Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Sobota 25 Października 2014 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
jakie kury na poczatek?
Autor Wiadomość
mirek_60 
Admin Mazur Mirosław

Województwo: podkarpackie
Wysłany: 2013-01-28, 18:16   
   Nr Tel.: 510876274

wieslawl59 napisał/a:
Nie rozumiem skad ta histeria w Polsce dookola tych kur?. Gdyby nie jajka nikt by ich chyba nie trzymal??

Właśnie o to w tym chodzi.

http://www.czubatka-polska.pl/

lolek9898 
Karolek

Województwo: Małopolskie
Wysłany: 2013-01-28, 19:01   
   Nr Tel.: 514227195

wieslawl59, może dla Ciebie nie są kurami ozdobnymi a dla innych są. Można w tych kurach również dostrzec piękno. ;)

"Przyroda bez człowieka bedzie życ, ale człowiek bez przyrody nie!"
-----------------------------------
Fan FIATA 125p (polska MOC)

wieslawl59 
REDAKCJA FORUM

Województwo: zachodniopomorskie
Wysłany: 2013-01-28, 23:37   

lolek9898 napisał/a:
wieslawl59, może dla Ciebie nie są kurami ozdobnymi a dla innych są. Można w tych kurach również dostrzec piękno. ;)

Wówczas równie dobrze mozna napisac: polecam pierwsza lepsza kure.

Kamil Mączkowski 
Hodowca Drobiu

Województwo: warmińsko-mazurskie
Wysłany: 2013-01-28, 23:45   
   Nr Tel.: 510-169-245

wieslawl59, każda rasa ma coś co podbija nie jedne serce. Ale tu ma pan rację to zwykła kura użytkowa. a wiele osób nawet nie wie że znosi ciemne jajeczka

wieslawl59 
REDAKCJA FORUM

Województwo: zachodniopomorskie
Wysłany: 2013-01-28, 23:50   

kamilm79 napisał/a:
wieslawl59, każda rasa ma coś co podbija nie jedne serce.

Z tym sie zgodze. Mozna sie tez zakochac w kims kto nie jest specjalnie piekny.

Kamil Mączkowski 
Hodowca Drobiu

Województwo: warmińsko-mazurskie
Wysłany: 2013-01-29, 00:08   
   Nr Tel.: 510-169-245

wieslawl59, np. gołoszyjki :)

gulgu 

Województwo: wielkopolskie
Wysłany: 2013-02-03, 08:40   

Nieważne jaka rasa podstawa żeby hodowca był zadowolony.Nie wszyscy hodują drób dla jajek tak jak są wędkarze,którzy nie jedzą ryb a nawet po złowieniu wypuszczają. Jeszcze jedno - stadku powinien być kogut,wtedy stado trzyma się razem.Każda społeczność potrzebuje wodza. :D

jmm 
Maciek

Województwo: małopolskie
Wysłany: 2013-02-04, 08:30   Nowy kurnik

Jestem początkującym na forum i w hodowli. Z kurami nie miałem do czynienia od czasu kur w gospodarstwie dziadków czyli od dawna. Kupiłem trochę ziemi. Część jest zarośnięta chwastami i trawą. Pomyślałem , że zamiast pozbywać się chwastów przy pomocy chemii może warto połączyć przyjemne z pożytecznym i pozwolić zwierzętom na „wykoszenie”. Myślę o kilku kozach do „koszenia łąki” i o kurach do „koszenia” w sadzie i znoszenia normalnych jajek.
Na początek chciałbym ustawić 3-4 kurniki przenośne z wybiegiem ok 15 m2 zakrytym też od góry.
Mam kilka pytań:
1- Które kury najlepiej zjedzą zieleninę i wydrapią podłoże :)
2- Czy można umieścić w jednym kurniku jakąś rasę ozdobną np. z zielononóżkami i towarowymi?
3- Czy kupować więcej niż 1 koguta?

Czekam na odpowiedź.
Maciek

MarzenaP 

Pomogła: 13 razy
Wysłany: 2013-02-04, 10:17   

Witaj jmm, na pewno doradzą Ci tu bardziej doświadczeni ode mnie, bo ja nadal sie uczę trzymactwa kur :) , ale jeśli miałabym coś doradzić, to:
1 - najlepsze na wybiegu są zielononóżki, ale kochają wolność i przestrzeń, więc potrzebują dużego wybiegu, bo potrafią być złośliwe, jeśli je bardzo ograniczysz
2 - można mieszać rasy, ale żeby dobrze im się razem żyło proponowałabym, żebyś pytał tu konkretnie o łączenie jakich ras Ci chodzi, wtedy można coś doradzić lepiej.
3 - jeśli chcesz mieć koguta tylko dla ozdoby i "pilnowania" kur, to jeden szef na podwórku wystarczy, ale jeśli chciałbyś odchowywać kurczęta, to musisz wiedzieć ile w danej rasie powinno być maksymalnie kur na jednego koguta.
I jeszcze jedno - na 15 metrach kwadratowych wybiegu powinno się trzymać nie więcej niż 3 - 4 kury (wg przepisów ekologicznych powinno być od 4 metrów kwadratowych na jedną kurę) - jeśli zbyt zagęścisz, to odbije się to na zdrowiu kur, nieśności i może to prowadzić do agresywnych zachowań w stadzie.
Pozdrawiam i trzymam kciuki za udany start :)
Ostrzegam! "Zakurzenie" wchodzi w krew i narasta! :D

Qsa 
REDAKTOR

Województwo: lubelskie
Wysłany: 2013-02-04, 17:48   

Przy 15 m2 wybiegu nie polecam Ci zielononóżek, ta kura potrzebuje ok 10m2 na 1 sztukę, bo inaczej będzie agresywna. Ja bym Ci polecał Orpingtony, inaczej jak będzie to wolny wybieg.
1. Drapać wszystkie będą i przy 15 m2 pustynia gwarantowana.
2. Kury możesz trzymać jakie chcesz ale wystrzegaj się ras agresywnych.
3. Przy wolnym wybiegu to kogut jest raczej niezbędny wtedy najlepiej nie przekraczaj 10+1, ale przy wybiegu zamkniętym już niekoniecznie chyba, że chcesz mieć własne kurczaki.

heska 
akagera.pl

Województwo: dolnośląskie
Pomogła: 12 razy
Wysłany: 2013-02-04, 18:13   
   Nr Tel.: 508-298-307

Ja zaczynałam od towarówek - niosą dobrze do tego "demolują" cały teren doskonale.
Teraz mam towarówki, leghorny i 2 zielononóżki i 2 czubatki - wszystkie bez różnicy zrobiły pustynię z przystrzyżonego na 3 cm trawniczka :)

Kogut być nie musi ale dobrze jak jest, wodzi kury, wskazuje im jedzenie, pilnuje ich, prowadzi na noc do kurnika, wyprowadza itd. Ma swoją oczywistą rolę - także jako samiec.

Ja mam 20 kur na 1 koguta ale jeśli zechcesz mieć większy procent wylęgu - jeśli oczywiście zechcesz mieć pisklęta to lepiej jest w sumie max 1 na 10.

jmm 
Maciek

Wysłany: 2013-02-04, 21:31   

Dzięki Marzena, Dzięki Qsa, Dzięki Heska. W każdej odpowiedzi cenne wskazówki. Coś co wydawało mi się proste i bezproblemowe (te małe wybiegi przy przenośnych kurnikach) chyba jednak nie jest najlepszym pomysłem. Myślałem żeby ogrodzić trochę sadu ale wtedy nie będzie siatki od góry. Daltego pomyślałem o tych małych przenośnych kurnikach z wolierą. Wygląda jednak na to, że takie 15m2 to dla kur prawie klatka więc raczej ogrodzę większy teren. Przeczytałem na tej stronie, że drzewka dobrze chronią przed drapieżnikami to może nygusy jastrzębie oszczędzą nowe stadko :) Myślę o towarówkach i zielononóżkach bo podobno są łatwe w hodowli. Chciałbym ich mieć około 30 sztuk + 3 albo 4 ozdobne jakieś takie, które "się dogadują" z tymi zwykłymi :) W pierwszym sezonie raczej bez kurcząt więc rozumiem, że kogut nie musi być rasowy. Skoro wybieg nie osłonięty od góry to pewnie przydałby się taki, który nie przestraszy się jastrzębia? Hmmm. no właśnie. Jaki najlepiej???

heska 
akagera.pl

Województwo: dolnośląskie
Pomogła: 12 razy
Wysłany: 2013-02-04, 21:39   
   Nr Tel.: 508-298-307

Nie ma na to odpowiedzi :) Mój kogut jak widzi na niebie drapieżnika to głośno gada o tym, prostuje się i nie ucieka ale przy bezpośredniej konfrontacji nie mam pojęcia jak by się zachował.

Nigdy nie zakładaj, że skoro pierwszy rok bez lęgów to kogut musi być mieszańcem. Kundelki na allegro są w podobnych cenach do dostępnych tam kogutów rasowych.
Rozpiętość cenowa nawet dla jednej rasy jest spora.
Koguty np. zielononóżki są i za 15 zł i za 55. :) Wystarczy poszukać, coś wybrać i zapytać na forum a z pewnością otrzymasz odpowiedź.

Poza chyba bojowcami to reszta się dogada raczej bez problemu - jak już pisałam mam towarówki, leghorny, zielonki, czubatki - a wygląda to tak, że jeśli kupisz wszystkie razem to będzie grało, jeśli kupisz np. 10 kurek dziś a 10 za tydzień to z początku te "stare" będą spuszczały manto nowym, tak było, jest i będzie. Nie trwa to długo i nie ma rozlewu krwi, jest to forma pokazania kto tu rządzi.

Ja kupowałam co tydzień to nowe i nic się wielkiego nie stało.

mrakowski 

Województwo: kujawsko-pomorskie
Wysłany: 2013-02-04, 23:03   

jmm,
Piszesz ,że masz sad jeśli jest ogrodzony to masz idealne warunki do hodowli kur i innego drobiu.Przy dużej przestrzeni nie będzie dochodzić do konfliktów,wystarczy rozstawić większą ilość karmideł.
Co do ras to na taki ogród poleciłbym ci jeszcze karzełki.Świetnie się prezentują,a do tego wyśmienicie wysiadują i odchowują młode.Nie wspominam o walorach smakowych jajek,bo nie ma lepszych.

Qsa 
REDAKTOR

Województwo: lubelskie
Wysłany: 2013-03-02, 17:34   

Jmm Jak w sadzie to zielononóżki, kury mają upierzenie ochronne, kogut powinien dać sobie radę z jastrzebiem. Jego kolorowe upierzenie odciąga jastrzębia od kur. Kury te potrzebują bardzo mało dokarmiania, zdrowsze jaja i może championem w ilości zniesionych jaj nie są ale masz pewne te 150 jaj rocznie.

Odpowiedz do tematu