Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

Proste pytania- Czym Karmić... - topinambur

Krzyś - 2010-09-25, 07:07
Temat postu: topinambur
Czy ktoś z Was stosuje słonecznik bulwiasty? Informacje które mogę wyczytać z dostępnych źródeł są że tak powiem czysto teoretyczne a ja jako posiadacz kurnika (jeszcze niezasiedlonego) jestem złakniony wiedzy praktycznej.
Pozdrawiam.

AL - 2010-09-25, 10:54

Mam ale jako roslinę ozdobną, kiedyś podawalam bulwy ptakom po ugotowaniu. Ale nie był zbyt chętnie zjadany. Na surowo nawet nie ruszyły.Jako dodatek paszowy może być, ale nie jako podstawa. J
Krzyś - 2010-09-25, 12:56

Piszą że zielonym również można karmić.
AL - 2010-09-25, 13:11

Krzyś, Nie ma u Ciebie innych roslin np. mniszka, babki, gwiazdnicy ? Kurnik z tego co piszesz ma być zamknięty i kury bez dostępu do wolnego wybiegu ?
Zielone części słonecznika stosuje się jako paszę dla zwierząt gospodarczych. Ale kura to nie krowa, dla niej zielonka to dodatek do paszy a nie podstawa.

Krzyś - 2010-09-25, 16:20

Wybieg jest i to nawet pełen zielska i ..... już na mnie nie krzyczcie ;(
AL - 2010-09-25, 17:39

Krzyś, Kto krzyczy :D jak masz dobry wybieg z zielskiem to po co chcesz dawać słonecznik bulwiasty ?
Krzyś - 2010-09-25, 18:33

Chcę wiedzieć. A od tego czego się dowiem zależy to co zrobię...... :D
koklas - 2010-09-25, 19:21

Krzyś napisał/a:
Piszą że zielonym również można karmić.

U mnie kuropatwy i bażanty maja je na wybiegach.
bardzo lubia ich liście i bulwy.

Krzyś - 2010-09-25, 19:52

Jedzą surowe czy poddajesz je jakiejś obróbce?
koklas - 2010-09-26, 09:18

Krzyś napisał/a:
Jedzą surowe czy poddajesz je jakiejś obróbce?


Surowe.jak chcą zjeść to muszą sobie wykopać.

ShowGirl - 2010-09-26, 14:40

ja daje krojone w polcentymetrowa paski liscie poki co, pozniej bede dawala surowe, tarte na tarce bulwy
swoja droga bulwy na surowo sa bardzo smaczne, przynajmniej mi smakuja- smak zblizony do swiezej, wyluskanej pestki slonecznika tylko wieksze;D obrabiane termicznie np duszone tez jest niezle ale trzeba uwazac i nie jest za duzo na raz bo nieprzyzwyczajony do takich ilosci inuliny przewod pokarmowy moze zrobic strajk ;)

Krzyś - 2010-11-14, 17:48

Mogę już odpowiedzieć częściowo na postawione przez siebie pytanie :D
Dziś wykopałem i zaproponowałem kurom .... po za kogutem który ze dwa razy skubnął brak zainteresowania zarówno całym jak i krojonym. Spróbujemy za rok ... jak się uda :)
Za to dla mnie smakuje wybornie no i do tego: http://www.farmapol.pl/in...=artykuly&id=23

Krzyś - 2010-11-19, 20:48

Cóż .... zadawać pytania a potem na nie odpowiadać :D Pewnie to się leczy :) ale .... już znam odpowiedź na zadane pytanie. JEDZĄ!!!!! i to bardzo dobrze bez jakiejkolwiek obróbki. Wydziobały mi cały mój zapas aż mi było szkoda. Co prawda było tego niepełne wiadro ale znając już plenność tego specyfiku mogę przypuszczać że w przyszłym roku będzie ich dużo więcej. Zdecydowanie potwierdzam to co do tej pory czytałem o topinamburze: jest niedoceniany :)
biosteron - 2010-11-22, 20:37

Witam.

Zaciekawił mnie ten topinambur, może ktoś z Was, podzieliby się ze mną bulwami, chętnie posadziłbym te bulwy w wybiegu, gdzie chadzają kury i kaczki.

Krzyś - 2010-11-22, 20:59

Zapraszam :) ale jestem pewien że masz go w zasięgu ręki w pobliskim rowie. To chwast.
sowa - 2011-02-24, 13:21

U mnie rośnie na wybiegu pawi czasami sobie go obskubują a i dzięki niemu czują się bezpiecznie mogą się w nim schować mój topinambur ma ok. 2m i jest go bardzo dużo.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group