To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

Pozostałe tematy - Kury szurpate- lokowane

minizoo - 2010-08-19, 22:20
Temat postu: Kury szurpate- lokowane
Szurpatość -loki, to kury które zauroczą każdego swym pięknym kolorem i lokami, początkujący hodowcy są czasami zaskoczeni i dziwią się jak takie coś możne się urodzić i skąd się wzięło, muszą dotknąć i pogłaskać, by poczuć tą puszystość. Bardzo często w żartach mówi się, że z tymi kurami chodzi się co tydzień do fryzjera na trwałą, czasami zastanawiają się czy faktycznie tak jest, albo to żart. Kury szurpate dość często występują wśród ptactwa domowego, wywołuje ją niekompletnie dominujący gen F.
Hodowla kur szurpatych wydaje się prosta, wystarczy sucha i czysta woliera, jednak że rozmnażanie jet trochę trudniejsze, początkujący i mniej doświadczeni hodowcy, bardzo często kojarzą dwa ptaki zbyt mocno lokowane, wówczas potomstwo jest bardzo słabe i jak jakieś przeżyje, to ma bardzo mocne ubytki w upierzeniu po prostu większość ciała jest łysa

Ptaki bardzo mocno szurpate o piórach jak sprężynki, kojarzy się z gładkimi, dają wtedy 100% potomstwa właściwie szurpatych.
Kojarzenie właściwie szurpatych z gładkimi daje 50% potomstwa właściwie szurpatych i 50% gładkich.
Utrzymywanie kur szurpatych raczej nie nadaje się na wolnym wybiegu, pomieszczenia powinne być suche i czyste, woliery muszą być zadaszone.
Osobiście najbardziej podobają mi się szurpate z piórami jak sprężynki, jednak że ptaki wystawowe muszą być właściwe szurpate czyli pióra lekko przewrócone.
Ostatni czas pojawia się coraz więcej ptaków lokowanych nie tylko w śród kur, ale i innych ptaków, jak wodnych tak i egzotycznych, zakłady fryzjerskie będą miały coraz więcej pracy :d

To kilka moich kurek lokowanych

ShowGirl - 2010-08-19, 22:27

moj maz na nie mowi "strzelil je piorun", oraz ze u niego w ojczystych stronach mowi sie na nie "piora huzarskie":) czubatki lokowane lepiej widza niz zwykle czy gorzej?
minizoo - 2010-08-19, 22:34

ShowGirl To najczęściej spotykane sformułowanie, że je prąd poraził :D
Czubatki lokowane widzą lepiej i nie trzeba je podcinać, pióra są stojące i sprężyste

ShowGirl - 2010-08-19, 22:40

oo to duzy plus. mam parke zwyklych i kurce musialam podciac czubek, po czym sie okazalo ze jest wredna zlosnica i jak zaczela lepiej widziec uszkodzila innej oko:/
mi sie jednolicie ubarwione podobaja, tzn nie bialoczuby. niebieskie jasne i te bezowe/khaki.. ale jak sie dowiadywalam ile za taka to wyszlo ze 150 zl, wiec poki co moge popodziwiac z daleka:)
kochiny miniaturowe tez super w tym wygladaja, takie sa "zawiane":)) zdaje mi sie czy tam są równiez zlokowane araukany?;) w sumie chciałabym zobaczyc zlokowanego feniksa:D

minizoo - 2010-08-20, 23:39

ShowGirl dla własnej potrzeby można kupić słabsze jakościowo i tańsze. Na powyższych fotkach to fawerole ale nie lokowane :d co do feniksów to jeszcze nawet nie widziałem ;)
ShowGirl - 2010-08-21, 00:02

minizoo jak juz wydaje sporo jak dla mnie kasy na cokolwiek to wole poczekac i kupic cos dobrego jakosciowo:) no chyba ze "do nauki" ale do tego mam nioski:)
Anonymous - 2010-08-24, 09:22

ja miałem parke tych kurek ale jakos nie chciały sie legnąć a napewno była to patrka miałem je 5 lat a póżniej je sprzedałem bo mi sie nie legły i nie miałem co z nimi zrobić
Anonymous - 2010-08-25, 15:18

Umnie szurpata kurka i normalny kogutek daje potomstwo w 80 % szurpate.
Dorota71 - 2010-08-25, 19:53

I ja dzisiaj dostałam ślicznego kogutka szupratego od kolegi z forum. (Petrus dzięki jeszcze raz !!!!! :D )
strusiamama - 2010-08-25, 19:57

Dorota71 bardzo ładny kogutek :D gratuluję zdobyczy

minizoo, twoje ptaki są wyjątkowo urodziwe, z przyjemnością się na nie patrzy

wszystkie wasze ptaki są ładne, gratuluję :)

krzychuw1992 - 2010-09-27, 21:15

mam pytanie kto oprócz minizoo i petrus12 hoduje takie kury???
pitrus18 - 2012-12-23, 16:21

Czy do tak lokowanych kurek mogę zostawić szurpatego kogutka ?
Rodzice kurczaków to : kogut szurpaty & gładkie towarówki.
Jeśli zostawię do nich koguta Brahmy wyjdą kurczaki lokowane ?

Marius - 2012-12-23, 16:44

pitrus18, daj im lepiej kogutka gładkiego, bo mogą mieć ubytki piór młode jak im dasz jeszcze szupratego kogutka.
bomba2206 - 2014-04-16, 18:06

Ja mam kilka sztuk kurek loczków, jak ktoś ma ochotę obejrzeć zapraszam na mój profil.
planeta10 - 2014-08-30, 19:18

5-mies. kurki szurpate