i chciałbym się spytać czy samice też sądobre bo jedna jest ciemniejsza.
Eddie_Bwoy - 2011-08-13, 00:34

Nie mam pojęcia co tam napisał Przepiór, bo jakoś dziwnie to jest napisane, ale te żółte plamki to odsłonięta spodnia część pióra kołnierza. Po prostu brakuje mu kilku piórek w tym miejscu, i odsłoniły się jaśniejsze miejsca. Twój bażancik wygląda na ładnego czyściocha :D W każdym razie na zdjęciu nie widać skaz. Co do kur to nie wiem, ale jeśli są jego siostrami z tego samego lęgu, czy też nawet po tych samych rodzicach, to też powinny być raczej czyste.
filipk - 2011-08-13, 08:42

Nie każda jest z innego gniazda,ale bardzo się ciesze że jest rasowy :D .

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group