To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

Inne ptaki egzotyczne - Krzyżowanie międzygatunkowe

Anonymous - 2007-02-17, 09:33
Temat postu: Krzyżowanie międzygatunkowe
Krzyżowanie międzygatunkowe w Polsce staje się coraz bardziej popularne. Do niedawna były to dość sporadyczne skojarzenia. W Europie Zachodniej powstają nawet odrębne stowarzyszenia hodowców bastardów. W Polsce zabroniona jest hodowla rodzimych gatunków, mimo to coraz częściej można się spotkać z ogłoszeniami typu: „Sprzedam dzwońca, szczygła, czyża.” Itd. Co ciekawe osobniki po krzyżówce dzikiego ptaka żyjącego w naszym kraju i kanarka są legalne. Nasze prawo obejmuje ochroną tylko ptaki żyjące w granicach państwa, dlatego wielu pasjonatów importuje ptaki zza granicy.
Bastardami nazywamy ptaki pochodzące z krzyżówki dwóch odrębnych gatunków. Inne nazwy to: mieszańce bądź krzyżówki.
Gdyby polskie prawo pozwalałoby chociaż niewielkiej ilości hodowców na przetrzymywanie i rozmnażanie naszych krajowych ptaków, można by zapobiec wymarciu wielu gatunków, jak to robią w wielu innych państwach.

Po co krzyżować kanarki z innymi gatunkami? – to pytanie zadaje sobie wielu hodowców – otóż pasjonaci krzyżowania pragną uzyskać osobniki o pięknym upierzeniu lub dźwięcznym, melodyjnym głosie. Często te walory są łączone.

Należy pamiętać, że z kanarkami skrzyżują się tylko spokrewnione gatunki. Dlatego łączymy je głównie z gatunkami pochodzącymi z rodziny Carduelinae. Najbliżej spokrewnione z kanarkami są ptaki z rodzaju Serinus – kulczyki, do którego on sam należy, a następnie Carduelis – szczygły, czeczotki, czyżyki, dzwońce, makolągwy.
Wyliczono, że blisko spokrewnionych z kanarkami jest ponad 60 gatunków.
Niemożliwe jest skrzyżowanie kanarka z gatunkami nie spokrewnionymi z nim jak np. z rodzaju Emberiza i Passerina.

Dla ciekawostki dodam, że niemiecki hodowca Klaus Krüger z Büdelsdorfu wyhodował krzyżówkę niemożliwą. W jednej wolierze trzymał samca wdówki atłasowej i żółtą samice kanarka nie licząc na wyhodowanie bastarda, gdyż było to niemożliwe przez zbyt dalekie pokrewieństwo. Po kilku dniach od złożenia przez samiczkę jajek okazało się że jedno jest pełne. Z jaja wykluł się mieszaniec. Z powodu zbyt dalekiego pokrewieństwa był niewidomy na lewe oko oraz miał niewłaściwie ukształtowaną lewą nogę. Wielu hodowców próbowało powtórzyć ten wyczyn, ale nikomu się nie udało.

Gdyby nie krzyżówki międzygatunkowe, nie uzyskano by wielu ras i barw kanarków, np. czerwonego – dzięki domieszce krwi czyżyka czerwonego lub lizarda – dzięki domieszce krwi kulczyka królewskiego.


„MÓJ ARTYKUŁ NIE JEST KOPIĄ POLSKICH JAK I OBCOJĘZYCZNYCH KSIĄŻEK, MAGAZYNÓW, CZASOPISM, STRON WWW ORAZ INNYCH TEKSTÓW PODOBNEGO LUB TEGO SAMEGO TYPU JAK W/W ORAZ ICH TŁUMACZEŃ . JEST TO WYŁĄCZNIE MOJA PRACA INTELEKTUALNA.”

Kamikazi - 2007-02-17, 11:03

Nie bawi mnie krzyżowanie gatunków ale czasami efekty mogą być ciekawe. Wczoraj gdy robiłam porządki, w ręce wpadła mi Woliera z kwietnia 05.
Są tam ciekawe zdjęcia mieszańca bażanta złocistego z kurą! Ciekawe czy ten pan nadal ma tego cudaka.

Anonymous - 2007-07-28, 20:18

Wiele osób prowadzi przemyślaną hodowlę bastardów krzyżując ptaki także w kolejnych pokoleniach co jest często bardzo trudne.
Jerzy Cwik - 2007-07-29, 00:15

"Co ciekawe osobniki po krzyżówce dzikiego ptaka żyjącego w naszym kraju i kanarka są legalne. Nasze prawo obejmuje ochroną tylko ptaki żyjące w granicach państwa, dlatego wielu pasjonatów importuje ptaki zza granicy."
Miras - skąd masz takie zadziwiające informacje???????????????? jak to o legalności bastardów???????????????

000 - 2007-07-29, 00:35

Ale te same ptaki jeśli ściągniemy sobie z za granicy i legalnie je tam kupimy z papierami, to dlaczego nie można ich u nas zarejestrować jeśli mają papiery pochodzenia ? To jest chore.
Anonymous - 2007-07-29, 08:48

No czemu nie? Wiele osób sprowadza z za granicy ptaki typu dzwońce, kulczyki itd. i rozmnażają je. Możliwe, że coś się zmieniło.
Rocki - 2007-07-29, 09:07

W Polsce raczej nie można hodować gatunków rodzimych, za wyjątkiem gatunków łownych. I to chyba bez różnicy skąd pochodzą i czy mają dokumenty pochodzenia. Na taką hodowle trzeba mieć specjalne zezwolenie o które nie tak łatwo.
Anonymous - 2007-07-29, 09:09

A jeżeli ma się papiery?
A np. dzwoniec lutino to jest gatunek rodzimy, a ostatnio czytałem, że sprowadzano je legalnie z Niemiec do prac nad kanarkiem złotym.

Rocki - 2007-07-29, 09:21

Może są jakieś luki w prawie dotyczące mutacji barwnych...
Jerzy Cwik - 2007-07-29, 10:21

Nie ma żadnych "luk", w Polsce jest całkowity zakaz hodowli gatunków rodzimych, za weyjątkiem uznanych za "mięsne" lub "łowne". Ozdobnym nasze prawo mówi NIE.
Anonymous - 2007-07-30, 16:32
Temat postu: bastardy
Od dziecka interesuje tematem krzyzowania glownie ptakow dziko zyjacych u nas przedewszystkim krzyzowek szczygla z kanarkiem , dzwoncem , czyzyka z kanarkiem , kulczyka z kanarkiem
interesuje mnie jednak plodnosc wyzej wymienionych krzyzowek tych ptakow
Z ksiazeczki bastardy Pana Stanisława Kawczynskiego dowiedzialem sie ze na 100 % plodna krzyzowka jest kulczyk x kanarek
A jak jest z innymi ??? Testował ktos moze te krzyzowki
Chodzi glownie o samice tych bastardow , podobno wsrod samcow zdarzaja sie czesto osobniki plodne
Najbardziej interesuje mnie plodnosc samic bastardow po szczygle podobno twierdzi sie ze sa nieplodne , wiec jak to jest w rzeczywistosci ??????
Czy ktos mial jakies przypadki plodnych samic bastardow
Prosilbym o niegdybanie czy sa czy nie tylko o faktyczne potwierdzone wiadomosci
Dziekuje i pozdrawiam wszystkich

Anonymous - 2007-07-30, 16:37

Często płodność tych ptaków ukazuje się z czasem, nieco później, ale większość jest płodna tylko bardzo trudno je rozmnożyć, jest to już prawdziwa sztuka i niektórzy, dlatego twierdzą że są niepłodne gdyż nie potrafili ich rozmnożyć. Jak pewnie wiesz samice kanarków ulegają zalotom dzikich samców jednak dzikie samice o wiele rzadziej ulegają samcom kanarka i podobne problemy są także wśród bastardów.
A Ty może tak rozmnażasz ptaki?

Anonymous - 2007-07-30, 20:42

Skad masz takie wiadomosci ???? Znasz kogos kto faktycznie mial mlode np. z pary samica bastarda po szczygle x szczygiel ???
Anonymous - 2007-07-30, 21:04

Znam hodowcę który rozmnażał bastardy po różnych krzyżówkach między sobą.
Anonymous - 2007-08-11, 15:01

Czy ptaki nalezace do tego samego rodzaju np. Carduelis
SZCZYGIEL CZYZYK DZWONIEC skrzyozwane ze soba moga dawac płodne bastardy
JAK myslicie ????

[ Dodano: 2007-08-12, 10:10 ]
Czy rasa samicy kanarka, (np. harcenka , mozaikowa itd)skrzyzowana z ptakiem dzikiego gatunku ma wplyw na plodnosc basatrdow po tej czy innej samicy???

[ Dodano: 2007-08-15, 22:22 ]
Nikt sie na tym chyba tu za bardzo nie zna tzn na basatrdyzacji

jeszcze jedno pytanko dotyczy okreslenia plodnosci , to bardziej pytanie do specjalistow weterynarzy
jaki koszt bylby takiej uslugi i czy w ogole daje sie metodami weterynaryjnymi okreslenie plodnosci samic i samcow bastardow
Czy istnieje cos takego ???
Dzieki i pozdrawiamPowered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group