Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Kamil Kowalski
2007-03-21, 12:01
Dolina Rospudy
Autor Wiadomość
LWlodarczyk 



Pomógł: 1 raz
Wiek: 40
Dołączył: 07 Gru 2006
Posty: 174
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2007-02-27, 19:56   Dolina Rospudy

W ostatnim czasie bardzo głośno jest na temat Doliny Rospudy i trasy, która ma przebiegać przez jej obszar, dziś rano wyczytałem w pewnej gazeci, że mieszkańcy Augustowa są bardzo poruszeni postawą ekolorów, gazeta ta zatytułowała ten artykuł jako „TERROR EKOLOGÓW”, mieszkańcy Augustowa chcą żyć w bezpiecznym mieście, ale ekolodzy skazują to miasto i mieszkańców na śmierć. Nie wiem jakie są Wasze odczucia na ten temat, ale ja widzę dużą przesadę z strony mieszkańców noi naszego Pana Ministra od Ochrony Środowiska, który twierdzi że trasa nie zaszkodzi ekosystemowi Rospudy. Tylko w Polsce tak się robi najłatwiej jest coś zaorać i zrównać w ziemią, odwalić jakąś prowizorke, kasa w kieszeń problem z głowy, nie szanujemy tego co mamy. W innych krajach ucieka się do jak najlepszego rozwiązania problemu, czy nie można było by wybudować jakiś przejść pod ziemnych lub nad drogą, technika idzie z roku na rok coraz bardziej do przodu, można tak wybrnąć z kłopotu żeby i wilki był syty i owca cała. Wyobrażam już sobie stosy śmieci walających się przy tej drodze, nie mówiąc już o zwierzętach które zginą na niej. Jesteśmy w Unii a ona stawia na ochronę środowiska, wiec powinniśmy wyciągać z tego jak największe korzyści, są przecież jakieś różne dotacje itp. Gdy byłem w Niemczech oczy chciały mi wyjść z podziwu jak tam dbają i szanują czystość środowiska. Każda trasa jest szczelnie ogrodzona dwoma pasmami siatki nie widać śmieci, tam każdy sortuje śmieci a jeśli nie to płaci karę. Wszystko jest dopięte na ostatni guzik, nie wiem czy ja mam doby tok rozumowania na temat ochrony Rospudy, ale gdyby to zależało ode mnie to bym wszystkim tym którzy są za budową trasy sprawił niezłą omłocke. Mamy coś czego inni nam pewnie zazdroszczą zamiast troszczyć się o to ty my to dewastujemy, w przyszłości pewnie będziemy tego jeszcze żałować, tak jak w przysłowiu „mądry Polak po szkodzie”.
 
 
mateusz20 
Loża zasłużonych



Województwo: Wielkopolskie
Pomógł: 10 razy
Wiek: 37
Dołączył: 09 Lip 2006
Posty: 1180
Skąd: Woźniki (ko.Gniezna)
Wysłany: 2007-02-27, 20:51   

Staram się patrzeć na tę sprawę z wszystkich możliwych punktów widzenia. Osobiście jestem jednak za ochrona naszego dziedzictwa narodowego. Niedawno na wykładzie z gleboznawstwa został poruszony ten właśnie temat. Profesor Drzymała wytłumaczy nam wszystko tak jak to powinno wyglądać, nie wyraził konkretnego stanowiska na ten temat, ale mówił ze na szali jego wartości zaczyna przybywać ciężarków za obroną tego miejsca. Ponieważ jak był w moim wieku prowadził z swoim profesorem badania w Słowińskim Parku Narodowym, w którym się znajdują identyczne torfowiska jak te w Rospudzie. Na takim terenie nie powinno się nic budować, ponieważ taki grunt jest niestabilny, nie utrzyma się na nim żadna konstrukcja.
Na marginesie mówiąc to torfowisko przyrasta minimetr rocznie, a Rospudzianskie maja około 6-8 metrów, więc łatwo sobie policzyć ile setek lat powstawały. A żeby zniszczyć taki biotop wystarczy odprowadzić z niego wodę, co spowoduje degradacje 15- 20 centymetrów torfowiska rocznie.
Co do śmieci to wiem jak może wyglądać skrajnie zniszczony teren ponieważ w mojej miejscowości była kiedyś nieźle prosperująca żwirownia, a obecnie jest tam wielkie dzikie wysypisko śmieci.

Dzisiaj wydane zostało zezwolenie głównego Konserwatora przyrody na wypłoszenie ptaków z terenów budowy – moim zdaniem paranoja.
 
 
Krzysiek Prokop 
REDAKTOR



Województwo: warm.-maz.
Pomógł: 6 razy
Wiek: 32
Dołączył: 17 Lip 2006
Posty: 865
Wysłany: 2007-02-27, 22:03   

Staram się zrozumieć mieszkańców tego miasta :-/ To miasteczko nie ma nawet 20 tys mieszkańców, dziennie przejeżdża przez nie dużo tirów, to straszne utrudnienie... , ale skoro można zbudować tę drogę tak, aby ominąć rospudę to jestem za ;-)
 
 
sroszkowski 
Specjalista
Założyciel Forum!



Województwo: mazowieckie
Pomógł: 7 razy
Wiek: 69
Dołączył: 08 Lip 2006
Posty: 1788
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-02-28, 08:36   

Ponieważ strona - nazwijmy to ekologiczna - jest bardzo głośna, nie bardzo jest więc słyszalna ta druga strona - mieszkańcy. Tak naprawdę nie znam rzeczowej argumentacji augustowian. Podobno - chcę to podkreślić "podobno" - inny wariant obwodnicy zakłada wysiedlenie kilkunastu wsi. Na pewno natomiast budowa musiałaby być wstrzymana na co kilka lat. Po prostu tyle trwają wszelkie procedury wywłaszczeniowe i administracyjne - zmiany planów zagospodarowania pzestrzennego i wykup terenów pod budowę.
Jedno co wiem to to, że jet w tej całej sprawie coraz wiecej emocji. Ekolodzy siedzący na drzewach, gorące zupki, piknik, a z drugiej strony krzyże jak za czasów inkwizycji. Może ktoś, kto zna stan faktyczny oświecił by nas, maluczkich, o co tak właściwie chodzi?
 
 
LWlodarczyk 



Pomógł: 1 raz
Wiek: 40
Dołączył: 07 Gru 2006
Posty: 174
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2007-02-28, 12:17   

Dostaliśmy od UE ostrzeżenie w tej sprawie inaczej zastosują jakąś karę, ale WSTYD to inne kraje troszczą się o to żeby Rospuda przetrwała w nienaruszonym stanie a my ją chcemy zniszczyć
 
 
Jerzy Cwik 
REDAKCJA FORUM



Województwo: Małopolskie, Galicja
Pomógł: 14 razy
Dołączył: 30 Lip 2006
Posty: 345
Skąd: Nowodworze
Wysłany: 2007-02-28, 12:49   
   Nr Tel.: 502108250


Ja też bym chciał poznać racjonalne za i przeciw proponowanych tras, bo jak na razie najbardziej racjonalny argument to jest taki, że złamiemy prawo wspólnotowe. Natomiast za racjonalny argument nie uważam, że dolina będzie brzydko wyglądała z mostem oraz ten że bezpowrotnie zniszczymy fragment przyrody, bo gdzie by nie szła ta obwodnica to musi odcisnąć ślad na krajobrazie.
 
 
Pawi Król 



Województwo: pomorskie
Pomógł: 2 razy
Wiek: 42
Dołączył: 21 Cze 2006
Posty: 147
Skąd: Nowa Wieś Lęborska
Wysłany: 2007-02-28, 14:19   
   Nr Tel.: 503362871


Jedno wiem napewno nerwami nic nie zdziałają. Osobiscie uważam że jeśli istnieje możliwość ominięcia biotopu ( a tego nie wiem na 100 % ) to powinno być to wzięte pod uwagę. Jestem i zawsze byłem za ochroną środowiska i myślę że istnieje racjonalne rozwiązanie tego sporu.
 
 
 
Jerzy Cwik 
REDAKCJA FORUM



Województwo: Małopolskie, Galicja
Pomógł: 14 razy
Dołączył: 30 Lip 2006
Posty: 345
Skąd: Nowodworze
Wysłany: 2007-02-28, 16:10   
   Nr Tel.: 502108250


Chodziło Ci pewnie o "tego biotopu", ja nie znam okolic Augustowa ale przypuszczam, że jest naszpikowany wspaniałymi przyrodniczo terenami. Zresztą naszego krajobrazu nie ma co porównywać z nimieckim, bo jak tam jestem, to odrzucają mnie "ekologiczne" wiatraki. Boże chroń nas i nasze dzikie ptaki przed takimi "ekologicznymi" nowinkami.
 
 
Kamil Kowalski 
Loża zasłużonych
Założyciel Forum!



Województwo: Małopolska
Pomógł: 7 razy
Wiek: 38
Dołączył: 08 Cze 2006
Posty: 1831
Skąd: Kraków
Wysłany: 2007-03-02, 13:24   

Tamci ludzie chcą obwodnicy bo bo giną ludzie

ALE TO JUŻ JEST KRETYNIZM!

A JACY LUDZIE GINĄ?! CZY KTOŚ IM KAZAŁ CHODZIĆ ŚRODKIEM ULICY?

Jak pijany lump idzie poboczem i się zatacza to jak go ma samochód nie przejechać?!
inna odpowiedź... bo giną dzieci - A JAKI NORMALNY RODZIC pozwala dziecku bawić się przy ruchliwej drodze? Albo jaki rodzic puszcza sam do szkoły 7 letnie dziecko mając świadomość że taki maluch ma masę pomysłów i nigdy nie wiadomo co mu przyjdzie do głowy?! ALBO JAKI RODZIC PUSZCZA TAKIE DZIECKO SAMO POBOCZEM PRZY RUCHLIWEJ DRODZE?!


Człowiek jakoś sobie poradzi - a przyroda jak się obroni?
Niszcząc przyrodę - niszczymy nas samych!
_________________



>> Phelsuma - Hodowala Phelsum >> Solary - Systemy solarne >> Spis Hodowców >> Koszulki dla Hodowców >> Darmowe Książki
Ostatnio zmieniony przez Kamil Kowalski 2007-03-02, 13:25, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Jerzy Cwik 
REDAKCJA FORUM



Województwo: Małopolskie, Galicja
Pomógł: 14 razy
Dołączył: 30 Lip 2006
Posty: 345
Skąd: Nowodworze
Wysłany: 2007-03-02, 14:40   
   Nr Tel.: 502108250


Kamil - masz 20 lat, jak będziesz miał dzieci w wieku szkolnym, to się dowiesz który rodzić puszcza dzieci same.
 
 
Kamil Kowalski 
Loża zasłużonych
Założyciel Forum!



Województwo: Małopolska
Pomógł: 7 razy
Wiek: 38
Dołączył: 08 Cze 2006
Posty: 1831
Skąd: Kraków
Wysłany: 2007-03-02, 14:50   

Jerzy Cwik, ale nie 7 letnie... bez przesady zdrowy rozsądek sam mówi nie puszczaj dziecka ulicą lub sam je odprowadź.

Puścił byś dziecko do szkoły , żeby szło wzdłuż drogi krajowej? Bo ja nie.

Wina jest tylko i wyłącznie w ludziach że giną.


----
Przypomiała mi się "Antygona" Sofoklesa - walka między dwiema racjami.
_________________



>> Phelsuma - Hodowala Phelsum >> Solary - Systemy solarne >> Spis Hodowców >> Koszulki dla Hodowców >> Darmowe Książki
 
 
Jerzy Cwik 
REDAKCJA FORUM



Województwo: Małopolskie, Galicja
Pomógł: 14 razy
Dołączył: 30 Lip 2006
Posty: 345
Skąd: Nowodworze
Wysłany: 2007-03-02, 15:32   
   Nr Tel.: 502108250


Ja bym nie puścił, bo nie muszę, ale są ludzie co muszą tak robić. W końcu w Polsce istnieje obowiązek szkolny, a znaczna część rodzin nie jest w stanie utrzymac się z pracy jednego z rodziców i nie każdy ma "dziadka" pod ręką.
 
 
Krzysiek Prokop 
REDAKTOR



Województwo: warm.-maz.
Pomógł: 6 razy
Wiek: 32
Dołączył: 17 Lip 2006
Posty: 865
Wysłany: 2007-03-02, 21:56   

Kamil, ale wielu ludzi ginie tam przez głupotę innych, uwierz mi. I staram się rozumieć ludzi walczących o zbudowanie tej obwodnicy... Co prawda uważam, że powinno się ją zbudować omijając Rospudę.
 
 
Bażancia matula 
Iluzja


Województwo: śląskie
Pomogła: 8 razy
Wiek: 27
Dołączyła: 19 Wrz 2006
Posty: 584
Skąd: zza krzaka ;-)
Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2007-03-03, 10:23   

ale ile ludzi ginie PRZEZ PIJAŃSTWO , DAJCIEŻ SPOKÓJ DOLINIE ROSPUDY

Ile dzieci , dorosłych i starców ginie pod kołami samochodów i tirów ! I dlaczego nie Augustowianie nie wybiora wariantu B) czyli drugi plan obwodnicy OBOK DOLINY ROZPUDY?
Czy oni sa złośliwi?

Edit: Kami
Ostatnio zmieniony przez Kamikazi 2007-03-03, 11:08, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Kamikazi 
REDAKTOR
Ptasia Patriotka



Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 21 Cze 2006
Posty: 573
Wysłany: 2007-03-03, 11:07   

Ja tylko przypominam, że piszemy o Rospudzie z nie Rozpudzie ;) (to tylko do BM)
_________________
Kasia

[Ptasi Azyl] [STOP] [Galeria zdjęć] [Galeria rysunków] [Niecodziennik] [Forum Przyroda] [www] [GAPcio]
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 14