To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

Genetyka - Dziedziczenie koloru skorupki jajek

BIANKA1 - 2010-01-06, 11:13
Temat postu: Dziedziczenie koloru skorupki jajek
Witam.
Szukałam, ale nie znalazłam takiego tematu .
Mam na wolnym wybiegu kurki i koguty różne , mieszane. Sa tez maransy i kogucik araukany. Widzę, że towarzystwo jest mocno rozrywkowe i samo nie dba o czystośc rasy :diabel::

Włożyłam do inkubatora 6 jajek maransa. Nie wiem, czy cos z tego będzie. Ciekawi mnie, czy jeśli wykluje się kurka, to będzie znosic jajka białe, czy brązowe ?

foxhubert - 2010-01-08, 10:00

Kolor jajka związany jest z działaniem 2 głównych genów.Faktycznie jest ich więcej, około 12 wpływających na tylko brązowy kolor, plus ich modyfikacje.
brązowy barwnik nazywamy ooporphryn, porphiryn (H2TPyP), Związek chemiczny powstający w wyniku przemiany hemoglobiny i osadza się na powierzchni skorupki jajka. N białym jajku pojawia się brązowy.

Potem napisze o niebieskim i zielonym jak znajdę czas.

foxhubert - 2010-01-08, 14:30

Niebieski barwnik skorupki nazywany oocyanin ( cyanin ), jest produktem ubocznym żółci przy tworzeniu sie powłok jajka. Może pojawić się w różnych odcieniach niebieskiego i zmierzać w kierunku zielonego. Niebieski gen (O) dominuje nad białymi, kiedy niebieski, brązowy geny są obecne skorupka wydaje się być zielone. Zarówno brązowy i niebieski kolor powłoki może zmieniać swoja intensywność w sezonie nieśności kury.

Grzebień groszkowy jest uważany za silnie związany z genem O. Leghorny posiadają biała modyfikacje genów , które powodują bielszy kolor powłoki. Niektórzy hodowcy z wykorzystują krzyżówki Livorno lub Araukany do uzyskania do powłoki bardziej błękitnej. Niebieski kolor jaj Araucana jest gen dominujący - więc gdy Araucana jest skrzyżowana z inna rasa płci żeńskiej potomstwo zawsze będzie miało niebieski lub barwione jaja.

Niebieski X Niebieski = Niebieski
NiebieskiX Biały (Leghorn) = Niebieski
Niebieski X Brązowy (RIR) = Zielony
Niebieski X Ciemno Brązowy ( Maran) = Oliwkowo Brązowy

BIANKA1 - 2010-01-08, 15:48

Foxhubert , dziękuję za wyjaśnienie . :d
Zrozumiałam z tego , że gen niebieskiego jajka jest dominujący , i córki mojego kogutka araukany będzie zawsze ? znosić jajka w różnych odcieniach niebieskiego .

Natomiast gen brazowego jajka nie jest dominujący , i córki kogutka maransa będa znosiły białe jajka . Tak ?

A kurki z brązowych jajek zniesionych przez kurkę maransa , w przypadku gdy tatusiem nie był marans będą jakie znosiły jajka ?
Przepraszam , że tak się dopytuję , ale jakoś średnio chcę mieć wyłacznie kolorowe jajka , a kogutek araukany jest nadzwyczaj pomysłowy w zdobywaniu kurek :ops:
Mam 8 , a właściwie 9 kogutków( jeden dorósł )od wszystkich ras swoich kurek , tylko średnio panuję nad ich potencjałem rozrodczym . Widze , jak prowadzają sie po podwórku we własnym gronie w swoich rewirach , i nagle myk , i któryś kogutek dopada nie swoją kurkę .
Kogut maransa ma małe pole do popisu , bo jest cieżki i leniwy . Ale kogucik araukany ................................. :sciana:

foxhubert - 2010-01-08, 16:22

To co napisałem przeczytałem kiedyś gdzieś na włoskim albo bułgarskim forum i zanotowałem.

Sam tego nie wymisliłem.

a w odpowiedzi na Twoje pytania.

BIANKA1,
Zrozumiałam z tego , że gen niebieskiego jajka jest dominujący , i córki mojego kogutka araukany będzie zawsze ? znosić jajka w różnych odcieniach niebieskiego .
foxhubert,
Z tekstu wynika ze w lini przede wszystkim po ojcu TAK

BIANKA1,
Natomiast gen brazowego jajka nie jest dominujący , i córki kogutka maransa będa znosiły białe jajka . Tak ?
foxhubert,
Jakim genem jest gen brązowy nigdzie nie znalazłem ale stawił bym na córki po matkach o białych jakach mieszane. Natomiast po matkach o niebieskich jakach na 99% oliwkowo-brązowe

BIANKA1,
A kurki z brązowych jajek zniesionych przez kurkę maransa , w przypadku gdy tatusiem nie był marans będą jakie znosiły jajka ?
foxhubert,
Raczej różne odcienie brązowego.

ShowGirl - 2010-06-24, 14:00

Te oliwkowe jajka piękne są, chętnie bym takie kurki miała. Ciemno brązowe zresztą też. Może jak się podszkolę w inkubacji to uda mi się takie do wyklucia kupic:)
izetta - 2012-01-17, 21:43

Czy jak mamusią jest kurka maransa a tatusiem araukanek, to kurki które się wyklują bedą znosić oliwkowe jajka? No mój Marco Polo jest na 90% araukaną (ale ma łapcie i kilka odstających piórek w ogonie)i mam maranskę, która znosi dość ciemne jajka. Kogut nie strzela ślepakami, sprawdziłam na jajkach mojej Tośki, która jest mixem towarówki. Była ciemna plamka po rozbiciu jajka. Jest szansa na oliwkowe jajeczka?
ShowGirl - 2012-01-18, 14:39

Jest. Mogą wyjść też szare, albo w różnych odcieniach zieleni albo brązu, pytanie co to jest te pozostałe 10%;)
izetta - 2012-01-18, 15:32

ShowGirl, no to będziemy przeprowadzać eksperymenty :) Jak tylko jakaś kwoka u mnie się znajdzie :P , bo na razie to "cienko to widzę".
maci88 - 2012-01-26, 00:50

Wystarczy, że w swoim małym kurniczku masz liliputki te na wiosnę prawie każda siada... :) i to często po kilka razy w sezonie.
Zniesie ok 10-15 jajek i siada i od nowa...

emitt - 2012-01-26, 16:55

posiadam liliputkę, która nie jest do końca rasowa, ale znosi 60 jajek w serii i dopiero siada. bardzo dobra nioska, a ma z 5 lat juz
martin06 - 2012-04-24, 21:13
Temat postu: Czy jajka będą zielone
Witam
Kiedyś miałem kurę araucana. Później dałem wujkowi miksa po niej który niósł zielone jajka, a teraz kiedy padła mi moja kura dostałem od niego kilka jaj z których kilka dni temu wykluły mi się kurczaki. Chciał bym się dowiedzieć czy te młode będą nieść zielone jajka :?:

inspektor - 2012-04-25, 09:59

To zależy po jakim są kogucie, jeżeli po araucanie, to jajka będą znosić na pewno zielone, jeżeli po innym to raczej nie. Chociaż mogą być wyjątki.
martin06 - 2012-04-25, 10:05

Ojcem jest prawdopodobnie brahma
inspektor - 2012-04-25, 11:33

Mam jedną kurkę krzyżówkę araucany z kogutem brahmą. Wygląda jak araucana,. tylko jest dwukrotnie większa, ale jajka znosi białe.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group