To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

Ptaki wokół nas/Ptactwo dzikie - Kruk, wrona, gawron, sroka

Anonymous - 2006-07-05, 21:49
Temat postu: Kruk, wrona, gawron, sroka
Mam prośbę nie mogę odróżnić: kruka, gawrona, sroki, kawki...
Kamikazi Czym to wszystko się różni? Bo u mnie w Krakowie to na te 4 ptaki używa się tych 4 określeń np. kruk to gawron sroka wrona – Jak to z tym jest? Bo przez to nie wiem które jest które.

I jeszcze jedna sprawa:
Nie wiem który to ptak –kruk, wrona, gawron, sroka. Zawsze na zimę jest pięknie wybarwiony (ten ptak) a wiosna pióra już mu się tak nie mienią i są zazwyczaj brudne i brzydkie a poza tym latem jest ich o wiele mniej niż teraz... Ten ptak jest biało czarny z długim czarnym ogonem, pięknie się mieniącym na niebiesko ...
I właśnie nie wiem czy to kruk, wrona, gawron czy sroka? Mogła byś mi wszystko o nim napisać? Albo ktoś by coś o nich napisał?

Natasza

Kamikazi - 2006-07-05, 21:50


Gawron

Większy od gołębia a mniejszy od kruka ptak z rodziny krukowatych, potocznie nazywany gapą. Ma czarne błyszczące się niebiesko upierzenie. Od kruka odróżnia go przede wszystkim wielkość, naga skóra wokół dzioba oraz nogawice z piór.

-------------------------------------------Kawka

Kawka jest coraz rzadszym ptakiem lęgowym Polski. W zimie spotykana w wielkich stadach razem z gawronami i wronami siwymi. Ma czarnogranatowe upierzenie i niebieskie oczy. Mniejsza od gawrona.

-------------------------------------------Wrona

W Polsce występuje podgatunek C.c. cornix, który ma dwubarwne upierzenie. Głowa, śliniak, skrzydła i ogon czarne, reszta ciała szara. Na zachodzie zalatuje sporadycznie podgatunek corone, który jest cały czarny. Częsty gosć w śmietnikach i na wysypiskach. Konkuruje z wiewiórkami o orzechy laskowe. które rozbija zrzucajać z dużej wysokości na asfalt.

-------------------------------------------Sroka

Charakterystyczny ptak o czarno białym upierzeniu i długim połyskującym ogonem. Kiedyś pospolity głównie na wsi teraz coraz częściej zasiedla miasta. W locie widoczne białe "u" na plecach oraz lotki.

-------------------------------------------


http://pdubois.free.fr/oi...orvusCorax1.jpg
(niestety nie mam fotki kruka więc poszperaj na necie :) )
Kruk

Jest największym z krukowatych, od gawrona odróżnia go przede wszystkim wielkość, potężny dziób oraz brak nagiej skóry koło dzioba.

Więc ptak o którym mówisz to najprawdopodobniej sroka ;)

Anonymous - 2006-07-05, 21:50

Wielkie dzięki tak chodzilo mi o sroke

A dlaczego ona w zimie jest bardziej "dostępna/więcej jej" a w lecie mniej? I ladniej wyglada w zimie niz w lecie?

Kamikazi - 2006-07-05, 21:51

Hej,

Szczerze mówiąc nie zaobserwowałam aby było ich w zimę więcej. Z tego co wiem sroki nie migrują więc pewnie ptaki z okolic łączą się w stadka i dlatego wydaje się, że jest ich więcej.

W zimie wszystko wygląda ładniej
;-)

Anonymous - 2006-07-05, 21:51

Ok wielkie dzięki... A Kruka można spotkać gdzieś w małopolsce bo słyszałam że one są bardzo rzadkie... i podobno można nauczyc go mówić, czy to prawda?
Anonymous - 2006-07-05, 21:53

Wszystkie z wymienianych przez ciecie ptaków robi spore szkody podczas lęgów mniejszym ptaką,wybierają jaja i pisklęta.Gniazdujące kruki widziałem w Kobylanach ,w dolinie Bolechowickiej.Co do gadających ptaków to ponoc kawka też potrafi naśladowac dzwięki,podobnie jak szpak.Miałem kiedyś szpaka ,po wiosennej burzy złamała się czereśnia ze szpakami w dziupli,przeżył tylko "ciapek"wykarmiłem go ręcznie,był najbardziej uciesznym stwożeniem jakiego miałem,co prawda nie gadał ale naśladował wszystko co tylko się dało,a przy włączonej muzyce robił prawdziwa orgie wokalną.Miałem go prawie dwa lata,i kiedyś na spacerze przelatywał,krogólec ciapek tak się przeraził że poleciał na oślep i niestety nie udało się go odnaleśc.Dlatego nie daże sympatją żadnych drapieżników,łącznie z krukowatymi.CZęsto na wsiach sroki lub wrony porywajmałe kurczęta lub kaczki.
Kamikazi - 2006-07-05, 21:54

Kruki nie są wcale takie rzadkie. Mieszkam na skraju Warszawy i spotykam te ptaki w niewielkim lasku niedaleko mojego osiedla.
"Awifauna Polski" L. Tomiałojć, T. Stawarczyk - "Obecnie kruk jest rozpowszechniony w całym kraju, choć miejscami pozostaje jeszcze ptakiem nielicznym. (...) od lat 30. rozpoczęła się trwająca do dziś odbudowa liczebności i ekspansja na dawniej opuszczone tereny."

Co do zdolności naśladowczych... nigdy nie słyszałam na własne uszy (ale faktem jest, że nie mam często okazji przebywać z oswojonymi krukami), trzeba by zapytać kogoś bardziej zorientowanego :)

Sporo się słyszy o zdolnościach naśladowczych szpaków! Sójki też nie są gorsze, słyszałam jak naśladują myszołowa a znajomy opowiadał jak miauczała jak kot!

Domosław napisał/a:
...Dlatego nie daże sympatją żadnych drapieżników,


Dlatego, że jedzą inne stworzonka? :) A Ty nie jesz mięsa? W końcu ludzie tak jak i krukowate też są wszystkożercami. ;)

Nie jest przyjemnie patrzeć na śmierć ale jest ona nieodłącznym elementem życia! Czy tego chcemy czy nie zawsze będą drapieżniki i ofiary :)

Pozdrawiam,
Kasia Goworek

Kamil Kowalski - 2006-07-05, 21:55

Tak prawde mówiąc ja tez nigdy kruka nie widziałem -(a zawsze chciałem). ;-)
Kamikazi - 2006-07-05, 21:57

To naprawdę nie jest trudne. :) Jakiś czas temu widziałam kruka przelatującego za oknem redakcji w Kazimierowie! Dorosłe często latają w parach a młode kruki łączą się teraz w stada i można zobaczyć je w większych grupach.

Szukajcie a znajdziecie! Powodzenia.
http://www.arthurgrosset....irds/raven.html


Sylwetka kruka. Potężny dziób i ogon w kształcie rombu.

www.CzubatkaPolska.pl - 2006-07-05, 21:57

Kiedyś rzuciłem na podwórkowy daszek, kawałek surowego mięsa. Na początku zainteresowały się nim gołębie, ale szybko przepędziła je sroka, która część mięsa
zjadła odrazu, a część ukryła w rynnie.

Anonymous - 2006-07-05, 22:18

Ja też uważam że sroka jest zimą "bardziej dostępna".Moim zdaniem wynika to z
faktu, iż zimą trudniej o pokarm, co zmusza srokę do przełamywania wrodzonego
lęku przed człowiekiem. Pozwolę sobie tutaj przypomnieć pewną sytuację z początku marca 2005 roku. Było wtedy bardzo dużo śniegu i sroka, która mieszka
na moim osiedlu, nie mogła znaleźć pokarmu. Postanowiłem jej wyjątkowo pomódz
(zwykle nie dokarmiam sroki, aby nie zatraciła instynktu samozachowawczego)
i rzuciłem kawałek mięsa na dół. Niestety, mięso wbiło się głęboko w puszysty śnieg i sroka mimo licznych prób - nie zdołała go wyciągnąć.
Położyłem więc mięso bezpośrednio na barierce balkonu i schowałem się w mieszkaniu za zasłoną. Czekałem około 15 minut - aż w końcu na barierce pojawiła
się sroka, rozejrzała się szybko, porwała mięso w dziób i odleciała z nim w bezpieczne miejsce.

Kamil Kowalski - 2006-07-05, 22:19

Popieram Te ptaki czesciej widać w zimi - moze dla tego że latem poprostu siedza na drzewach i gniazdują a w zimie łażą sobie poprostu częsciej po ziemi... A sroko faktycznie w zimie ładniej wyglądają. w Lecie sa sporo brzydsze!
www.CzubatkaPolska.pl - 2006-07-05, 22:24

Sroka przez całe lato i sporą część jesieni się pierzy - dlatego wygląda wtedy mniej
atrakcyjnie niż zimą. Kiedyś, w lecie widziałem nawet srokę, której wypadły pióra
ogonowe, przez co była bardzo oszpecona.
Poza tym, zimą upierzenie ptaków staje się bardziej sute. Większość z nich przybiera także na wadze. W przypadku sroki jest to korzystne, ponieważ cięższa
sroka wygląda dostojniej, niż sroka "anorektyczka".

mbk - 2006-07-05, 22:25

Widziałem KRUKA między Kepnem a Namysłowem.

Bogdan

Rocki - 2006-08-01, 21:09

białe kawki? :-> coś nie chce mi się wierzyć, jaki człowiek by wytępił białe kawki :-o przecierz można było wytępić te czarne... :-P (żart) :-P moze pomyliło ci sie z wronami siwymi, kiedyś ponoć były w moim mieście, ale nie ma obecnie po nich śladu.... u mnie żyja gawrony z białymi piórami (szeki :lol: )ale o białych kawkach nie słyszałem :-)


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group