To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

Polskie rasy gołębi - Ryś polski

Kamil Kowalski - 2006-09-23, 21:11
Temat postu: Ryś polski
RYŚ POLSKI

Pochodzenie:
Z podań wynika, że znane były już w XVIII wieku, jednak szczególny rozkwit rasy nastąpił w początkach XIX wieku, dzięki hodowcom z Krakowa, okolicznych miejscowości oraz całego Podkarpacia. W obecnym kształcie rasa ta hodowana jest przez miłośników gołębi w całym kraju i poza nim.

Wrażenie ogólne:
Gołąb o masywnej i zwartej budowie, robi wrażenie okazałego, dumnego i pięknie umaszczonego gołębia typu użytkowego. Jest pełen temperamentu i zawadiackiego usposobienia. Osiąga wagę 800g i więcej.

Wzorzec: cechy rasowości.
Głowa:

Dość duża, wydłużona, gładka, z szerokim i wysokim czołem.
Oczy:
Nie za duże, gałka oczna nie wystająca, barwy czerwono-pomarańczowej lub pomarańczowej – w zależności od barwy upierzenia.
Brew:
Wąska, pojedyncza, mało widoczna, szaro - niebieskawa, a u czerwonych i żółtych jasna.
Dziób:
Średniej długości i grubości, ciemny lub jasny w zależności od barwy upierzenia. Woskówki stosunkowo drobne, delikatne i dobrze przylegające.
Szyja:
Krótka, pełna, szeroka u podstawy, podgardle dobrze zaokrąglone, lekkie nadęcie szyi powietrzem.
Pierś:
Szeroka, pełna, doskonale umięśniona, brzuch pełny.
Plecy:
Krótkie, zaokrąglone, szerokie, w krzyżu węższe, ukośnie opadające.
Skrzydła:
Krótkie, szerokie, mocno przylegające, dobrze przykrywające plecy. Lotki mocne, zwarte, spoczywające na ogonie.
Ogon:
Krótki, zwarty, prawie poziomo noszony.
Nogi:
Krótkie, mocne, dość szeroko rozstawione, uda schowane w piórach podbrzusza, skoki i palce nieopierzone.
Upierzenie:
Dobrze rozwinięte i dobrze przylegające.

Rodzaje kolorów:
Niebieski, czarny, czerwony, żółty – jednobarwny lub łuskowany.

Kolor i rysunek:
Występują w kolorach: niebieskim, czarnym, czerwonym i żółtym – jednobarwne lub łuskowane – cętkowany rysunek na pokrywach skrzydeł, białolote i ciemnolote, u wszystkich obowiązkowo dwa białe pasy na skrzydłach. U niebieskich możliwie jasny, czysty i jednolity odcień. Szyja i częściowo pierś są ciemniejsze o zielonkawo-metalicznym blasku. Na końcu ogona ciemna wstęga. W poprzek skrzydła przechodzą dwa białe pasy, z delikatnym ciemnym obrzeżem. U białolotych 7 – 8 lotek I rzędu jest białych. Łuskowany rysunek u tarczowych powinien mieć czyste tło i być równomiernie rozmieszczony na całej pokrywie skrzydła. Przy prawidłowym rysunku każde piórko pokrywy skrzydła musi być nacechowane barwnym wzorkiem. Odmiany barwne: niebieska, czarna, czerwona i żółta powinny mieć zdecydowaną barwę o jednolitym odcieniu. U czarnych obowiązuje intensywna czerń z mieniącymi się zielonkawym blaskiem piórami na szyi.

Duże błędy:
Mała głowa, niskie i wąskie czoło, cienka szyja, płaska i wąska pierś, słaba budowa figury, obwisłe skrzydła, niepełny zamazany rysunek i nieczysty kolor, długi ogon, białe „portki”, opierzone skoki, długa figura, ciemny dziób przy czerwonych i żółtych, mniej niż 7 białych lotek w skrzydle u białolotych, lustrzane pióra w ogonie, rdzawy nalot przy białych pasach i łuskowanym rysunku, niedokładne pasy na skrzydłach i ich zanik, białe pióra wokół odbytu.

Uwagi do oceny:
Głowa – oko, dziób i ich kolor – kształt figury – kolor upierzenia – łuski na skrzydłach i pasy – ogólny wygląd.

Grupa I Uformowane
Obrączka numer 9
Wydanie 2001

INFORMACJE POCHODZĄ Z http://www.woliera.com/index.php?pid=332

WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE!

Wojciech - 2006-09-24, 12:04

Jestem hodowcą tej rasy, szczególnie interesuje mnie kolor "niebieski z pasami na białych lotkach", gdyż jest to obok żółtego jedna z rzadszych maści rysia. Proszę o podjęcie dyskusji:)

Jeśli chodzi o zapis we wzorcu " osiąga masę 800g i więcej" to jest to sprawa dyskusyjna! jak ocenić masę gołębie bez ważenia? co sądzicie o faworyzowaniu większych rysi na wystawach?

ztadzik - 2007-09-29, 20:09

Podoba mi się twoja opinia o faworyzowaniu większych rysi, według mnie, to co jest na wystawach to nie są Polskie rysie ale kingo- rysie.
Sędziowie jak zwykle ulegają modzie.

minizoo - 2008-02-08, 01:25

Polskie rysie są ciemniejsze i mniejsze te duże i jasne to ryś czeski, rysie bardzo dobrze lęgną i karmią młode to kilka moich
Greg - 2008-04-02, 20:29

Dlaczego jest tak, że rysie żółte i czerwone są dużo słabszej budowy niż niebiesko łuskowane? Czy chodzi tu o działanie genów sprzężonych ( dziedzicząc kolor, dziedziczą geny warunkujące mniejszą masę), czy zwyczajnie nie dbano o poziom hodowli tych odmian barwnych?
Jeśli chodzi o "kingo-rysie" to myślę, że są to piękne ptaki tyle, że nie powinny nosić nazwy " Ryś ". Dolew krwi wielkich kuraków jest w nich widoczny gołym okiem. Mówi się o nich, że to odmiana czeska lub niemiecka. Jak zwał, tak zwał, ale Ryś Polski to gołąb który jest sprawny i radzi sobie w locie. Nie sądzę żeby odmiana "czesko-niemiecka" była równie sprawna.

kgrzelinski - 2008-04-03, 20:37

Temat jest bardzo złożony i odpowiedzieć nie będzie sprawą prostą, tym bardziej, ze moja wiedza z dziedziny genetyki jest raczej szczątkowa. Nie sądzę, by miało tytaj miejsce sprzęzenie genów odpowiedzialnych za kolor z genami wzrostu. Po prostu ryś został wyhodowany pierwotnie w formie niebieskiej łuskowanej, póżniej zaczęto hodować czarne łuskowane, odmiany pasiate powstały jeszcze póżniej. W książce Szumana "Gołębie" wyd. z 1958r. w opisie rasy przeczytałem, że odmiany czerwone i żółte wyhodowano znacznie póżniej i że były one drobniejsze i mniejsze niż tradycyjne rysie niebieskie i czarne. Prawdopodobnie by uzyskać te odmiany barwne krzyżowano rysie z ptakami ras barwnych, jest wiele takich ras o podobnym do rysia rysunku na czerwonym i żółtym tle,chociażby polny kolorowy itp. ale to tylko moje przypuszczenia. Było wiele o rysiach, także na łamach Woliery, więc nie będę się rozpisywał, w każdym razie tzw. kingorysie są efektem pracy hodowlanej naszych niemieckich i czeskich sąsiadów i powstały w wyniku krzyżowania rysi z mondainami i texanerami, przez co uzyskano nowe odmiany barwne.Wbrew potocznej nazwie nie miała raczej miejsca krzyżówka z kingiem, który ma zupełnie inną budowę, a wiele niemieckich i czeskich rysi ma typowe cechy budowy mondaina. Texanery posłużyły do wyhodowania odmian płowych rysia. Kiedyś próbowałem się bawić w taką krzyżówkę i do dzisiaj mam w gołębniku mamek kilka par rysi plowych łuskowanych. Szkoda, że obowiazujący na świecie wzorzec rysia, najbardziej znanej i cenionej polskiej rasy powstał w Niemczech i odzwierciedla on gusta tamtejszych hodowców, pomijając zdanie na temat wyglądu rasy hodowców polskich. Niestety jest to nasza wina, bo pozwoliliśmy na to, bez zastrzeżeń wprowadzając niemiecki wzorzec u nas. Dzięki staraniom hodowców rysi typu polnego, spotykanych jeszcze w naszych hodowlach powstała inicjatywa opracowania dla nich wzorca i propagowania ich hodowli pod nazwą rysia karpackiego. Nierealnym wydaje się powrót rysia polskiego starego typu pod tą nazwą, bo zbyt długo jako ryś polski wystawiany jest typ niemiecki. Pozostaje tylko praca hodowlana w obrębie już ustabilizowanej rasy i propagowanie w świecie jej polskości, ale naprawdę warto zachować i przekazać następnym pokoleniom rysia karpackiego.
maly111136 - 2009-05-22, 11:35

Mam rysia niebieskiego łuskanego. Bardzo duży samiec. Teraz jest bez pary. Jak myślicie nie ucieknie do sąsiada jeśli mieszka 200m ode mnie.
pawlooo1705 - 2009-05-22, 17:28

Przeważnie to samiec zostaje na swoim miejscu, jak u gospodarza mu się dobrze darzy i oczywiście jak są inne gołębie, i jak jest już zadomowiony.:) Sam sobie znajdzie partnerkę którą przywlecze do gołębnika. :) Po 2 latach przerwy zaczynam na nowo hodowlę, i to od rysi. Najpierw miałem w takim pomieszczeniu ale trzeba było je zlikwidować, teraz mam porządny gołębnik itp. :)
Anonymous - 2009-10-28, 19:26

Mam czerwonego samca rysia i nikt w okolicy nie ma czerwonej samiczki. Czy mogę sparować go z samiczką niebieską? Czy młode będą dobrze ubarwione na jeden z kolorów rodziców czy raczej wyjdą zupełnie innej barwy?
minizoo - 2009-10-28, 20:19

chicken młode nie wyjdą ładne, do czerwonego tylko żółta albo czarne
kgrzelinski - 2009-10-30, 16:58

Miałem podobny problem jak chicken. Czerwonemu samcowi dałem niebieską samiczkę, młode wychodziły rzeczywiście nieciekawe, buroczerwone z niebieskawym odcieniem na brzuchach i sterówkach ogonów. W ostatnim lęgu dały jednak płowego samczyka.Sparzyłem go z żółtą samiczką i to był strzał w dziesiątkę. Po tej wyjątkowej parze mam młode niebieskie, czarne, żółte, płowe i czerwone, te ostatnie jednak z burawym odcieniem.
minizoo - 2009-10-30, 18:30

kgrzelinski Tak mimo że czasami zdarzy się jakiś lepszy młody, to on i tak będzie dawał potomstwo niezbyt ładne, trzeba by kilka pokoleń by dość do koloru.
Rysie są dość popularne i nie ma kłopotów z zdobyciem, bynajmniej w mojej okolicy, więc nie warto się trudzić i eksperymentować, chyba że ktoś lubi ;)

merx - 2011-02-24, 11:59

Kilka moich rysi.Samce i samiczki.
ManiekP - 2011-02-24, 12:19

merx, W moich stronach rysie takie jak ten stary z przedostatniego zdjęcia nazywają czeskimi. Za czeskie rysie uważają ptaki duże o barwie niebieskiej na białe lota, karpiate. Czasami zdaje mi się, że to gołębie krzyżowane z modenami, lub kingopodobnymi. Są tak wielkie, że przerastają zwykłego rozmiaru polskiego rysia. W moich stronach są tez rysie zwane niemieckimi, które nie różnią się dużo od niebieskiego kinga. Ja jednak uznaję tylko polskiego rysia, a te inne nazywane czeskimi lub niemieckimi to zapewne krzyżówki z modenami i kingami.
merx - 2011-02-24, 13:31

Ten którego nazwałem stary, nie różni się wagą ani wielkością od pozostałych. Ma tylko jaśniejszy pigment. Czeski "ryś" to coś w rodzaju
http://www.forum.woliera.com/download.php?id=3845 z postu Józka.