To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

Kury - Dlaczego kury się nie niosą?

Adhara - 2010-06-21, 01:06
Temat postu: Dlaczego kury się nie niosą?
Witam wszystkich. Dwa tygodnie (14 dni) temu, po raz pierwszy kupiłam 3 kury. Sprzedawczyni doradziła mi, które powinnam wybrać, aby składały jajka. Kury są w wieku 26 tygodni (6,5 m-ca). Jedna z kur (biała - prawdopodobnie rasy Leghorn) zaczęła składać niewielkie jajka po ok. 4 dniach przebywania u mnie. Kury dostają pełnowartościową paszę dla niosek, dodatkowo: tarte warzywa, gniecione skorupki jaj, gotowane larwy pszczół oraz mieszankę zbóż i kasz. Kury mają wolny wybieg na dużej, zielonej działce. Bardzo proszę o jakieś sugestie dlaczego kury się nie niosą?
W załączniku zdjęcia moich kur.

Jolek - 2010-06-21, 06:46

:) witaj - wedłóg mnie masz na 100% dwie kury a ten prążkowany to kandydat na koguta.Może 1 ma jeszcze czas lub gubi jajko w terenie.Musiałabyś potrzymac parę dni zamknięte aby wiedziały gdzie gniazda.Mi często się zdarzało gdy kupowałam towarówki ,że pierwsze jaja zbierałam z trawnika dopuki je nie zamknełam.
polikarp89 - 2010-06-21, 07:00

Moim zdaniem Adhara, ma same kury , nie ma tam koguta. Może niosą jajka poza kurnikiem po prostu je gubią i dlatego nie widzisz jajek?
BIANKA1 - 2010-06-21, 08:36

Moim zdaniem nie każdej kurze wystarcza na adaptację w nowym miejscu 2 tygodnie . W zeszłym roku kupowałam dorosłe kury na allegro i na targu . Częsc z nich kilka dni znosiła jajka , a potem zrobiła sobie przerwe , a czesc nie niosła jajek nawet na początku . Przyjechały w kartonie z jajkiem w środku , i przerwa . Nawet miesiac i dłużej . Jedna nie niesie się do dziś , choc kupiłam ja w listopadzie . Jak kurki poczują się w nowym domu jak u siebie , to zaczną znosić jajka . Zresztą kto to wie , w jakim są wieku . Mnie sprzedawca mówił , że mają 16 tygodni , a kurczaki były znacznie młodsze bo jeszcze długo piskały a nie gdakały . Tylko ja wtedy jeszcze się nie znałam ;) A że sprzedawał po tyle , ile miały tygodni , to wiadomo , ze doliczał im troche . 10 tyg , 10 zł .........16 tygodni - 16 zł .Zobaczył pewnie że się nie znam , i dał co chciał :hmm:
Adhara - 2010-06-21, 14:25

Dzięki wszystkim za odpowiedzi. Ponieważ zupełnie nie znam się na kurach, a ich ceny na targu są wyjątkowo różnorodne to może podpowiecie mi dlaczego tak jest.
Kiedy kupowałam kury to pytałam na targu wyłącznie o nioski. Znalazłam je tylko u 3 sprzedających z czego u pierwszego ptaki kosztowały 8 zł - cena wydała mi się dziwnie niska, gdyż pytałam tydzień wcześniej i wynosiła ok 14-18zł, więc uznałam, że coś musi być z nimi nie tak - może są chore albo stare? Sprzedawca twierdził, że to brojlery - cokolwiek to znaczy ;/ U drugiego sprzedawcy kury były jeszcze tańsze - po 6zł, ale całkowicie pozbawione upierzenia (wyglądały jakby je mole zjadły :) ), co nie zachęciło do ich kupna, a sprzedawca twierdził, że zmieniają upierzenie i że to normalne. Ponieważ jednak nastawiłam się na kupno kur tego właśnie dnia to w końcu nabyłam je u 3 sprzedawcy po 20zł - uznałam, że za taką cenę to powinny być zdrowe, w odpowiednim wieku i składać jajka tak jak obiecywała sprzedawczyni. Niestety tak się dzieje i nie bardzo wiem co teraz zrobić. Minęły już 2 tygodnie, kury się nie niosą. Na pewno nie gubią jaj, gdyż początkowo trzymałam je wyłącznie w kurniku i na kilku metrach kw gruntu, aby się oswoiły, a potem dopiero powiększyłam im wybieg, więc wiedzą gdzie jest kurnik i gniazda. Co mi doradzacie czekać, jechać z nimi na targ, aby sprzedawca je wymienił na inne egzemplarze, czy zjeść dobry rosół :) ?

Jolek - 2010-06-21, 16:12

;) poczekaj daj im szanse - rosół jeszcze zdążysz zrobić .Jeśli za niedługo zaczną nieść to przy sprzyjających warunkach będą nieść Ci w zimę.Nie wiem czy sprzedawcy chętnie wymieniają drub.
albertoo - 2010-06-23, 08:02

jarzębiata to młody kogut, czy dobrze widzę ze czerwona ma ucięty dziób? na jesieni nabyłem dwie takie same jak twoja czerwona kury zniosły jajka na drugi dzień ii na tym się skończyło do maja nie zniosły ani jednego jajka i poszły na rosół. i szczerze powiem że nie warto kupować kur takich które już się niosą bo często są to stare kury z ferm lepiej dołożyć i kupić odchowane młode kokoszki
krzysiek.1963 - 2010-06-23, 08:57

Podobno kury o tej porze roku w znacznym stopniu przestają się nieść. Nie wiem czym to jest spowodowane, ale w większości gospodarstw, gdzie kury sobie wolno biegają tak jest. Część z nich wodzi pisklęta, a część odpoczywa. Nie znaczy to, że wszystkie przestają znosić jajka
Miałem kiedyś kury z odzysku tj. z fermy. Były wyskubane i mizerne. Przeznaczone były na ubój. Od pierwszego dnia znosiły jajka. Co jakiś czas jedna robiła sobie jednodniową przerwę w znoszeniu. Adhara z tym rosołem poczekaj. Może zwiększ ilość białka w paszy.
Dwie kury (biała i jarzębiata) są w typie włoszki i może dlatego niektórym wydaje się, że jarzębiata jest kogutem.

Adhara - 2010-06-23, 11:34

Dziś byłam na targu. Rozmawiałam ze sprzedawczynią od której je kupiłam. Tym razem powiedziała, że kury mają tylko 20 m-cy, więc trzeba jeszcze poczekać a na pewno zaczną się nieść.
Dokupiłam natomiast 2 nowe kury - 2 letnie. Wiem, że powiecie, że stare, ale strasznie zrobiło mi się ich żal. To kury z fermy, gdzie siedziały w ciasnych klatkach. Mają przerośnięte dzioby i pazury oraz niezbyt atrakcyjne upierzenie. Mam jednak nadzieję, że u mnie szybko nabiorą kondycji i będą miały spokojną starość.
To moje pierwsze kurki, więc raczej ich nie zjem tylko będą miały u mnie dożywocie ;)

krzysiek.1963 - 2010-06-23, 12:02

Adhara jestem święcie przekonany, że te fermowe bardzo szybko odwdzięczą Ci się jajkami, chociaż teraz mogą się opierzać. Pazury możesz im trochę skrócić, ale nie stresuj się tym jak tego nie zrobisz. Będą grzebały w ziemi, to zedrą.
Pozdrawiam

qba_21 - 2010-06-23, 12:48

Adhara 2 letnie kury z fermy to są już dość stare kury, mogły być karmione samymi paszami a takie kury za długo nie żyją(siada im wątroba) brak zróżnicowanego pokarmu i możliwości podziubania sobie piasku,
Kury kupione z farmy z początku się niosą bo były karmione paszami i zniosą tylko te jajka które już mają w środku nawiązane.
Teraz Ty zmieniłaś im dietę, zróżnicowana bogata w różne składniki,teraz muszą nsie nawiązać nowe jajka, to może trochę potrwać,

brojlery kury przeznaczone na ubój, duże, mięsiste

Najlepiej kupować młode kury, dobrą rasą niosek są zielononóżki, nie muszą być czysto rasowo

Adhara - 2010-06-23, 15:34

Jak długo trwa taki odpoczynek np. po zmianie diety?
krzysiek.1963 - 2010-06-24, 07:47

Adhara, nigdy nie spotkałem się z karmieniem kur pszczołami (larwy). W jakiej ilości karmisz kury takim pokarmem? Zauważ, że pszczoły robotnice nie rozmnażają się. Czy tutaj nie tkwi przyczyna? Być może larwy mają w sobie jakiś hormon, powodujący zahamowanie owulacji. Podejrzewam, że nie karmisz kur larwami pszczół matek, tylko właśnie robotnic. Nie znam się na pszczołach, ale może trzeba to wziąć pod uwagę. Zamiast tego dawaj kurom ser lub jakieś gotowane resztki mięsne. W domu często zostają odpady mleczne, z których można zrobić "ser". A to przeterminowany jogurt, a to mleko się skwasiło, coś tam wyschło w lodówce przez nieuwagę. Kury doskonale poradzą sobie z takimi domowymi odpadami. Dawaj im też rozdrobnione obierki z pietruszki, marchewki, buraków,selera, ogryzki z jabłek itp.
Kury w typie włoszki są bardzo dobrymi nioskami.
Pozdrawiam.

Grzegorz Hulanicki - 2010-06-24, 13:38

Takie kury z klatek zazwyczaj na poczatku sie niosą a potem robią sobie przerwe. Zazwyczaj przerwa trwa puki się nie opierzą całkowicie i wynika ze zmiany diety i warunków w jakich przebywają. Nie wiem jakie maja warunki u ciebie ale na pewno leprze niż w klatce na fermie. Takie kury żyja róznie tak samo jak z własnych legów, jedne po roku padną inne żyją i żyją. Kiedyś mieliśmy 2 takie na rosół a że się niosły to 6 lat na ten rosół czekały i się nie doczekały. Niektóre nawet wysiedziały kurczaki więc różnie to bywa.
qba_21 - 2010-06-24, 22:03

zazwyczaj kury z ferm żyją rok lub dwa, chorują na żołądek. Kury chodzące na wolnym wybiegu i dobrze karmione żyją nawet do 10 lat, jak umrze szybciej to przeważane coś zjadła.
Co do tych larw to też nie słyszałem o takich praktykach, co najwyżej dżdżownice ;) ja moim czasami przekopie kawałek by miały gdzie drapać nową ziemie.
Jak kopiłaś z fermy i przestały się nieść to najpierw sie opierzą jak są gołe a jak są opierzone to z 2-3 tyg. chyba że kura jest już stara to niestety może się już nie nieść(2letnia kura z fermy jest już stara z wolnego wybiegu 2 letnia kura jest młodą kurką)