Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Środa 26 Listopada 2014 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: mirek_60
2012-05-21, 17:12
Jak zacząć przydomowa hodowle niosek itd.
Autor Wiadomość
Izabela1989 

Województwo: łódzkie
Wysłany: 2012-02-20, 15:53   

zapewne tylko trzyma przy domu. naprawdę jest tak, że kazda babcia na targu, sprzedająca 3-4 ptaki ma profesjonalną wylęgarnię drobiu?

pr123 

Województwo: małopolskie
Ostrzeżeń:
 3/6/9
Wysłany: 2012-02-20, 16:17   

zrób jak uważasz, ale ten gościu sprzeda ci jakieś stare kury a na targu masz wybór kur i to wszystkie młode, nie kupuj od takich sprzedających co maja 3-4 kury na targu tylko od ludzi którzy zajmują się handlem i maja po 500 kur na aucie

Izabela1989 

Wysłany: 2012-02-20, 16:34   

tylko ile taka kura powinna miec życia za soba? i powiedz mi, która rasa bedzie najlepsza i jaka ich cena jest do zaakceptowania?

Izabela1989 

Wysłany: 2012-02-20, 21:49   

jak sie dowiem jakie kupic i w jakim wieku to będę się martwic o to gdzie i od kogo ;)

BIANKA1 
MODERATOR

Województwo: dolnośląskie
Pomogła: 37 razy
Wysłany: 2012-02-21, 08:14   

Izabela1989 napisał/a:
jak sie dowiem jakie kupic i w jakim wieku to będę się martwic o to gdzie i od kogo ;)

Ja kupuję towarówki 16 lub 18 tygodniowe , z naciskiem na 18 tygodniowe . Taka kurka kosztuje od 18 do 20 zł . Po około 2 tygodniach już zaczyna się powoli nieść . Nawet jak kupisz starszą , to ona i tak nie będzie się niosła natychmiast , bo te 2 tygodnie musi mieć na aklimatyzację . Zatem najlepiej kupić 18 tygodniowe . Możesz popytać na targu , pojechać na kilka , zobaczyć , pooglądać kto jakie ma . Możesz kupić u sąsiada , jak pisałaś wcześniej . Ja kupuję młode kokoszki 2 razy w roku po 20 szt . W marcu - wtedy mam gwarancje jaj latem , bo te zeszłoroczne będą się pierzyć , czyli mieć przerwe techniczną , i drugi raz kupuję w listopadzie - wtedy mam jajka zimą . Nioski towarowe nie kumulują mi się w jakiś wielkich ilościach , bo taka towarówka żyje dość krótko 2-3 lata , jeśli wcześniej nic jej nie zje lis czy jastrząb . Towarówki mają jeszcze tą zaletę , że są dość spokojne , nie latają jak gołębie i nie muszą mieć wielkich wybiegów . Zielononóżki są fajne , ale to kurki dość samodzielne . Jak zobaczy coś fajnego za płotem , to tam poleci . Ale za to znoszą zdrowe jajka .

Izabela1989 

Wysłany: 2012-02-21, 12:36   

czytam, dowiaduję się, przeglądam forum, coraz bardziej mnie temat zaczyna ciekawić.

wybrałam wstepnie wizualizację kurniczka

http://www.backyardchicke...ss-chicken-coop

z tego co wyczytalam, to sądzę, że skuszę się na kombinację zielononóżek i towarówek. możecie mi powiedziec jaka jest bardziej fachowa nazwa towarówek? to kury typowo nieśne, lekkie? czy mięsno-nieśne? ile średnia ilosc jajek jest od nich rocznie?

pytania laika, bardzo przepraszam, ze Wam marudzę.

zdecydowałam sie wstepnie na około 3 sztuki zielononóżek, i okolo 10 towarówek (maks) plus jeden kogut ( ponoć jajka zielononóżek są smaczniejsze, choc mniej się niosą, dlatego chcę nadrobić towarówkami ilość jajek) w związku z tym mam pytania:
1. Czy kogut zielononóżki wystarczy na takie stadko, czy musi byc tez kogut towarowy?
2. Czy te dwa gatunki mogą być we wspolnym kurniku?
3. ile powinien metrów mieć wybieg, i czy lepiej, by był to jeden wybieg, czy dwie kwatery, by trawiaste podloże doszło do ładu?
4. Chciałabym zaryzykować i do tego stadka dokupic jednego kurczaka np zielononóżki, czy opieka nad kurczęciem powinna odbywać się w innym pomieszczeniu? ile minimalnie musi miec maluszek, zeby mógł chodzic razem ze stadem?
5. Czy zostawienie w kurniku, w gniezdzie jajka zaowocuje wysiadywaniem? czy wtedy mama rozpozna swoje "dziecko" czy kazda będzie siedzieć? czy gdy drzwi do kurniczka będą otwarte, to mama i tak będzie wysiadywac?

bardzo byłabym zobowiązana za pomoc ;)

BIANKA1 
MODERATOR

Wysłany: 2012-02-21, 13:16   

Nie potrafię odpowiedzieć na wszystkie pytania . Może choć trochę .

Mogą być zielononóżki i towarówki razem . Towarówki to kury ogólnoużytkowe . Nazwy maja różne , np , messa , rossa , tetra , i tak się nie rozeznasz , bo sprzedający nazwie ja jak zechce . Jeden kogut wystarczy na tyle kur . Nieśność jest chyba 280 jaj w pierwszym roku , ale nie jestem pewna .
Wybieg powinien być możliwie największy . Coś czytałam że 10m na kurę więc nie będę pisać dokładnie .Może ktoś inny napisze .
Nie kupuje się jednego kurczaka . Kury są stadne . Najlepiej kupić 5 szt . Zależy w jakim wieku chcesz kupić te kurczaki . Jeśli to mają być pisklęta , to trzeba je trzymać w cieple . Kurczęta mogą iść na kurnik jak jest w nim ciepło i sa całkowicie opierzone . Trzeba jednak uważać , bo kury mogą je bić a nawet zabić .
Jeśli zostawisz podkładki jaj , nie jajka , to może jakaś kura się skusi i będzie wysiadywać . Na taką reakcję można czekać kilka tygodni lub kilka miesięcy , dlatego zostawia się sztuczne jajka , bo prawdziwe by się zepsuły . Kwoka lubi wysiadywać w miejscu spokojnym , osłoniętym , żeby inne kury nie donosiły jej jaj do gniazda .
Proponuję poczytać tematy w dziale http://www.forum.woliera.com/viewforum.php?f=59

Izabela1989 

Wysłany: 2012-02-21, 16:19   

bardzo dziękuję !

docelowo chcialam stadko nie przekraczające maksymalnie 15 sztuk ew 15+kogut.

Cytat:
Wybieg powinien być możliwie największy . Coś czytałam że 10m na kurę więc nie będę pisać dokładnie .Może ktoś inny napisze .

strasznie mi sobie cieżko wyobrazić, ze na 15 kur powinnam ogrodzic 150 metrów kwadratowych wybiegu, ale też moze to nie ejst tak wiele, kiepską mam wyobraźnię przestrzenną

Cytat:
Nie kupuje się jednego kurczaka . Kury są stadne . Najlepiej kupić 5 szt . Zależy w jakim wieku chcesz kupić te kurczaki . Jeśli to mają być pisklęta , to trzeba je trzymać w cieple . Kurczęta mogą iść na kurnik jak jest w nim ciepło i sa całkowicie opierzone . Trzeba jednak uważać , bo kury mogą je bić a nawet zabić .

zle sie wysłowiłam, przepraszam. chodziło mi o 14 sztuk w wieku 18 miesiecy, i jedno takie malutkie, w ramach nabywania doswiadczen o wymaganiach takiego maluszka.

Cytat:
eśli zostawisz podkładki jaj , nie jajka , to może jakaś kura się skusi i będzie wysiadywać . Na taką reakcję można czekać kilka tygodni lub kilka miesięcy , dlatego zostawia się sztuczne jajka , bo prawdziwe by się zepsuły . Kwoka lubi wysiadywać w miejscu spokojnym , osłoniętym , żeby inne kury nie donosiły jej jaj do gniazda .

Czyli zostaje oczekiwanie, aż któraś się skusi na atrapę, a wtedy podłada sie prawdziwe? nie moze byc to ta sama grzęda, która służy do "pobierania" jajeczek w takim razie.

Julianie, póki co wydaje mi się to takie trudne do ogarnięcia strasznie, sądziłam, ze rzadziej sie nowe kurki kupuje:)

BIANKA1 
MODERATOR

Wysłany: 2012-02-21, 17:31   

Znalazłam . Wybieg 15-20 m na nioskę ;)
http://stewor.w.interia.pl/drob/8.htm

Izabela1989 , dobrze się wysłowiłaś . A ja Ci dobrze odpisałam .
Nie kupuje się jednego kurczaka w ramach nabywania doświadczenia . Kurczak to nie szczeniak żeby był jeden . Kury są stadne i sam jeden może umrzeć z samotności . Będzie piszczał , nie będzie się miał do kogo przytulić . Mały kurczak nie może być z dużymi . Starsze kurczaki go zabiją . Ptaki to drapieżniki . Słabszego , chorego , mniejszego będą chciały wyeliminować . Empatia nie jest mocną stroną kur ;)
Nie musisz kupować kur 2 razy w roku , ani nawet raz na rok . Tylko że wtedy nie będziesz miała jajek stale , jedynie sezonowo .
Ostatnio zmieniony przez BIANKA1 2012-02-21, 17:35, w całości zmieniany 1 raz  

Lesnik89 

Województwo: Łódzkie
Wysłany: 2012-03-11, 14:45   

Znalazłem w literaturze fachowej, że:
- na 1m2 kurnika powinno przypadać 3-4 kury,
- wielkość wybiegu dla jednego ptaka powinien wynosić 10m2,
- jedno gniazdo przypada zwykle na 5 kur.

Tomek_j 

Województwo: śląskie
Wysłany: 2012-08-02, 18:21   

Lesnik89 napisał/a:
Znalazłem w literaturze fachowej, że:(...)

W jak sądze tejże samej literaturze znalazłem też inne informacje i zacząłem sobie kalkulować, czy w ogóle przydomowa hodowla małego stadka (6-8 kur) ma sens z punktu widzenia ekonomii. Udziergałem więc sobie taki oto arkusz kalkulacyjny i zwątpiłem. Wyszło mi na to, że w takiej mikrohodowli zysk związany z kosztami wyprodukowania 1 jajka w porównaniu z cena jajka sklepowego jest rzędu kilku groszy. Gdybym chciał kupić sobie te parę kur, na "zwrot inwestycji" czekałbym ponad 1,5 roku, musząc przy tym oczywiście poświęcać codziennie ptakom trochę czasu. Jeszcze gorzej, że chciałem zbudować mały kurnik - gdy go doliczyłem do kosztów zabawy, wyszedł mi zwrot inwestycji po 4 latach, a i to przy założeniu, że tą niewielką nadwyżkę jaj będę sprzedawał znajomym i że w międzyczasie zwierzęta będą zdrowe i niosły się zgodnie z planem.

Rzućcie łaskawym okiem na podlinkowany arkusz - może gdzieś popełniłem błąd ? Bo w głowie mi się nie mieści taka nieopłacalność. Do pól z białym tłem można wprowadzać rozmaite parametry, pól kolorowych proponuję nie ruszać - one są tylko do prezentacji wyników.

jozly 

Województwo: dolnosląskie
Wysłany: 2012-08-02, 22:38   

Tomek_j napisał/a:
Lesnik89 napisał/a:
Znalazłem w literaturze fachowej, że:(...)

W jak sądze tejże samej literaturze znalazłem też inne informacje i zacząłem sobie kalkulować, czy w ogóle przydomowa hodowla małego stadka (6-8 kur) ma sens z punktu widzenia ekonomii...

Przepraszam za szczerość, ale pochodzisz do problemu zbyt "naukowo". Oczywiście, że trzymanie kilku kur jest nieopłacalne, nieekonomiczne. Ma za to inne zalety, jak:
    obcowanie z przyrodą
    kształtowanie charakteru, odpowiedzialność
    satysfakcja z "własnych" jajek
    jajka są zdrowsze od fermowych
Hodowla kur towarowych nie jest trudna, wystarczy spróbować. Myślę, że stadko na początek powinno liczyć ok 10 szt. i wystarczy wybieg min. 5x5. Trzeba je tylko karmić w miarę naturalnie: zboża (pszenica, owies, kukurydza) parowane ziemniaki, zielonka/susz, ale gotowe pasze również dawaj. Można też wykorzystać niektóre odpadki z kuchni (mięso, nabiał, suche pieczywo, makarony, kasze itp).

Przy okazji widzisz, że fama o kolosalnych dochodach rolników, to mity.

Tomek_j 

Województwo: śląskie
Wysłany: 2012-08-03, 09:10   

Jozly, żebyśmy się dobrze rozumieli: wprawdzie nie mam powiązań z KRUS ani ARiMR, pochgodzę z miasta, pracuję na co dzień w branży IT ale w praktyce od 10 lat mam małe gospodarstwo, nastawione przede wszystkim na chów koni. Dlatego sorki, ale tego obcowania z przyrodą mam aż za dużo (zwłaszcza w sianokosy i żniwa), a charakter i odpowiedzialność też mam, jak sądzę, ukształtowane (np. codzienne wstawanie o 5 rano, by przed pracą cały mój zwierzyniec "obrobić"). :D Zdrowsze i dające satysfakcję jaja to oczywiście dobry argument, dla mnie jednak kury to także wzięcie sobie na głowę kolejnego obowiązku w kontekście permamenego braku czasu na cokolwiek innego niż praca zawodowa i praca w domu. Oczywiście nie spodziewałem się zrobić kokosów na jajach, ale miałem przynajmniej nadzieję, że oszczędność na zakupach będzie choć symbolicznie uzasadniała założenie kurnika (czytaj: że będzie to argument w rozmowie z żoną :D ). Tymczasem wychodzi na to, że jest to zabawa, do której trzeba tak naprawdę troszkę dopłacać.

Przy okazji o kolosalnych dochodach rolników: to mity, ale nie do końca. Mój sąsiad, jeden z większych miejscowych rolników indywidualnych, stale narzeka, że do tego całego rolnictwa to tylko dopłaca i co roku oświadcza, że od kolejnego sezonu rzuca to rolnictwo w cholerę. Jakoś jednak tego dotąd nie zrobił, za to kilkaset metrów dalej wybudował piękny dom dla swojej córki. A to przeciez kosztuje, ktoś za to zapłacił, prawda ? ;) Kolejny przykłąd rolnika z gospodarstwem 10ha: dwa lata temu kupił kolejny ciągnik, fabrycznie nowego Zetora za ok. 200.000 zł. A w totolotka z tego, co wiem, nie wygrał. Z tym rolnictwem jest właśnie jak z małą i dużą hodowlą kur. Jak ktoś ma trzy morgi, to niech się nie spodziewa bogactwa.
Ostatnio zmieniony przez Tomek_j 2012-08-03, 09:11, w całości zmieniany 1 raz  

pandoria 

Wysłany: 2012-08-23, 19:58   kurowe początki

Kurnik w budowie, a przeszukując to forum nie znalazłam odpowiedzi na moje pytania.
1. Mianowicie, kiedy kupić kurki i w jakim wieku?
2. Czy teraz można jakieś kupić, czy lepiej na wiosnę?
3. jaki gatunek jest dobry na mięsko chodzi mi o polskie rasy, żeby w miarę szybko rosły
4. kiedy taką kurkę na mięsko się ubija?
5. dodatkowo myślałam o zakupie 5 kurek czubatych staropolskich (przepraszam że jeśli źle je nazwałam) 'odpowiedzialnych' za produkcje jajczaną :D i chciałabym by żyły w zgodzie z tymi na mięso. No chyba że te kurki czubatki mogą być również mięsne jeśli tak to czyt. punkt wyżej.
6. Ostatnia sprawa to to że chciałbym te kurki wypasać? w ogródku, a tutaj pojawia się bariera, tzn. nie chcę aby wszystko mi w nim wyzjadały.

będę wdzięczna za informacje :d

MarzenaP 

Pomogła: 13 razy
Wysłany: 2012-08-24, 06:31   

Witam, nie odpowiem Ci na wszystkie pytania, bo sama jestem nowicjuszką, od listapada 2011 dopiero posiadam swoje kury (wcześniejsze doświadczenia, to wakacje na wsi u cioci, ale kiedy to było!).
1 - Kurki kupuj jak będziesz miała kurnik skończony, bo gdzieś mieszkać muszą, a jak masz okolicę, w której jakieś drapieżniki grasują, to mogą powybierać smaczne kąski. No i jak chcesz zacząć przed zimą, to żeby w miarę ciepły był.
Z własnego doświadczenia - kup podrośnięte kurczaki - najlepiej kilkunastotygodniowe - już prawie jak kura i mniej trzeba przy nich się nabiegać, niż przy malutkich, a do przyszłego roku nabierzesz trochę doświadczenia :)
2 - Kupiłam "roczne" kury i czteromiesięczne podrostki w listopadzie, bo nie mogłam wytrzymać i całkiem nieźle przezimowały, a teraz fajne kurczaki można kupić. Zwróć uwagę, żeby nie były osowiałe i pupy muszą mieć czyste i suche (ja kupiłam 4 chore i 2 straciłam). I raczej nie kupuj "rocznych" kur, chyba, że masz zaufanie do sprzedającego, bo moje "roczne" kurki, to chyba już u poprzedniego hodowcy były w wieku przedemerytalnym :D , każdy początkujący jakieś frycowe płaci.
3 - Podobno smaczne są Zielononóżki, ale moich emerytek szkoda mi zjeść :) , chyba zostaną na dożywociu, a jajka - rewelacja!
6 - Moje mają duży wybieg, więc robią co chcą, niektóre miejsca - Sajgon! Patrząc na nie - to albo kury, albo piękny ogródek. Generalnie - im mają więcej miejsca, tym mniej szkód narobią.
Więcej niech Ci podpowiedzą bardziej doświadczeni.
Pozdrawiam i życzę świetnych zakupów i satysfakcjonującej hodowli.

Odpowiedz do tematu