To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

Kury - Polaraukany czyli polskie araukany.

sroszkowski - 2006-11-29, 19:35
Temat postu: Polaraukany czyli polskie araukany.
Opowiem Wam pewną historię.
Od jednego z hodowców, który przejechał do mnie po młode czubaki dostałem trzy zielone jajka. Wykluły mi się z nich dwie kurki i jeden kogutek. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby przychówek miał wąsy, brodę i był bez ogona. Ale moje kurki mają pokaźny ogon, dzwonki i nie mają nawet śladu wąsów lub brody. Nie spotkałem na dostępnych stronach internetowych i w znanych mi zachodnich hodowlach takich cudów. Pewnie ten mój znajomy hodowca przekrzyżowywał typowe araukany z jakimiś innymi podwórzowymi kurami i wyszło mu coś takiego. Jak sadzicie, czy warto dalej ciągnąć ten temat i zacząć polską linię południowo amerykańskich araukan?

maciej - 2006-11-29, 19:47

ja jestem za zapoczątkowaniem polskiej nowej lini kur ozdobnych ponieważ są to bardzo ładne kurki
p.s ja sam prubuję stwożyć własną rasę i za jakieś 5 lat zarejestrować ją :evil: :evil: :evil:

el lobo - 2006-11-29, 19:53

Jesli te kury beda niosły zielone jaka, to uważam, że było by to ciekawe.
A może zrobić z nich jedą z obcji zielononózki. Zielononózka zilonojajeczna :mrgreen: .
Czy te kury maja zielone nogi?, bo na zdjeciu nie bardzo widze.
Kolor jaj powiązany jest podobo z kształtem grzebienia, a kury te maja grzebienie groszkowe tak jak araukany.
Ciekawe co powie o tym specjalista genetyk?
Jesli było by to mozliwe pod wzgledem genetycznym, to wydaje mi się, że to ciekawy pomysł.

sroszkowski - 2006-11-29, 20:13

Maciej, takich nam potrzeba...
A jeśli chodzi o kojarzenie moich kurek z zielonóżkami to pomysł ciekawy. Obydwie rasy kur mają zielone skoki. Mnie również po głowie latają pomysły jak meteory. Tyle, że u araukan kolor skorupki jajek jest związany z groszkowym kształtem grzebienia. Natomiast zielononóżka ma grzebień pojedyńczy. Natomiast mam inny szatański pomysł. Z Japonii przywiozłem jaja śpiewających totenko. Zarówno zielonóżka jak i totenko mają... zielone nogi, identyczny grzebień, umaszczenie kuropatwiane. Różni je tylko dugość piania.

el lobo - 2006-11-29, 20:18

A czy stoi cos na przeszkodzie, by stworzyć zielononóżke o groszkowym grzebieniu i niosącą zielone jajka ?
Są rasy , w których dopuszcza sie rózne typy grzebieni, np. gołoszyjki, to dlaczego nie pobawić się z tym u zielononóżek.
Zielononózka to nasza sztandarowa rasa, więc równolegle do pierwotnego typu, można pobawić się w rózne wariacje na temat zielonych nóg.

sroszkowski - 2006-11-29, 20:41

Tyle, że zielonóżka to w Polsce kura kultowa. Wiem coś na ten temat, bo w do grudniowego numeru "Woliery" przygotowywaliśmy cały blok materiałów o tej rasie kur. Musiałem je jednak zdjąć z łamów. Były tam różne dziwaczne opinie i rewolucyjne pomysły. Bałem się po prostu, że zbyt rewolucyjne poglądy mogą niestety zaszkodzić zielonnonóżce. A na dzień dzisiejszy szukamy sojuszników a nie wrogów.
Z drugiej strony jednak, nam hodowcom amatorom, wszystko powinno być wolno, bo uważani jesteśmy za takie stado nawiedzonych dziwaków. Śpiewająca zielononóżka...proszę bardzo. Zielone jajka u zielononóżki...a dlaczego by nie...? Co nam mogą zrobić różne bardzo poważne instytuty stojące na straży czystości rasowej? Nic!!!
Jako hodowca mogę wywijać różne figury. Jednak jako wydawca "Woliery" muszę myśleć trochę szerszymi kategoriami.

000 - 2006-11-29, 22:23

spicifer, ogon także za tym przemawia.
A tak wogóle to bardzo ładne ptaki i super fotki.

sroszkowski - 2006-11-29, 23:29

Tak, to są młode bo lipcowe ptaki.
Krzysiek Prokop - 2006-11-30, 08:51

Moje kury, znoszące zielone jajka(bo nie wiem jak je nazywać) są bardziej krępe, mają jakieś dziwne palce. Cztery, ale jakoś dziwnie rozmieszczone, tak wąsko :-/ Wiosną załatwię sobie jeszcze jajka takich, tylko że czarnych. Może coś się uda z nimi zrobć :-P
maciej - 2006-12-05, 23:40

ja dostałem w tym roku dwa zielone jaj i odrazu myślałem sobie że to jaja od araukan ale nie tobyły jaja od zielononogów :shock: :shock: :shock: :shock:
dakota2000 - 2006-12-06, 00:28
Temat postu: Polskie araukany
czy jajka tych kur mają takie same właściwości jak jajka orginalnych kur ,czy łączy je tylko kolor. Bo prawdopodobnie orginalne arakuany niosą jajka z małą zawartością cholesterolu.?
majawn - 2006-12-06, 19:45

Oczywiscie spicifier ma rację. osoby sprzedające jajka araukan, często podaja że są bez cholesterolu, choc nie jest to prawdą. A tymczasem to własnie zielononóżka ma obniżony poziom cholesterolu:
http://www.naukawpolsce.p...=3193&page=text

maciej - 2006-12-06, 23:28

a ja bum pozbawił te kury ogonków krzyżując je z czarnymi araukanami
Krzysiek Prokop - 2007-01-20, 21:18

To pierwsze jajko mojej kurki, której zdjęcie jest w prywatnej galerii :-)
anna czarnota - 2007-04-26, 23:04

Ja znalazłam gospodarza co ma kurki znoszące zielone jajka i nie mające groszkowego grzebienia, są w jasnych kolorach, sporo u niego ich biega, a on sprzedaje te jajka na targu i bardzo szybko mu schodzą.