Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

Inne ptaki egzotyczne - Kanarki w hodowli

wanted - 2006-08-12, 17:08

Mirass-przedstaw nam może jaki kanarek jest największy,a który jest najmniejszy w rozmiarach?
mateusz20 - 2006-08-12, 17:21

A możesz powiedzięć który jest najbardziej dziwaczny z wyglądu? :mrgreen:
wanted - 2006-08-12, 17:28

Ja wiem,garbusy są dziwaczne i kędzierzawe.Nowriki też są troszke dziwaczne. :lol:
mirass - 2006-08-12, 21:11

najmniejszy jest gloster a największy chyba lancascher - czy jakos tak

[ Dodano: 2006-08-19, 11:19 ]
taki dziwaczny to chyba trębacz paryski - http://kanarki.pl/strony/galeria_23.htm

mirass - 2006-08-19, 12:55

zalezy u jakiego hodowcy kupujesz ale za jakies 100zł kupiłbys już jedego osobnika ;-)
mirass - 2006-08-19, 20:27

na poludniu Polski kanarki sa tańsze zas na północy droższe choc to powoli zaczyna się zmieniac - jakieś trzy mięsiące temu kontaktowałem się z hodwca z nad morza i u niego harcceny kosztowały po 100 - 120 zł za samca a u mnie 50 - 70zł
mirass - 2006-08-19, 20:34

no ja wysyłam nawet dalej ptaki - a tak niedaleko to powinny ptaki dośc szybko dojśc......w poniedziałek np wysyłam na śląsk a według nie na śląsku jest dużo hodowców kanarków i gołębi a ościu kupuje do sklepu zoologicznego - nie jest wazny kolor tylko rok i że samiec
mirass - 2006-08-19, 20:42

w zimie nie rozmnażam dopiero w lutym może marcu......ja hoduje kanarki kolorowe i harceny (pięknie śpiewające).....praktycznie wszystkie kanarki sa tak samo wymagające tyle że aby wygrac na wystawie trzeba dużo pracowac nad ptakami

[ Dodano: 2006-08-19, 20:43 ]
no może w zimie byłyby jeszcze jakies samiczki - z samcami byłoby gorzej ale nigdy nic nie wiadomo

mirass - 2006-08-19, 20:50

odezwe się na PW :mrgreen:

[ Dodano: 2006-09-03, 10:54 ]
jesli ktoś chciałby pooglądac troche kanarki to zapraszam do mojej galerii na PK http://www.kurnik.int.pl/...php?user_id=317 może za jakiś czas bedzie więcej zdjęc

Ataga - 2006-09-19, 18:07

ceny się zmieniają, ale tak średnio teraz samiczka około 20 zł a samczyk ok 50 zł u hodowcy oczywiście bo sklepowych cen nie znam.
mirass - 2006-09-19, 18:09

Ataga, ale to zalezy gdzie
Ataga - 2006-09-19, 18:15

Zgadzam się nawet bardzo ;-) gdzie i u kogo i dodam jakie napisałam tak średnie ceny a śledze je pilnie ostatnio :-D

Oczywiście polecam bardzo nawet dać więcej u zaufanej osoby -sama tak robie ;-) bo jestem wtedy pewna, że będzie ptak zdrowy i nie zostanę oszukana. :-D

mirass - 2006-10-22, 17:17

Kanarki dzielą się na:

Kanarki lipochromowe:
-żółte
-białe
-czerwone
-pomarańczowe
-o upierzeniu w kolorze kości słoniowej

Kanarki melaninowe:
-zielone
-szare
-brązowe
-agatowe
-brunatne
-izabelowate
-pstre

Kanarki kształtne:
-francuski trębacz
-kanarek kędzierzawy
-kędzierzawy szwajcarski
-włoski kedzierzawy lub garbus
-kędzierzawy północnoholenderski
-kędzierzawy (południowoholenderski)
-Fiorino

Kanarki garbate:
-garbus szkocki
-garbus monachijski
-garbus japoński

Kanarki klasyczne:
-norwik
-yorkshire
-border
-kanarek berneński
-kanarek hiszpański

Kanarki z koronką:
-koroniak niemiecki
-koroniak angielski (crested)
-lancashire
-gloster

Kanarki z rysunkiem:
-lizard
-kanarek londyński

Kanarki śpiewajace:
-kanarek harceński
-kanarek belgijski - malinoi
-kanarek hiszpański - timbrador

to są te bardziej znane rasy kanarków....jest ich o wiele więcej - dotąd wyhodowano około 300 ras i mutacji barwnych kanarków......aha i jeszcze ważna rzecz: nie wyhodowano jeszcze całkiem czarnego kanarka, chociaż prace cały czas trwają :-P

mirass - 2006-10-22, 17:19

opisze jeszcze te rasy ale to troche potrwa więc póki co zapraszam na strone www.kanarki.pl bądź www.mojekanarki.w.interia.pl
Kamil Kowalski - 2006-10-22, 17:22

A czy każda z tych grup czymś się cechuje?
mirass - 2006-10-22, 18:00

tak...np. kanarki śpiewające to pięknie śpiewają, melodyjnym głosem, kanarki z koronką mają koronke na głowie, kanarki klasyczne - to budowa ciała, garbate - sa wysokie i maja garby itd. jeszcze opisze - przynajmniej spróbuje :mrgreen:
mirass - 2007-02-04, 08:39
Temat postu: Kanarki w hodowli
Kanarek

Kanarki to piękne ptaki uwodzące swym śpiewem i wyglądem wielu hodowców z całego świata. Cały czas próbuje się ‘dopracować’ do swoich potrzeb wygląd i śpiew tych ziarnojadów. Pewnie każdy o nim słyszał, ale spróbuje go przedstawić bardziej szczegółowo.

Pochodzenie: Kanarki pochodzą z Wysp Kanaryjskich położonych obok Afryki. Do Europy sprowadzili ją Hiszpanie. Na początku przywożono tylko samce, aby im śpiewały. Hodowali je głównie mnisi. Były one drogie więc nie było wszystkich na nie stać. Dopiero po jakimś czasie pozwolono na sprowadzanie samic. Rozmnażanie kanarków jak i hodowle ich prowadzili mnisi.

Jeśli chcesz kupić to musisz to przeczytać: Trzeba wybrać jedną osobę która będzie się opiekowała kanarkiem, będzie odpowiadała za jego pielęgnację. Musimy sobie zadać kilka pytań: co będziemy mogli zrobić z ptakiem gdy wyjedziemy? Jest ich dużo ale trzeba się nad nimi zastanowić. Decyzja kupna ptaka powinna być przemyślana: dzieci często proszą rodziców o ptaszka a gdy rodzice już kupią odechciewa się im codziennego zmieniania pokarmu i wody. Trzeba się zapytać dziecka po co chce one tego kanarka? Rodzice powinni przypatrywać się dzieciom opiekującym się kanarkami i mieć choć trochę wiedzy o nich. Osoby które decydują się na takiego współlokatora powinny przeczytać jak najwięcej informacji o nich. Wszystko jednak wychodzi w praktyce. Osoba hodująca kanarki od 2 miesięcy nie może powiedzieć, że wie wszystko o tych pięknych ptakach. Ja hoduje kanarki od prawie 8 lat i mogę powiedzieć, że nie da się dogłębnie poznać te ptaki, jednak obserwacja ich jest bardzo interesująca. Niektórzy hodowcy mogą przesiedzieć po kilka godzin dziennie przed klatkami.
Jeżeli mamy kota to nie proponuje hodowli ptaków, gdyż kot idąc za instynktem będzie chciał zjeść kanarka. Trzeba także znaleźć spokojne miejsce na umieszczenie klatki (nie obok telewizora ani radia). Dowiedziono, że kanarki mają lepszy słuch od ludzi. Samiec śpiewając często chce zagłuszyć jakiś huk. Wtedy nic nie słyszy i rozgląda się na boki, żeby uciec przed niebezpieczeństwem. Jeśli, któryś z domowników jest uczulony na pióra lub wydaliny ptaków nie powinniśmy kupować ptaka.
Musimy pamiętać, że kanarki wytrzymują do dwóch dni bez wody, więc dwu lub trzy dniowe wyjazdy nie powinny stawać na drodze, gdyż można dać im więcej wody. Podczas dłuższych wyjazdów musimy poprosić kogoś kto ma wystarczającą wiedze o tych ptakach, aby się nimi zajął.
Gdzie ustawić klatkę: Kanarki nie znoszą przeciągów, ulatniającego się gazu, zapachu rozpuszczalniku, kleju i papierosów. Nie należy więc stawiać klatki przy oknie, w kuchni, warsztacie o w pracowni. Jeśli ptaki nie czują się bezpieczne to znak że trzeba zmienić miejsce położenia klatki. Najlepiej gdy jeden z boków klatki przylega do mebli lub ściany, ponieważ kanarki są wtedy spokojne. Nie można ich stawiać w miejscu gdzie nie dociera światło, gdyż kanarki ‘ciągną’ do światła. Złym sąsiedztwem dla ptaka są aparaty telefoniczne (drażniące sygnały) i radia oraz telewizory (fale elektromagnetyczne).

Klatka: Niektórzy mówią, że klatki o dziwnym kształcie i okrągłym spodzie szkodzą kanarkom. Nie jest to do końca dowiedzione ale najprawdopodobniej wywołuje to chorobę psychiczną. Pomieszczenie dla ptaszka powinno być jak największe. Im większa klatka tym lepsza. Kanarek powinien czuć się swobodnie a żerdki powinny być tak ustawione, żeby nie dotykał ogonem prętów, gdyż może sobie zniszczyć ogon. Odległość między żerdkami musi być taka, żeby ptak musiał przy przeskakiwaniu z jednej na drugą musiał rozłożyć skrzydła. Nie powinny się one krzyżować. W klatkach oferowanych przez sklepy zoologiczna są żerdki plastikowe lub z toczonego drewna czego ja nie polecam, gdyż ptaszki mogą mieć odciski. Najlepiej wybrać się na spacer i uciąć z drzewa nieforemną żerdkę (kanarki będą ćwiczyć łapki) muszą mieć taką grubość żeby pazurki się nie dotykały. Karmidła i poidła powinny być tak rozmieszczone, aby ptaki nie zabrudzały pokarmu i wody. Najlepiej aby na dnie była wysuwana szuflada co ułatwi ( przynajmniej 2 razy w tygodniu ) sprzątanie. Kanarek nie powinien przekładać głowy między prętami, więc odległość miedzy prętami (ustawionym pionowo) nie powinna być zbyt duża.
Karmidełka i poidełka: w sklepach można kupić karmidła automatyczne, których ja nie polecam, gdyż kanarki lubią grzebać w ziarnie. Karmidła powinno się tak ustawić żeby można je było swobodnie wyciągać i aby nie zawadzały.
W praktyce automatyczne poidełka sprawdzają się bardzo dobrze, gdyż ptaki nie zabrudzają wody, a kąpać się mogą w basenikach itp.
Jakiego wybrać kanarka: kolor i rasa zależą od hodowcy. Najlepiej na początek wybrać młodego (2-3 letniego) samca.
Kilka rad jak poznać czy to młody ptak:
1. Będzie miał krótkie pazurki (ale można je przyciąć).
2. Na nogach nie będzie łusek.
3. Upierzenie będzie ładne, ‘świecące’.
4. Będzie intensywnie śpiewał.
Jak odróżnić pleć: najłatwiej po śpiewie, ale wprawieni hodowcy mogą popatrzeć na kloakę.
Niestety używając tego sposobu na młodych ptakach można się łatwo pomylić.
Najlepiej ptaki kupować u hodowcy. Nie proponuje kupować w sklepach zoologicznych, gdyż za cenę samca mogą nam sprzedać samice. Trzeba pamiętać, że samica kosztuje mniej od samca.

Żywienie kanarków:
Ziarno: Można podawać różne mieszanki np. rzepik, kanar, proso, murzynek, siemię lniane, konopia, łuskany owies. Moje ptaszki nie lubią prosa za to młode kochają rzepik, który po jakimś czasie przestaje im smakować. Ja podaje 1 łyżeczkę pokarmu dziennie + odrobiny maku do trawienia + zieleninę i owoce, ale to za jakiś czas. Czasem wzbogacam taką mieszankę o obłupane nasiona słonecznika, dyni i orzechy. Dla pięknie śpiewających samców polecam nasiona murzynka który dodaje siły do śpiewania.
Woda: powinna być czysta (przefiltrowana lub przegotowana, a jeszcze lepiej gdyby pochodziła ze studni głębinowej. Podajemy ją w takiej postaci w jakiej my byśmy wypili (nie gorąca). Można także kupować wody mineralne (niegazowane) kanarki bardzo je lubią.
Warzywa i owoce: powinny być one czyste i z pewnego źródła, np. z własnego ogródka (nie powinny być pryskane). Trzeba pamiętać aby nie zbierać ich w pobliżu dróg i ścieków, ponieważ kanarki mogą zachorować. Każdy ptak ma własne wymagania i lubi coś innego ale większość lubi: tartą marchew, ogórka, jabłko, banana, śliwy i winogrono.
Zielonki: w lecie proponuje zbierać: krwawnik, koniczynę, mniszek lekarski, a także posiać sałatę. Zieleninę powinno podawać się w dużych ilościach nawet w zimie. Ja proponuje zasiewanie w doniczce proso, kanar lub rzepik (najbardziej kochają rzepik). Po kilku dniach wyrastają zielone roślinki, które ścinamy i podajemy na spodeczkach lub wkładamy z ziemią.
Dodatki: ja często podaje kanarkom biszkopt (bez polewy),a kanarkom za ‘chudym’ trochę słoniny. Dno klatki należy posypać piaskiem (można kupić w zoologicznym) lub zwykłym piaskiem (pomaga on w trawieniu. Nie polecam wykładania dna klatki gazetami, gdyż farba drukarska może im zaszkodzić.
Mieszanka jajeczna: jest potrzebna podczas lęgów (przed składaniem jaj, i po wykluciu młodych), powinno się ją podawać także w okresie odpoczynku (2 razy w tygodniu, nie zaczęto jeśli nie chce się je pobudzić do lęgów). Przygotowuje się ja z przegotowanego na twardo kurzego jaja (około 10 minut od zagotowania się wody). Rozdrabniamy je widelcem lub nożem, posypujemy biszkoptem lub tartą bułką, a na wierch dajemy trochę maku. Mieszanka nie może być zbyt sucha (jeśli taka będzie można dodać trochę tartej marchwi). Można do niej dodać upek z gotowanego jaja (pokruszonych) lub podać na podstawce. Kanarki o wiele chętniej jedzą jajo bez tartej bułki (samo jajo) + skorupki.
Co nie mogą jeść: na pewno ni można im podawać sera, wędlin, soli, cukru i przypraw. Mleko jest zabronione gdyż ptaki nie trawią laktozy.
Dodatki mineralne i witaminowe: ja tego nie proponuje. Podaje swoim kanarkom witaminy pochodzenia naturalnego (warzywa, owoce, zielenina) gdyż nie chce ich faszerować chemią. Jeśli chcecie podawać kanarkom dodatki chemiczne to łatwo o nich znaleźć informacje w Internecie.

Lęgi:
Do lęgów przystępują ptaki zdrowe, silne, które osiągnęły dojrzałość płciową (około rok, może być 10 miesięcy). Samiczki dopuszczone do lęgów nie powinny mieć więcej niż 4 – 5 lat , za to samce mogą być starsze. Samce trzymane w małych klatkach powinno się wpuści przed lęgami do przestronnej woliery lub dużej klatki. Samice w zimie można trzymać w chłodniejszym miejscu.
Wyróżniamy cztery sposoby chowu. Ja jednak proponuje rozmnażać ptaki parami (można oglądać życie rodzinne kanarków). Innym sposobem rozmnażania jest włożenie do jednej klatki (podzielonej na 3 części 2 samice i samca – samca na środku). Wystarczy wyciągnąć przegrodę i wpuścić samca do jednej z samic, a następnie do drugiej,. Przegrody powinny być zrobione z drutu, aby ptaszki się widziały. Następnym sposobem rozmnażania jest przydzielenie jednemu samcowi od 2 do 5 samic i wpuszczanie go do nich na godzinę dziennie. Ostatnim sposobem (wygodnym dla hodowcy) jest wpuszczenie do woliery jednego samca lub trzech (nie mogą być 2 bo będą się bić) wraz z 2 – 5 samicami dla każdego z samców. Przy tej metodzie można ponieść duże straty w lęgach, gdyż samice mogą niszczyć sobie nawzajem gniazda. Opisze teraz rozmnażanie w parach.

Gdy zrobi się cieplej kanarki robią się ruchliwsze (to oznaka że chcą się rozmnażać).
Dobieramy parę hodowlaną i wkładamy ją do klatki w której mają odbywać lęgi. Podajemy im mieszankę jajeczną i zakładamy gniazdo, a także podajemy materiał do budowy gniazda (szmatki, papier, szarpie, pióra, sierść, mech, suche trawy). Gdy samica zacznie ścieląc gniazdo samiec będzie ją pokrywał (jeśli będą się bić można wymienić samca lub samice). Po kilku dniach od skończenia budowy gniazda samica znosi 3 – 7 niebieskawych jajek, które wysiaduje przez około 14 dni, w tym czasie karmi ją samiec, który czasem siada na jajkach. Już bardziej wprawionym hodowcą proponuje po zniesieniu wyciągnąć jaja i włożyć do naczynia z piaskiem lub watą, aby nie rozwijał się zarodek (samica znosi jedno jajo dziennie). Gdy samica zniesie już wszystkie jaja można je włożyć do gniazda (mamy pewność że młode wyklują się jednego dnia i nie będzie różnic wiekowych między młodymi). Hodowcy którzy się boją wyciągać jaja, aby je nie rozbić mogą zostawić jaja i pozostawić wszystko naturze. W noce kiedy samica siedzi na jajach lub młodych należy zawiesić w pomieszczeniu lekkie oświetlenia, aby samica która wysiaduje mogła spokojnie zejść z gniazda coś zjeść a później mogła do niego trafić (dzięki temu nie umrozi jaj). Po około 14 dniach z małych jajek wykluwają się małe pisklaki. Przez pierwszy dzień nie muszą jeść gdyż mają wystarczający zapas żółtka, ale znowu powinna wrócić do klatki mieszanka jajeczna, która przestaliśmy dawać po złożeniu przez samice 3 jaja. Młode są ślepe i w pierwszych dniach życia wymagają stałego ogrzewania. Młode kanarki szybko rosną i coraz więcej jedzą. Po 5 dniach lekko otwierają oczy (małe szparki) a po 5 – 6 dniach widać zaczątki piórek. W tym wieku należy zacząć podawać zieleninę. W wieku około 7 dni można założyć obrączkę. Do 10 dnia życia młode mają opóźniony refleks i dopominają się o pokarm dopiero po dotknięciu przez samice. Po 12 dniach młode utrzymują stałą temperaturę ciała i samica nie musi ich cały czas ogrzewać. !6 – 20 dnia po wykluciu młode próbują wychodzić z gniazda. Klatka powinna być czysta żeby młode nie zjadły czegoś nieświeżego. W tym czasie próbują naśladować rodziców. Na dnie klatki powinna leżeć miseczka z pokarmem jajecznym jak i z ziarnem i wodą. Gdy samica przygotowywuje się do lęgów (może zacząć nawet koło 16 dnia życia młodych) małe kanarki karmi samiec. Gdy młode już się usamodzielnią (będą jeść ziarna i pokarm jajeczny, około 2 tyg. po wyjściu z gniazda) można je oddzielić od rodziców, a jeśli będą siedzieć osowiałe można na chwile wpuścić do nich samca. Gdy już odróżnimy pleć młodych powinniśmy je (po pierzeniu) porozdzielać, aby samce uczyły się śpiewu.
Więcej o lęgach można się dowiedzieć na stronach: www.mojekanarki.w.interia.pl oraz www.kanarki.pl

Nauka śpiewu młodych samców:
Po pierzeniu (pod koniec lata) przekładamy młode samce do klatek śpiewnych (tak żeby się nie widziały). Przed nimi stawiamy nauczyciela (najlepiej uczą się od ojców). Taką grupkę ptaków stawiamy najlepiej w innym pomieszczeniu, żeby młode ptaki nie słyszały wadliwego śpiewu starszych kolegów. Po jakimś czasie mamy kolekcję pięknie śpiewających samców.

Opracowałem ten artykuł na podstawie własnych doswiadczeń hodowlanych, rozmowach z hodowcami i książce "Kanarek" Kruszewicza

Adam.79 - 2007-03-03, 02:11

Czesc od dwoch miesiecy mam kanarka glostera z coronka .Od miesiaca ma partnerke o takim samym upierzeniu oliwkowo zoltym .Wtej chwili maja 1 jajo niewiem ile zostawic im jajek bez szkody dla nich i mlodych czym karmic w okresie wysiadywania i potem mlode .Do tej pory hodowalem tylko papuzki nimfy i obecnie faliste .Nie mam doswiadczenia w hodowli kanarkow Bede wdzieczny za rady
mirass - 2007-03-03, 08:08

Jeżeli mają tylko jedno jajko to najprawdopodobniej nic się nie wykluje, ale można zostawic to naturze. Zazwyczaj potrzeba przynajniej 3 jajek, żeby były młode. W okresie wysiadywania karmimy suchym ziarnem, a po wykluciu do klatki powinna wrócic odstawiona po zniesieniu 2-3 jaja mieszanka jajeczna. Kanarki mogą wysiedziec nawet do 7 jajek, jednak zazwyczaj znoszą 3-5. Wysiadywanie trwa 2 tygodnie.
A partnerka też ma koronke :?: Bo zazwyczaj nie łaczy się glosterów z koronką tylko jeden partner z koronką drugi gładki, gdyż łaczenie koroniastych może doprowadzic do barku skóry na głowie.
Widze, ze jestes z sosnowca - macie tam wielu świetnych hodowców - ylko sie popytac, mozesz iśc do zwiążku hodowców i na pewno ci doradzą.

Adam.79 - 2007-03-03, 22:25

Dzieki dopiero wczoraj zniosla to jajko czyli ze moga byc kolejne .Ale to sa mlode ptaki kupione od hodowcy wiec nie wiem ile bedzie miala jajek .Samiec ma koronke samiczka jest bez koronki .bardzo sie balem tego 1 jajka bo ostatnio mi zdechla nimfa po zniesieniu jajka ale ona wychowala okolo 70 mlodych . Niewiem czy po np udanym miocie zrobic przerwe i zabrac koszyczek zeby nie meczyc mlodej samicy czy rozrod kanarkow sie jakos kontroluje Zauwazylem ze niesienie jaj jest nie bez znaczenia dla zdrowia ptakow wychowanie zreszta tez Samiec karmi samiczke ona zreszta sie bardzo domaga zeby ja holubil a potem sama schodzi dopycha sie i do gniazda papugi maja co drugi dzien jajko kanarki podobno codzien nie na razie jest jedno dzieki za pomoc
mirass - 2007-03-04, 07:31

Kanarki znoszą jajka codziennie lub co drugi dzień (to się zdarza rzadziej). Niesienie jaj zabiera samicy wiele energii, a takze wychów mlodych. Samica po 1 lęgu sama odbuduje kondycje i powinna przystąpic do następnego. Nie powinno się dopuszczac do więcej niż 3 legów w roku.
jarecki - 2007-03-23, 10:58

Słuchajcie mam piękna parę kanarków (paryski trębacz) od których doczekałem się jajeczek. Chciałbym się dowiedzieć czy pielęgnacja i wychów młodych jest taki sam jak przy kanarkach harceńskich które również posiadam. Czy ,,trębacze" wymagają jakiejś szczególnej opieki w tym okresie.
mirass - 2007-03-23, 13:08

Wychów jest podobny. Ta rasa może troszke gorzej odchowuje młode, ale jesli masz dobrą pare to nie powinno byc problemów. Musisz tylko zapewnic im dobre warunki.
A może zamieścisz zdjecie tych ptaków - jest to piękna rasa kanarków.

jarecki - 2007-03-23, 15:37

mirass. Co miałeś na myśli pisząc ,,Musisz tylko zapewnic im dobre warunki". Tzn. jakie :-)
Proszę zdjęcia kanarków.




mirass - 2007-03-24, 07:48

jarecki napisał/a:
Co miałeś na myśli pisząc ,,Musisz tylko zapewnic im dobre warunki"

Chodziło mi o to, żeby miały pod dostatkiem pokarmów, spokoju, dnia świetlnego, żeby w klatce było czysto ;-)

jarecki - 2007-03-24, 08:11

mirass! dzięki za info :-D

[ Dodano: 2007-06-05, 10:49 ]
długo oczekiwane młode paryskie trębacze




jozef - 2008-01-17, 19:23
Temat postu: Re: kanarki
mirass napisał/a:
jeśli ktoś ma jakieś pytania odnośnie kanarków to piszcie - spróbuje odpowiedziec na te na które bede znał odpowiedz :-D


witaj;
CZY kanarkom teraz przed lęgami mozna podac POLFAMIX A+Z jako doping na legi

jozef

Józek - 2008-01-18, 20:17

Ja jako dopalaczy używam ,biovit natural , i efekty widać za kilka dni i podaje przez cały okres lęgowy
Dino - 2008-03-01, 18:36

Ja chciałabym kupić kanarka,jakiego wybrać,żeby był łatwy w hodowli i na co dodatkowo zwrócić uwagę :?: :d
Rocki - 2008-03-01, 18:49

Dino, większość ras kanarków nie rożni się niczym w hodowli poza wyszukanymi odmianami, ale te raczej są rzadko spotykane i dużo droższe...
A więc jedyne tym czym mogą sie między sobą różnić to kolorem lub śpiewem, a jeść będą jadły to samo i miały podobne wymogi...

mirass - 2008-03-02, 08:53

A właśnie że jest przeciwnie. Wiele ras się różni od siebie i te które mogły by się wydawac łatwe w chowie tak na prawdę nie są. Najlepiej na początek zakupic jakieś kanarki kolorowe.
Ana11 - 2008-03-02, 12:12

Jeśli chodzi o śpiew to proponuję kanarki harceńskie można je trzymać w większej ilości
ponieważ samce w miarę cicho śpiewają. Natomiast kanarki kolorowe i kształtne
są o wiele głośniejsze.Jeśli zdecydujesz się na kanarki kolorowe pamiętaj :!: że w okresie pierzenia musisz dostarczyć im odpowiedniego pokarmu, żeby utrzymały swój kolor :)

Rocki - 2008-03-02, 12:43

mirass, to może byś napisał nam które kanarki są łatwe, a które trudne w hodowli i na czym polegają różnice w ich utrzymaniu, oczywiście nie mowie tu o wyszukanych rasach takich jak kanarek kędzierzawy czy garbus...

Dino, a ty chcesz swoje kanarki rozmnażać czy trzymać tylko dla ozdoby i ich śpiewu?

mirass - 2008-03-02, 12:57

Rocki napisał/a:
oczywiście nie mowie tu o wyszukanych rasach takich jak kanarek kędzierzawy czy garbus...

Nie wszystkie z ras garbusów można uznac za wyszukane. Popularne glostery mogło by się wydawac bardzo łatwe w chowie a jednak.
Nie będę odpowiadał dogłębnie na Twoje pytanie bo to raczej nie poważne pytanie, a ironiczne sprawdzenie co wiem. Jest o tym w internecie wiele napisane - wystarczy poszukac nie ma sensu kołowac to kilka razy, :D
Sam już zacząłeś pisac tak, że może poprzesz jakimis argumentami własną tezę.

Rocki - 2008-03-02, 14:39

mirass, nie wiem dlaczego szukasz w mojej wypowiedzi ironii? ;) po prostu z szczerych chęci zadałem pytanie, które może sie przydać wielu początkującym hodowcom i pasjonatom ptaków, którzy na pewno by chcieli ptaka, którym będą mogli się cieszyć i nie mieli z nim trudności... warto by było, żebyś na czym polegają różnice w utrzymaniu u tych trudniejszych i łatwiejszych ras ;)

Moim zdaniem na początek zazwyczaj ludzie zaczynają z tańszymi ptakami, a są one tanie bo zapewne łatwo się mnożą i nie stwarzają problemów w hodowli... ;)
Większość kanarów raczej ma takie same wymagania gdyż jest to ciągle ten sam gatunek, ja miałem glostera (chociaż nie jestem pewien czy był czysto rasowy) i nie miałem z nim żadnych problemów i traktowałem go tak samo jak kanarki kolorowe...

Kituś - 2008-03-02, 15:29

mirass, jeszcze moje małe pytańko z innej beczki czy wyskoczyło Ci coś dziwnego np nie typowy kolor po typowych rodzicach :?: :d
mirass - 2008-03-02, 16:43

Kituś napisał/a:
czy wyskoczyło Ci coś dziwnego np nie typowy kolor po typowych rodzicach

Bywało.
Mimo iż jest to ten sam gatunek, jest on bardzo zmodyfikowany, wiele lat prac. Należy wiedziec jak rozmnażac wiele ras. Należy wiedziec jak odpowiednio karmic i utrzymywac. Jedne są bardziej podatne na dane choroby inne nie.

gege - 2008-06-19, 15:44

Jeżeli ktoś nie wie jak wyglądją kanarki garbate to tak one wygladają http://www.kanarki2.repub...jski/bossu1.jpg nazywa sie on Garbus Belgijski (Bossu Belge)
mirass - 2008-06-20, 20:16

Jest wiele ras kanarków garbatych.
akadabra - 2008-07-22, 23:29

Szanowny Mirasie:) Mam pytanie do Ciebie jako speca od kanarków - czy trzyletniego kanarka mozna jeszcze oswoić, czy jest juz na to za późno? Moja ptaszyna boi się nawet wychylić głowę z klatki, niechętnie z niej wychodzi, aby polatać po pokoju, a o wskakiwaniu na rękę nie ma mowy. Da się jeszcze coś w tej sprawie zrobić, czy powinnam pogodzić się z myślą, że już zostanie takim dzikusem? No i jak ewentualnie to zmienić. Z góry dziękuję za odpowiedź.
mirass - 2008-07-26, 14:34

Ja staram sie nie oswajac ptaków, wole żeby były "dzikie".
Da się, moze nie calkowicie bo ptaki mogly byc wystraszone w młodości i pamietac o tym ale częściowo na pewno.
Na stronie www.kanarki.pl jest opisane oswajanie ptaków. Najważniejsze jest żeby nie straszyc ptaków.

Dino - 2009-01-23, 23:20

Chciałabym rozmnażać kanarki ,ale nie wiem co one potrzebują(gniazdo,jedzenie...). Proszę doradźcie mi coś. :D
mirass - 2009-01-24, 09:29

Dino, proponuje najpierw przeczytac temat a potem się dopytywac.
Dino - 2009-01-25, 19:01

Przeczytałam. Tylko nie wiem czy im to gniazdko zrobić w jakimś małym koszyczku czy może zamontować im budkę ?
Monia - 2009-01-25, 19:15

Dino dla kanarków możesz kupic w sklepie zoologicznym koszyczek specjalny i do tego szarpie lub filc wykroić kwadrat i porozcinać tak by pasowało do gniazda.
Jesli chodzi o jedzenie to pokarm dla kanarków i dodatkowo jajko ugotowane na twardo i rozgniecione drobniutko widelcem.Jajka podawaj troche a co do wieczora nie zjedzą usuń z klatki.To pobudzi samice do lęgów.Po 12-14 dniach wykluwać beda młode-w tym czasie ptaki powinny dostawać codziennie jajko rozgniecione i zmieszane z biszkoptami,bebiko jak kto woli ale może być i samo jajko.Ja w pierwszych dniach nie podaje jabłek i marchewki dopiero jak młode maja ok 5-6dni.Nalezy pamietać,że ptaki musza mieć stały dostep do pokarmu by wykarmić młode.
czasem nie jest łatwe rozmnażanie więc sie nie zniechęcaj-życze powodzenia

Dino - 2009-01-25, 23:07

Dzięki za pomoc Monia, ale wiesz moje kanarki raz się biją ,a raz się parzą . I nie wiem czy się biją z miłości czy parzą ze złości :D (to właśnie jest zastanawiające :hmm: ).
Monia - 2009-01-26, 09:31

Tak to jest z nimi.U mnie też jak samiec upatrzy sobie samice to gania ja po całym pomieszczeniu i na siłe chce.....więc to normalne.Tak samo jak samica siedzi na gniezdzie to też próbuje i dziobie ją po głowie.Tak wygladaja zaloty:)
senator123 - 2009-03-07, 22:58
Temat postu: Lęgi
Witam wszystkich.
W październiku'08r kupiłam kanarka w sklepie zoologicznym, oczywiście okazał się słodziutką samiczką :d Piszę bo mam problem jeśli chodzi o jej lęgi (brak samca).
W grudniu miała pierwszy-3 jajka, po 5 dniach przestała się nimi interesować więc je jej zabrałam.
Z początkiem stycznia zniosła 4 jajka, wysiadywała trzy tygodnie aż dała sobie spokój.
Zabraliśmy jej prawie wszystko z czego mogłaby zrobić sobie gniazdo ale ona zaczęła nawet znosić to na szafę czy piec suche liście, w sumie wszystko co znalazła. Poddałam się i pod koniec lutego włożyłam jej gniazdo, dwa dni później znowu zaczęła znosić jajka (3). Siedzi na nich już tydzień.
Poradźcie mi co mam zrobić aby zapobiec dalszym składaniom jaj. Boję się, że ją to wykończy :(

nyszka - 2009-03-07, 23:09

senator123, albo kupcie jej samca :P albo zabierzcie gniazdo. Złoży jajka na dnie klatki, a potem może jej przejdzie.
Jednak najlepszym wyjściem jest kupno samca. Będziecie mieli młode, a po lęgach kanarek będzie śpiewał aż miło :d

drakapaka - 2009-06-28, 11:57

kiedy kupilam samice po 1 dniu oddzielnego siedzenia dopuściłam do samca widac bylo ze podobaja sie sobie bo w osobnych klatkach machali skrzydlami ipatrzyli sie na siebie lecz kiedy są razem samiec wyrywa jej skrzydla i dotyka dziobem jej dzioba czy to zaloty :?:
bigaczzz - 2009-06-28, 20:41

Czasem bywa tak, że z braku materiału do wyścielenia gniazda samce są bardzo bezwzględne dla samic, potrafiąc doszczętnie ogołocić ich jakąś część z piór (na szczęście te szybko odrastają ale czasem kolorowo nie wpasowują się w resztę). Jednak moim zdaniem wg tego co piszesz trochę za szybko na to.
Możliwe, że jest to okres, w którym ptaki muszą do siebie przywyknąć, bo jak wiadomo w naturalnym środowisku same wyszukują sobie partnera/partnerkę, a w hodowlach nie mają na to wpływu. Jeżeli takie agresywne zachowanie samca wobec samicy będzie trwało dłużej a nie jest ono związane z "zapotrzebowaniem" na budulec do wykończenia gniazda ptaki będzie trzeba najprawdopodobniej rozłączyć.

drakapaka - 2009-07-05, 14:56

czy samica musi przed złożeniem jajek dostawac karme jajeczna i czy brak jej wywołuje puste jajka?.bo samica zniosla mi jedno jajko chyba jest puste skoro ono jest puste to inne tez?kiedy podawac jej karme jajeczna i zielonki? :?: :?: :?:
monika886 - 2009-07-05, 19:49

Witam. Chcialabym kupić sobie kanarki ale mam pare pytań- czy mozna trzymac kilka kanarkow na raz (np 2-3 parki), czy nie beda sobie przeszkadzac w czasie legow? I moze to głupie pytanie ale czy jest cos takiego jak "za duża" klatka dla kanarków? Bo znalazlam jedna ktora bardzo mi sie spodobała- http://www.aukcjoner.pl/g...a-ptakow-z-debu!.html#I1
AL - 2009-07-06, 10:05

W klatce raczej nie w wolierz też nie, chyba że masz niespokrewnione ptaki jednej rasy. Bo inaczej samice wybiorą sobie takiego partnera jakiego one chcą. Więc wyjdą mieszance. Kanarki najlepiej rozmnażac parami w klatkach. Po lęgach można je trzymać razem . Ale samiec wtedy raczej nie będzie śpiewał.
kinguchna - 2009-12-08, 18:20

Ja chciałabym zadać takie małe pytanie...
Otóż, chciałabym mieć kanarka, nie dla rozmnażania, lecz śpiewania itp....
Czy kanarki są takie, że gdy będzie wypuszczana po pokoju, będzie oswojona, to czasem przyleci, czy będzie uciekać od ręki?

AL - 2009-12-08, 18:27

kinguchna, Każdego ptaka można oswoić :D kanarki w dodatku się szybko oswajają
kinguchna - 2009-12-08, 19:35

Wiem, wiem. Ale jak już będą oswojone, to tak, że będziemy mu obojętne, czy będzie wiedział, że jesteśmy jego panem, jak będzie fruwał po pokoju, to przyleci na ramie... ?;)
stennn - 2009-12-08, 20:02

kinguchna, Jezeli chcesz zeby spiewal to musisz kupic SAMCA ,bo samice nie spiewaja.
Kanarka mozna oswoic najlepiej jak dedzie sam(bez samicy) zaczniesz go wypuszczac z klatki i po jakims czasie napewno sie oswoi i nawet bedzie siadal Tobie na ramieniu i jadl z reki.
Jest jeden warunek musisz dac mu czas na przyzwyczajenie ,nic na sile - nie strasz go,
niech sam wybiera sobie co chce w danej chwili robic.
Ja kiedys trzymalem golebia pocztowego w domu (znalazlem go na dworze mial zlamane skrzydlo),tak sie przyzwyczail do mnie ze chodzil zamna jak pies.

18marcinnn - 2009-12-08, 20:54

kinguchna, podstawowa zasada przy oswajaniu to spokuj i cierpliwość. Pamietaj także aby nigdy go na siłę nie łapać w ręce, Twoja dłoń ma się mu kojarzyć pozytywnie z bezpiecznym miejscem na którym może znaleść jakiś smakołyk. Dlatego przy wypuszczaniu na pokój kładź na rozłożonej dłoni różne smakołyki, które zainteresują kanarka, nie nażucaj mu się poczekaj aż sam się zacznie interesować ;)
kinguchna - 2009-12-09, 17:31

Serdeczne dzięki. ;)
Z samej woli będzie mógł przylecieć, czy tylko jak będę miała smakołyk? ;>

18marcinnn - 2009-12-09, 17:49

kinguchna, początkowo bez smakołyka się nie obędzie :D ale z czasem jak Ci zaufa to kto wie;)
kinguchna - 2009-12-09, 17:57

Ok, dziękuję.;)już Was nie męcze.;d
ada_87 - 2010-01-03, 11:53

witam mam pytanko mam kanarka już od jakiegoś czasu przechodził już pierzenie u wrześniu październiku,a teraz zaczął znowu gubić piórka, dodam tylko że nie zmieniło się nic drastycznie w jego otoczeniu.
Dino - 2010-02-14, 13:17

Moja samica kanarka ma w klatce gniazdko i widziałam jak kilka razy siadała do niego , nawet znosiła do niego piórka.Czy nie za wcześnie na to i czy będą jajka:?:
stennn - 2010-02-14, 13:22

To zalerzy czy jest z nia samiec ,bo piszesz ze samica.
Czy ma odpowiedni wiek.
Napisz cos wiecej.

Józek - 2010-02-14, 13:54

Jak samica jest w pomieszczeniu ogrzewanym, to nie jest za wcześnie,najlepsze młode są od listopada do kwietnia.
Ja obecnie mam drugi lęg, a niektóre samice po raz trzeci robią gniazda, to kilka fotek maluchów :d

Dino - 2010-02-24, 19:40

Śliczne są te maleństwa na zdjęciach , moja samica zniosła jajko i później siedziała na nim 1 dzień a teraz to sobie normalnie siedzi na gałązce jakby nigdy nic .
Dino - 2010-02-24, 19:43

Samica jest z samcem i mają po 2 lata więc chyba już czas na potomstwo, nie widziałam czy samiec ją deptał więc jajko może być niezalężałe , chociaż jakieś 5 miesięcy temu się deptały to chyba się lubią i może coś z tego będzie :d
18marcinnn - 2010-02-24, 19:45

Dino, samiczka zwykle rozpoczyna wysiadywanie dopiero od zniesienia trzeciego jajka więc to normalne że nie siedzi na tym jednym
Dino - 2010-03-10, 12:03

No właśnie to jest dziwne bo siedzi na jednym jajku 10 dni.
marian.k59 - 2010-05-28, 19:25
Temat postu: kanarki
Witam.Czy w czasie wysiadywania jaj należy samicy kanarka dawać wodę do kąpania? Proszę o szybką odpowiedź. Z góry dziękuję.
Monia - 2010-05-28, 21:24

Mozna podawać,moje też się kąpały i nie było problemy typu przyklejenie sie jajka do piór czy zaziębienia.w naturze ptaki również się kąpią podczas wysiadywania jajek:)
marian.k59 - 2010-05-28, 21:42

Monia, Witam.Dzięki za odpowiedź. A tak przy okazji ,te samiczki zeberek które kupiłem są spokrewnione? Obydwie mają młode .
Monia - 2010-05-29, 12:52

hej nie nie są ze soba spokrewnione:)fajnie że maja juz młode
marian.k59 - 2010-05-29, 22:45

Monia, Dzięki. To będę mógł coś połączyć w pary.
marian.k59 - 2010-06-04, 20:47

Witam.Mam pytanie z ,,innej beczki". Każdy,kto pisze na temat hodowli kanarków,wspomina o zachowaniu odpowiedniej wilgotności w czasie wysiadywania jaj ale do tej pory nikt nie napisał ile procent ma wynosić. Czy ktoś to wie?
marian.k59 - 2010-06-05, 17:22

Trochę dziwne,bo myślałem,że odpowiedzi posypią się jak z rękawa a tu cisza. To nie jest jakaś ,,podpucha" ja naprawdę chciałbym się dowiedzieć ile ma wynosić wilgotność. Udało mi się znaleźć jaka ma być w czasie pierzenia i przy zwalczaniu niektórych chorób ale nigdzie nie ma nic na temat wilgotności przy lęgach. Będę wdzięczny za konkretną odpowiedź.
marian.k59 - 2010-06-11, 19:37

Witam.Kanarki się klują (wilgotność pomieszczenia od56 do74% w zależności od dnia) a odpowiedzi nie doczekałem się.I chyba się nie doczekam?
marian.k59 - 2010-08-07, 20:14

Witam. Mam pytanie na temat karmienia kanarków. Czy można dawać im rzepak czy musi to być rzepik?
lolek9898 - 2010-08-08, 10:19
Temat postu: :):)
Kanarkowi możesz podawać rzepak ponieważ zawierara dużo substancij energetycznych.Niektórzy hodowcy podają rzepak zamiast rzepiku. :D :D

Pozdrawiam.

Asiulinka - 2010-09-22, 18:35

Witam:) Ciesze sie,ze trafilam na to forum.mam nadzieje,ze ktos doswiadczony mi doradzi... Mam 2 kanarki(samce).Sa od zawsze razem tylko w osobnych klatkach.Kupuje woliere za 2 tyg. taka o wymiarach dl.180,szer.80,wys.200cm
Chce je razem trzymac w tej wolierze.Czytalam duzo,ze samce nie powinny byc razem ale ewentualnie w duzej wolierze mozna sprobowac.Czytalam tez,ze lepiej trzymac samce w liczbie nieparzystej-czy to prawda???Dlaczego??? Czy to oznacza,ze moge dokupic kolejnego kanarka (bardzo bym chciala :d )Czy ta woliera nie bedzie za mala?? Mam nadzieje,ze mi pomozecie rozwiac moje watpliwosci :)

AL - 2010-09-23, 15:44

Ja mam 2 pary kanarków w jednej wolierze razem z innymi ptakami i nie ma problemów. Ale jak to będzie z samotnymi samcami to nie wiem.
Pytanie czy lepiej 2 czy 3, to chodzi o to, że gdy ptakow jest min. 3 szt. to nie ma problemu z dominacją jednego ptaka nad drugim. Bo o ile jeden kanarek zdominuje - zastraszy, podporządkuje sobie itd. drugiego ptaka, to gdy ma jeszce jednego - czyli 3 ptaka-konkurenta to nie da rady podporządkować sobie jednocześnie 2 ptakow.

Asiulinka - 2010-09-25, 17:03

Dziekuje bardzo za odpowiedz:) Troche sie martwie tzn. boje sie,ze moga byc bójki i bede musiala je rozdzielac.Zalezy mi na tym,by byly w wolierze z wiadomych powodów.Moje kanarki nie sa oswojone niestety i boja sie wychodzic z klatki a ja chce dac im to co najlepsze i wiem,ze dla lepszego zdrowia powinny latac.Chce dokupic trzeciego kanarka i slyszalam,ze musi on przebyc kwarantanne -czy moze mi ktos powiedziec jak dlugo powinna trwac ta kwarantanna?
AL - 2010-09-25, 17:42

Asiulinka, Jeżeli kupujesz ptaka z dobrego żródła, nie z alegro tylko do hodowcy.To możesz stwierdzić jakie u niego panują warunki. Jak ma ptaki dobre, zadbane w hodowli czysto to kwarantanna nie jest potrzebna.
Asiulinka - 2010-09-25, 18:27

Planuje kupic u hodowcy:) Pojade bezposrednio do jego domu i zobacze:) Jesli kanarek bedzie zadbany,zywy to moze nie bedzie musial przechodzic kwarantanny:) Jeszcze bym chciala wiedziec jakij rasy sa moje kanarki ale to juz nie jest takie latwe.Duzo czytalam o rasach ale do konca nie wiem jakiej sa rasy moje pupile...
dano - 2010-10-07, 19:43

Moja parka:









Asiulinka - 2010-10-12, 11:45

Piekne kanarki :d Mam bardzo podobne-samiec zólty nieintensywny a drugi (jeszcze nie wiem czy samiec samica,bo nowy) czerwony intensywny:) Kupilam go jako samca ale zdaje sie ze to samica :/ ale nie oddam bo jest pieknym ptakiem :)
Asiulinka - 2010-11-13, 17:48

Witam:)
Czy moze mi ktos doswiadczony napisac w jakiej ilosci i jak czesto moge podawac kanarkom skielkowany rzepak :?: Bardzo prosze o odpowiedz :)

AL - 2010-11-13, 17:58

Asiulinka, Ja podaje 2 razy w tygodniu
Asiulinka - 2010-11-13, 18:05

Dziekuje:)
Czyli moge podawac w ten sposób: 1 lyzeczka na kanarka do osobnego pojemniczka + 1lyzeczka pokarmu podstawowego tak :?:

AL - 2010-11-14, 16:33

Asiulinka, Ale ja podaje kiełki tylko w okresie lęgowym, teraz gdy jest przerwa zimowa ich nie podaje. Kiełki stymulują ptaki do lęgow.
Za dużo pokarmu, otłuścisz ptaki, pół lyżeczki kiełków wystarczy.

Asiulinka - 2010-11-17, 18:56

Acha...Jejku nawet o tym nie wiedzialam-o tym,ze powinno sie jedynie podczas legów podawac kielki...W takim razie przestane podawac..Dziekuje za odpowiedz:)
pawel98 - 2011-05-01, 20:32

Ja także posiadam kanarka(samca) .Mam go już trzy lata myślałem o dokupieniu samiczki ale jakoś się do tego nie zabieram. ;)

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group