Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

Woliery - Woliera zewnętrzna

kiler20 - 2010-01-05, 17:51
Temat postu: Woliera zewnętrzna
Witam, jestem tu nowy, a wiec pozdrawiam wszystkich forumowiczów. Zbudowałem sobie woliere zewnętrzną. Chce w niej trzymać kilka gatunków: mam już 3 pary zeberek, parkę kanarków i jedną falistą której chce dokupić samiczkę. Chciałbym do tego 2 parki mewek i 2 pary amadyn diamentowych. Jeśli macie jakieś uwagi lub pomocne rady, mile widziane komentarze.A dokładnie chodzi mi jakie roślinki do środka i co na podłoże. Wymiary: jest to ośmiokąt o boku 1 m. i przekątnej 2,5m, wysokość 3 m.
AL - 2010-01-05, 18:06

kiler20, Papugi a szczególnie faliste nie wchodzą w grę, jedynie lilianki lub łąkowki.
Podłoże najlepiej piasek, łatwo wymienić i utrzymać czystość,trawa nie zdaje egzaminu, za duże niebezpieczenstwo wystąpienia pleśni i chorób , pasożytow.
Roślinki obojętnie jakie.

foxhubert - 2010-01-06, 15:16

Woliera ok posiada miejsce osłonięte od deszczu, ptaki mogą się tam schować i przeczekać złe warunki atmosferyczne. Ale co z wiatrem z tego co widzę stoi ona na otwartej przestrzeni wiec najbardziej jest narażona na wiatry z zachodu. Najlepiej zostawi otwarta (siatka) od zachodu i południa ptaki zima będą mogły korzystać z słonecznych kąpieli. Uwaga na przeciągi sa tak samo zabójcze jak wilgoć zwłaszcza gdy jest zimno. Na deski można jeszcze od środka dać mate słomiana albo cos innego żeby nie przewiewało.
kiler20 - 2010-01-06, 15:56

Przestrzeń otwarta jest od południowego- wschodu do zachodu. Chce wokół woliery posadzić tuje żeby ją troche osłoniły. Co o tym myślicie? A co na dach Bo jest narazie tylko gołe drewno, chce tam dać gonty papowe. Jeśli macie jakieś pomysły to piszcie.
AL - 2010-01-06, 16:18

kiler20, Ale to woliera letnia, zimą drobnej egzotyki w niej trzymać nie możesz.
Od zach. strony możesz na siatkę dać szyby - ja tak mam.Ptaki muszą mieć możliwość nawet latem po chłodnych nocach ogrzania się w promieniach słonca. Więc tuje mogą je zasłonić.Ja na dachach mam papę a na niektorych wolierach gonty papowe.

kiler20 - 2010-01-06, 16:37

Ptaki w tej chwili są właśnie w domu, w zime zawsze będą w domu. Dzięki za podpowiedz.
Agnicha - 2010-01-19, 19:39

Witam wszystkich na forum i liczę na waszą pomoc i doświadczenie.
Na wiosnę planuję budowę niewielkiej woliery zewnętrznej 3m x 2m i 2m wys. i zastanawiam się nad doborem i ilością papug. Wymarzyłam sobie parę modrolotek i nie bardzo wiem jakie i ile ptaszków mogłabym z nimi umieścić, żeby wszystkie były zadowolone ( o ile mozna mówić o zadowoleniu z życia w niewoli :hmm: ).

Parot - 2010-01-20, 21:20

Agnicha,z modrolotkami mozesz miec lakówki,lilianki,faliste(ja mialem i nie bylo bójek).
I do takiej woliery z 2-3 parki moga byc.

Agnicha - 2010-01-22, 10:27

Wielkie dzięki za odpowiedź, juz nie mogę doczekać się cieplejszej pogody, żebym mogła ruszyć z budową woliery :jupi:
Szpenio - 2010-01-27, 15:00

Witam
Mam takie pytanie
Poniewaz mam zamiar wybudowac woliere i nie wiem czy moze byc ona bez posadzki.
Dokladnie to chodzi mi o to czy nie bedzie papugom przeszkadzala trawa, czy im to nie zaszkodzi???
Widzialem wiele fotek z wolierami w ktorych rosla trawa ale wole sie jeszcze upewnic.
Papugi mam juz tylko ze na ta chwile znajduja sie w domu i sa ta faliste oraz nimfy.

Prosil bym o pomoc i jak najszybsza odpowiedz na moje pytanie poniewaz budowe woliery zaczynam juz w przyszlym tyg :)

Pozdrawiam

Bruno - 2010-01-27, 15:28

Aż spojrzałem skąd piszesz że przy -20 za oknem zaczynasz budowę woliery!
Jak poszukasz to znajdziesz info że piasek jest znacznie lepszy od trawy. ZNACZNIE. A czemu? POSZUKAJ :)

Szpenio - 2010-01-27, 16:22

Bruno napisał/a:
Aż spojrzałem skąd piszesz że przy -20 za oknem zaczynasz budowę woliery!
Jak poszukasz to znajdziesz info że piasek jest znacznie lepszy od trawy. ZNACZNIE. A czemu? POSZUKAJ :)


hehehe w Polsce jest -20 ale nie na calym swiecie
W tej chwili jest u mnie +12 stopni w zime w najgorszy mroz jest -3
Dziekuje za rade choc wiele z niej sie nie dowiedzialem

Pozdro

AL - 2010-01-27, 16:56

Szpenio, Trawa i tak się nie uchowa w wolierze z papugami. W dodatku bardzo utrudnia sprzątanie. Stwarza rownież niebezpieczenstwo dla ptaków - mokra trawa z odchodami i resztkami pokarmu to świetne warunki do wylęgarni pleśni, bakteri.
Najlepszy jest zwykły piasek.

Szpenio - 2010-01-27, 17:36

AL, Jesli przysypalbym trawe piaskiem w takiej ilosci zeby sie nie wydostala i nie rosla juz, czy cos takiego odpowiadalo by?
AL - 2010-01-27, 17:40

Szpenio, Jeżeli woliera jest zadaszona to trawa i tak uschnie sama
AL - 2010-01-27, 17:42

Nie musi być piasek na dnie woliery, wystarczy ziemia. Ważne przy wolierze z naturalnym podłożem są fundamenty - chodzi aby nie podkopal się pod nimi jakiś drapieżnik. Nie wiem gdzie mieszkasz i czy tam jest takie niebezpieczenstwo.
Szpenio - 2010-01-27, 18:05

AL, Mieszkam na wyspach a dokladnie w Irlandii i oprocz mysz to nic tutaj nie wiedzialem co mogloby sie podkopac i dostac do srodka. Fundamenty mimo to beda tak na wszelki wypadek. Woliera w nie wielkiej czesci bedzie zadaszona poniewaz przy niej chce zrobic budke gdzie mogly by sie chowac w zimne dni badz w nocy. Planuje ja tak zrobic aby kozystaly z niej caly rok. Z tego co sie dowiedzialem to w zime nie powinno nic im sie stac poniewaz tutaj nie ma duzych mrozow i jak wczesniej napisalem beda mialy dobrze ocieplona budke. W tym roku byla wyjatkowo mrozna zima i termometr wskazywal max -9 w nocy co trwalo 2 lub 3 dni.
Jesli mozesz mi cos jeszcze doradzic wzgledem budowy takiej woliery to ja chetnie skozystam z Twojej wiedzy

AL - 2010-01-27, 18:07

Szpenio, Zrób typową wolierę i ptakom będzie dobrze,
Szpenio - 2010-02-11, 21:30

AL, wolierka zrobiona :) nie wiem tylko jak dac fotki tutaj bo bym sie chetnie podzielil moim dzielem i wysluchal opinii
AL - 2010-02-12, 16:58

Szpenio, Bardzo prosto używamy do tego http://www.imageshack.us/ kopiujemy link bezpośredni i wklejamy zdjęcie przez IMG. jak nie będziesz wiedział jak to klikaj na moje gg to wytłumaczę :D
Szpenio - 2010-02-16, 22:29

AL,









Z boku tej wolierki bedzie schron dla ptaszkow na zime. W tej chwili nie stawiam bo nie ma potrzeby :) zrobie w lato badz wczesna jesinia.
Jesli ktos ma jakies wskazowki badz rady to chetnie wyslucham.

AL - 2010-02-17, 09:50

Szpenio, Fajna :D daj jeszcze żerdzie u góry woliery tak aby ptaki gdy do niej wchodzisz, miały gdzie odlecieć. Ptaki najlepiej się czują gdy patrzą na człowieka z góry.
Szpenio - 2010-02-17, 11:29

AL, tez o tym myslalem. Ona nie jest jeszcze do konca urzadzona. Mam jeszcze troche czasu bo na ta chwile jest za zimno aby ptaki mogly juz w niej mieszkac.
Czy do falistych moge dokupic kanarki, nie beda miedzy soba walczyly?

daniel1 - 2010-02-17, 11:38

Szpenio, szkoda że nie zrobiłeś sobie podwójnego wejścia, w razie ucieczki ptaków przez jedne drzwi wleciały by do przedosionku, a tak jak się drzwi otworzą to zaraz są na wolności.
Szpenio - 2010-02-17, 11:46

daniel1, myslisz ze tak malutkimi dzwiami wyskocza? Ja mam problem tam wejsc wiec mysle ze nie uda im sie wyskoczyc poniewaz calym swoim cialem zaslaniam wejscie.
Zapomnialem dodac wymiary wiec zrobie to teraz.
170x240x180

AL - 2010-02-17, 15:20

Ja mam podobnie :D ważne jest aby gdy wchodzimy ptaki mogły odlecieć gdzieś wyżej
Szpenio - 2010-02-17, 16:54

Co z tymi kanarkami, moga byc razem z falistymi i nimfami?
deedol - 2010-03-30, 22:48
Temat postu: Obsada
Jestem w trakcie budowania woliery bedzie ona docelowo miała domek zimowy ocieplony wełną mineralna wymiary dł/szer/wy/ 3/2/2 do tego bedzie woliera o rozmiarach 3,5/3/2 chciałbym w niej hodować 1 parę bażanta złocistego, 1 koguta przepiórki japońskiej plus 3 samiczki do tego chciałbym mieć 1 pare papugi świergotki.... Moje pytanie brzmi następująco czy taka obsada ma racje bytu, jeżeli nie to prosze o sugestie..
Z poważaniem Dee

deedol - 2010-04-01, 22:20

Widze ze odzewu nie uswiadczysz... trudno bede szukał pomocy dalej ...
zajac - 2010-04-01, 22:47

deedol, ja się nie znam na bażantach, ale z tego co wiem, to taka mała woliera to od biedy tylko na parę bażantów, choć i tak bardzo ciasna. Ale na lęgi naturalne to ja bym nie liczył.
Iro_mak - 2010-04-03, 10:52

deedol, woliera w zupełności wystarczy,
deedol napisał/a:
1 parę bażanta złocistego, 1 koguta przepiórki japońskiej plus 3 samiczki do tego chciałbym mieć 1 pare papugi świergotki

wszystkie te ptaki które wymieniłeś możesz z powodzeniem trzymać razem.
dla papug zawieś budki, a dla bażantów zrób w rogach woliery kryjówki np. jakieś kosze lub rośliny za którymi bażancice z powodzeniem powinny nanieść jajka i zasiąść.

bażant - 2010-04-04, 21:31

Hodując ptaki ozdobne wczesniej czy później pojawi się problem łączenia gatunków w jednej wolierze.

Z doświadczenia wiem, że wiele gatunków dobrze współżyje w jednej wolierze.

adamnowak - 2010-04-08, 11:33

Czesc jestem tu nowy na tym forum i chciałbym zacząc przygodę z hodowlą ptaków w wolierach . I chciałbym sie zapytac czy bazanty (złote 2szt i diamentowe 2szt) , kaczki mandarynki 3 szt, krzyzówki 3szt , przepiórki 3 szt, kuropatwy 2 szt, perlice 3 szt mogę trzymac w jednej wolierze ? i jaka duza musi byc ta woliera ? najdłuzsza u mnie moze byc 14m i od strony południowej moze byc mór ? jakie duze oczko wodne zrobic ? a na zime musza miec jakies pomieszczenie ?
AL - 2010-04-08, 14:47

1. Kaczki mandarynki i krzyzówki trzymamy zawsze w parach. Bażanty - każdy gatunek musi być osobno bo łatwo się krzyżują.
Na wszystkie Twoje pytania jest odpowiedż w tym temacie lub w tematach w dziale
http://www.forum.woliera.com/viewforum.php?f=31

adamnowak - 2010-04-08, 19:05

a co zrobic zeby sie nie krzyzowały bazanty ? moze na czas godów je zamknąc w oddzielonych siatką miejscach np . 2na3m ?
Jerzy Cwik - 2010-04-10, 13:25

Przecierz na Twoje pytanie jest napisana odpowiedź post wyżej 8)

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group