Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Środa 24 Września 2014 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: mirek_60
2012-05-21, 18:12
Mycie kur - czy trzeba/można?
Autor Wiadomość
Joanna 
specjalista weterynaria

Województwo: malopolskie
Pomogła: 82 razy
Wysłany: 2012-11-13, 18:35   

Wszy to jest co innego, wszoły to jest co innego, piorojady to są wszoły, a ptaszynce to jeszcze co innego. Wszystko to może być na ptakach, pchły też mogą być.

Jak po ptakach "coś" biega, to są to najcześciej wszoły zwane u ptaków piórojadami.

Osobiście uważam, że najlepszy jest Insektin (proszek). Posypuje się ptaki i wszelkie pasożyty sanatychmiast zabijane. To nawet widać gołym okiem. Po prostu wypadają martwe spomiędzy piór. Kiedys go nie było, ale teraz jest ponownie na rynku.

U ptaków nie stosuje sie żadnych szamponów i w ogóle niczego do kąpieli. W wyjątkowych przypadkach, jak trzeba coś zmyć z piór, to najlepiej stosować łagodne detergenty, np. mydła dla niemowląt a w szczególnych przypadkach (np. u ptaka wybrudzonego olejem) jakieś łagodne płyny do naczyń. Ale to są wyjątkowe sytuacje, a nie tak na codzień. Tak sie np. myje ptaki morskie wybrudzne ropą w czasie jakiś katastrof morskich.

Advocat nie wiem. Trzeba by poszukać czy te substancje czynne można stosowac u ptaków i w jakich dawkach. Na pewno można stosować Stronghold, ale trzeba mieć dawki. W zasadzie jest to nawet bezpieczniejsze dla ptaków niż iwermektyna.

Pozdrawiam,
Joanna

18marcinnn 

Województwo: mazowieckie
Wysłany: 2012-11-13, 20:47   

Joanna napisał/a:
Wszy to jest co innego, wszoły to jest co innego, piorojady to są wszoły, a ptaszynce to jeszcze co innego. Wszystko to może być na ptakach, pchły też mogą być.

Tak ale wiadomo że mało kto je fachowo nazywa, każdy nazywa te wszelkie ptasie pasożyty potocznie wszami/wszołami mimo że tak naprawdę należą do innych podrzędów (wszy i wszoły) a ptaszyńce są osobnym gatunkiem, dlatego uspokajałem koleżankę że jak piszemy tu o tych "ptasich robalach" to nie musi się martwić że to np wszy ludzkie.

Cytat:
Osobiście uważam, że najlepszy jest Insektin (proszek). Posypuje się ptaki i wszelkie pasożyty sanatychmiast zabijane. To nawet widać gołym okiem. Po prostu wypadają martwe spomiędzy piór. Kiedys go nie było, ale teraz jest ponownie na rynku.

Ja jednak pozostaję przy iwermektynie, ponieważ Insektinu nie można stosować u ptaków bardzo młodych (natomiast po podaniu niewielkiej ilości iwermektyny nie zauważyłem skutków ubocznych nawet u jednodniowych piskląt). Problem pojawia się w przypadku Insektinu również przy rozprowadzaniu go po ciele większych ptaków, a także u ptaków z gęstym i zwartym upierzeniem (np. u blaszkodziobych).
Ostatnio zmieniony przez 18marcinnn 2012-11-13, 20:59, w całości zmieniany 1 raz  

karen 

Województwo: dolnosląskie
Wysłany: 2012-11-14, 07:29   

Dzieki Marcin, Joanna
jeszcze nie raz zadam tzw., głupie pytanie. :|

Odpowiedz do tematu