Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Sroka.
Autor Wiadomość
mirass 
Egzotyk



Województwo: podkarpackie
Pomógł: 6 razy
Wiek: 31
Dołączył: 29 Lip 2006
Posty: 837
Wysłany: 2007-02-18, 09:43   Sroka.

Sroka "Pica pica"

Ptak z rodziny krukowatych. Szeroko rozprzestrzeniony.
Wyróżnia się 12 podgatunków:
- Pica pica mauritanica – zamieszkuje wybrzeże Maghrebu,
- Pica pica melanotos – zamieszkuje Półwysep Iberyski,
- Pica pica camtschatica – Kamczatka,
- Pica pica leucoptera – Mongolia,
- Pica pica pica – głównie Europa, występuje, rozmnaża się i zimuje także w Polsce,
- Pica pica galliae – część Europy,
- Pica pica fennorum – kraje nadbałtyckie,
- Pica pica baktriana – wschodnia Europa i Azja,
- Pica pica asirensis – Arabia Saudyjska,
- Pica pica hemileucoptera – Syberia i Mongolia,
- Pica pica bottanensis – gory Tybetu, Himalaje, Chiny,
- Pica pica sericea – Chiny, Półwysep Koreański,
Ich biotopem są: zadrzewienia, żywopłoty, ogrody, parki, miejsca blisko człowieka, łąki, pola uprawne, pastwiska.
Wygląd: czarno biały ptak z długim ogonem o zielonkawym połysku. Głowa, grzbiet i pierś czarne, podobnie jak skrzydła, które jednak mają niebieski połysk i duże owalne białe „plamy”. Biały brzuch. Obie płci ubarwione podobnie. Dorasta do 50cm długości.
Ptaki te żywią się różnym pokarmem, od ziarna zbóż po drobne owady, zwierzęta, a nawet kurczaki.
Głos: ostre, wysokie dźwięki.
Ptaki te budują wysoko w gałęziach drzew gniazdo, które wydaje się kuliste, a tak naprawdę nie jest. Ma ono delikatnie pleciony daszek i dwa otwory wlotowe. Jest zbudowane z gałązek. Łatwo je poznać, gdyż żaden inny ptak w naszym kraju nie buduje takiego gniazda. Samiczka znosi do niego 4 -7 jaj, które wysiaduje przez około 20 dni. Młode w podobnym czasie opuszczają gniazdo.
Podobne gatunki: nie ma.
Gatunek objęty ochroną częściową.


http://www.cedarcreek.umn.edu/birds/t55.html

„MÓJ ARTYKUŁ NIE JEST KOPIĄ POLSKICH JAK I OBCOJĘZYCZNYCH KSIĄŻEK, MAGAZYNÓW, CZASOPISM, STRON WWW ORAZ INNYCH TEKSTÓW PODOBNEGO LUB TEGO SAMEGO TYPU JAK W/W ORAZ ICH TŁUMACZEŃ . JEST TO WYŁĄCZNIE MOJA PRACA INTELEKTUALNA.”
”KORZYSTAŁEM ZE ŹRÓDEŁ: wikipedia.pl
Ostatnio zmieniony przez mirek_60 2011-05-01, 19:11, w całości zmieniany 4 razy  
 
 
 
Rocki 
Robert



Województwo: Mazowieckie
Pomógł: 25 razy
Wiek: 34
Dołączył: 21 Lip 2006
Posty: 1290
Wysłany: 2007-02-18, 14:50   

Sroki to super ptaki! :-D uwielbiam na nie patrzeć jak buszują u mnie w ogródku i drażnią psa :-P . To takie nasze polskie papugi w wydaniu czarno białym :mrgreen:
 
 
mirass 
Egzotyk



Województwo: podkarpackie
Pomógł: 6 razy
Wiek: 31
Dołączył: 29 Lip 2006
Posty: 837
Wysłany: 2007-03-02, 14:55   

U mnie sroki podbierają jedzenie psu, a on nic im nie robi :-P
_________________


http://puzz.info.pl/?p=ZMr5AZ9DjzbJ
 
 
 
magda_222 


Województwo: lubuskie
Dołączyła: 26 Kwi 2007
Posty: 3
Wysłany: 2007-04-26, 23:26   

witam!
Czy moze ktos mi polecic jakas dobra literature na temat sroki pica-pica? Mam na ten temat napisac race dyplomowa.
Bede wdzieczna za pomoc.
 
 
domosław 
domoslaw



Wiek: 48
Dołączył: 28 Lip 2006
Posty: 62
Skąd: k.Krakowa
Wysłany: 2007-05-08, 21:22   

U mnie lata pięc srok,codziennie przeczesują zarośla w poszukiwaniu jaj i piskląt.W ogrodzie było około 10 gniazd kosów i drozdów,dwa dzwońców,jedno szczygła i jedno kulczyków ;( ,sroki wyszabrowały WSZYSTKIE!!!. ;(
 
 
anna czarnota 
Loża zasłużonych



Województwo: .;...
Pomogła: 6 razy
Wiek: 44
Dołączyła: 15 Lip 2006
Posty: 355
Wysłany: 2007-05-08, 21:27   

Jak się pozbyć srok??? Bo wybierają jajka moim kaczkom.
 
 
Kamil Kowalski 
Loża zasłużonych
Założyciel Forum!



Województwo: Małopolska
Pomógł: 7 razy
Wiek: 38
Dołączył: 08 Cze 2006
Posty: 1831
Skąd: Kraków
Wysłany: 2007-05-10, 17:26   

ODPOWIEDZIAŁ: Moloch
Cytat z: http://forum.przyroda.org...ja-vt649,15.htm
Cytat:
Sroki, piękne ale i zarazem wredne. U mnie sroka kiedyś zabrała w PAZURY jajo gołębia i poleciała hen hen daleko! Na szczęście z 7 pozostała tylko jedna.

Nie wiem czy Sroka ma jakiegoś naturalnego wroga (pewnie nie). Najlepszym sposobem będzie zabezpieczenie lepiej kaczych jaj (może jakieś zabudowanie).
_________________



>> Phelsuma - Hodowala Phelsum >> Solary - Systemy solarne >> Spis Hodowców >> Koszulki dla Hodowców >> Darmowe Książki
 
 
magda_222 


Województwo: lubuskie
Dołączyła: 26 Kwi 2007
Posty: 3
Wysłany: 2007-05-14, 10:10   

Moze jednak sie ktos znajdzie i mi pomoze? Na ten temat za duzo nie wiem, a czas mnie goni. :( Z gory dziekuje.
 
 
Kamil Kowalski 
Loża zasłużonych
Założyciel Forum!



Województwo: Małopolska
Pomógł: 7 razy
Wiek: 38
Dołączył: 08 Cze 2006
Posty: 1831
Skąd: Kraków
Wysłany: 2007-05-14, 10:27   

magda_222, Zapytaj na www.przyroda.org ktoś z nich na 100% będzie miał jakieś arty, notatki itp ;)

Tak się rozglądam po okolicy i wnioskuje że na wsi chyba jest mniej srok niż w mieście - od czego to zależy?
_________________



>> Phelsuma - Hodowala Phelsum >> Solary - Systemy solarne >> Spis Hodowców >> Koszulki dla Hodowców >> Darmowe Książki
 
 
mateusz20 
Loża zasłużonych



Województwo: Wielkopolskie
Pomógł: 10 razy
Wiek: 37
Dołączył: 09 Lip 2006
Posty: 1180
Skąd: Woźniki (ko.Gniezna)
Wysłany: 2007-05-14, 19:38   

Kamil zależy gdzie, bo u mnie jest wysyp Srok.
 
 
magda_222 


Województwo: lubuskie
Dołączyła: 26 Kwi 2007
Posty: 3
Wysłany: 2007-05-15, 16:58   

Kamil Kowalski napisał/a:
magda_222, Zapytaj na www.przyroda.org ktoś z nich na 100% będzie miał jakieś arty, notatki itp ;)

Tak się rozglądam po okolicy i wnioskuje że na wsi chyba jest mniej srok niż w mieście - od czego to zależy?


Dzieki wielkie. :d
 
 
domosław 
domoslaw



Wiek: 48
Dołączył: 28 Lip 2006
Posty: 62
Skąd: k.Krakowa
Wysłany: 2007-07-09, 11:16   

Ciekaw jestem czy przeprowadzono jakieś badania odnośnie wzrostu liczebności sroki i odnawialności pokoleniowej ptaków śpiewających?
W książce pana A.Kruszewicza"Ptaki Polski" wyczytałem że w niektórych miejscach na 1 km2 przypada 30-50 par srok!!!!!!!!
U mnie w okolicy doliczyłem się 5 sztuk+nowe lęgi młodych,a koło domu mamy 50 arowy sad,i WSZYSTKIE!!! kilkanaście gniazd zostało rozszabrowane,były tam gniazda kosów ,drozdów śpiewaków,szczygłów,dzwońców,kulczyków,czarnogłówek,ostatnio zniszczyły gniazdo zięby :(
Dodatkowo sroki wlatywały do kurników rozbijały kurze jaja i zabijały pisklaki.
Sąsiad sie %$#%^* i już nie ma srok.
I chyba pierwszy raz od 3 lat makolągwy wyprowadzą udany lęg



A nie skłamałem kopciuszki wyprowadziły 2 lęgi,chicaż to się nie liczy bo gniazdują w garażu.
Ostatnio zmieniony przez domosław 2007-07-09, 11:20, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Łukasz23 
REDAKTOR



Województwo: Łódzkie
Pomógł: 3 razy
Wiek: 40
Dołączył: 11 Maj 2007
Posty: 589
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2007-07-09, 14:21   

ich nadmierna liczebność spowodowana jest łatwością adaptacji do nowego środowiska, teraz gdy miasta się rozrastają itd. zdobywanie pokarmu przychodzi im z dużą łatwością, a ptasie gniazda są dodatkiem do menu, wygląda na to że srok jest za dużo by któreś z nich mogło pozostać niezauważone.
 
 
domosław 
domoslaw



Wiek: 48
Dołączył: 28 Lip 2006
Posty: 62
Skąd: k.Krakowa
Wysłany: 2007-07-10, 20:36   

Sąsiad zrobił budkę dla szpaków,sroki siadały na patyczku przy budce i wyciagały za główki młode szpaki. :(
 
 
Reńka 


Dołączyła: 12 Mar 2007
Posty: 20
Wysłany: 2007-09-05, 20:44   

Dzisiaj mama złapała srokę w chwili gdy ta wchodziła do gniazda kurzego po jajko.Ta sroka wyjada nam wszystkie jajka, włazi do pomieszczeń gospodarczych i wyjada paszę dla zwierząt. Zamknęłyśmy ją w klatce.Jutro przed pracą pojadę z nią gdzieś poza miasto i ją wypuszczę.Mam tylko nadzieję że nie wróci.Może wiecie jak daleko muszę ją wywieżć żeby nie wróciła?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 12