Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

Kopytne - bydło

niedobry - 2009-12-01, 21:36

....no własnie a kiedy najpóźniej powinny zacząć??....a tak na marginesie to moja jałóweczka się rano wycieliła 48 kg byk się urodził wielki długi i czarny jak smoła... myślałem, że bedzie kłopot że pierwszy poród i mięsnym ale poszło jak z płatka...bo i baba wieeelka
niedobry - 2009-12-02, 01:25

...też sie martwiłem ze jałowka miesnego chlapnie...ale wybrałem ogromną h-f kę po to bo dokupię jej kawalera BBB w przyszłosci najbliższej...nazywa się shazza...i ponad 7 stów dobrze wazy jest długa i najwyższa z krów koleżanek z pastwisk...a dopiero mi teraz urośnie hehe...ciekawe jak mleczna będzie...u nas mówi sie, że jak ma cieńką skórę to będzie wysokomleczna i ona ma...poza tym jej linia z pierwszego udoju dawała po 20 litrów to by było satysfakcjonująco... a cielak nazywa się Bambo i już zostanie na dobre półtora roku...miał być po limousinie ale wygląda raczej jak po angusie z tym że jest długi i wielki ..łeb ma jak sklep a szpyry jeszcze w łożysku mysleliśmy ze to obie p-rzednie a to jedna była naprawdę diabeł...nie chciał pić tylko z początku ale jak go masowałem sianem susząc przy okazji to myślał chyba, że jest lizany i zaczął pic siarę a krowa dała siarę gęstą jak masło...mam drugiego cielaka pół rocznego prawie i niebawem w łepetynkę zarobi...ale to półmięsny kiedyś przypadkiem kupiony...nie jest wybitny wiec się pożegnamy póki co nazywa sie "Ukasz" nie myl,ić z łukaszem hehe...potem dokupię jeszcze Jerseykę bo mleko wyjatkowe i ją puszał będe czymś m ałym może właśnie angusem...
polikarp89 - 2009-12-02, 18:16
Temat postu: Bydło
Jako, że nie ma jeszcze takiego tematu, postanowiłem go zrobić, w nim będą zamieszczanie wszelkie informacje o tych zwierzętach jak i zdjęcia więc zacznę 1, przeglądając komputer znalazłem zdjęcie mojej jałówki obecnie ma 5 miesięcy i jest większa
http://www.fotosik.pl/pok...a725aa116d.html Zdjęcie przedstawia ją i mojego psa pasterskiego suczkę ratlerka

pawlo - 2009-12-02, 18:26

ja też mam 4 byczki są to 2 simentale jeden krzyżówka hf z bykiem czeskim mlecznym i teraz kupiłem byczka ale nie wiem nawet jakiej rasy http://www.agrofoto.pl/fo...mage153027.html tego dużego byczka już nie am a ten obok niego ma 9 miesięcy a te 2 mają 5 i są tego samego wzrostu nie wiem czemu ten taki karzełek
polikarp89 - 2009-12-02, 18:50

Fajne byczki ile wiekowo i wagowo miał ten duży jak go sprzedaliście i w jakiej cenie za kg
pawlo - 2009-12-02, 18:57

ważył 689kg miał 17 miesięcy a wcześniej sprzedaliśmy byczka 710kg miał niecałe 15 miesięcy za wczas poszedł bo tak to by zrobił dużą wagę ten teraz co będzie sprzedany na wiosnę nawet 60kg nie zrobi taki karzełek
polikarp89 - 2009-12-02, 19:03

A cenowo ile dają wam za kg i czy sprzedajecie pośrednikom, czy wy bezpośreddnio odstawiacie do rfzeżni
niedobry - 2009-12-02, 20:53

...i tak dzięki polikarpowi i jego pasterskiej suni rattluni mamy wątek o naszych bandytach rogatych...ha....ja nie trzymam bydła na sprzedaż tylko na mleko i jego przetwory oraz na własne zdrowiutkie mięcho!!!! pozdrawiam wszystkich ...aha kto ma jakieś info o BBB niech pisze...bo planuje takiego czuba....a na następny raz moją ex-jałóweczkę czym puścic...teraz miał byc limousine ale okazuje sie, ze inseminacja poszła inaczej heh...napewno miesny ale...czarny jak smoła...czyli następny raz limousine...a potem juz BBB co myslicie...pierwszy raz Belgiem ja inseminuje zobaczę co i jak i dopiero sprawię sobie buhaja...miał być na wiosnę ale takie decdzje lepiej przepraktykować ostrożniej...prawda????
piotrs - 2009-12-02, 21:45

Cielęta mieszańce limuzę z bydłem czarno-białym są jednolicie czarne lub brunatne.
Krzyżowanie wypierajce u bydła potrwa w sprzyjających warunkach ok 7 lat,gdy będą sie rodzić jałówki .
http://www.netbbg.com/net...echerche_tx.php

polikarp89 - 2009-12-02, 21:57

niedobry, musisz miec wiedzę że zapładniając krowę BBB poród kończy sie przeważnie cesarką !!!
Bartek89 - 2009-12-02, 23:22

PAWLO hmmm dziwne że ten mały nie rośnie bo w sumie wygląd ami na simentala wiec powinien iśc, powiem tak każda szt po skończeniu 1 roku zabiera sie i rośnie, sam miałem raz takiego stwora który do roku miał 200 kg a później jak sie zabrał to przy 20 mca miał 710 kg. więc i może Twój sie wyrobi. Sam w obecnej chwili mam 4 szt byków, jeden w grudniu a 2 w styczniu idzie do odstawienia. mam jeszcze jałówke simentalke cielną 5ty miesiąc;)
niedobry - 2009-12-03, 00:30

...ahaaa...czyli to może rzeczywiście limuz jest tatą...ja już nawet podejrzewałem takiego szalonego Mirusia co tutaj mieszka heheh... :diabel:: ....a co do cesarki to po wycieleniu i organoleptyce hehe wet powiedzaił że taka sztuka jak moja spokojnie da radę charolesowi lub BBB...wiesz z tego co wiem to najgorsze porody są w czystej rasie u nich lub jeśli mięsna jałówke kryjemy lub powyżej 50 procent czyli półmięsna jałówka pokryta BBB zeby uzyskać wiekszy proc...w tej chwili znajomy pracuje w belgii przy BBB i nawet tam H-F jeśli jest duza...a h-f powinna (moja jest naprawde dorodna) to dzięki gabarytom posturze i zadowi świetnie powinna sobie radzic... lepiej niz czystorasowe...pozatym weryfikuje się Byki rozpłodowe pod względem łatwości wycieleń czyli uznanym bykiem jest ten który daje cielęta nie grube a długie i długonogie te przy intensywnym opasie rosna na większe i wyzsze czyli jako odstawki mają tez przewage nad zapasieńcami...a i krowie łatwo cielić...do tego jeśli ktos przestrzega QMP nawet na własny uzytek moze osiągnać całkiem całkiem efekt...nie wspominając już , że krowa wysokomleczna w odróżnieniu od mięsnej zapewni cielakowi dostatek najcenniejszego pokarmu tak długo i dużo jak zechcemy a wg QMP jak najdłużej wzbogacajac o pasze a nie zastępując...czyli wysokomleczna duża ... i same zalety...naprawde dała duzego byka a poród to byłą w sumie chwila...więc jako krowa w trzecim cieleniu poradzi sobie na 99 proc...mój wet jest w państwowej i jest również uznany za podejscie 9i osiagnięcia...nie gadałby sobie na wiatr...jednakowoż masz racje ale uwzględnij, że selekcjonuje się byki na łątwość wycieleń, krowy nadają się największe...a i stwierdzono, ze największy procent cesarek jest w czystej lub 75 miesnej...h-f się nadaje tym bardziej, że moją wybierałęm olbrzymią i dłuuugą...naprawdę...jest jałówką a tego czarnucha dosłownie wypluła...myślę, że mam rację
pawlo - 2009-12-03, 08:03

no nie konieczne muszą być cesarki kolega w tym roku miał zapłodnioną krowe bykiem BBB i urodziła się piękna młoda jałóweczka która teraz ma większe przyrosty niż byk 2 miesiące starszy a sam on ma około 30 byków na opasy i 3 krowy i 3 jałówki
polikarp89 - 2009-12-03, 16:00

To tylko się cieszcie, że krowy niektóre można zacielać mięsnym ja mam RW waga ok 500 kg ale ma problemy nawet z simentalem, właśnie ta cieliczka której dałem zdjęcia wiele nas kosztowała sił było nas 4 osoby i nie mogliśmy jej wyciągnąć
Bartek89 - 2009-12-03, 23:38

No to ja sie boję coraz bardziej że moja sobie nie poradzi..:(:(:(
niedobry - 2009-12-04, 09:50

...pawlo a krył czy inseminował? jakim konkretnie bykiem i skąd?? aha jeszcze jedna ważna sprawa...krowa od jakiegoś czasu generalnie stoi w oborze dużo, latem taka porządnie rozchodzona poradzi sobie jeszcze łatwiej...
pawlo - 2009-12-04, 11:08

inseminował nie wiem jakim bykiem i skąd no akurat kolega nie wypuszcza krów i poradziła sobie bez problemu ale krowa która chodzi po pastwisku ma łatwiej się wycielić
niedobry - 2009-12-04, 17:41

...pytam bo sa stacje gdzie mają po kilka reproduktorów w rasie i niekture utalentowane hehe i utytułowane...w przypadku BBB to myślę, że trzeba konkretnie wiedzieć jakie byk daje potomstwo i czy był selekcjonowany...gdzieś widziałem stacje gdzie wrecz po imieniu byka kupuje się nasienie z opisem delikwenta
piotrs - 2009-12-07, 08:58

Co sądzicie o tej rasie bydła, już jest blisko:
http://www.texaslonghorn.dk/

polikarp89 - 2009-12-07, 09:10

Hm rasa jak rasa ale rogi sprawiają, że w Polsce będzie raczej nie praktyczna. A teraz mam takie pytanie chce coś zadziałać i zaczać hodowlę bydła mięsnego i zastanawiam się nad rasą charolaise (słyszałem, że szybciej przyrastają, są spokojne, lecz mogą mieć problemy z ocieleniami, są mniej popularne od limusine) i Limusine (które nie są juz takie spokojne, wolniej przyrastają i same się cielą) czy ktośz was opowie mi od kuchni o tych 2 rasach??
niedobry - 2009-12-07, 11:05

...witam zajrzyj na ppr lub farmer...tam temat przewija się notorycznie...nie ma jednej opini w przypadku tych dwóch ras...limuzy są narowiste daja świetne marmurkowe mięso mają przyrost dzienne niewiele ponizej kilograma przy intensywnym opasie...charole to większa lecz spokojniejsza rasa we francji jej mieso jest cenione wyżej niz limusów...osiąga większe przyrosty dzienne nawet 1,2kg ale jest problem przy porodach jednak uważam ze duża krowa mleczna jest świetnym materiałem na mamke zarówno jesli chodzi o wykarmienie jak i sam poród...poza tym charole jak i BBB sa selekcjonowane jako reproduktory pod wzgl. łatwosci wycieleń takze sobie poradzicie w hodowli a krowa mleczna na 3-cie 4-te cielenie jeśli jest duuuża to nadaje sie na matke charola lepiej niz czystokrwista charolaise moim zdaniem bo statystycznie najwiecej ciezkich wycieleń i cesarek jest właśnie w czystej rasie
niedobry - 2009-12-07, 17:14

...a nie wiem czy wiesz, że w niskotowarowej...lub gospodarskiej produkcji wołowiny kulinarnej bardzo łatwo jest zachować QMP co przy Twoich rasach preferowanych uidealnie prowadzi do uzyskania wołowiny jakościowo na równi z argentyńską...jest nawet wydawnictwo które wydało numer specjalny na temat ras miesnych i QMP itd...to czasopismo mam w drugim domu jak będę w czwartek to postarAM SIĘ ZNALEŹĆ a tam uzyskasz wszystkie odpowiedzi...a nawet wiecej niz przypuszczasz
pawlo - 2009-12-07, 17:34

limousine mają mniejsze przyrosty mają łatwiejsze wycielenia ale charoalise nie maja najgorszych jednemu gościowi bez problemu podobno same się cielą przy sprzedawaniu do zwykłych masarni nie ma po co mieć praktycznie mięsnych bo ciele kupisz za 1500zł jak nie więcej a sprzedaż za tyle samo co hf
niedobry - 2009-12-07, 18:11

...dokładnie pomijając juz mleczność naszych mlecznych...
niedobry - 2009-12-10, 22:16

...znalazłem to czasopismo...woęc jeśli ti nie zostanie odebrane jako reklama to:

Wydawnictwo "PRO AGRICOLA"sp. z o.o
Wydanie specjalne "Hodowcy bydła"
zatytułowany... Bydło opasowe produkcjakulinarnego mięsa wołowego...

w spisie treści m. in.
- uwarunkowania produkcji kulinarnego miesa wołowego w polsce
-produkcja kulinarnego mięsa wołowego na przykładzie bydła rasy LIMOUSINE
-program rozwoju hodowli bydła miesnego w polsce
-miesne rasy bydła
-krzyżowanie towarowe bydła
-"amnestia" dla jałówek mieszańcowych
-rozród w stadach bydła miesnego
-dodatki paszowe w żywieniu opasów
-żywienie opasów
-źródła pozyskiwania i sposoby odchowu cielat do opasania
-efektywność opasania bydła
-ocena wartości opasowej i rzeźnej
-pomieszczenia dla bydła mięsnego
-sprostanie oczekiwaniom konsumentów wymaga szerokiej wiedzy
-usuwanie obornika z pomieszczeń inwentarskich
-organizacja wypasów bydła mięsnego
-podstawowe wymagania dobrostanu bydła mięsnego i warunki obrotu żywcem wołowym
-wybrane choroby bydła mięsnego
-kalkulacja kosztów opasu bydła ras mięsnych
-rynek mięsa wołowego
-wartośc odżywcza i prozdrowotna miesa wołowego
-grupa producentów bydła miesnego toro verde

ponadto w numerze ...ważne adresy, co to jest cielęcina, wiecej polskiej wołowiny, będzie aukcja bydła miesnego, różne rynki wołowiny w UE, skala problemów, wykaz hodowców zajmujacych sie rozprowadzaniem materiału hodowlanego i inseminacyjnego


kazdy z podpunktów rozpatrywany jest o pełną gamę ras miesnych:
- limousine, piemontese, charolaise, blonde d'aquitaine, simental, BBB, salers, aberdeen angus, hereford, welsh black itd,

-krzyzówki opisane z kojarzeń z biało czarna H-F, biało czerwona z w.w miesnymi
opisane co z czym najlepiej krzyżowac pod względem wydajnośći lub jakosci miesa w tym takze łatwosci wycieleń...
czyli kompletne najnowocześniejsze kompendium wiedzy o bydlakach cielakach jałowicach buhajach wolcach ras mięsnych połączone z potrzebną praktyczną wiedzą opartą na naszych zainteresowaniach odnosnie pozyskiwania cielaków mięsnych i półmiesnych i ich odchowu od cielaka po opasa i odsadka

aha jest tez porównanie chowów intensywnego półintensywnego i ekstensywnego i którym rasom jaki odpowiada i oczywiscie szczegółówe opisy ras

polikarp89 - 2009-12-15, 18:07

http://www.fotosik.pl/pok...f40562f828.html Matka
http://www.fotosik.pl/pok...d1b1f89b0d.html Córa

niedobry - 2009-12-15, 19:30

...hah..ładne diaski...ile mleka daje mama?
polikarp89 - 2009-12-15, 21:25

Po wycieleniu 30l na dzień teraz z racji tego że dopiero miała 1 ruję po 4 miesiacach od wycielenia i została zacielona a jak się pożniej okazało jeszcze po miesiącu miałą poprawkę tak, że teraz jest teoretycznie cielna 2 miesiace i daje na dzień15 litrów
polikarp89 - 2009-12-20, 21:57

Mam pytanie jaka jest najmniejsza rasa bydła mięsnego chodzi mi o to aby zacielać moja krowe jakimś mięsnym tylko boje się aby nie miała problemu z wycieleniem i nie wiem na jaką rasę sie zdecydować
piotrs - 2009-12-21, 09:13

Rasa Aberdeen-Angus. Cielęta rodzą się drobne i lekkie , buhajki średnio 28kg i cieliczki ok 26 kg. Oraz dominująca bezrożność u potomstwa.Inne zalety to: bardzo wczesne osiąganie dojrzałości hodowlanej i rzeżnej,dobre wyniki wzrostu u opasów w warunkach ekstensywnego chowu pastwiskowego,bardzo wysoka wydajność rzeżna oraz wysoka przydatność do krzyżowania twórczego.
pawlo - 2009-12-21, 15:55

tak mogą być Aberdeen-Angus lub limousine tez łatwe porody nie trzeba przeważnie pomagać
polikarp89 - 2009-12-21, 19:53

Ale jeśli moja krowa waży 5oo kg a pokryję ją limousine o wadze 1000kg to watpie że będzie miałą łatwy poród zostanę przy Angusie tylko, że zmienię na Red Angus a nie na Aberdeen-Angus
pawlo - 2009-12-21, 20:36

polikarp89, ale krowy limousine maj po 600kg i cielą się bez problemu przy twojej krowie będzie trzeba najwyżej trochę jej pomożesz ale powinęła się bez problemów wycielić bo przecież to nie BBB
Paweł2304-1990 - 2009-12-24, 11:07

najmniejszą rasą mięsną są herefordy!! a 500 kg jak na krowe wystarczy do pokrycia limousine
pawlo - 2009-12-24, 11:46

Paweł2304-1990, i tu byś się zdziwił bo najmniejszą rasa krów są zebu miniaturowe wielkości kozy ale tu nie chodzi o wielkość rasy tylko żeby krowa się łatwo ocieliła
polikarp89 - 2009-12-24, 15:27

pawlo, ale jeśli uważnie czytasz wiedziałbyś, że Paweł2304-1990, pisał o bydle mięsnym, i na 2 raz zanim coś napiszesz przeczytaj kilka razy ze zrozumieniem
Paweł2304-1990 - 2009-12-30, 11:36

a po za tym znajdź chociaż nasienie tego zabu w Polsce :P
marcin12345 - 2009-12-30, 18:52

Nie lepiej simentalem? Za byczka dobra cena, zdrowy, łatwo się opasa, porody łatwe, jałówki super zdrowe, niezła mleczność.
pawlo - 2009-12-30, 19:09

marcin12345, toś teraz powiedział simentale maja może łatwe porody jak jest duża krowa ale i tak się sama nie ocieli kolega ma 10 krów simentali może mleka dają dużo ale z porodami to różnie bywa ale ona ma takie krowy po 800kg
marcin12345 - 2009-12-30, 19:59

Są mleczne i mięsne simentale, mleczne rzadko mają problemy a przyrosty również dobre. Jak chodzi o jedną jałówkę to można przypilnować a młody przynajmniej ma wartość i chętnie rzeżnia kupi. Osobiście bym spróbował czerwonym hf i liczył na jałówkę a i z byczkiem lepiej pójdzie niż z zwykłym hf. Jak skrajnie nie zależy na młodym w trosce o łatwe wycielenie to jersey, ale raczej dla zabawy.
pawlo - 2009-12-30, 20:14

wiem bo kolega ma mleczne a z mięsnych to limousine są najlepsze dobre przyrosty małe cielęta
marcin12345 - 2009-12-31, 10:02

pawlo napisał/a:
wiem bo kolega ma mleczne a z mięsnych to limousine są najlepsze dobre przyrosty małe cielęta



Też dobre rozwiązanie a i jak załapie kolorek po ojcu to lepiej zapłacą ;) tylko jak się jałówka trafi to już lepszy ten simental bo tylko na mięso się nadaje po limousine.

polikarp89 - 2010-01-01, 20:00

U nas w płaceniu w moich okolicach jest tak, że najwiecej dają za simentala a pożniejczy czrnobiałe czy czerwone jest na takim samym poziomie
pawlo - 2010-01-01, 20:02

a u nas obojętne czy simental czy hf płacą tak samo
Bartek89 - 2010-01-02, 11:18

hmmm no to powiem Ci ze tez jestem z małopolskiego i za cielaka Hf i simentala w jednym weiku możesz dostać za simentala jakieś 300 zł wiecej niż hf, dlatego sam zmieniłem HFna simentala.
pawlo - 2010-01-02, 12:39

Bartek89, ciebie pewnie chodzi o młode cielaki to ta ja za simentale płace po 14zł za kg z hf są po 6-8zł za kg ale chodzi mi przy skupie że nie ma różnicy a czasami hf są większe niż simentale
Bartek89 - 2010-01-02, 13:13

hmm no u mnie dotyczy to również szt któe odstawiam do rzeźni, ale moze to rózbnie jest w różnych rzeźniach;) teraz mają u nas w okolicy wszyscy "spokój" bo żadna rzeźnia nie przyjmuje bydła:( nie wiem co z tym fantem zrobić..;/

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group